Автор: Єгор Соболев, Бюро журналістських розслідувань для “20 хвилин“, “RIA”, січень 2011 року

Аби залатати дірку у Пенсійному фонді, влада вирішила економити на пересічних людях, а не на собі.

– Ми повинні будувати ефективну країну і справедливу щодо людей. Коли йдеться про пенсійну реформу, то не може бути такого, щоб в одного пенсіонера пенсія… Яка максимальна пенсія? – несподіване запитання Віктор Янукович кинув Миколі Азарову.

Автор: Єгор Соболев, Бюро журналістських розслідувань для “20 хвилин“, “RIA”

Аби залатати дірку у Пенсійному фонді, влада вирішила економити на пересічних людях, а не на собі.

– Ми повинні будувати ефективну країну і справедливу щодо людей. Коли йдеться про пенсійну реформу, то не може бути такого, щоб в одного пенсіонера пенсія… Яка максимальна пенсія? – несподіване запитання Віктор Янукович кинув Миколі Азарову.

Прем’єр-міністр, який був присутній на тій терміновій вечірній нараді, присвяченій скороченню урядовців, не розгубився. Але розповідати почав про мінімальну пенсію – 734 грн.

– А максимальна? – перепитав президент.

Прем’єр подумав і назвав цифру – 60 тис. грн.

– Я звертаюся до всіх вас, – Віктор Янукович перевів очі на посадовців у дорогих костюмах. – Ми всі з вами однакові, ми всі з вами люди. І ми не можемо так принижувати бідних людей. Врешті-решт, ми повинні, як кажуть, і про Бога подумати. Не можна цього далі творити.

Зала покірно мовчала. За два тижні після наради уряд представив свій план виплати пенсій по-новому.
 

Гроші брали в борг

Найбільше нововведення зачіпають жінок (див. таблицю – прим. ред.). Проте загалом попрацювати більше доведеться усім. Щоб вам призначили мінімальну пенсію, треба буде мати хоча б 15 років офіційного стажу роботи. Щоб більшу – 35 років, якщо ви чоловік, і 30 – якщо жінка.

– Пенсійна реформа спрямована на те, щоб людина працювала довше, – чесно визнає у віце-прем’єр Сергій Тігіпко.

Для чого це новій владі? Щоб залатати дірку у Пенсійному фонді. “Свідомо” неодноразово звертало увагу на загрозу для нинішніх 20- та 30-річних взагалі залишитися без пенсій.

Внесків, які всі працюючі платять до Пенсійного фонду, вже багато років не вистачає навіть на пенсії нинішнім пенсіонерам. При цьому населення старішає та скорочується. Тих, хто платить пенсійні внески, стає все менше, а пенсіонерів – більше. І фінансова діра розростається та розростається.

Почалося все 2004 року. Тодішній прем’єр Янукович перед президентськими виборами запровадив значні доплати до пенсій. Упродовж п’яти років президентства Віктора Ющенка жоден уряд не наважився зупинити гонку підвищення пенсій. Найбільше в ній відзначилася Юлія Тимошенко. За її врядування діра досягла рекордних розмірів. Гроші брали з інших податків або у борг. Торік так сплатили третину пенсій. Це колосальна сума – 61 млрд грн.
 

Усе – аби зменшити дірку

Об’єднавши міністерства, Віктор Янукович зробив Сергія Тігіпка міністром соціальної політики і доручив йому зупинити сповзання в пенсійну прірву. Як розповів “Свідомо” один з працівників Мінпраці, упродовж двох тижнів екс-банкір зібрав усі ідеї, які роками припадали пилом на столах спеціалістів і майже всі запропонував зробити законом.

За оцінкою Тігіпка, це дозволить до 2014 р. зменшити дірку в Пенсійному фонді. І нарешті втілити ідею, котру теж шість років обговорювали як вкрай потрібну, і весь час відкладали у шухляду. Йдеться про те, щоб залишати частину пенсійних внесків на персональних рахунках тих, хто їх сплачує. На ці гроші нараховуватимуть відсотки і коли власник рахунку вийде на пенсію, він отримає солідну прибавку. Наприклад, якщо з вашого пенсійного внеску держава щомісяця відкладатиме по 100 грн, і вони даватимуть 5% доходу на рік, за 40 років у вас накопичиться 144 960 грн. Уряд планує робити такі заощадження на рахунках тих, кому не більше 35 років. Спочатку на рахунку залишатиметься 2% від зарплатні, з якої платиться внесок. Упродовж 5 років цей відсоток має вирости до семи.

Зате від ідеї обмежити виплати пенсій пенсіонерам, які продовжують працювати, відмовилися. Так було за Союзу, і Світовий банк радив повернутися до подібної економії. Але, як повідомив “Свідомо” один із розробників нових правил, при обговоренні перемогла думка, що якщо таке запровадити, то пенсіонери почнуть працювати нелегально. Обмеження зробили лише для держслужбовців, суддів, депутатів та університетських викладачів. Поки вони працюватимуть, зможуть отримувати пенсії як звичайні українці. А коли підуть, їм призначатимуть уже підвищені пенсії – до 80% їхньої зарплатні.

А що з найбільшими пенсіями? Їх припинять призначати. “Стеля” – 12 прожиткових мінімумів для непрацездатних (сьогодні це 9000 грн). Але для тих, хто вже отримує великі пенсії, закон не матиме зворотної сили. Чому? Сергій Тігіпко посилається на Конституцію.  Її 22-га стаття закінчується словами: “При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод”. Кому ці слова збережуть пенсії у десятки тисяч гривень? “Свідомо” знайшло дані про цих людей.

Перед Новим роком їх було 3,5 тисячі на всю Україну (див. таблицю унизу – прим. ред). Єдина проблема для них – уряд пропонує більше не підвищувати їм пенсії.

Почалося обговорення реформи

Перелічені пропозиції ще має затвердити пропрезидентська більшість у парламенті. Поки цього не сталося, Сергій Тігіпко запрошує усіх взяти участь у всенародному обговоренні пенсійної реформи. Ви можете написати листа до його міністерство. Адреса: 01001, Київ, вул. Еспланадна, 8/10, з приміткою – “Громадське обговорення”. Можна навіть надіслати e-mail на press5@mlsp.gov.ua. Або подзвонити на урядову “гарячу лінію” – 0-800-507-309 чи на інформаційну “гарячу лінію” з питань пенсійної реформи – 0-800-500-392 (у робочі дні з 9.00 до 18.00, всі дзвінки з України – безкоштовні).

“Свідомо”, наприклад, вирішило запропонувати владі економити не лише на людях, а й на собі. Цього року з податків людей влада на уряд виділила на 5 млн грн більше, на парламент – на 92 млн, а на обслуговування та роботу президента – на 104 млн грн більше. Натомість 190 млн грн планують витратити на стаціонарне медичне обслуговування найвищих урядовців і парламентарів, а 188 – на авіаперевезення керівників держави.

Єгор СОБОЛЄВ, бюро розслідувань “Свідомо” для “RIA плюс”

Loading

Для отримання юридичної допомоги
заповніть анкету

    П.І.Б.*

    Організація

    E-mail*

    Телефон

    Деталі звернення

    Яка юридична допомога вам потрібна? *

    Юридична консультаціяДопублікаційна експертизаПравовий захист у судіСкладання інформаційного запиту

    Завантажте документи/файли

    * - обов'язкові поля

    ×














    ×