Обов’язок органів державної влади надавати інформацію про свою діяльність

(короткий огляд основних нормативних актів) 

І. Стаття 34 Конституції України передбачає що:

«Кожному гарантується право на свободу думки і слова, на вільне вираження своїх поглядів і переконань.

Кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб – на свій вибір.

Здійснення цих прав може бути обмежене законом в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров\’я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя».

Крім того, частина 1 статті 38 Конституції України містить положення, згідно з яким «громадяни мають право брати участь в управлінні державними справами…».

Стаття 40 Конституції України гарантує право на звернення, а саме: «усі  мають  право направляти  індивідуальні  чи колективні письмові звернення або особисто звертатися  до  органів державної влади, органів місцевого самоврядування та  посадових  і службових осіб цих органів, що зобов\’язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк».

 

ІІ. Закон України «Про інформацію» містить ряд положень щодо права громадян України отримувати інформацію про діяльність органів державної влади та щодо обов’язку останніх повідомляти про це.

Так, частина 1 статті 9 Закону України «Про інформацію» передбачає, що:

«Всі громадяни України, юридичні особи і державні органи мають право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення та зберігання відомостей, необхідних їм для реалізації ними своїх прав, свобод і законних інтересів, здійснення завдань і функцій».

Частина 1 статті 10 Закону України «Про інформацію» роз’яснює, що:

«Право на інформацію забезпечується: обов\’язком органів державної влади, а також органів місцевого і регіонального самоврядування інформувати про свою діяльність та прийняті рішення».         

Частина 3 статті 21 Закону України «Про інформацію» встановлює способи доведення інформації державних органів та органів місцевого самоврядування до відома заінтересованих осіб, серед яких, –

«шляхом безпосереднього доведення її до заінтересованих осіб (усно, письмово чи іншими способами)».

Відповідно до частин 2, 3 статті 29 Закону України «Про інформацію» «обмеження права на одержання відкритої інформації забороняється законом. Переважним правом на одержання інформації користуються громадяни, яким ця інформація необхідна для виконання своїх професійних обов\’язків».

Частина 2 статті 32 Закону України «Про інформацію» містить положення, згідно з яким:

«Громадянин має право звернутися до державних органів і вимагати надання будь-якого офіційного документа, незалежно від того, стосується цей документ його особисто чи ні, крім випадків обмеження доступу, передбачених цим Законом».

Стаття 43 Закону України «Про інформацію» передбачає:

«Учасники інформаційних відносин мають право одержувати (виробляти, добувати), використовувати, поширювати та зберігати інформацію в будь-якій формі з використанням будь-яких засобів, крім випадків, передбачених законом.

Кожний учасник інформаційних відносин для забезпечення його прав, свобод і законних інтересів має право на одержання інформації про:

– діяльність органів державної влади;

– діяльність народних депутатів;

– діяльність органів місцевого самоврядування та місцевої адміністрації;

– те, що стосується його особисто».         

Частини 1-3 статті 45 Закону України «Про інформацію» встановлюють, що:

«Право на інформацію охороняється законом. Держава гарантує всім учасникам інформаційних відносин рівні права і можливості доступу до інформації.

Ніхто не може обмежувати права особи у виборі форм і джерел одержання інформації, за винятком випадків, передбачених законом.

Суб’єкт права на інформацію може вимагати усунення будь-яких порушень його права».

 

ІІІ. Указом Президента України від 31 липня 2000 року № 928/2000 «Про заходи щодо розвитку національної складової глобальної інформаційної мережі Інтернет та забезпечення широкого доступу до цієї мережі в Україні» визначено, що одним  з  пріоритетних напрямів державної політики в сфері інформатизації, задоволення конституційних прав громадян на інформацію, побудови відкритого демократичного суспільства, розвитку підприємництва є розвиток національної складової глобальної інформаційної мережі Інтернет (далі мережа Інтернет), забезпечення широкого доступу до цієї мережі громадян та юридичних осіб усіх форм власності в Україні, належне представлення  в  ній національних   інформаційних   ресурсів.

У зв\’язку  з  цим основними завданнями щодо розвитку національної  складової  мережі  Інтернет та забезпечення широкого доступу до цієї мережі в Україні було визначено наступне:

створення у найкоротші строки належних економічних, правових, технічних та   інших   умов   для  забезпечення  широкого  доступу громадян, навчальних  закладів,  наукових  та  інших  установ   і організацій  усіх  форм  власності,  органів  державної  влади  та органів  місцевого   самоврядування,   суб\’єктів   підприємницької діяльності до мережі Інтернет;

розширення і вдосконалення подання у мережі Інтернет об\’єктивної політичної, економічної, правової, екологічної, науково-технічної, культурної та  іншої  інформації про Україну, зокрема тієї, що формується в органах державної влади та органах місцевого самоврядування, навчальних закладах, наукових установах та організаціях, архівах, а також бібліотеках, музеях, інших закладах культури, розширення можливостей для доступу в установленому порядку до інших національних інформаційних ресурсів, постійне вдосконалення  способів подання такої інформації;

забезпечення конституційних прав людини і громадянина на вільне збирання, зберігання, використання та поширення інформації, свободу  думки і слова, вільне вираження своїх поглядів і переконань;

забезпечення державної підтримки розвитку інфраструктури надання інформаційних послуг через мережу Інтернет; створення умов для розвитку підприємницької діяльності та конкуренції у галузі використання  каналів електронного зв\’язку, створення можливостей для задоволення на пільгових умовах потреб у зазначених послугах навчальних закладів, наукових установ та організацій, громадських організацій, а також бібліотек, музеїв, інших закладів культури, закладів охорони здоров\’я, включаючи розташованих у сільській місцевості;

розвиток та впровадження сучасних комп\’ютерних інформаційних технологій  у  системі державного управління, фінансовій сфері, підприємницькій діяльності, освіті, наданні медичної та правової допомоги та інших сферах;

вирішення завдань щодо гарантування інформаційної безпеки держави,  недопущення поширення інформації, розповсюдження якої заборонено відповідно до законодавства;

вдосконалення правового  регулювання діяльності суб\’єктів інформаційних відносин, виробництва, використання, поширення та зберігання  електронної  інформаційної продукції,  захисту прав на інтелектуальну власність, посилення відповідальності за порушення встановленого   порядку   доступу   до  електронних  інформаційних ресурсів всіх форм власності,  за навмисне поширення  комп\’ютерних вірусів.

IV. Постановою Кабінету Міністрів України від 4 січня 2002 «Про порядок оприлюднення у мережі Інтернет інформації про діяльність органів виконавчої влади» затверджено порядок оприлюднення у мережі Інтернет інформації про діяльність органів виконавчої влади.

Затверджений зазначеною постановою  «Порядок оприлюднення у мережі Інтернет інформації про діяльність органів виконавчої влади» (далі по тексту – Порядок) передбачає, зокрема, що:

1. Оприлюднення у мережі Інтернет інформації  про  діяльність органів виконавчої влади здійснюється з метою  підвищення ефективності та прозорості діяльності цих   органів  шляхом впровадження та використання сучасних інформаційних технологій для надання інформаційних та інших послуг громадськості,  забезпечення її впливу на процеси, що відбуваються у державі.

2. Оприлюднення  у  мережі Інтернет інформації про діяльність органів виконавчої влади здійснюється шляхом:

розміщення і постійного оновлення міністерствами, іншими центральними та  місцевими  органами виконавчої влади інформації відповідно довимог цього Порядку на власних веб-сайтах;

створення Єдиного веб-порталу Кабінету Міністрів України(далі  –  Веб-портал),   призначеного для інтеграції веб-сайтів органів виконавчої влади та розміщення інформаційних  ресурсів відповідно до потреб громадян.

Зазначений Порядок визначає види інформації, яка є обов’язковою для розміщення на відповідному веб-сайті органів виконавчої влади, а саме:

8. На веб-сайті органу виконавчої влади розміщується така інформація:

1)  для міністерства, іншого  центрального органу виконавчої влади: 
– найменування органу;

– основні завдання та нормативно-правові засади діяльності;

– структура та керівництво органу;

– прізвища, імена та по батькові керівників;

– місцезнаходження апарату, урядових органів державного управління,  утворених  у  його складі, територіальних органів та відповідних структурних підрозділів місцевих  держадміністрацій (поштові адреси,  номери телефонів,  факсів,  адреси веб-сайтів та електронної пошти);

– основні функції структурних підрозділів, а також  прізвища, імена,  по батькові, номери телефонів, адреси електронної пошти їх керівників;

– нормативно-правові акти з питань,  що належать до компетенції органу;

– плани підготовки органом проектів регуляторних актів та зміни до  них; 

– повідомлення про оприлюднення  проектів регуляторних актів, проекти цих актів і аналіз їх регуляторного впливу;

– звіти  про  відстеження  результативності  прийнятих  органом регуляторних актів;

– відомості  про  регуляторну  діяльність  органу;

– перелік  та  порядок надання адміністративних послуг органами виконавчої влади і бюджетними установами, які перебувають в їх управлінні та яким делеговані повноваження з надання таких послуг;

– відомості  про виконання плану заходів з реалізації Концепції сприяння  органами  виконавчої   влади   розвитку   громадянського суспільства,  схваленої  розпорядженням Кабінету Міністрів України від 21 листопада 2007 р.  N 1035;

– відомості про взаємодію з  громадською  радою  при  органі виконавчої влади;

– відомості про проведення  консультацій  з  громадськістю, громадської  експертизи  та  врахування  громадської думки у своїй діяльності; 

– зразки документів та інших матеріалів, необхідних для звернення громадян до органу;

– розпорядок роботи органу та час прийому керівництва;

– підприємства, установи та організації,  що належать до  сфери управління органу;

– цільові програми у відповідній сфері;

– відомості про проведення закупівлі товарів (робіт, послуг) за державні кошти;

– державні інформаційні  ресурси  з питань, що належать до компетенції органу;

– поточні та  заплановані  заходи і події у відповідній сфері;

– відомості про наявні вакансії.

12. На  Веб-порталі  та  веб-сайті  органу  виконавчої  влади розміщується адреса  електронної  пошти  структурного  підрозділу, відповідального  за приймання і реєстрацію вхідної кореспонденції, а також надається можливість добровільної реєстрації відвідувачів для забезпечення ведення статистики відвідувань та підтримки функції зворотного зв\’язку.

13. Не  допускається  розміщення  на  веб-сайті   інформації, розповсюдження чи оприлюднення якої заборонено законодавством.

 

Loading

Для отримання юридичної допомоги
заповніть анкету

    П.І.Б.*

    Організація

    E-mail*

    Телефон

    Деталі звернення

    Яка юридична допомога вам потрібна? *

    Юридична консультаціяДопублікаційна експертизаПравовий захист у судіСкладання інформаційного запиту

    Завантажте документи/файли

    * - обов'язкові поля

    ×














    ×