Автори: Володимир ТОРБІЧ, Антоніна ТОРБІЧ, Роман МАРТИН,ІА “Рівненське агентство журналістських розслідувань”, Рівненська газета, 15 січня 2009 р.

Через порушення ЖКП (в народі — ЖЕК, див. словничок) рівнянка втратила вісім з половиною тисяч гривень. Інші мешканці не отримали субсидії. Через безчинство ЖЕКів рівняни потерпають фінансово та морально, витрачають час на судову тяганину, на відстоювання прав у кабінетах чиновників, або просто платять, щоб “вирішити питання” швидше.

Автори: Володимир ТОРБІЧ, Антоніна ТОРБІЧ, Роман МАРТИН,ІА “Рівненське агентство журналістських розслідувань”, Рівненська газета, 15 січня 2009 р.

Через порушення ЖКП (в народі — ЖЕК, див. словничок) рівнянка втратила вісім з половиною тисяч гривень. Інші мешканці не отримали субсидії. Через безчинство ЖЕКів рівняни потерпають фінансово та морально, витрачають час на судову тяганину, на відстоювання прав у кабінетах чиновників, або просто платять, щоб “вирішити питання” швидше. Як і чому керівники ЖЕКів та управління житлово-комунального господарства Рівного порушують права рівнян на соціальний захист та свободу пересування, з’ясовували репортери Рівненського агентства журналістських розслідувань.

Словничок
УЖКГ — Управління житлово-комунального господарства Рівненського міськвиконкому. Структура, яка відповідає за порядок у житловому та комунальному секторі Рівного.
ЖКП — Житлово-комунальне підприємство. Так у Рівному почали називатися колишні ЖЕКи (житлово-експлуатаційні контори). Наразі, за інформацією з офіційної сторінки міськради, у підпорядкуванні УЖКГ знаходяться вісім ЖКП: “Західне”, “Сонячне”, “Галицьке”, “Покровське”, “Паркове”, “Перспективне”, “Центральне”, “Промислове”.
ОСББ — Об’єднання співвласників багатоквартирного будинку. По-простому — це такий собі міні-ЖЕК на один чи декілька будинків. Його особливість у тому, що мешканці будинку на загальних зборах вибирають правління і його голову, які укладають договори з виробниками житлово-комунальних послуг і відповідають за утримання і ремонт будинків. Деякі рівненські депутати і чиновники пророкують, що такі об’єднання витіснять у майбутньому ЖКП.

Відібрані в дитини гроші

“27 жовтня 2006 року у мене народився син. Згідно з чинним законодавством, я мала отримати одноразову допомогу в сумі 8 тисяч 500 гривень. Допомоги я не отримала, бо в ЖКП “Західне” міста Рівного начальник не видавав довідки через заборгованість із квартплати. Я оббивала пороги цього чиновника, але нічого не добилась, кожного разу він виганяв мене з кабінету з матюками…” — це уривок зі скарги Президенту України від 20-річної (на той час) рівнянки Каріни Микитюк.
Як розповіла пані Каріна, через ненадання ЖКП довідки про склад сім’ї вона втратила гроші, які передбачені Законом України “Про державну допомогу сім’ям з дітьми”. На той час подати документи про отримання такої допомоги потрібно було протягом півроку від дня народження дитини (зараз термін продовжено до року). Через тяганину з чиновниками молода сім’я не вклалася в цей термін.
— Ми подали позовну заяву на ЖКП, але документи із суду повернулися з поясненням, що заява подана “з недоліками”, — говорить Каріна Микитюк.
Через незнання законів молода сім’я втратила значну суму і ще й підписала з ЖКП договір про реструктуризацію боргу (тобто про те, що борг (близько двох тисяч) повертатиметься невеликими частинами протягом певного періоду).
Аналізуючи інформацію, надану Каріною Микитюк, ми засумнівалися, чи насправді існував борг у такій сумі, як його виставило ЖКП. У 2006 році, за словами пані Каріни, між ЖКП “Західне” і нею не укладено договір про надання послуг. За Законом України “Про житлово-комунальні послуги” тільки наявність такого договору зобов’язує громадян платити ЖЕКам за послуги. Отже, якщо ЖКП не уклало зі споживачем договору, підприємство може не надавати послуг, а громадянин може нічого не платити. Крім того, чоловік пані Каріни Роман Микитюк скаржиться на ненадання комунальниками послуг, або надання неякісних послуг:
— У нас ліфт часто не працював, сміття не вивозилося, були проблеми з електрикою. Пропало світло, дзвонимо в ЖЕК, а вони кажуть, що у нас заборгованість і що до нас ніхто не прийде ремонтувати.
У будь-якому разі, згідно з українськими законами, наявність боргу перед ЖКП не надає підприємству права не видавати довідок громадянам. Для повернення боргу ЖЕКи мають тільки два законних шляхи — домовитись із людиною полюбовно, або вирішити це питання в суді.
Коли ЖКП вважає рівнянина злісним боржником, це ще не значить, що так воно і є. У рішенні Рівненського міського суду від 17 травня 2007 року зазначено, що ЖКП “Західне” намагалося стягнути через суд з рівнянина понад 4 500 гривень боргу, але суд визнав боргом лише трохи більше 120 гривень. Цей борг не вдалося стягнути через вину ЖКП, обов’язок якого запропонувати споживачу укласти договір. І це не єдиний приклад боргів, яких насправді немає, а отже немає за що й платити.
Ми запитали у начальника ЖКП “Західне” Миколи Тарасюка, чому він не видавав довідку Каріні Микитюк і чи правда, що він їй грубіянив.
— На жаль, я не пам’ятаю всіх своїх мешканців за прізвищами, — відповідає пан Тарасюк. — У мене чотири тисячі населення, я не готовий прокоментувати. Але факт такий: якщо є заборгованість по квартирній платі, і ця заборгованість перевищує 300 гривень, — ми довідки не видаємо. Люди можуть говорити, що хочуть. Я їм не грубіяню, я їм просто відмовляю у видачі довідок. Якщо люди вважають, що я їм грубіяню, коли не видаю довідки, то хай вибачають. Але я і надалі довідок надавати не буду.

Закони, які порушують начальники ЖКП, коли не видають довідки,або перешкоджають у реєстрації (перелік може бути доповнено)
Конституція України, ст.32
Цивільний кодекс України, ст.302
Закон України “Про інформацію”, ст.ст.9, 31
Закон України “Про звернення громадян”, ст.ст.15, 18, 19
Закон України “Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні”, ст.6, 7

Чому ж начальник ЖКП так відкрито фактично заявляє, що для нього закон не писаний? Можливо тому, що Микола Тарасюк відчуває надійний дах, який дозволяє йому зневажати закони? Адже пан Тарасюк — депутат Рівненської міської ради від Блоку Юлії Тимошенко. У закріплених законом обов’язках депутата є зокрема й такі: “Депутат міської ради зобов’язаний виражати і захищати інтереси відповідної територіальної громади та її частини — виборців свого виборчого округу… Керуватися у своїй діяльності та поведінці загальновизнаними принципами порядності, честі і гідності…”

Втрачені субсидії

— У мене є відповідь з відділу субсидій, що через те, що я не надала довідки про склад сім’ї, в мене зняли субсидію, — обурюється мешканка вулиці Струтинської Світлана Володько, яка має отримувати послуги від ОСББ “Терен” (див. словничок). — Нашій голові правління з відділу субсидій надіслали листа, в якому було вказано, щоб вона надала список людей, які користуються субсидією. Вона мала сама надати цей список і передати довідки, але цього не зробила і нас не попередила. Тому багато людей втратили субсидії.
За словами пані Світлани, голова правління ОСББ не надає довідку тому, що між ними не укладений договір про надання житлово-комунальних послуг.
— Той договір, що пропонувала укласти голова правління, не містив зобов’язань ОСББ, лише обов’язки мешканців будинку, — говорить Світлана Володько. — Крім того, вона хотіла укласти договір заднім числом.
Мешканка Струтинської говорить, що разом із іншими обуреними від дій голови правління вони звернулися за захистом своїх прав у прокуратуру.
— Приходить з прокуратури лист, — розповідає пані Володько. — “У зв’язку з тим, що у ОСББ “Терен” відсутні картотека та дані про кількість громадян, зареєстрованих у квартирах будинку №35, то надання довідки без будинкової книги неможливе. Враховуючи вищесказане, вам необхідно звернутися із будинковою книгою до ОСББ “Терен” для отримання цієї довідки”. На другий день я прийшла з будинковою книгою, з паспортом, а голова мені каже — прокуратура тобі таке написала — йди до прокурора хай тобі дає довідку.
Ситуацію з ненаданням довідок про склад сім’ї голова правління ОСББ “Терен” Ольга Покальчук пояснила так (лексика збережена — авт):
— Нехай вони заключать договір. Вони не заключають договір, 10 місяців не платять ні копійки, і ми довідки їм нізащо не дамо. Ви так можете і написати, що якщо людина не має договору, не платить 10 місяців, “линдає” по під’їзду, користується ліфтом, виносить мусор, замітається їй, всі їй надаються послуги, а вона не платить і ще вона хоче довідку, то ми їй не дамо.
— Деякі мешканці кажуть, що звертаються до вас, але ви їм пропонуєте нетиповий договір, де не вказано ваших обов’язків?
— Для 130-ти квартир нормальний договір, а для шести квартир не нормальний! — підвищила голос пані Покальчук. — То це вони кажуть, нехай собі кажуть, а ви їх слухайте! Вони вам кажуть, а ви напишіть!
Під кінець короткої розмови голова правління ще й пригрозила журналісту:
— Як напишете дурницю, то будете ходити з нами по судах!
Ми попросили в одного з мешканців будинку на вулиці Струтинської, 35, який вже уклав договір з ОСББ “Терен”, надати його копію. Цю копію ми порівняли з типовим договором, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 12 липня 2005р. №560 та із законом “Про житлово-комунальні послуги”. У договорі, запропонованому головою правління ОСББ “Терен”, кількість обов’язків ОСББ незначна і виписана неконкретно. Більше того — немає всіх обов’язкових істотних умов договору, які мають бути згідно із законом “Про житлово-комунальні послуги”.

Звідки ростуть ноги?

У листопаді 2006 року начальник Управління житлово-комунального господарства (УЖКГ) Рівного Юрій Собчук видав наказ №545/01. У пункті 1.2 цього наказу зазначалося: “Видавати будь-які довідки та погоджувати відповідні дозволи і документи фізичним і юридичним особам тільки у разі відсутності заборгованості за житлово-комунальні послуги”.
Цей наказ стосувався начальників ЖКП “Західне”, “Центральне”, “Паркове”, “Галицьке”, “Покровське”, “Промислове”, “Сонячне”, “Перспективне”, ПП “ВВ”, директорів КТП “Комуненергія”, КП “Теплотранссервіс”.
Через 12 днів Юрій Собчук вносить доповнення у свій наказ і дозволяє видавати довідки на субсидії.
Оскільки цей наказ порушував права громадян, прокурор Рівного опротестував його. Тоді 19 лютого 2007 року Юрій Собчук черговим своїм наказом змушений був скасувати пункт 1.2 наказу №545/01. Та попри офіційне скасування протизаконного положення наказу всі начальники ЖКП й надалі продовжують його виконувати.
На одній із прес-конференцій на той час кандидата в мери Рівного Юрія Собчука ми поцікавились, чи правда, що ЖКП не видає довідки боржникам. Пан Собчук сказав, що “зараз такої проблеми немає — довідки всім видають”. Щоб перевірити це твердження, ми звернулися під виглядом звичайних громадян у вісім ЖКП, які підпорядковані начальнику УЖКГ. У всіх без винятку ЖКП нам підтвердили, що для отримання довідки про склад сім’ї потрібно не мати заборгованості за житлово-комунальні послуги. В одному із ЖКП навіть запропонували вирішити це питання через паспортиста.
Ось уривок з діалогу (за складеною легендою, журналістка звертається у ЖКП як громадянка, яку попросила зателефонувати подруга, що заборгувала ЖКП 500 гривень, стилістика розмови збережена):
Громадянка: Скажіть, будь ласка, які документи треба принести, щоб довідку про склад сім’ї отримати?
ЖКП: Дєвачкі, такі питання по телефону нікто вам нє скажет. Є в нас для того паспортистки, приходьте і вони вам все розкажуть.
Громадянка: Ну а по телефону в кого можна дізнатися?
ЖКП: Ні в кого. Приходьте до паспортиста, беріть із собою всі документи і вам видадуть довідку.
Громадянка: А всі — це які?
ЖКП: Всі! Ви повинні знати які. Будинкова книжка, паспорта, свідоцтва, книжка про оплату.
Громадянка: А якщо є заборгованість близько 500 гривень?
ЖКП: Якщо є заборгованість, то ми на таку тему не говоримо, канєшно. Хіба шо будемо домовлятися.
Громадянка: А яким чином?
ЖКП: Треба трошечки оплатити, хотя би не всю суму.
Громадянка: То їй маю сказати, що треба заплатити?
ЖКП: Ні, ні, ні! Не треба в касу платити. Нехай вона бере з собою пару копійок, підходить на прийом завтра з четвертої до сьомої. У касу хай не платить, хай на місці там заплатить, візьме книжку розрахункову і до паспортиста підходить, іменно з нею спілкується, не в бухгалтерію, нікуди. Підходить до паспортиста, бере пару копійок і з нею спілкується. Скільки в неї заборгованості?
Громадянка: Ну десь 500 гривень.
ЖКП: Це щось забагато, канєшно. А чого ж вона не платить так довго? А куди вона довідку хоче отримати?
Громадянка: Здається, на отримання допомоги при народженні дитини.
ЖКП: А дитинка в неї вже прописана?
Громадянка: Мабуть, не прописана, оце її спочатку треба прописати.
ЖКП: То це їй спочатку треба прописати дитинку, з цього і треба було починати, а тоді тільки паспортист довідку дає. А щоб прописати новонароджену дитинку, треба в нас просто взяти бланочок, підійти заповнити його і підписати в приймальній. Але ж там тоже буде закручена схема — знову неоплата.
Громадянка: То скільки їй десь треба заплатити?
ЖКП: Треба йти до паспортиста і просити її, і паспортист поможе. Але якби ви сказали, де ви живите, то я би завтра з вами поговорила, а так мене не буде, то я не знаю, з ким ви будете говорити. Можливо, з вами по-другому будуть говорити.

Коментар прокуратури

— Керівники ЖКП, які не надають довідок або перешкоджають зняттю з реєстрації громадянам через заборгованість, порушують низку українських законів, — вважає старший помічник прокурора Рівного Інна Власова. — Це порушення, по-перше, Закону України “Про звернення громадян”, оскільки має бути надана відповідь на звернення; Закону України “Про інформацію”, адже особа має право отримувати відомості стосовно себе; Закону України “Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні”.
За словами Інни Власової, прокуратура намагається боротись із тим, що громадянам не видають довідок. Кількість звернень за захистом від такого порушення в прокуратуру цього року зменшилась.
Як саме прокуратура може захистити права громадян у цьому випадку? По-перше, як пояснила старший помічник прокурора, складається прокурорський припис, який обов’язковий до виконання посадовими особами ЖКП. Якщо припис не виконується, складається адмінпротокол про ухилення від законних вимог прокурора. За цим протоколом начальникам ЖКП загрожує штраф… 34-85 гривень. Ще один штраф, який можна накласти на керівника ЖКП, передбачено статтею 212-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення: “Порушення права на інформацію”. Спочатку порушникам загрожує штраф 255-425 гривень, а якщо оштрафована посадова особа повторно вчинить таке правопорушення, то — 425-850 гривень.
За словами Інни Власової, коли у начальників ЖКП запитують, на якій підставі вони не видають довідки, дехто ще й досі посилається на скасований наказ Юрія Собчука.
Щоб кардинально змінити ситуацію, старший помічник прокурора вважає необхідним, як мінімум, щоб Рівненський виконком або міська рада вплинули на Управління житлово-комунального господарства. А по максимуму — необхідно внести на рівні Верховної Ради зміни до законодавства, які посилювали б відповідальність за таке правопорушення.
— Немає у ЖКП такого права, щоб не надавали довідки. Якщо таке відбувається, то люди можуть одразу звертатися до нас. І ми тими важелями, які ми маємо, будемо впливати, — обіцяє Інна Власова. — Якщо побільшає скарг, скличемо нараду, викличемо Собчука, ставитимемо це питання на рівні міської ради.

Відповідальність за шкоду, заподіяну сім’ям з дітьми

— Крім Закону “Про інформацію”, начальники ЖКП, які не видають довідок, порушують ст.32 Конституції України та 302 статтю Цивільного кодексу, — розповідає юрист Рівненської обласної громадської організації “Комітет виборців України” Микола Глотов. — До того ж, стаття 21 закону про допомогу сім’ям з дітьми передбачає, що підприємства, установи та організації несуть відповідальність за шкоду, заподіяну сім’ям з дітьми або державі внаслідок невчасної видачі документів або при видачі неправдивих даних і відшкодовують їх у встановленому законом порядку.
Іншими словами, якщо невидання довідки начальником ЖКП призвела до втрати вами допомоги на дитину чи втрати субсидії, суд зобов’яже цього начальника відшкодувати вам допомогу зі своєї кишені. Якщо це допомога при народженні дитини, то зараз це від 12 500 до 50 тисяч гривень.
Микола Глотов дає рецепт, що робити, якщо вам відмовили в усному проханні видати довідку. Найперше, це письмово звернутися до ЖКП з проханням видати потрібну довідку і відповісти вам на заяву письмово (надіслати листом з рекомендованим повідомленням, або зареєструвати заяву в ЖКП, щоб на копії заяви розписалась і поставила вхідний номер відповідальна особа).
— Якщо письмово з ЖКП надали відповідь, що прийдіть, — ми надамо довідку, а коли ви приходите її не дають, в такому випадку візьміть із собою двох свідків, які потім при потребі зможуть підтвердити, що довідку вам не надали, — радить юрист.
Після цього варто написати скаргу в прокуратуру на дії керівництва ЖКП. Якщо трапиться, що на припис прокурора ЖКП не відреагує, або відреагує, але запізно, і ви до цього часу зазнаєте матеріальних збитків, тоді потрібно звернутися із позовом до суду на ЖКП про відшкодування цих збитків.

Журналістський експеримент

Щоб переконатися, як насправді ЖКП видає різні довідки, коли вважає, що ти боржник, Рівненське агентство журналістських розслідувань провело експеримент.
Журналісти спробували взяти довідку про склад сім’ї, приписати дитину до батьків, знятись із реєстрації. Експеримент проводився в ЖКП “Західне” (до речі, за інформацією від старшого помічника прокурора Рівного Інни Власової, найбільше скарг з приводу ненадання довідок саме з цього ЖКП).
Дізнавшись, що у нас заборгованість близько 600 гривень, паспортистка не захотіла видавати довідку про склад сім’ї, але дала бланки заяв на реєстрацію дитини до батьків і зняття з реєстрації. Ці заяви попросила завірити у начальника або головного інженера ЖКП.
Головний інженер ЖКП “Західне” Віктор Пархомець запитав, чи маємо ми борги.
— За нами рахують борг, але ми його не визнаємо, якщо ЖКП вважає, що цей борг справді існує, то хай вирішує це через суд. Ми ж просимо поставити ваш підпис на заяві про зняття з реєстрації, ця заява не стосується боргу, — відповіла журналістка.
— Я не можу підписати, — відреагував на це інженер. — У понеділок з 10 ранку — до начальника, і з ним погоджуйте.
Апеляція до того, що в прокуратурі нас проконсультували, що дії, які він зараз робить, — незаконні, на інженера не вплинули. Але ми наполягали:
— А чому ви не можете завірити заяву?
— Тому що в мене вказівка: борг вище 100 гривень — документів ніяких не підписувати.
— Це від кого вказівка?
— Від начальника ЖЕКу. І я не можу порушити вказівку начальника. Він особисто з боржниками спілкується, особисто вирішує з боржниками. Будь ласка, в понеділок з 10-ї до 12-ї або з другої до четвертої можете прийти.
Попри непоступливість інженера, він все ж погодився уточнити суму нашого боргу і зателефонувати нам наступного дня. Він попросив записати номер стаціонарного телефону, і журналіст, не маючи під рукою іншого паперу, написав цей номер на зворотній стороні старої візитки (візитка телевізійного проекту журналістських розслідувань на телеканалі “Рівне 1” “Четверта влада” — авт.).
Наступного дня ми самі зателефонували головному інженеру. Він розповів, що доповів про все начальнику і начальник сказав: “Хай підходять до мене, я особисто їм розкажу”. Коли ж ми знову наголосили, що такі вимоги ЖЕКу протизаконні, інженер відповів:
— Ну понятно, що це протизаконно, але протизаконно й те, що громадяни не платять, правда?
У понеділок у прийомні години з другої до четвертої ні начальника, ні головного інженера не було. Нам вдалося поспілкуватися з юристом ЖКП “Західне” Ніною Рагульчик.
З’ясувавши, що у нас є борг, юрист запропонувала його реструктуризувати. Ми відповіли, що не визнаємо боргу, оскільки він нарахований за період, коли на неодноразові наші звернення ЖКП не укладало з нами договір. Якщо в ЖКП є претензії, то тільки через суд. На що юристка зазначила, що вже подала до суду (лише через півтора місяця після цієї розмови прийшла повістка із суду, на скаргу ЖКП ми надали заперечення і чекаємо початку слухання, — авт.).
— Слухайте, жіночко, ви йдіть хоч у прокуратуру, хоч до міністра! — завелась юристка після нагадування про наші консультації з прокуратурою. — Якщо ви хочете, щоб вам зробили все, як має бути, то ви погасіть борг. Тут такі грамотні по прокуратурах ходять… Я вам кажу, це безполєзно! Хочете, подавайте на нас в суд. (Ми готуємо позов на ЖКП “Західне”, щоб підтвердити, що цілком реально змусити ЖКП виконати свої зобов’язання і компенсувати заподіяні бездіяльністю збитки — авт.).
Начальник ЖКП “Західне” Микола Тарасюк на особистому прийомі сказав, що нічого не підпише, навіть слухати про це не хоче, мовляв, йдіть до кого хочете.
— І не треба мене тут лякати “Четвертою владою”! — раптом випалив начальник.
Спочатку ми не зрозуміли, до чого це він сказав, але потім згадали стару візитку, на зворотній стороні якої написали номер інженеру…
— А з чого ви взяли, що вас хтось лякає?
— Не треба, не треба тут…
— Чи, може, ви вирішили, якщо ви депутат, то можете безкарно порушувати права громадян?
Розмова закінчилась відмовою, до того ж, у досить різких інтонаціях.
Після нашого письмового звернення в прокуратуру головний інженер ЖКП “Західне” мовчки і без жодних зауважень завірив заяву на зняття з реєстрації, до того ж начальник ЖКП “Західне” письмово запросив приходити реєструвати дитину.

(Закінчення матеріалу читайте в “Рівненській газеті” у четвер, 22 січня 2009 року. Ви дізнаєтесь, як обминути ЖКП при реєстрації чи знятті з реєстрації, побачите, як брешуть начальники, і що думає з цього приводу міський голова Рівного).

Автори: Володимир ТОРБІЧ, Антоніна ТОРБІЧ, Роман МАРТИН,ІА “Рівненське агентство журналістських розслідувань”. Розслідування проведене за сприяння Данської асоціації журналістів-розслідувачів 

Loading

Для отримання юридичної допомоги
заповніть анкету

    П.І.Б.*

    Організація

    E-mail*

    Телефон

    Деталі звернення

    Яка юридична допомога вам потрібна? *

    Юридична консультаціяДопублікаційна експертизаПравовий захист у судіСкладання інформаційного запиту

    Завантажте документи/файли

    * - обов'язкові поля

    ×














    ×