Авторка статті: Олена Логінова, журналістка-розслідувачка OCCRP, стипендіатка GIJN
У багатьох випадках робота журналістів-розслідувачів схожа на роботу детективів – вони працюють над справами чи то недопрацьованими, чи дуже заплутаними, чи загалом проігнорованими офіційним слідством. Учасники Глобальної конференції журналістів-розслідувачів, яка відбулася в середині листопада в Йоханнезбурзі (ПАР) (16-19 листопада 2017 року), поділилися власним досвідом розслідувань гучних, особливо тяжких злочинів.
Справа Меконнена: локальна історія, що стала транскордонною
Коли Кахсай Меконнен, біженець з Еритреї був знайдений мертвим, повішеним на дереві в Німеччині, офіційне слідство кваліфікувало справу як самогубство. Через рік на тому ж дереві журналісти виявили ремінь, на якому начебто повісився чоловік. “Одна справа може багато чого сказати про міжнародну злочинність”, – говорить Санн Терлінген, журналістка журналу OneWorld і програми-розслідування на голландському громадському радіо Argos. Ця справа – яскравий приклад того, як вийшовши за межі своєї країни, здавалося б, розслідування локального злочину стало частиною чогось набагато більшого. Терлінген та її колега Хуб Ясперс виявили, що раніше Меконнену погрожували торговці людьми та потенційний торговець органами, якого розшукує італійська поліція. Через Facebook Терлінген змогла знайти членів сім’ї Меконненона. Вона навіть встановила, що Мекононн контактував із торговцем органів, подивившись, хто додав його до груп у Facebook. Отже, малі історії не завжди малі. Детальніше про це розслідування ви можете дізнатися тут.
Закриті справи вбивств та зникнень жінок у Канаді: повторне розслідування
CBC News дослідила 34 випадки в Канаді, пов’язані з загибеллю або зникненням жінок корінних народів Канади, які були недопрацьовані офіційним слідством. “Якщо ви вивчаєте корінне населення [у Канаді], то ви зустрінете дивний факт. Наші в’язниці переповнені цими людьми… Ми повинні викрити нечесну гру та визначити пропущені моменти”, – говорить Сесіл Роснер, головний редактор «Canadian Broadcasting Corporation». Через підозрілі обставини смертей журналісти вирішили провести повторне розслідування офіційно закритих справ. Родичі та друзі загиблих жінок також вважають, що йдеться про вбивство, і справи потрібно поновити. Тож репортери створили профіль для кожної людини й постійно розширюють базу даних щодо всіх нерозкритих справ. Канадці радять не забувати про свої журналістські цінності: “Це важливий принцип – залишатися незалежним”, – каже Роснер. – Є підстави звернутись до поліції, тільки якщо хтось знаходиться у безпосередній небезпеці.” Отже, варто добряче подумати, чи взагалі залучати поліцію й коли саме це зробити. Ви можете ознайомитися з проектом за лінком.
Справа Шеремета: журналістське розслідування паралельно з поліцією
У розслідуванні вбивства журналіста Павла Шеремета ключових підозрілих людей та свідків вдалося знайти через відео з камер спостереження. “Більшість організацій зберігають відео приблизно 5 днів, тому реагувати довелося дуже швидко”, – каже регіональний редактор OCCRP (Центру розслідувань організованої злочинності та корупції) в Україні Анна Бабінець. Аби знайти докази, важливо діяти оперативно. Саме тому журналісти почали власне розслідування вбивства свого колеги одночасно з офіційним слідством. Проте варто бути обережним, коли йдеться про публікацію. Якщо ви публікуєте занадто рано, вас можуть звинуватити у втручанні в хід розслідування поліції. “Ми не хотіли заважати поліції розкрити цю справу, тому вирішили не публікувати свої знахідки впродовж 2 місяців після вбивства. За цей час злочин могли розкрити по гарячих слідах”, – каже Анна Бабінець. Фільм опублікували через 10 місяців після вбивства Павла, коли офіційне слідство та керівництво держави почало замовчувати цю справу. В результаті, зібрані журналістами докази ввійшли до офіційних матеріалів справи. Ви можете подивитися фільм Killing Pavel тут.
Отже, якщо ви беретеся за розслідування особливо тяжких злочинів, таких як вбивство, завжди думайте глобально, залучайте міжнародних колег, дійте швидко та шукайте помилки, які могли допустити правоохоронці в ході офіційного слідства. Адже попри брак багатьох повноважень, які є в людей “з жетонами”, журналісти мають безліч інших переваг – повна неупередженість, відсутність бюрократії та колеги зі всього світу, які можуть вам допомогти.
Більше дізнатися про спікерів можна тут. Прочитати їхні поради англійською –тут.
Глобальна конференція журналістів-розслідувачів (Global Investigative Journalism Conference – GIJC17) – це міжнародний форум, який раз на два роки організовує Глобальна мережа журналістів-розслідувачів (GIJN – Global Investigative Journalism Network). Цього року конференція відбулася на базі і за підтримки Програми журналістики Університету Вітcватерсранду (ПАР) в Йоханнесбурзі і зібрала близько 1200 учасників: журналістів-розслідувачів, редакторів, правозахисників та експертів зі 130 країн світу.
At the beginning, I was still puzzled. Since I read your article, I have been very impressed. It has provided a lot of innovative ideas for my thesis related to gate.io. Thank u. But I still have some doubts, can you help me? Thanks.