|
З 13 по 16 жовтня 2011 року Київ приймав найвідоміших журналістів-розслідувальників світу. Це вже сьома професійна зустріч, яка стала можливою завдяки тісній співпраці центрів журналістських розслідувань багатьох країн світу, які входять до Глобальної мережі журналістів-розслідувальників.
|
З 13 по 16 жовтня 2011 року Київ приймав найвідоміших журналістів-розслідувальників світу. Це вже сьома професійна зустріч, яка стала можливою завдяки тісній співпраці центрів журналістських розслідувань багатьох країн світу, які входять до Глобальної мережі журналістів-розслідувальників.
До Секретаріату конференції увійшли Хенрік Кауфхольц, менеджер проекту SCOOP, який виконує Данська асоціація журналістів-розслідувальників FUJ, Катерина Лаба, директор Інституту Розвитку Регіональної преси та Олег Хоменок, координатор проекту SCOOP в Україні та Білорусі. Українським партнером-організатором конференції виступила громадська організація «Інститут розвитку регіональної преси».
Конференція, у якій взяли участь понад 520 журналістів з 80 країн світу, відбулася завдяки донорській підтримці Open Society Foundations, Fritt Ord, International Media Support, Black Sea Trust, National Endowment for Democracy, Erste Stiftung, Посольства Франції в Україні, а також таких організацій як Dart Center for Journalism and Trauma, SKUP (Швеція), Radio Television Suisse, Norsk Journalistlag, CIKLUM, Organized Crime and Corruption Reporting Project, SwissInvestigation.net, Programme for African Investigative Reporting. Участь у конференції понад 40 українських журналістів стала можливою завдяки підтримці з боку Фонду сприяння демократії Посольства США в Україні, МФ «Відродження», проекту У-Медіа Інтерньюз Нетворк та Фонду імені Фрідріха Еберта.
Глобальна Конференція журналістів-розслідувальників (Global Investigative Journalism Conference – GIJC) покликана забезпечити медійникам обмін досвідом, інформацією та контактами, а також сприяти налагодженню постійних зв’язків і співпраці з іноземними колегами. Вона стартувала 2001 року у Данії і з того часу проходить з регулярністю раз на 18 – 24 місяці. Цьогорічна Конференці я вперше відбулася у Східній Європі, та вперше поряд із англійською робочою мовою конференції стала російська мова.
На конференції виступили найвідоміший єгипетський журналіст Хані Шукралла із доповіддю про досвід роботи під час революції в його країні, британський журналіст Нік Девіс, який розповів про деталі відомого розслідування газети The Guardian щодо нелегального прослуховування, використаного журналістами таблоїду News of the World з холдингу Руперта Мердока. Також під час конференції GIJC відбулися панельні дискусії з питань висвітлення організованої злочинності, корупції та дослідження офшорних рахунків, транснаціональних розслідувань та використання сучасних технічних засобів в роботі журналіста-розслідувальника і т.д.
В рамках конференції, на урочистій Гала-вечері 15 жовтня, відбулося вручення нагород The Daniel Pearl Award та The Global Shining Light Award, що є найпрестижнішими нагородами для журналістів-розслідувальників в світі. На церемонії були також нагороджені українські переможці Першого щорічного конкурсу журналістських розслідувань, який проводився у серпні – вересні 2011 року Посольством Сполучених Штатів Америки в Україні та “Українською правдою” і був відкритий для молодих людей віком від 18 до 25 років.
Брошура-програма (українською) [attachment=532]
Брошура-програма (англійською) [attachment=531]
Додаткова інформація про конференцію на сайті: www.gijc2011.org
Восьма Глобальна конференція журналістів-розслідувальників відбудеться 2013 року у Ріо-де-Жанейро, Бразилія.
Відгуки українських учасників Конференції:
Олег Хоменок, координатор SCOOP в Україні та Білорусі, старший радник з питань медіа Internews Network:
“Проведение конференции в Киеве содействовало расширению сети журналистов-расследователей на восток, присоединению к глобальной сети многих расследователей из стран бывшего СССР. Сегодня мы видим глобализацию мировой экономики, преступности, коррупции, в свою очередь, профессиональные и ответственные журналисты объединяются, для того, чтобы пролить свет на скрытые злоупотребления и преступления.
Глобальная конференция в Киеве помогла многим украинским журналистам найти коллег и партнеров для расследований во всем мире, а также узнать о новых методиках и средствах поиска, сбора и обработки информации. Конференция дала также импульс к созданию сети русскоязычных журналистов-расследователей.”
Катерина Іванова, заступник редактора, Рівненське агентство журналістських розслідувань:
“Для меня Глобальная конференция журналистов-расследователей стала важным моментом переоценки и своей работы, и деятельности агентства, а также стимулом для постановки целей на будущее. Уверена, конференция значима не только для отдельных украинских журналистов, но и для всего медиа-сообщества, поскольку, несмотря на ухудшающуюся ситуацию со свободой прессы, наша страна смогла показать миру успешных журналистов, работающих в соответствии с профессиональными стандартами и добивающихся убедительных результатов. И премия Дэниела Перла, которую в составе международной команды получил журналист газеты «Киев Пост» Влад Лавров – лучшее этому доказательство.
Общение с коллегами из других стран было очень вдохновляющим: можно было не только обсудить проблемы, с которыми сталкиваются журналисты во всем мире, но и вместе найти решения. С этой точки зрения тематические группы, спланированные организаторами, – отличная находка.
Отдельное спасибо за сессии, посвященные data-журналистике. Это сравнительно новая для Украины тема, и мы только учимся тому, что коллеги в других странах давно освоили. И пусть некоторые представленные инструменты, такие как Document Cloud, например, еще не работают в кирилличном сегменте, постоянное и стремительное развитие технологий не оставляет сомнений, что в скором времени журналисты, говорящие на русском и украинском языках, смогут в полной мере использовать эти программы. Спасибо Арону Пильхоферу, Марку Хорвиту, Полу Раду, Люку Сенгерсу, Дженнифер Лафлер – их тренинги были для меня особенно полезны.
Очень интересной и вдохновляющей на изменения была презентация Лорен Кин и Джеймса Гримальди из «Вашингтон Пост» – они показали, как можно использовать мультимедийность и интерактивные графики для представления результатов расследования, и с помощью визуализации данных сделать сложный материал более доступным для понимания.
Искренне благодарю команду организаторов (и отдельно Институт развития региональной прессы) за вашу работу, заботу, доброжелательность и терпение. Вы приложили много усилий для того, чтобы сделать эту конференцию успешной – и вам это удалось в полной мере. Спасибо!”
Володимир Торбіч, головний редактор ІА “Рівненське агентство журналістських розслідувань”, 4vlada.com:
“Для мене конференція була цікава перш за все такими речами:
1 – Цікаво було ознайомитись із розслідувальною журналістикою різних країн світу. Зокрема я довідався, що рівень корупції в Україні, Нігерії та Індії десь на одному рівні, а в Росії ще гірший. Однак навіть у Сомалі, де тривають військові дії, журналісти роблять розслідування. Кенійський журналіст поділився, що вже вбили 9 його знайомих. Тому, коли українські журналісти говорять, що займатися розслідуваннями дуже складно і небезпечно, це виглядає смішно.
2 – Цікаво було поспілкуватися з колегами в перервах між сесіями. Спілкуватися з людьми, які роблять з тобою одну справу, завжди цікаво і корисно для цієї справи. На жаль, моя “шкільна” англійська не дозволила спілкуватися безпосередньо з англомовними колегами, але на щастя, моя колега і друг володіє англійською добре. Тому у неї назбиралось чимало візиток і контактів іноземних розслідувачів, які, думаю, нам стануть у нагоді як для спілкування, так і для допомоги у пошуку інформації в розслідуваннях. А ще взяв на себе зобов’язання добре вивчити англійську 🙂
3 – Окрім іншого, мене і моїх колег ця конференція надихнула на подальше заняття розслідуваннями в Україні. З’явилися нові ідеї для розслідувань.
4 – Найбільше запам’яталися: французька журналістка, що працювала під прикриттям прибиральницею; японська журналістка, після розслідування якої міністр оборони мусив піти у відставку, а після іншого – довелось переписувати шкільні підручники; британський журналіст з “Гардіан”, який розповів як він викривав таблоїд Руперта Мердока, працівники якого займались протизаконним прослуховуванням голосової пошти англійців; група бразильських журналістів, які викрили розкрадання державних коштів, отримавши доступ до документів, які за законом відкриті, але насправді їх приховують; журналістка із США, яка висвітлювала секс-торгівлю в Європі та Азії, працюючи повією під прикриттям. Запам’ятались також настанови з електронної безпеки і те, як російські журналісти висвітлюють матеріали про ФСБ.
5 – Ще я побачив, що журналісти Європи та Америки значно більше використовують сучасні досягнення – комп’ютерне програмне забезпечення та інтернет для проведення розслідувань, пошуку та аналізу інформації”.
Сергій Гузь, журналіст-розслідувач, виконавчий секретар Незалежного медіа-профсоюзу України:
“Очень важно понимать, что ты работаешь в том же формате, что и твои коллеги в других странах. Это придает уверенность. Ведь нас, украинских журналистов, все время критикуют. Но еще важнее увидеть новые горизонты, к которым можно стремиться. И как оказалось, все новое – это всего лишь свежий взгляд на проверенные годами стандарты журналистской работы.
Уверен, что все участники конференции были впечателены ярким выступлением Ника Дэвиса, фрилансера из Великобритании, который расследовал скандал с прослушкой в News of the World. Сегодня очень много внимания уделяется различным технологическим аспектам работы журналиста. Эти цифровые штучки, которые все больше доминируют в нашей работе. И вдруг Ник очень ярко показал очевидное: главное в нашей работе – умение видеть, слышать и думать. Мы так спешим поставить новость на сайт или в блог, что не успеваем проанализировать детали. А они могут скрывать то, что впоследствии станет громким разоблачением.
Конференция еще раз заставила задуматься о значении качественной журналистики: ясности и простоты изложения, чтобы во главе истории были живые люди. Когда слышишь эти прописные истины, прокручиваешь в памяти собственные расследования, то сразу становится очевидным как следующее расследование сделать еще интереснее.
Прошедшая конференция – колоссальный коллективный опыт, такое нельзя пропустить.”
Єгор Соболев, керівник незалежного бюро журналістських розслідувань “Свідомо”:
“Я на три дні забув про все інше на роботі. Браво організаторам, що це сталося у Києві. Дивитися, слухати, спілкуватися з блискучого рівня колегами – ще раз дякую. Особливо корисними буди доповіді про пошук у соцмережах і не у соцмережах, плюс міжнародні консорціуми журналістів. Окремі вітання Владу Лаврову, який у складі такого консорціуму виграв премію і знов довів: Знай наших:)”
Олег Перетяка, журналіст-розслідувач:
“Несомненно, прошедшая конференция – событие в отечественой журналистике. С одной стороны, проведение международного форума в Киеве – это признание заслуг украинских журналистов, а с другой стороны, прошедшая конференция – серьезный импульс к дальнейшему развитию этого динамического жанра в отечественной журналистике. Лично для меня самым ценным в этом мероприятии были неформальные встречи с коллегами, знакомство с новыми инструментами, которые можно будет использовать в собственных расследованиях, понимание того, что процесс глобализации отразился и на развитии расследовательской журналистики. Программа форума была очень насыщенной, порой трудно было сделать выбор из 5-6 проходящих одновременно тем, поэтому было ощущение, что пропустил что-то интересное, т.к. физически не мог быть сразу в нескольких местах. С удовольствием слушал выступления коллег о расследованиях, в которых замешаны службы безопасности, о транснациональных расследованиях, об отмывании денег через офшорные зоны, о политической коррупции. Несомнено, были полезны и круглые столы, на которых поднимались вопросы по стимулированию расследовательской журналистики, по получению необходимой информации и ее обработке. Мне понравилась идея Егора Соболева, высказанная на одной из встреч. По его мнению, роль журналиста в современном мире несомненно важна, но расследовательская журналистика только тогда будет эффективной, когда журналист станет сотрудничать с правозащитными и другими общественными организациями, чтобы через информационное и организационное давление на власть сделать свое расследование действенным.
Благодаря этой конференции у меня появилась возможность продолжить свое расследование о коррупции местной власти, которая связана с зарубежными “инвесторами”. Надеюсь, что с помощью коллег из Ближнего Востока удастся распутать хитросплетения взаимосвязи луганских чиновников и израильских бизнесменов.
Организаторы сделали большое дело, пригласив коллег из различных уголков планеты. Такие встречи делают жанр расследовательской журналистики доступным для коллег из стран, где ранее расследования были экзотикой или не проводились вовсе. Прекрасная организация глобальной конференции журналистов-расследователей отмечена практически всеми ее участниками. Хорошая традиция отмечать успехи как опытных мастеров жанра, так и талантливой молодежи, была заложена на журналистском форуме. 7-я Глобальная конференция в Киеве уже стала историей, но ее результаты, несомненно, отразятся на дальнейшем развитии отечественной журналистики”.
Ярослав Чепурний – журналіст-фрілансер (Миколаїв):
То, что 7-я глобальная конференция проходила именно у нас в Украине – очень классно. Почему? По этой причине в ней смогли поучаствовать достаточно много украинских журналистов. Был русский перевод – и это облегчило задачу понимания. Что касается непосредственно впечатлений от данного мероприятия, то они – ОГРОМНЫЕ. Было очень интересно и в профессиональном плане, и в культурном. Увидеть, послушать, а иногда и пообщаться с коллегами, которые чего-то достигли в расследовательской журналистике – оказалось невероятно интересно. Это помогло расширить горизонты мировосприятия и профессионального мастерства. Лично у меня появились новые идеи, которые я обязательно постараюсь воплотить на практике.
Из сессий особенно понравилась японка Томоко Оджи и Ник Дэвис. Последний – это вообще что-то невообразимое. Его яркое, необыкновенно эмоциональное выступление, было наполнено глубоким смыслом, а посему оставило неизгладимый след (извините за некоторый пафос, но это действительно так).
Олег Оганов, журналіст-розслідувач, “Ваша газета”:
Для украинских медиа прошедшая Глобальная конференция журналистов-расследователей имела огромное значение. Благодаря тому, что конференция состоялась у нас, большое количество украинских журналистов смогли принять в ней участие. Мы смогли понять чем «живет и дышит» мировая расследовательская журналистика. Любопытно было узнать, что темы расследований во всех странах очень похожи: коррупция, организованная преступность, наркоторговля и т.д. Мало того, эти человеческие пороки не имею границы, и поэтому журналисты из разных стран объединяются и проводят транснациональные расследования. В этом плане показательно совместное расследования канадских и швейцарских журналистов, посвященное глобальному надувательству с препаратом Тамифлю.
Было чему поучиться у иностранных коллег и в использовании интернет-технологий и мультимедийных средств в сборе и обработке информации. Ценны были тренинги «Электронные таблицы Excel Google1”, «Google Refine”, «Интернет: наблюдение за людьми».
Но самое большое приобретение – это новые знакомства и контакты, которыми я обзавелся во время конференции. Ведь самые стоящие идеи всегда возникают в ходе неформального общения.
Ольга Скрипник, журналіст-розслідувач:
Впечатления от Глобальной конференции – отличные.
Во-первых, греет душу мысль о том, что в Киеве собрались лучшие журналисты-расследователи со всего мира. Было интересно и поучительно ознакомиться с опытом работы и творческими наработками своих коллег.
Во-вторых, это общение подарило уверенность в том, что мы двигаемся в правильном направлении. Журналистские расследования проводятся во всем мире, они актуальны и нужны обществу. Значит, работа украинских журналистов-расследователей тоже очень важна для страны, она помогает строить гражданское общество, утверждает, точнее пытается утверждать принципы верховенства права.
В-третьих, интересно было сравнить тематику журналистских расследований – что там у них и что у нас. Порадовало то, что среди лауреатов есть и наш, киевский журналист.
Много полезной информации участники конференции почерпнули на заседаниях круглых столов, где обсуждали вопросы прикладного характера – как упростить работу при помощи различных программ и сервисов в интернете, как использовать расширеный поиск и цифровые технологии, как обезопасить себя в сети, как работать в теми, кто “сливает” информацию журналистам, с чего начинать журналистское расследование, где искать поддержку и т.д.
Кто из спикеров понравился? Многие. С удовольствием слушала Ника Дэвиса, который довольно таки эмоционально рассказал о скандале с прослушкой, разразившемся этим летом в Британии. Интересно выступали Марк ли Хантер и Люк Сенгерс, которые представили пособие “Исследование, основанное на истории”.Несомненно, многим, в том числе и мне, интересно было послушать обсуждение темы “Викиликс”, узнать, как к этому относятся зарубежные коллеги.
Такие форумы помогают журналистам повышать свой профессиональный уровень, оттачивать мастерство, находить коллег-единомышленников.
С благодарностью за возможность участвовать в работе Глобальной конференции
Ольга Сіманович, Кореспондент програми «Вікна-Новини», телеканал СТБ:
Участь у Глобальній конференції для мене – неймовірно важливий досвід. За невеликий термін часу я змогла познайомитись із найліпшими розслідуваннями закордонних колег, побачити їхню реакцію на події в Україні, а також отримати практичні знання та вміння з використання інтернет-інструментів, що можуть прислужитися журналістові у щоденній роботі.
Іноземні розслідувані, на мій погляд, мають дещо хибне враження про Україну взагалі й особливості роботи українських журналістів, зокрема. Навряд чи ці 4 дні дозволили їм створити в своїй уяві реальну картину щодо нашої ситуації, але, ймовірно, наштовхнули на думку, що варто познайомитись із цією країною поближче і розказати правду своїй аудиторії.
Найбільш інформативним і гідним наслідування мені видався міжнародний проект розслідування щодо ефективності препарата Таміфлю. Це зразок, який задає напрямок роботи з фармацевтичними компаніями, а також приклад ефективної міжнародної співпраці телевізійників.
Моя пошта зараз повна листів з Данії, Голандії, Швеції, Італії, Франції, Сербії – ми з колегами об‘єднались у групу, в складі якої плануємо розпочати міжнародне розслідування методів кодування від алкоголізму. Я зможу відшукати надзвичайно цінні для них матеріали, оскільки в ЄС кодування вражається не етичним, тож європейські алкоголіки їдуть лікуватися до країн колишнього СНД. Водночас, я планую скористатися потужностями європейських лабораторій для того, щоб дізнатися, чи безпечними препаратами «лікують» українських алкозалежних і наскільки відповідає етикетці та рекламі вміст медикаментів.
Окрім того цей форум дав мені потужний стимул для вдосконалення своєї розмовної англійської, вивчення нових іноземних мов, і, звісно ж, для проведення розслідувань.
Павло БІЛЕЦЬКИЙ, Україна. Журналіст газет «Трибуна» (Ужгород), «Високий Замок» (Львів), інтернет-видання «Час-Закарпаття»:
Напрочуд цікавими були доповіді англійських журналістів про роботу зі спецслужбами та роботу під прикриттям. Ці розповіді нагадували сучасний бойовик з переслідуваннями, з мафією, з корупцією тощо.
Та для українців, мабуть, було найцікавіше слухати розповідь журналіста «Київ-Пост» Марка Рачкевича про вкрадені сотні мільйонів доларів під час підготовки до Євро-2012. У свою чергу, німецькі журналісти розповіли чимало цікавого з темного минулого життя власника донецького «Шахтаря» Рината Ахметова і задали нашим журналістам риторичне запитання: «Чому ніхто не пише про походження капіталу цього олігарха?»…
Не менш цікавою була розповідь журналіста «Нової газети» з Новгорода Романа Аніна про російську організовану злочинність та його німецького колеги про російську мафію та її поширення на Захід Європи.
Серед тем, які були найвідвідуванішими під час конференції, варто відзначити питання наркотрафіку кокаїну та героїну з Колумбії до Європи. Журналісти з Сербії та Боснії й Герцеговини розповіли про основні артерії та способи переміщення наркотиків з Колумбії до Туреччини, а звідти — через Сербію у Європу. Колеги розкрили й чимало схем відмивання наркотичних мільйонів євро, особливо на Балканах.
У свою чергу, американські колеги поділилися досвідом доступу до цікавих баз даних, використання новітніх пошукових систем та програм, умінням працювати на відстані без перебування у країні, про яку пишеш, тощо.
Більша половина доповідей супроводжувалася синхронним перекладом з англійської на російську і навпаки. Щоправда, чимало цікавих тем не вдалося почути через відсутність перекладу.
Щоправда, шкода, що дуже мало тем було присвячено країнам колишнього СНД, журналісти з яких склали майже половину всіх учасників. Про теми, які цікавили журналістів України, Грузії, Азербайджану, Казахстану, Киргизстану, Росії: корупція у органах влади, офшорні гроші політиків з країн СНД, нищення культурних пам’яток, витрати на зовнішній піар, нелегальна міграція тощо. На ці теми журналісти могли поспілкуватися хіба між собою.
Загалом же нагода стати учасником такої справді глобальної конференції випадає, можливо, і раз у житті і дає можливість навести контакти з колегами з усього світу, дізнатися у них цікаву інформацію про свою країну і не тільки. А такі контакти — просто безцінна річ у роботі будь-якого журналіста-розслідувача…
Олексій Шалайський, редактор сайту «Дзеркало тижня», керівник проекту «Наші гроші»:
Конференція було крутою з двох причин.
Перша – психологічна. Ти не тільки бачиш усіх тих зірок, про яких лише чув, а й розумієш, що з будь-ким із них можеш спілкуватись як рівний. Бо у справжнього журналіста відсутні «дешеві понти». І коли тобі на вечірній e-mail пише журналіст із проханням поспілкуватись наступного дня, а ти заганяєш його прізвище в Google – і перший лінк – це Вікіпедія, то розумієш, що така ефемерна субстанція як «журналістське братство» все-таки існує.
Відтак віднині ти можеш скористатись із контактів із десятків країн світу, просто написавши: ми були разом в Києві, розкажіть мені про вашу фірму в Італії – і тобі одразу дадуть відповідь. Інформацією з трьох країн ми вже скористалися. Ну, і самі стали донорами-).
Другий плюс – це власне обмін досвідом. Із важливого почутого:
– існують слідчі, які справді готові обмінятись інформацією із журналістом, який займається цією ж справою. Особливо, якщо є їм чим мінятись. Проблема лише в тому, щоби знайти телефон і подзвонити. Деколи працює.
– Ховаючи в офшорах свої статки, злочинці часто забувають елементарну безпеку, і простий запит в органи статистики інших держав, часто їх викриває.
– Поліції практично всіх країн майже ніколи не займаються транснаціональними розслідуваннями. Мало того, поліція Італії може відповідати вічно на запит української міліції – через бюрократичну тяганину. Журналістові своєї країни вона відповість. Тому часто журналісти із зв’язками із закордонними колегами мають більші можливості, ніж слідчі.
– Фахівці, які мають екаунти в соціальних мережах, часто відповідають на запитання журналістів. Але треба знати, чим їх зацікавити: славою або навпаки: що його прізвище не прозвучить.
Зрештою, багато всього не розповіси: особливо про конкретику пошуку слідів чужих грошей. Наостанок емоція: коли журналіст з Африки відповідає « у нас немає такого поняття – «безпека журналістів». У нас цього року вбили 9, і мені повідомили, що я – десятий» – і говорить він це з такою філософським спокоєм, розумієш, що у тебе є за що боротись.
Щоби принаймні тут не стало як там.
Надежда Дидюра, г. Севастополь, газета «Вести»:
“На подобной конференции была впервые. Поражена ее масштабом. Организовано все на высшем уровне. Собрать такое большое количество журналистов из разных стран в одном месте, организовать их размещение, питание, пригласить спикеров, организовать из работу, – ни каждому под силу провести мероприятие такого масштаба на столь высоком уровне. Правда, мне сравнивать не с чем. Но, по моему мнению, украинские организаторы сделали все на 100%. Те журналисты, которые не попали на эту конференцию, должны сожалеть, ведь они не смогли узнать многое из того, что было озвучено на конференции.
Например, для меня было очень интересно узнать о возможностях Data-журналистики, о спецсредствах, применимых в работе журналиста-расследователя и мн. др. А самое важное, что выносишь с подобных мероприятий, — это новые знакомства, общение, опыт людей, который можно использовать и в своей работе для написания материалов.
Я присутствовала на всех сессиях в течение всех дней проведения конференции. Сложно сказать, какие сессии мне понравились больше всего. Очень интересным было выступление Энни Машон, экс-агента MI-5 ; расследование о коррупции в маленьком городке недалеко от Лос-Анжелеса (Лауреаты премии 2 пятница 9.00-10.00), скандал из-за телефонной прослушки. Можно перечислять долго. Интересно было послушать все. Иногда даже приходилось в течение одного часа перебегать из одной сессии в другую, поскольку в одно и то же время рассказывали интересные вещи.
Спасибо организаторам”.
Матеріали про Сьому Глобальну конференцію на інших сайтах:
Матеріали, використані під час конференції
Американська армія не допомагає іракським журналістам
Впервые международную журналисткую премию получил украинский журналист
Единственная оппозиция произволу власти в Марокко — это журналистика
Джерело: ІРРП