Якщо видання почало розміщувати рекламу партії до дати офіційного старту передвиборчої кампанії, то чи можна притягнути його за це до відповідальності? Якщо так, то яка процедура, хто має подавати заяву до суду?
Якщо видання почало розміщувати рекламу партії до дати офіційного старту передвиборчої кампанії, то чи можна притягнути його за це до відповідальності? Якщо так, то яка процедура, хто має подавати заяву до суду?
Відповідає Людмила Опришко – адвокат, медіа-юрист, медіа-тренер:
Частина 2 статті 16 Закону України «Про вибори народних депутатів України» передбачає, що виборчий процес чергових виборів депутатів розпочинається за 90 днів до дня голосування.
Згідно з частиною 1 статті 68 Закону України «Про вибори народних депутатів України» передвиборна агітація – це здійснення будь-якої діяльності з метою спонукання виборців голосувати за або не голосувати за певного кандидата у депутати або партію – суб’єкта виборчого процесу.
Частина 1 статті 70 названого Закону передбачає, що партія, кандидати у депутати від якої зареєстровані у загальнодержавному окрузі, кандидати у депутати мають право розпочати свою передвиборну агітацію з дня, наступного за днем прийняття виборчою комісією рішення про реєстрацію кандидатів у депутати.
Аналіз викладених правових норм дає підстави для висновку про те, що передвиборна агітація може здійснюватись лише в межах виборчого процесу і щодо кандидатів у депутати, які офіційно зареєстровані як такі, або партій – суб’єктів виборчого процесу.
Відповідно, реклама партій до офіційного старту виборчої кампанії з формально-юридичної точки зору не є передвиборною агітацією. Її розміщення не регулюється Законом «Про вибори народних депутатів», а підпадає під дію Закону України «Про рекламу» тощо.
Сам по собі факт розміщення реклами партії до початку виборчої кампанії не становить порушення законодавства України.
Людмила Опришко – адвокат, медіа-юрист, медіа-тренер.
Має більш ніж 20-річний досвід адвокатської роботи в галузі цивільного, кримінального, господарського права, і, зокрема, інформаційних спорів, захисту авторських прав, захисту журналістів/ЗМІ у справах про захист честі, гідності, ділової репутації, про спростування інформації, захист приватності, відшкодування матеріальної і моральної шкоди та інших.
Успішно представляла інтереси журналістів М. Вересня, О.Єльцова в українських судах, має успішний досвід ведення справ про доступ до інформації.
Спільно з юристами Л.Панкратовою та О.Бурмагіним у рамках діяльності ІРРП надає правову допомогужурналістам.
У співпраці з Л.Панкратовою виграла справу „Газета «Україна-Центр» проти України“ в Європейському суді з прав людини.
* Надсилайте ваші запитання у розділ “Консультації” на адресу: law.irrp.org.ua@gmail.com з темою листа “Питання юристу“.