Ілюстративне фото із сайту dem-alliance.org
У волинян, як і в громадян з інших областей України, при виготовленні закордонного паспорта протиправно вимагають сплати необов’язкових платежів. Портал «Четверта влада» з’ясовував, як міліція вводить у оману волинян та кому йдуть зайво сплачені кошти.
Зайвих 205 гривень
«Платіть все! Тут всі платежі обов’язкові» – цю фразу в управлінні у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб Волинської області чув не один волинянин, який звернувся за виготовленням закордонного паспорту. Серед них – пан Василь (ім’я на його прохання змінено – авт.), мешканець прикордонного району Волині. Пан Василь звернувся за виготовлення паспорту ще в лютому цього року.
Перед тим, як прийняти від чоловіка документи для виготовлення закордонного паспорта, йому вручили маленький папірець для оплати рахунків. Сказали – обов’язкових до сплати.
У пана Василя вимагали сплатити:
Державне мито – 170 гривень.
Оформлення паспорта для виїзду за кордон (послуги УМВС) – 87,15 гривень.
За бланк паспорта – 150 гривень. (згідно Постанови Кабміну від 28.01.2009р. №65)
У Благодійний фонд «Правопорядок та безпека громадян» – 100 гривень.
В АТ «Українська пожежно-страхова компанія» – 75 гривень.
У БФ «Правопорядок та безпека громадян» (сказали за довідку про несудимість) – 30 гривень.
Всі ці суми на малюсіньких папірцях акуратно відмічені галочками.
Як з’ясував портал “Четверта влада”, законним є стягнення плати лише за три перші платежі. Таки чином на час, коли пан Василь виготовлявав свій паспорт, вартість його виготовлення становила 407,15 грн.
Так звана довідка про несудимість, під виглядом якої протизаконно стягували “благодійний” внесок, видається безплатно.
Волинське «покращення по-божеськи»
Тоді ж ми попросили внести ясність у ситуацію із платежами на той час начальника управління у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб у Волинській області Миколу Бандуру. Він підтвердив, що платежі у благодійний фонд «Правопорядок та безпека громадян», АТ «Українська пожежно-страхова компанія» та ДП «Документ» необов’язкові.
– Миколо Ананійовичу, пенсіонер звернувся по довідку для малого прикордонного руху. У виданому йому папірці вказана сума – 50 гривень –ДП «Волинська філія «Документ». Що це за сума? В той же час тут вказано і Держмито – 8,50 гривні.
– «Документ» – це державне підприємство, яке спочатку входило у склад Відділу громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб УМВС (ВГІРФО), а зараз входить у Державну міграційну службу (ДМС). Це більше до них запитання, але я вам поясню. Оскільки ДП «Документ» є підрозділом ДМС, то там є особа, яка бере ці послуги. Це не є обов’язковим платежем, але людям пропонують платити, оскільки такого прямого фінансування у нас нема, щоб ми могли папір купити, ще що не будь… Тобто вона створена для матеріально-технічного забезпечення, для покращення. Але ці питання вам краще з’ясувати у ДМС. … Як вам пояснити, вроді у нас безплатне лікування, безплатне навчання але… воно ж створюється із Києва, то не те що видумка моя чи директора. В нас, як то кажуть, на Волині ще по-божеськи відносяться до людей, а я як почую що у областях Миколаївській чи Київській, ціни якісь такі. Де вони їх беруть? ( Насправді у Києві, у Міжрегіональному центрі видачі паспортних документів, можна отримати закордонний паспорт за його реальною ціною, без жодних зайвих платежів і незалежно від місця реєстрації.ред.)
– Тобто цей платіж – 50 гривень не обовязковий?
– Не обов’язковий. Ми не заставляємо, а пропонуємо.
– А довідка для малого прикордонного руху коштує лише 8,50 гривні як держмито?
– Так.
– У переліку платежів для виготовлення паспорта є благодійний фонд «Правопорядок та безпека громадян».
– Так само пропонується заплатити.
– Також є і пожежно-страхова компанія у переліку. Які її функції, якщо за платіж не видають жодної квитанції?
– Розумієте, страховки. Ми працюємо із трьома фірмами. Страхування теж не є обов’язковим, але якщо ви візьмете задню сторінку закордонного паспорта то там написано – при виїзді за кордон ви повинні бути застраховані. Тобто пропонується страхування. Нащо шукати страховку на кордоні, якщо можна взяти тут. І буде вона дійсна протягом року. Це для покращення обслуговування населення. Але вони можуть і не платити її.
– Але страховку для виїзду за кордон беруть тоді, коли виробляють візу?
– Ні, можна там брати, а можна і в нас брати.
– Але жодного документу, який посвідчує, що пенсіонера застраховано не надали.
– Страховки не дали? Ну, канєшно, абсурд. Повинні виписати страховий поліс. Поліс завжди виписують. Повинні виписати страховку при отриманні паспорта.
– Ви кажете, що благодійний фонд і страховка – це платежі необов’язкові?
– Нє.
– Але людям ніхто не каже про це!
– Я вам поясню, в чому може бути причина того, що не кажуть. Ви уявляєте, коли небудь зайдіть, гляньте, скільки людей стоїть. І той, хто приймає, може і не сказати у цій шарпанині. Якщо стоїть чоловік 30-40, то на кожного вділіть хоч по хвилині-дві. Тобто, бувають такі нюанси, що не спеціально це зроблено і люди не запитують. Але у нас в обласному написано – страховка є необов’язковим платежем.
– До прикладу, у названому випадку, надали перелік платежів і не вказали, що страховка необов’язкова.
– Це не є таким вже порушенням. Придиратись, що нам не сказали. Давайте. Чого ви так чіпляєтесь до нас на рахунок того? Чого до медиків не чіпляєтесь?
– Я до вас не чіпляюсь. Я вас запитую те, що нас запитують люди.
– Хай би і до мене зайшли. Я б їм пояснив… Я вам інтерв’ю не даю. Я вам просто роз’яснив.
Журналістський експеримент: не пропонують, а вимагають
Щоб перевірити, чи справді пропонують, а не вимагають зайві платежі, портал «Четверта влада» провів власний експеримент. Волонтери і журналісти протягом липня та серпня цього року зверталися до Луцького міського відділу у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб, аби виготовити закордонні паспорти. Однак нам називали різну ціну. Ось така розмова відбулася в нашого волонтера із працівницею Луцького міського ВГІРФО:
Волонтер: можна у вас взяти чек на оплату (виготовлення ред.) паспорта?
Працівник: документи у вас є?
Волонтер: а які документи? треба вже документи?
Працівник: так, ви приносите, я передивляюсь і видаю вам чек, тільки так.
Волонтер: а скільки зараз коштує паcпорт?
Працівник: 570
Волонтер: а там все обов´язково платити?
Працівник: да, да все.
Як бачимо, ніхто навіть словом не обмовився про необов’язкові платежі. Інший наш волонтер отримав отаку роздруківку для оплати за закордонний паспорт.
Оскільки тут деякі платежі закодовані цифрами, то волонтер поцікавився цим у працівника:
Волонтер: а оце по коду, що це є – 87, 15 і 120?
Працівник: 120 – по постанові, це за бланк по коду ви можете почитати – 87,15. Це обов’язкові платежі.
Волонтер: всі оці чотири, так?
Працівник: кивнула головою. Ви заплатіть, і повертайтесь.
Як зауважили наші волонтери, на столі у цього працівника поряд лежало два окремих види платіжних чеків. І якщо нашому волонтеру видали роздруківку, вказану вище, то іншим людям у черзі видавали чек, де вказана ще й оплата за страхування. Але жодному із волонтерів не пояснили, що деякі платежі необов’язкові.
На яке покращення йдуть зайві мільйони
У Волинській області 32 тисячі 922 громадянина отримали паспорти для виїзду за кордон у 2011 році. Про це у відповіді на запит повідомив в.о начальника Управління ГІРФО УМВС у Волинській області Микола Бандура. Якщо припустити, що кожен з них заплатив 205 зайвих гривень, то вийде майже 7 мільйонів. Якщо відкинути страховий платіж – 75 гривень з кожного (майже 2,5 мільйона), то на «папір і покращення» для міліції залишається понад 4 мільйони. Ми поцікавились, скільки ж коштують закордонні паспорти у районах області. Інформація про районні відділи паспортної служби розміщена на офіційному сайті УМВС України у Волинській області. У цьому списку нараховується 18 міськрайонних відділів, тобто вони є у кожному районі та місті обласного підпорядкування. У райвідділах нам повідомили, що закордонні паспорти виготовляють лише у Луцьку, а також у Ковелі та Володимирі-Волинському.
Ми звернулися із запитом у структуру, яка, за словами Миколи Бандури, займається покращенням – Благодійний фонд «Правопорядок та безпека громадян». Інформації про цю структуру у всесвітній мережі мало – а Реєстр благодійних організацій надає таку інформацію:
“Волинський обласний благодійний фонд «Правопорядок і безпека громадян» Дата реєстрації: 13.12.2001 р. Свідоцтво № 80. Юридична адреса: Волинська область, м. Луцьк, вул. Винниченка, 21. Голова – Шаповалов О. П.”
Контакти благодійників нам підказали в адресному бюро УМВС у Волинській області. Нашому дзвінку у благодійному фонді дуже здивувались і неохоче вказали адресу. Як виявилось, цей благодійний фонд знаходиться у приміщенні УМВС. Оскільки, за законодавством звітність благодійних фондів має оприлюднюватись, то ми у запиті поцікавились – скільки коштів отримав і на що витратив Фонд протягом двох минулих років.
Відповідь ми чекали кілька тижнів, але все таки дочекались.
З документу бачимо, що таке покращення для волинян коштує недешево – мільйони гривень.
Паспортна присоска ДП «Документ»
Через пошукову систему відшукали і адресу ДП “Документ” у Луцьку:
“Документ, ДП, 43000 , Волинська область, м. Луцьк, вул. Винниченка, 11, тел.: +38 0 (332) 74-23-97, 77-06-32.”
У телефонній слухавці жіночий голос повідомив, що листи до них потрібно надсилати лише поштою, бо підприємство знаходиться у приміщенні УМВС, де діє пропускна система.
Звісно, через пропускну систему не кожен волинянин поцікавиться долею своїх грошей, сплачених на рахунок цього підприємства. Зробити це спробували ми, надіславши запит знову ж таки на адресу Управління УМВС у Волинській області. Ми попросили надати нам інформацію про зароблені кошти:
1)Скільки коштів зароблено і витрачено “ДП “Документ” у Волинській області протягом 2010 року?
2) Скільки коштів зароблено і витрачено “ДП “Документ” у Волинській області протягом 2011 року?
3) Звідки ці надходження і витрати (постатейно)?
4) Перелік послуг, які надає підприємство “ДП “Документ”?
Відповідь ми чекали довго, тому кілька разів телефонували в “Документ” і нагадували про себе. Після чергового нагадування нам все таки відповіли.
Іншої відповіді годі було і чекати. Навряд чи хтось із волинян писатиме у Київ, аби дізнатись, куди і на що витратили його гроші.
Тож на правовій безграмотності та байдужості волинян паспортні “присоски” та інші наближені до них особи заробляють мільйони гривень.
Нагадаємо, колишній керівник волинського управління ГІРФО був замішаний ще в одному гучному корупційному скандалі. Про це писали численні волинські сайти: vidomosti-ua.com, viche.lutsk.ua, volynpost.com. Мова йде про анонімний лист на блозі Міністра внутрішніх справ, підписаний нібито співробітниками міліції міста Луцьк.
У своєму листі вони, зокрема, зазначили: «Статки останнього сягають понад 1 млн. $. Всі ці надбання Бандура здобув при Ходирєву, тому що ділився. Всі транспортні засоби, які завозились в Україну з США і Західної Європи в період з 1996 – 2000 рр. паспортизувались під керівництвом Бандури. В цей період на людей похилого віку, яким було понад 80 років і які виїзджали на постійне місце проживання за кордон, оформлялось 50-70 дорогих іномарок. Перебуваючи у даний час на посаді начальника паспортної служби він працевлаштував до 10 родичів у свою службу, свій службовий автомобіль використовує не в інтересах протидії нелегальної міграції, а в якості вантажного таксі, бо щоденно перевозить з ринку до свого ресторану і готелю продукти. При вартості закордонного паспорта 270 грн. громадяни змушені платити 700- 800 грн. Він ввів у практику окрему плату для громадян за можливість потрапити до нього на особистий прийом.», – запевняють дописувачі.
Від редакції: За повідомленням начальника сектору звязків із громадськістю УМВС у Волинській області Оксани Блищик, Микола Бандура віднедавна перебуває на пенсії, а відділ, який він очолював, знаходиться у стадії реорганізації. Як припускають волинські ЗМІ, причиною звільнення пана Бандури став вказаний допис у блозі Міністра внутрішніх справ.
Скільки ж насправді коштує закордонний паспорт?
Оскільки Постанова від 11 квітня 2012 р. № 292 внесла зміни у надання платних послуг органами УМВС, то ми запитали у фахівців – скільки ж насправді сьогодні коштує закородонний паспорт? За роз’ясненням ми звернулись до Галини Юзви, яка нині виконує обов’язки начальника відділу у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб УМВС України у Волинській області.
– Галино Миколаївно, поясніть будь ласка, що саме змінює абзац 2 пункту 1 Постанови №292 від 11 квітня 2012 року при виготовленні закордонного паспорта?
– Скасована 20-відсоткова надбавка до вартості бланка. Тобто, до цього часу бралась вартість бланка плюс 20 відсотків.
– А яка вартість бланка сьогодні?
– Раніше з надбавкою у нетермінововму режимі вона становила 150 гривень. А зараз вона становить 120 гривень.
– Яка сьогодні ціна паспорта громадянина України для виїзду за кордон?
– Є передбачені обов’язкові та необов’язкові платежі. Обов’язкові платежі – державне мито, послуги,бланк, довідка про несудимість – це в межах 400 гривень, а з банківськими послугами буде більше. І є ще плата за послуги у державне підприємство Документ і страховий поліс. Який оформляють за бажанням – там виходить у межах 600 гривень. До прикладу, страховку громадянин може замовити у нас, чи купити на кордоні, тому ми цю послугу пропонуємо.
– А яка вартість паспорта без тих платежів, які пропонуються?
– В межах 400 гривень.
Точної вартості закордонного паспорта від пані Юзви ми так і не почули. Однак, якщо підсумувати обов’язкові платежі, які вказала пані Галина, то отримаємо суму – 377 гривень 15 копійок. Тож наразі це і є справжня ціна закордонного паспорта.
Варто наголосити, що перевірка на відсутність судимості здійснюється при оформленні закордонного паспорту у відділі ГІРФО безкоштовно. Проте Галина Юзва намагалася переконати нас, що за довідку про це обовязково потрібно платити. Нагадуємо, що цей так званий обовязковий платіж насправді стягують з волинян як внесок до благодійого фонду, тобто добровільну пожертву.
Валентина Куць, ІА «Рівненське агентство журналістських розслідувань»
Джерело: Українська правда
Your article made me suddenly realize that I am writing a thesis on gate.io. After reading your article, I have a different way of thinking, thank you. However, I still have some doubts, can you help me? Thanks.
Your article gave me a lot of inspiration, I hope you can explain your point of view in more detail, because I have some doubts, thank you. 20bet
Your article helped me a lot, is there any more related content? Thanks! https://accounts.binance.com/pt-BR/register?ref=IQY5TET4