АНАЛІТИЧНИЙ ЗВІТ

Загальні тенденції динаміки інформаційного наповнення веб-сайтів центральних органів виконавчої влади

за період з листопада 2011 року до квітня 2012 року.

1. Вступна частина.

Для виявлення загальних тенденцій динаміки інформаційного наповнення веб-сайтів центральних органів виконавчої влади, які відбулися в період з моменту оприлюднення Рейтингу відкритості 26 жовтня 2011 року (http://irrp.org.ua/rating.html) до квітня 2012 року  було обрано сайти, які посідали останні місця рейтингу (інформаційне наповнення який становило року становило менше 50%. )

Було проведено моніторингові дослідження  веб-сайтів 9 органів центральної влади:

Орган влади, веб-сайт Рейтинг 2011  %
Державне агентство лісових ресурсів України http://dklg.kmu.gov.ua/ 46,8
Міністерство культури України http://mincult.kmu.gov.ua/ 46,37
Міністерство оборони України http://www.mil.gov.ua/ 32,42
Державне агентство рибного господарства України http://darg.gov.ua/ 29,58
Державне агентство з інвестицій та управління національними проектами України  http://www.ukrproject.gov.ua/ 28,23
Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України  http://www.mon.gov.ua/ 26,02
Міністерство регіонального розвитку України http://minregion.gov.ua/ 23,37
Державна служба молоді та спорту України http://www.msms.gov.ua/sport/control/uk/index 22,63
Державна служба з питань інвалідів та ветеранів України http://dsiv.gov.ua/default.aspx 4,3

Всі сайти були досліджені у квітні 2012 року. При проведенні моніторингу експерти ставили за мету визначити, чи відбулися на веб-сайтах зміни щодо:

1)      структурування інформація – чи вся інформація, що стосується відповідного розділу  знаходиться в даному розділі, чи вона розташована у інших розділах сайту та потребує пошуку через пошукову систему сайту;

2)       регулярного поновлення інформації – чи оновлюються розділи сайту та з якою регулярністю; коли було останнє поновлення;

3)      нових розділів –  чи з’явилися на сайті нові розділи, яких не було раніше; якщо так, то чи наповнюються вони регулярно, якщо розділи перебувають у стані поновлення чи розробки, чи зазначається на сайтах, коли закінчиться поновлення розділу;

4)      наповнення  розділів – чи існуючі розділи наповнюють додатковою інформацією, чи інформація залишилася без змін;

5)      покращення технічних параметрів – чи покращилися пошукові системи, якщо вони існували; чи з’явилися пошукові системи, якщо вони були відсутні; чи є можливість підписатися на новини сайту; чи з’явилася можливість направити звернення до органу влади з веб-сайту.

2. Загальні тенденції динаміки інформаційного наповнення веб-сайтів, станом на  квітень 2012 року

За результатами моніторингової діяльності у квітні 2012 року експерти відмічають загальну тенденцію до збільшення інформаційної відкритості досліджених веб-сайтів. Зокрема, покращилося структурування та систематизація інформації, збільшилася кількість актуальної інформації, стрічка новин на всіх сайтах оновлюється регулярно.

Позитивні тенденції  щодо збільшення інформаційної відкритості сайтів можна підсумувати наступним чином.

  1. Покращилось структурування інформації, яке полягає у розміщенні інформації у відповідних розділах; повтори інформації у різних розділах виправдані з огляду на конкретизацію інформації, необхідної для різних груп споживачів. Наприклад, у розділі «Діяльність» зазначено основні види діяльності державного органу, але інформація повторюються і конкретизується у розділі «Юридичним особам» та «Громадянам».
  2. З’явилися нові розділи, які часто перебувають у стані «оновлення» або «наповнення». Нові розділи здебільшого стосуються проблем, які були виявлені Моніторингом 2011 року та створені як згідно з параметрами Моніторингу, так і на виконання Закону України «Про доступ до публічної інформації». Зокрема, це розділи: «Інформація, яка знаходиться  у розпорядженні органу влади»; «Доступ до публічної інформації»;  «Звіт про надходження запитів на доступ до публічної інформації»; «Виступи і доповіді керівника»; «Кадрові питання» («Кадри»); «Інформація про виконання державного бюджету»; «Реагування на критику»; «Взаємодія з громадськістю» або «Громадянське суспільство».
  3.  Загальна інформація про орган влади, його керівництво, структуру, керівників структурних підрозділів, розпорядок роботи приймальні, регуляторну діяльність подана більш повно, ніж у 2011 році.
  4. Помітною стала робота прес-служб органів влади. Стрічка новин – переважно єдиний розділ на кожному з сайтів, який оновлюється щодня, або щонайменше один раз на два дні. Створено архіви новин та пошукові системи з можливістю розширеного пошуку по датам, ключовим словам. Представлено контакти керівників прес-служб, включно з телефонами та електронними адресами.
  5. На сайті Міністерства освіти і науки, молоді та спорту з’явився новий розділ, який містить реєстри вхідних та вихідних документів, включно з наказами про відрядження чиновників, переписку з іншими органами влади, народними депутатами тощо.
  6. На сайті Міністерства оборони подано декларації про доходи та фінансові зобов’язання за 2011 рік усіх керівників Міністерства.
  7. Більш повно представлена інформація про взаємодію з Громадськими Радами, розміщено рішення Громадських Рад та протоколи їх засідань. Однак, вказана інформація далека від повноти.

Разом з тим, експерти звертають увагу на існування негативних тенденцій, які полягають у наступному.

1)      Нормативно-правова база знаходиться в стані оновлення, що суттєво знижує можливість доступу до нормативних документів. Деякі органи влади не оновлюють цей розділ. Переважно закони та підзаконні акти не публікуються на сайтах у форматі електронного документу, а містяться в посиланні на сайт Верховної Ради України www.rada.zakon. Відсутність законів у електронному форматі знижує оцінку за навігаційну доступність.

2)      Відсутність чіткого переліку адміністративних послуг та стандартів надання цих послуг. Не зазначено осіб, які конкретно відповідають за надання адміністративних послуг. Відсутні інтерактивні форми квитанцій для заповнення споживачами.

3)      Інформація про використання бюджетних коштів, виділених на функціонування органу влади та механізми витрачання бюджетних коштів представлені епізодично та неповно. Так само зберігається поганою наповнюваність розділу, присвяченого державним закупівлям. Відсутнє посилання на веб-сайт «Державні закупівлі».

4)      Звіти по роботі з інформаційними запити представлені формально: зазначається кількість поданих запитів та кількість задоволених. Відсутня конкретизація щодо питань, які задаються найчастіше. Епізодично представлена інформація про документи, які запитуються найбільш часто. Власне подані інформаційні запити не публікуються, хоча ця інформація є відкритою за режимом доступу і становить суспільний інтерес, окрім того могла б полегшити роботу державного органу, оскільки потенційні запитувачі відразу могли б знайти відповідь на своє питання. Огляди запитань та відповідей щодо доступу до публічної інформації представляє не кожен орган влади.

5)      Інформація, яка стосується порядку та процедури оскарження рішень та дій органів влади обмежується лише процедурою оскарження щодо ненадання доступу до інформації.

6)      Не представлено інформацію про механізми і процедури, за допомогою яких громадськість може представляти свої інтереси та впливати на реалізацію повноважень органу влади. Цей параметр не включає інформацію про взаємодію з Громадськими Радами.

3Короткий огляд  досліджень по кожному веб-сайту, що підлягав Моніторингу у квітні 2012 р.

3.1.Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального  господарства України, http://minregion.gov.ua/.

Ознайомлення із зазначеним веб-ресурсом показало, що за останній рік було проведено значну роботу по удосконаленню цього сайту. Так, з позитивної точки зору, необхідно відмітити гарну систематизацію та структуризацію інформації, розміщеної на сайті. І хоча ще не всі підрозділи заповнені необхідною інформацією, що, імовірно, потребує ще деякого часу, вже тепер видно, що наявні на сайті відомості стали більш доступними для пересічного споживача.

За попередніми результатами проведеного дослідження встановлено, що коефіцієнт інформаційної відкритості Мінрегіону України за останній рік збільшився більше ніж удвічі, а саме на 26,17 % (з 23,37 % в 2011 році до 49,54%). Таким чином, Моніторинг показав наявність позитивної тенденції до покращення інформаційної відкритості зазначеного органу влади.

Взірцево на сайті представлена інформація про керівництво цього органу влади, його структуру та регуляторну діяльність. Практично повно подана загальна інформація про Мінрегіон, про його консультативні та дорадчі органи, про роботу зі зверненнями юридичних та фізичних осіб, про загальну суму бюджетних коштів, виділених на рік та їх структуру.

В той же час, потребують суттєвого доопрацювання розділи сайту, присвячені статистичній та аналітичній інформації про діяльність цього органу влади; нормативно-правовій базі, яку необхідно доповнити відсутніми правовими актами та встановити пошукову систему; про умови надання адміністративних послуг; кадровому забезпеченню тощо. Бажано подати в систематизованому вигляді відомості про інформаційні системи, що перебувають у віданні Мінрегіону та про порядок доступу до них; про державні цільові програми, замовником чи виконавцем яких він є; про перелік та опис експертиз, які проводить зазначений державний орган та про їх результати тощо.

3.2.Державна служба молоді та спорту України, http://www.msms.gov.ua/.

Коефіцієнт інформаційної відкритості Держмолодьспорт України за результатами Моніторингу 2011 року становив 22,63 %, а за попередніми даними Моніторингу 2012 року зазначений коефіцієнт зріс більше ніж на половину і становить 34,94 %. Таким чином, за останній рік коефіцієнт відкритості зазначеного органу влади збільшився не менше ніж на 12,31 %, що вказує на позитивні зрушення в інформуванні суспільства про зазначену Службу.

Моніторинг 2012 року показав, що на вищезгаданому сайті повніше представлена загальна інформація про Держмолодьспорт України, зокрема, про її повну назву, відомості про її керівництво, а також інформація про структуру органу, про його територіальні органи, консультативні та дорадчі органи тощо. Позитивної оцінки заслуговує інформація про територіальні органи Держмолодьспорту України, яка добре систематизована, структурована і має гарний навігаційний доступ.

В той же час, існує необхідність в наповненні сайту інформацією про механізми та процедури, за допомогою яких громадськість може представляти свої інтереси або в інший спосіб впливати на реалізацію повноважень цього органу влади, визначити чіткий перелік адміністративних та інших послуг, які надає Держмолодьспорт України та його органи, підприємства, установи, організації та прийняти Стандарти надання цих послуг, розмістивши відповідну інформацію в систематизованому вигляді на сайті; повніше оприлюднювати інформацію про проведення державних закупівель, про кадрове забезпечення, а також інформацію, пов’язану із отриманням та витрачанням бюджетних коштів та іншу.

3.3. Державна служба з питань інвалідів та ветеранів України, http://dsiv.gov.ua/

Досліджувався новостворений офіційний веб-сайт Держслужби інвалідів і ветеранів, створений  на заміну сайту, що був досліджений в 2011 році та мав показник 4,3%.

В результаті Моніторингу встановлено, що рівень інформаційної відкритості зазначеного органу державної влади значно покращився і за попередніми даними становить не менше 42,90 %, що на 38,6 % більше ніж у попередньому році.

Необхідно відмітити, що на згаданому сайті практично повно представлена загальна інформація про вказану Службу, її керівництво і структуру, а також відомості про її консультативні і дорадчі органи, про плани роботи цієї Служби, відомості про основні показники, які характеризують ситуацію у сферах, які відносяться до компетенції зазначеної Служби, оприлюднено основні нормативно-правові акти, які відносяться до сфери діяльності цього органу влади тощо. Сайт забезпечує хороший навігаційний доступ до вказаної інформації.

В той же час, існує потреба в оприлюдненні такої інформації, як опис компетенції заступників керівника цієї Служби, опис компетенції, завдань і функцій структурних підрозділів Служби, відомостей про підвідомчі підприємства, установи і організації, про повний і систематизований перелік державних інформаційних систем, що перебувають у віданні Служби, про цільові програми у сфері компетенції зазначеної Служби, про перевірки, які проводяться цим органом влади та у ньому, про державні закупівлі, бюджетне фінансування та фінанси цього органу тощо.

3.4. Міністерство культури України  http://mincult.kmu.gov.ua.

За попередніми результатами проведеного дослідження встановлено, що коефіцієнт інформаційної відкритості Міністерства культури України за останній рік зменшився з 46,37% у 2011 році до 41,75% у 2012. Таким чином, Моніторинг показав наявність негативної тенденції до погіршення інформаційної відкритості зазначеного органу влади.

Ознайомлення із зазначеним веб-ресурсом показало, що за останній рік було проведено роботу по удосконаленню цього сайту. Збільшився загальний об’єм інформації. Також, з позитивної точки зору, необхідно відмітити гарну систематизацію та структуризацію інформації, розміщеної на сайті. І хоча ще не всі підрозділи заповнені необхідною інформацією, що, імовірно, потребує ще деякого часу, вже тепер видно, що наявні на сайті відомості стали більш доступними для пересічного споживача. Взірцево на сайті представлена інформація про керівництво цього органу влади, його структуру та регуляторну діяльність. Практично повно подана загальна інформація про Міністерство культури України, про його консультативні та дорадчі органи, про роботу зі зверненнями юридичних та фізичних осіб. Поряд із цим, стосовно критеріїв за якими проводиться моніторинг відбулися і негативні зміни, що відбилося на загальному рейтингу відкритості веб-сайту.

Потребують суттєвого доопрацювання розділи сайту, присвячені статистичній та аналітичній інформації про діяльність цього органу влади; нормативно-правовій базі (інформація наявна фрагментарно), яку необхідно доповнити відсутніми правовими актами та встановити пошукову систему; про умови надання адміністративних послуг (практично повністю відсутня інформація); відомості про виконання бюджету держорганом (повністю відсутня інформація) тощо. Бажано подати в систематизованому вигляді відомості про інформаційні системи, що перебувають у віданні міністерства та про порядок доступу до них; про державні цільові програми, замовником чи виконавцем яких він є; про перелік та опис експертиз, які проводить зазначений державний орган та про їх результати тощо.

3.5.Державне агентство лісових ресурсів України, http://dklg.kmu.gov.ua/

Моніторинг, проведений в квітні 2012 року, показав, що стан інформаційної відкритості Державного агентства лісових ресурсів України дещо погіршився порівняно з 2011 роком. Так, коефіцієнт інформаційної відкритості за результатами Моніторингу 2011 року становив 46,80%, а за попередніми даними Моніторингу 2012 року зазначений коефіцієнт зменшився і становить 40,15%.

На сайті більш повно представлена загальна інформація про Державне агентство лісових ресурсів України, зокрема, про її повну назву, відомості про її керівництво, а також інформація про структуру органу, про його територіальні органи, консультативні та дорадчі органи тощо. Позитивної оцінки заслуговує інформація про територіальні органи держагентства, яка добре систематизована, структурована і має гарний навігаційний доступ.

В той же час, існує необхідність в наповненні сайту інформацією про механізми та процедури, за допомогою яких громадськість може представляти свої інтереси або в інший спосіб впливати на реалізацію повноважень цього органу влади, повніше оприлюднювати інформацію про проведення державних закупівель, про кадрове забезпечення, а також інформацію, пов’язану із отриманням та витрачанням бюджетних коштів (повністю відсутня інформація) та іншу. Значного доопрацювання потребує розділ із нормативно-правовими актами та щодо висвітлення діяльності в сфері компетенції держоргану.

3.6. Державне агентство з інвестицій та управління національними проектами України, http://www.ukrproject.gov.ua/

В результаті Моніторингу встановлено, що рівень інформаційної відкритості зазначеного органу державної влади покращився і за попередніми даними становить не менше 35,65%, що на 7,5% більше ніж у попередньому році.

Необхідно відмітити, що на згаданому сайті практично повно представлена загальна інформація про держагентство, його керівництво, достатньо якісно було наповнено розділ щодо виконання бюджету державним органом.

Проте, станом на квітень 2012 р. практично повністю відсутня інформація про структуру, а також відомості про плани роботи агентства, відомості про основні показники, які характеризують ситуацію у сферах, які відносяться до його компетенції. Залишається дуже проблемною частина веб-сайту, яка повинна містити нормативно-правові акти. Існує потреба в оприлюдненні такої інформації, як опис компетенції заступників керівника держагентства, опис компетенції, завдань і функцій структурних підрозділів, відомостей про підвідомчі підприємства, установи і організації, про повний і систематизований перелік державних інформаційних систем, що перебувають у віданні держагентства, про перевірки, які проводяться цим органом влади та у ньому, про державні закупівлі тощо.

3.7.Міністерство освіти і науки, молоді та спорту  України,  http://www.mon.gov.ua

Найперше, що слід відмітити, це значне покращення дизайну веб-сайту, розміщення фото та відеоматеріалів які ілюструють кожний розділ. Проведено також значну роботу по структуризації інформації на сайті, розділи чітко визначають галузі, якими опікується МОНмолодьспорт. Суттєво збільшився обсяг інформації, вміщеної на сайті. Однак, не всі розділи вміщують необхідну інформацію. Наприклад, практично без змін залишився розділ, який стосується державних закупівель, останній звіт про результати проведення закупівлі у одного учасника датується 15.11.2011 року, за 2012 рік інформація відсутня.

Інформація про керівництво міністерства представлена досить добре, однак, як і в минулому році відсутні повноваження  міністра та його заступників в html-форматі, з цією інформацію можна ознайомитись лише в Положенні про Міністерство.

Суттєві зміни відбулися в розділі «Доступ до публічної інформації», де з’явилися нові підрозділи: «Інформація про документи, які перебувають у Міністерстві» за 2011 та 2012 роки (http://www.mon.gov.ua/index.php/ua/dostup-do-publichnoji-informatsiji/65-dostup-do-publichnoji-informatsiji/7957). У вказаному розділі чітко розділені всі документи, які  перебувають у віданні Міністерства, представлені реєстри вхідних та вихідних документів, накази Міністерства по основній діяльності, по ліцензуванню та акредитації навчальних закладів, оперативні накази; надано переліки листування з міністерствами, відомствами та народними депутатами, представлено навіть перелік факсів та телеграм. Наповнення даного розділу повністю відповідає ст.. 15 Закону про доступ до публічної інформації, який в ч. 1 п. 5 вимагає розпорядників інформації оприлюднювати інформацію про системи обліку, види інформації, яку зберігає розпорядник.

Даний розділ МОНмолодьспорт можна рекомендувати іншим органам влади як взірець виконання вимог Закону Про доступ до публічної інформації в частині представлення інформації про перелік документів, які знаходяться у розпорядженні суб’єкта владних повноважень.

За результатами дослідження встановлено, що коефіцієнт інформаційної відкритості Міністерства освіти та науки, молоді і спорту  України за період з листопада 2011 року до квітня 2012 року ( приблизно півроку) збільшився з 26,02% до 43,07%, тобто на 17,05%.  Це свідчить про зацікавленість Міністерства в інформаційному наповненні веб-сайту та значні успіхи у досягненні цієї мети.

Систематизації потребує статистична та аналітична інформація, яка представлена не в окремому розділі, а епізодично, відповідно до кожного конкретного виду діяльності.

Також на сайті відсутні деякі важливі посилання на веб-сайти, такі як офіційний загальнодержавний портал «Державні закупівлі» – https://tender.me.gov.ua/. Також не представлені у систематизованому вигляді з посиланням на веб-сайти та з зазначенням керівників та контактних даних інформація про регіональні управління освіти.

3.8.Міністерство оборони України,  http://www.mil.gov.ua/

Моніторинг офіційного сайту Міністерства оборони України, проведений в квітні 2012 року, показав, що стан інформаційної відкритості зазначеного центрального органу державної влади у порівнянні з результатами 2011 року покращився. Так, коефіцієнт інформаційної відкритості за результатами Моніторингу 2011 року становив 32,42%, а станом на квітень показник відкритості становить 39,70%, що на 7,28% більше.

Найперше, що необхідно відмітити – багато інформації на сайті знаходиться у стані оновлення. Створені розділи, що відповідають критеріям Моніторингу 2011 року, які ще не наповнені, це розділи: «Державні програми в оборонній сфері», «Виконання державних цільових програм». Розділ «Законодавство» на момент моніторингу не містив нормативних актів та посилання на них, але було зазначено що сторінка оновлюється. Відсутність нормативних актів значно знижує досягнення у наповненні веб-сайту.

Взірцем для інших сайтів є опублікування декларацій про доходи керівників Міноборони  за 2012 рік, що повністю відповідає нормам Закону «про засади запобігання та боротьби з корупцією».  Хоча закон не передбачає обов’язкового опублікування на веб-сайтах декларацій чиновників, а лише у друкованих виданнях, така ініціатива Міноборони свідчить про  бажання покращувати веб-сайт та надавати суспільно-значиму інформацію, http://www.mil.gov.ua/index.php?part=command&lang=ua&sub=1.

Серед недоліків наповнення веб-сайту – загальні для всіх сайтів  проблеми: 1) відсутність інформації про державні закупівлі та посилання на сайт «Державні закупівлі», останні повідомлення про державні закупівля датовані 2011 роком та знаходяться у розділі «Новини»; 2) інформацією про механізми та процедури, за допомогою яких громадськість може представляти свої інтереси або в інший спосіб впливати на реалізацію повноважень цього органу влади; 3) введення розширених пошукових систем по базі «Законодавство» та алфавітного показника термінів, які використовуються у сфері оборони; 4) систематичне оновлення розділів сайту, а не лише новин.

3.9.Державне агентство рибного господарства України, http://darg.gov.ua/

В результаті Моніторингу встановлено, що рівень інформаційної відкритості зазначеного органу державної влади покращився і за попередніми даними становить  34,46%  в порівнянні з 29,58% в 2011 році , зростання на 4,88 %.

Станом на квітень 2012 р. добре представлена загальна інформація про агентство та його повноваження; також структурована інформація про підприємства, які належать до сфери управління агентства; інформація про державні закупівлі представлена у вигляді плану на 2012 рік, чого явно недостатньо.

Багато розділів сайту знаходиться у розробці, що є причиною незначного зростання показника відкритості веб-сайту.

Моніторинг сайтів-аутсайдерів станом на квітень 2012 року показав, що інформаційне наповнення їх веб-ресурсів покращилося через появу нових рубрик, покращення систематизації інформації. Однак залишаються проблеми регулярного оновлення інформації на сайтах.  Загальною рекомендацією для всіх сайтів буде – наповнення розділів інформацією, яка знаходиться у віданні органів влади, а також постійне оновлення контенту. 

Загальна таблиця динаміки інформаційного наповнення 9 веб-сайтів

центральних органів виконавчої влади станом на квітень 2012 року

Орган влади, веб-сайт Рейтинг 2011  

%

Рейтинг 2012 

%

Изменения

+/- 

%

Державне агентство лісових ресурсів України http://dklg.kmu.gov.ua/ 46,8 40,15 -6,65
Міністерство культури України http://mincult.kmu.gov.ua/ 46,37 41,85 -4,52
Міністерство оборони України http://www.mil.gov.ua/ 32,42 39,70 7,28
Державне агентство рибного господарства України http://darg.gov.ua/ 29,58 34,46 4,88
Державне агентство з інвестицій та управління національними проектами України  http://www.ukrproject.gov.ua/ 28,23 35,65 7,42
Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України  http://www.mon.gov.ua/ 26,02 43,07 17,05
Міністерство регіонального розвитку України http://minregion.gov.ua/ 23,37 49,54 26,17
Державна служба молоді та спорту України http://www.msms.gov.ua/sport/control/uk/index 22,63 34,94 12,31
Державна служба з питань інвалідів та ветеранів України http://dsiv.gov.ua/default.aspx 4,3 42,9 38,6

 

Loading

Для отримання юридичної допомоги
заповніть анкету

    П.І.Б.*

    Організація

    E-mail*

    Телефон

    Деталі звернення

    Яка юридична допомога вам потрібна? *

    Юридична консультаціяДопублікаційна експертизаПравовий захист у судіСкладання інформаційного запиту

    Завантажте документи/файли

    * - обов'язкові поля

    ×














    ×