2 листопада – Міжнародний день боротьби з безкарністю за злочини проти журналістів. З цієї нагоди в Національній спілці журналістів України (НСЖУ) 1 листопада відбулися громадські слухання, у яких взяли участь журналісти та представники громадських організацій (в тому числі  – Інституту розвитку регіональної преси – ІРРП).

На захід завітали і представники Нацполіції і СБУ  – заступник начальника управління Головного слідчого управління НПУ Олександр Ковтун та заступник голови СБУ Віктор Кононенко.

80 випадків застосування сили у 2017 році

Учасники зібрання констатували, що в Україні за злочини проти журналістів порушується дуже невелика кількість справ, і навіть якщо винні потрапляють до суду, то отримують здебільшого мінімальне покарання.

За словами голови НСЖУ Сергія Томіленка, Спілка намагалася ініціювати парламентські слухання з цієї теми, однак питання так і не винесли на порядок денний.

«Ми констатуємо, що відсутні прецеденти успішного покарання нападників на журналістів. І це дає сигнал, що журналістів можна бити і уникнути відповідальності. На жаль, Міжнародна федерація журналістів називає  Україну в числі тих країн, де журналісти в небезпеці і де найгірша ситуація з безкарністю за злочини проти них.» – говорить Томіленко.

Тільки у 2017 році зареєстровано 80 випадків застосування фізичної сили проти журналістів. До цього часу не розкриті резонансні випадки агресії, що сталися ще за часів Євромайдану.

На думку народного депутата України Юрія Павленка, сьогодні влада демонструє повну байдужість до проблеми.

«Чинна влада не зацікавлена в тому, аби публічно розглядати це питання. Ні влада, ні правоохоронні органи. На жаль, також, відбувається  певний поділ на хороших і поганих, правильних і неправильних журналістів. І поки відбуватиметься цей поділ, кількість злочинів щодо них буде зростати.» – переконаний Павленко.

За підсумками громадських слухань було прийнято резолюцію «Зупиніть безкарність негайно!».

У документі зокрема говориться: «Акти фізичного насильства проти журналістів залишаються без належної реакції влади. Немає прецедентів справедливого покарання кривдників журналістів, а в поодиноких випадках судових розглядів призначаються сміхотворні штрафи. … Тренінги, конференції, засідання робочих груп, спрямовані на посилення безпеки журналістів, істотно не впливають на стан справ.»

У резолюції висунуті вимоги до представників чинної влади: провести парламентські слухання щодо питань безпеки журналістів, запровадити посаду Уповноваженого ВР України з питань свободи слова та безпеки журналістів тощо. З повним текстом резолюції можна ознайомитися тут.

“Індекс фізичної безпеки журналістів України – 2017” можна завантажити тут: Індекс

Гранти на розслідування злочинів проти журналістів

ГО «Інститут розвитку регіональної преси» рішуче підтримує резолюцію громадських слухань та готовий долучитися до боротьби за права журналістів.

Цього року ІРРП разом із НСЖУ оголосив конкурс грантів на проведення журналістських розслідувань щодо безкарності за злочини проти журналістів. Мета проекту –  з’ясування тих факторів, які є причиною нерозслідування злочинів  проти журналістів та спонукання до дієвості правоохоронної системи у пошуку й покаранні винних і захисті прав співробітників ЗМІ.

Прийом заявок на участь у конкурсі триває. Цей проект реалізується у рамках Програми «Антикорупційна ініциатива ЄС в Україні», яка фінансується Европейским Союзом та співфінансується і виконується Данським агенством з міжнародного розвитку DANIDA.

 

 

 

 

 1,871 total views,  2 views today

Для отримання юридичної допомоги
заповніть анкету

    П.І.Б.*

    Організація

    E-mail*

    Телефон

    Деталі звернення

    Яка юридична допомога вам потрібна? *

    Юридична консультаціяДопублікаційна експертизаПравовий захист у судіСкладання інформаційного запиту

    Завантажте документи/файли

    * - обов'язкові поля

    ×














    ×