Цьогорічний тренінг від ІРРП «Гендерно чуйна журналістика» охопив три великих українських міста. У січні він успішно відбувся у Києві (репортаж можна прочитати тут), а в лютому й березні настала черга Одеси та Львова.

Метою цього тренінгу було навчити журналістів недискримінаційному висвітленню найрізноманітніших тем, надати їм інформацію щодо гендеру, у тому числі й дані про джерела інформації на гендерні теми, а також продемонструвати найкращі міжнародні зразки гендерно чуйної журналістики.

Ще кілька років тому про такий підхід до навчання журналістів можна було лише мріяти, але зараз без знань, що таке гендерна чуйність, важко отримати роботу в ЗМІ, орієнтованому на міжнародний рівень якості.

ІРРП регулярно надає працівникам преси й телебачення можливість безкоштовно і швидко підвищувати рівень кваліфікації. Тренінг «Гендерно чуйна журналістика» тривав два дні,  висвітлено такі запитання й теми:

  • Що варто знати про рівні права й можливості чоловіків і жінок?
  • Матеріали на гендерну тематику в українських ЗМІ
  • Що таке сексизм і як йому протидіяти?
  • Матеріали на тему дискримінації, кампанії проти сексизму й дискримінації
  • Як висвітлювати гендерно мотивоване насильство?

Тренери в Одесі та Львові лишилися незмінними, а саме – журналістка, правозахисниця, редакторка Ольга Веснянка та експерт із комунікацій Микола Ябченко. Вони, а також журналісти-учасники поділилися своїми враженнями від тренінгів у обох містах.

Ольга Веснянка:

Цікаво, що як в Одесі, так і у Львові вдалося попрацювати і з досить зацікавленими гендерною тематикою учасницями й учасниками, і з тими, хто лише починає відкривати для себе розмаїття тем для медіа-матеріалів із гендерними аспектами. Тішить, що були учасниці з Одеси, Вінниці, Львова, Волині, які вже робили матеріали на теми сексизму й гендерної політики. Відчувається, що такі журналістки й журналісти можуть бути активними не лише в редакції, а й узагалі в русі за право людини не бути дискримінованою за статевою ознакою.

Микола Ябченко:

В умовах війни на Сході багато гуманітарних тем відходять на другий план, але цього в жодному разі не можна допускати у сфері прав людини. Тому я вдячний ІРРП за можливість стати тренером по темі «Гендерно чуйна журналістика» – ці тренінги не лише дали можливість поділитися певними знаннями, а й познайомитися з прекрасними журналістами з різних куточків України і, що мене особливо надихає, питання гендерної рівності були з великою зацікавленістю і позитивом сприйняті всіма учасниками та учасницями, а це дає впевненість у завтрашньому дні, адже, на мою думку, та країна, в якій громадяни поважають та шанують права людини, має всі перспективи до успішного розвитку. Вже вийшли деякі матеріали від учасників та учасниць перших тренінгів. Вірю, що автори й авторки і надалі приділятимуть увагу питанням рівності.

Ірина Соляник, редакторка на ОДТРК «Лтава»:

Інформація, яку я дізналася під час тренінгу, стала мені в нагоді для роботи. Наразі готую матеріал про співвідношення представників чоловічої та жіночої статей у органах влади. Крім того, вдячна за базу експерток «Спитай жінку»: тепер знаю, де шукати необхідну інформацію, коментарі і підказки для висвітлення гендерної тематики.

Володимир Перерва, журналіст на ЛОДТРК (Львівська Обласна Державна Телерадіокомпанія):

Тренінг для мене був дуже насиченим, я дізнався, де можна черпати корисну  інформацію. Я по-новому подивися на чоловічі та жіночі професії і зрозумів, що існує багато стереотипів, які необхідно ламати.

Інна Даншина, кореспондентка каналу «Первый Городской» (Кривий Ріг):

Как оказалось, права женщин ущемляют ежеминутно: в рекламе, политике, быту, на работе… В Украине есть масса движений, которые пытаются медленно и верно вести социум к гендерному равенству. Многим странам это удалось, пора интегрировать и нам). Вот такая мысль закралась в голову после тренинга “Гендерно чуйна журналістика”. Если каждый из нас будет хотя бы задумываться над тем, а не ущемляю ли я противоположный пол, равны ли мы, обижаю ли я ее(его) своими действиями – мир станет намного справедливее и честнее. Тренинг великолепный.

Вікторія Примак, журналістка газети «День»:

Тренінг перевершив усі мої очікування: все відбулося на найвищому рівні: від організації до змістового наповнення. Цікаво було прослухати інформацію про правові аспекти питання дискримінації, проаналізувати моральну сторону висвітлення історій насильства в соціумі, отримати прикладні поради від тренерів і колег стосовно роботи “в полі” на гендерну тематику. Дуже корисною є контактна база фахівчинь «Спитай жінку», яку нам показали тренери. Крім того, не можу не відзначити приємну атмосферу тренінгів: направду, працювалося легко і невимушено. Особливо потішила робота в групах: в дискусії, як відомо, народжується істина, тому після спільної роботи з колегами з інших областей у мене з’явилося безліч цікавих тем, які хочеться висвітлити. Зокрема,  надихнув на новий матеріал проект про жінок в зоні АТО “Невидимий батальйон”. Я налаштована на подальшу активну співпрацю з ІРРП.

Катерина Буяльська, журналістка сайту «Моя Вінниця»:

Це був дуже корисний для мене досвід, оскільки гендерною тематикою цікавлюся вже кілька років. Відколи працюю журналісткою, намагаюся постійно підіймати теми сексизму та дискримінації в публічному просторі Вінниці. Завдяки тренінгу у мене з’явилося декілька нових ідей, які поступово реалізовую на сайті “Моя Вінниця”. Також дуже корисною була інформація про експертів та експерток, до яких можна звертатися при написанні матеріалів. Загалом, це був приємно проведений час у товаристві однодумців та прогресивних людей. Тепер я більше звертаю увагу на гендерну нерівність, яку повсякчас можна зустріти у вінницьких ЗМІ, провладних колах та на вулицях міста.

Підготувала Оксана Осмоловська

Loading

Для отримання юридичної допомоги
заповніть анкету

    П.І.Б.*

    Організація

    E-mail*

    Телефон

    Деталі звернення

    Яка юридична допомога вам потрібна? *

    Юридична консультаціяДопублікаційна експертизаПравовий захист у судіСкладання інформаційного запиту

    Завантажте документи/файли

    * - обов'язкові поля

    ×














    ×