Щороку в Україні на сміттєзвалищах та полігонах захоронюється біля 7 млн. тон або 35,6 млн.м.куб. твердих побутових відходів (ТПВ). Лише біля 5% сміття в країні перероблюється. Кожен українець в середньому за рік продукує біля 300 кілограмів або 2 м.куб. сміття.
Коломийський полігон ТПВ за 20 років експлуатації захоронив понад 730 тис.м.куб. сміття. Якщо в попередні роки на полігон ТПВ побутові відходи звозили з Коломиї, Коломийського та Косівського районів, то зараз дозволено завозити ТПВ лише зібрані в місті Коломия.
На даний час послуги з вивезення сміття коломиянам надають дві фірми: комунальне «Житлоінфоцентр» та приватне «Філія АВЕ Коломия ТОВ «АВЕ Івано-Франківськ». Захороненням сміття на полігоні довгі роки займається фірма «Колокомунсервіс».
Попри те, що надавачі послуг бідкаються, що бізнес на смітті не рентабельний, між ними йде постійна боротьба, аби «захопити» якнайбільший шмат сміттєвого ринку.
Журналісти Вільне.ІНФО провели власне журналістське розслідування про те, хто заробляє на сміттєвому бізнесі та прагне стати монополістом на Коломийщині.
«Цар» гори сміттєвої
Коломийський полігон ТПВ розташований в межах Коломиї на вул.Шарлая та займає 14 га площі. Майже половина площі (близько 6,5 га) вже використана та закрита для захоронення сміття. На іншій частині земельної ділянки продовжують захоронювати сміття. Юридичним власником полігону ТПВ (місцем видалення відходів), за інформацією з реєстру Міністерства екології та природних ресурсів, є відділ управління комунальним майном Коломийської міськради. Проте фактичним власником завжди був Ярослав Максимович, який володіє фірмою «Калина», «Калина-1» та «Колокомунсервіс». Ці фірми в певний час утримували полігон ТПВ та захоронювали на ньому сміття, зібране ними ж у населення.
«З 96-го року ми возили з усього міста та району і більш нікого не було на ринку цих послуг. Потім прийшов «Житлоінфоцентр» і цю послугу (вивіз сміття) включили в квартплату, і ми перестали працювати. Зараз, якщо займатися цими послугами, то треба витягнути це з квартплати. Ну, щось не досконале у нас законодавство. Парадокс получається в слідуючому, що ОСББ – фактично приватні структури і вони самі повинні вирішувати з ким і як їм вигідно працювати. Логіки в тому немає, але закон є закон (ст.35-1 закону «Про відходи», де вказано, що лише на конкурсі визначається єдина фірма яка буде надавати послуги з вивезення сміття, – ред.)», – прокоментував Ярослав Максимович.
У 2012 році фірма «Колокомунсервіс» бере в оренду 2 гектари земельної ділянки на території полігону ТПВ для захоронення твердих побутових відходів. За це вона мала би сплачувати до бюджету міста 13,44 тис. гривень щорічно. Проте договір не був зареєстрований, і фірмі «Колокомунсервіс» не була передана земельна ділянка. Але це не завадило Ярославу Максимовичу дотепер займатися захороненням сміття на коломийському полігоні ТПВ. Звичайно, бюджет міста не отримав орендної плати за землю понад 70 тис. гривень. Натомість фірма «Колокомунсервіс» щороку брала кошти за захоронення ТПВ. Згідно інформації аналітичної системи «YouControl» «Колокомунсервіс» за 2012-2015 рік заробила 6,314 млн. гривень з рентабельністю в 30%, а це біля 1,894 млн. гривень прибутку.
Директор «Колокомунсервіс» Ярослав Максимович погоджується, що 2 га землі офіційно не оформили, але стверджує, що за неї і так платила фірма «Підзембудкомунікації», а його фірма суборендар.
«Ми ж з 96-го року захороняли і були «сАмі-сАмі» такі знамениті на всю Україну. Навіть з Івано-Франківська, а там були проблеми з фільтратами, вони приїжджали до нас. Про нас писали газети, нас нагороджували і приїжджали до нас за обміном досвіду. І ми не порушували ні технологій, ні норм. Ми були знамениті. Коли забрали землю (10 га під майбутній сміттєпереробний завод, – ред.), то змінилася технологія захоронення, місця не було, а потім вже місця взагалі не було. Тому міська влада звернулася до, як його, «Підзембудкомунікацій» щоби він віддав землю. Він сказав, що готовий віддати тих два гектари землі і місто може користуватися, і практично ми на його території захороняли, а за землю платив він. Але ж потім, щоб офіційно оформити після цих всіх домовленостей, треба було поміняти договори. Але щоб поміняти договори, то треба поміняти оплату за землю. Але він не захотів (директор «Підзембудкомунікації», – ред.)», – коментує ситуацію Ярослав Максимович.
Проте, це не зовсім так – на земельній ділянці «Підзембудкомунікацій» не здійснюється захоронення сміття.
Варто також зазначити, що зі слів робітників полігону та власних спостережень журналістів Вільне.ІНФО, на коломийському сміттєзвалищі щодня зсипають сміття біля 25 вантажівок мінімальною ємністю 10 м.куб., що в рік складає приблизно 91,3 тис.м.куб. Проте, згідно офіційних даних обліковують лише біля 50 тис.м.куб. Тобто 41 тис.м.куб. – а це 1,6 млн. грн. за ціною у 40,83 грн. за куб (2016 рік) – йшло «чорним налом» фірмі «Колокомунсервіс»?
Цікавим є те, що «Колокомунсервіс» дотепер не заключив договір оренди на земельну ділянку під захоронення ТПВ з Коломийською міською радою, але й надалі продовжує захоронювати сміття на цьому полігоні.
«Зараз на сміттєзвалищі не дуже весело. Перспективи ніякої. Ми б вже давно від цього відказалися, але є люди, є техніка та й ми ж з 96-го року… Ну не лежить душа на тому аби забрати техніку і поставити на тому (крапку, – ред.) То всі думають, що там такий клондайк, що ми так на тому й живемо», – висловив своє бачення Ярослав Максимович.
«Заробітчани»
Філія “АВЕ Коломия” ТзОВ «АВЕ Івано-Франківськ» створена у вересні 2008 року. Засновниками фірми є Снятинська міська рада, Снятинська та Коломийська районні ради та «АВЕ Умвельт Україна» з австрійським капіталом в статутному фонді у 96,49% або 16 млн. 212 тис. грн. Кінцевим бенефіціарним власником є громадянин Чеської республіки Даніел Кршетінски.
Саму ж фірму на Коломийщину «завів» екс-голова Коломийської РДА Михайло Негрич.
Від початку фірма «АВЕ Коломия» мала намір не лише збирати та вивозити сміття, але й збудувати сміттєпереробний завод. Про це неодноразово заявляли голови Коломийської РДА.
Ще у 2009 році голова райдержадміністрації Михайло Вінтоняк запевняв, що районна влада уже зараз працює над створенням на Коломийщині сучасного сміттєвого полігону.
«Уже нині інтенсивно працює фірма “АВЕ Коломия”, уклавши договори з населенням району. Актуальним стоїть питання будівництва заводу по утилізації сміття», – наголосив Михайло Вінтоняк.
Пізніше, у 2011 році, наступний голова Коломийської райдержадміністрації Михайло Негрич зазначив, що співпраця з австрійцями приносить велику вигоду населеним пунктам району.
«Це фірма, яка вчасно виконує свої обов’язки. Вони працюють на європейському рівні. На сьогодні ми ведемо переговори з австрійськими партнерами про розширення діяльності товариства. Районна влада уже зараз працює над створенням на Коломийщині сучасного сміттєвого полігону», – наголосив тоді Михайло Негрич.
І вже наступний і діючий нині очільник Коломийської РДА Любомир Глушков у 2015 році також пообіцяв мешканцям Коломийщини, що сміттєпереробний завод таки буде збудований і саме фірмою «АВЕ Коломия».
«Чим зацікавила фірма «АВЕ»? Вона вже працює на території нашого району та готова розширювати своє виробництво. Нашу делегацію запросили до Чехії, там нам показали, як працюють їхні полігони і як вони повинні виглядати. Там все чисто, огороджено, полігони мають абсолютно інший вигляд, аніж у нас. Люди, які працюють на сортувальній лінії, отримують приблизно 20 тисяч гривень. Сміття сортується, переробляється, скажімо, в папір, а те, що не можна відсортувати, захоронюється. Потім проводиться рекультивація. І в кінцевому результаті вони отримують біогаз, який продають державі як електроенергію. Полігон засаджений деревами і виглядає досить акуратно» – поділився своїми враженнями Любомир Глушков.
«Зараз ми очікуємо приїзд представників чеської фірми. Вони проведуть певні дослідження і визначаться, яка ділянка їм підходить більше. Відомо, що завод зможе обслуговувати 300 тисяч населення, тобто не лише Коломийщину, а й сусідні райони», – додав він.
«Наскільки мені було відомо, то у 2015 році «АВЕ» пропонувала будівництво і готове було «вливати» гроші спочатку у будівництво сортувальної лінії, а потім вже і сміттєпереробного заводу. Але, наскільки мені відомо, міська влада відмовилася надавати земельну ділянку. Не було ділянки – не було розмови», – зі свого боку прокоментував директор «АВЕ Коломия»Михайло Вінтоняк.
Те, що фірма «АВЕ Коломия» розширює своє виробництво, чиста правда.
Варто зазначити, що у 2011 році фірма «АВЕ Коломия» обслуговувала вже 15 великих сіл Коломийського районну та частково Снятинський та Городенківський райони. Чистий дохід ТзОВ «АВЕ Івано-Франківськ» у 2011 році, згідно даних аналітичної платформи «YouControl», за вивіз сміття становив понад 2,4 млн. грн., а це біля 50 тис.м.куб. побутових відходів. У 2012 році чистий дохід з вивезення ТПВ становив вже 4 млн. 396 тис. грн., у 2013 р. – 6 млн. 999 тис. грн., 2014 р. – 8 млн. 17 тис. грн. та 2015 р. – 8 млн. 943 тис. грн.
Цікаво також, що рентабельність «АВЕ Івано-Франківськ», згідно фінансової декларації за 2015 рік, яка розміщена на аналітичній платформі «YouControl» становить 13,58%.
Всі побутові відходи, які «АВЕ Коломия» всі ці роки збирала по Коломийському району, вона звозила на коломийський полігон ТПВ, де в свою чергу фірма «Колокомунсервіс» захоронювала або накопичувала це сміття.
За останні 3 роки коломийське сміттєзвалище «розрослося» на додаткові пару гектарів, а це понад 100 тис. м.куб. щороку. Тобто, щороку на коломийському полігоні ТПВ засипають майже 4-х метровим шаром сміття одне футбольне поле.
З 2013 року фірма «АВЕ Коломия» почала «захоплювати» сміттєвий ринок безпосередньо в Коломиї. Цьому посприяв законопроект Льовочкіної-Мірошниченка №5402-VI від 02.10.2012 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо державного регулювання у сфері комунальних послуг”, який у жовтні 2012 року був ухвалений Верховною Радою України.
Згідно внесених змін у Закон України “Про відходи” тепер збиранням та вивезенням побутових відходів у межах певної території може займатися лише фірма, яка буде відібрана виконкомом місцевого самоврядування на конкурсних засадах.
Фактично відбувся перерозподіл ринку, де шансів у комунальних підприємств виграти конкурс на збір та вивіз ТПВ майже немає. Тому з 2013 року фірма «АВЕ Коломия» поступово монополізує сміттєвий ринок на Снятинщині, Городенківщині, Верховинщині та Коломийщині. Проте, наразі «АВЕ» успішно заробляє на смітті, а про завод згадують для про форми.
«АВЕ» завів Негрич ще на початку 2010 р. Вони входили через Київ ще за Ющенка. Я їх не пускав, бо це не інвестори, а заробітчани. Починаючи з 2012 року вони почали тиснути антимонопольним комітетом, що ми без конкурсу віддаємо вивіз сміття ЖІЦ (Житлоінфоцентр, – ред.) Було рішення АМП (антимонопольного комітету, – ред.) Ми провели конкурс. Вони ставили нижчу ціну за рахунок того, що пресують сміття в машинах, а ціна захоронення – в кубах. Компроміс був в тому, що Михайлищук вивозить сміття з будинків, які в нього на балансі, а це половина сміття в місті, ще й все багатоповерхівки», – прокоментував міський голова Коломиї Ігор Слюзар ситуацію з «АВЕ-Коломия».
Так, дійсно, у червні 2015 року виконавчий комітет Коломийської міськради провів конкурс та визначив фірму «АВЕ-Коломия» єдиним виконавцем послуг з вивезення ТПВ у Коломиї.
Проте коломийське КП «Житлоінфоцентр» продовжує і сьогодні надавати коломиянам послуги зі збору та вивозу сміття.
Варто зазначити, що у грудні 2016 року Антимонопольний комітет України своїм рішенням визнав дії КП «Житлоінфоцентру» такими, що порушують ст.15 Закону України «Про захист від недобросовісної конкуренції» та оштрафував комунальне підприємство на 13,5 тис.грн. і зобов‘язав припинити надавати послуги коломиянам зі збору та вивезення ТПВ в чотиримісячний термін.
«Ми готові зайти в Коломию. Ми не готові з владою, чи з кимось там, з бізнесменами тягатися. Це не діло, коли тягатися по судах, то вже немає роботи», – прокоментував ситуацію директор «АВЕ Коломия» Михайло Вінтоняк.
Місцевий «князь»
«Там, де послуга комунальна та приватний сектор, я розриваю. Тому, що на комунальну послугу виграв тендер… («АВЕ Коломия», – ред.) Я свідомо не брав участь в тому (конкурсі, – ред.), але я свідомо возив, бо він не вспіває. Він і далі не вспіває. Я можу дати вам копію листа, яку надав відповідь йому (директору «АВЕ-Коломия», – ред.), де я йому вже 5-ть раз пишу, що є кооперативні будинки на Богуна 12, 14, 16, 20, 22, 24. Ну, заключи договора в кожній квартирі! Він там не заключає. Це вже не моє питання. Раз так, то так. До 1-го травня я виходжу з приватного сектору, розриваю. Хоча я скорше це зроблю. Там немає заробітку», – пояснив директор КП «Житлоінфоцентр» Василь Михайлищук.
Проте за вересень-грудень 2015 року КП «Житлоінфоцентр» за вивіз ТПВ по Коломиї отримало дохід у 87,4 тис.грн., а за січень – жовтень 2016 року – 183,5 тис. грн., що на рік склало 270 тис. гривень. На інформаційний запит редакції «Житлоінфоцентр» повідомив, що у 2016 році за вивезення сміття підприємство отримало 1 млн. 185 тис. гривень надходжень. Тобто, рентабельність надання послуги «Житлоінфоцентром» з вивозу сміття в середньому складає 22%.
Варто також вказати, що в рішенні Антимонопольного комітету України зазначено, що кількість укладених договорів КП «Житлоінфоцентр» зі споживачами за рік зросла на 32%, а обсяги вивезених ТПВ за вартісними показниками зросли протягом року більш, ніж у два рази.
Цікавим є те, що комунальне підприємство «Житлоінфоцентр», маючи на руках рішення АКМ із закликом припинити порушувати законодавство та розірвати договори на послуги з вивезення ТПВ у Коломиї, у лютому 2017 року заключає договір з фірмою-монополістом «Колокомунсервіс» на суму 1,184 млн. грн. із захоронення сміття об‘ємом 27,392 тис.м.куб.
Тобто, «Житлоінфоцентр» і надалі планує збирати сміття у коломиян, щоправда лише у тих, які знаходяться на утриманні цього комунального підприємства.
Проте міський голова Коломиї Ігор Слюзар говорить, що «сміттєвий» ринок Коломиї все ж таки прийдеться віддати «АВЕ-Коломия», але за однієї умови.
«Зараз створюють ОСББ і все відходить «АВЕ». В них послуга краща. Хоча ціна питання 4 млн.грн. (місто недоотримає 4 млн.грн., – ред.) Ми ніколи не боролись за вивіз сміття. «АВЕ» – 5 років розказує, що допоможе зі смітником, але дальше розмов не йде. «АВЕ» на цих роботах спеціалізується, їх рано чи пізно ми запустимо. Головне, щоб вони інвестували (гроші, – ред.) новий смітник в районі. «Колокомунсервіс» справді порушує закон. Тримає ласий шматок ринку», – прокоментував міський голова Ігор Слюзар.
Говорили, балакали — сіли та й заплакали
Нагадаємо, перша заява, що сміттєпереробний завод буде на теренах Коломийщини прозвучала у 2009 році з вуст екс-голови Коломийської РДА Михайла Вінтоняка, коли «АВЕ-Коломия» заходила на «сміттєвий» ринок району та міста. Проте, далі обіцянок не пішло.
Першу ж спробу побудувати завод зробили депутати Коломийської міської ради. У тому ж 2009 році київська фірма «Підзембудкомунікації» виявила бажання інвестувати гроші в будівництво сміттєпереробного заводу. Під будівництво заводу коломийська міська рада надала фірмі в оренду на 49 років земельну ділянку в 10 гектарів. Проте, наміри збудувати сміттєпереробний завод залишилися на папері. Причиною цьому стала зміна державної влади – у 2010 році Президентом України був обраний Віктор Янукович.
Але майже остаточно плани з будівництва заводу в Коломиї поховав законопроект Льовочкіної-Мірошниченка №5402-VI від 02.10.2012 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо державного регулювання у сфері комунальних послуг”. Справа в тому, що згідно із законом Льовочкіної-Мірошниченка, тариф на переробку побутових відходів затверджує Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг. Але ця комісія може затверджувати тарифи лише тим підприємствам, діяльність яких вона ліцензує. В Україні ж ліцензії на переробку та захоронення сміття законодавством не передбачені.
Проте були й інші причини. Як пояснив директор «Підзембудкомунікації» Євген Доценко, то німецькі та шведськи інвестори просто побоялися вкладати гроші у будівництво заводу з переробки сміття, адже побоялися, що влада Януковича просто «відіжме» завод. Не бачать перспектив іноземні інвестори і тепер, після Революції Гідності. Наразі основна причина, як пояснює Євген Доценко, – це небажання влади змінити закон «Про відходи», бо всім вигідно заробляти на захороненні сміття, а не на переробці.
«На Грабовецькому сміттєзвалищі відбулася трагедія, велика трагедія. І ніхто, ніхто не хоче. А чому? А не хочуть з однієї причини – тому, що сидять, вибачаюсь за вислів на … Людям, яким вигідно, щоби це сміття було, щоби ці сміттєзвалища були. Вони заробляють надприбутки на вивозі сміття, на тому, що відбирають там 10% корисної фракції і продають. Розумієте? Їм вигідно», – прокоментував теперішню ситуацію Євген Доценко.
На початках, у 2009 році, фірма «Підзембудкомунікації» планувала перероблювати сміття на брикети, які потім використовувати для виробництва електроенергії та продавати її за зеленим тарифом. Проте зараз це неможливо, як пояснив директор підприємства.
«На даний час планується виготовляти тепло із залишків сміття – органіки, те, що вже не можна десь використовувати. Отримувати тепло, отримувати електроенергію і використовувати це в теплицях які там поряд, в кілометрі, ставити та вирощувати овочі, які потім реалізовувати. Тільки так можна отримати від цього проекту рентабельність. Інших шляхів немає», – пояснив ситуацію, щодо планів з будівництва заводу директор «Підзембудкомунікації» Євген Доценко.
Саме таку ж технологію з будівництва сміттєпереробного заводу також пропонувала фірма «АВЕ Коломия».
Також, Євген Доценко додав, що поки в Україні ціна на вивіз сміття буде 2 євро, що в принципі позитивно для населення, а не 60 євро, як це є в Європі, то не варто вірити обіцянкам, що побудують завод з переробки сміття. Тим більше, що держава навіть не збирається дотувати сміттєпереробні підприємства.
Прикладом того, що сміттєпереробні заводи в Україні не вигідно будувати є Рівненський сміттєпереробний завод, який обійшовся в 70 мільйонів гривень та був відкритий у 2013 році. Але пізніше виявилося, що зміни у законодавстві перешкоджають його роботі. Тому, пропрацювавши півроку завод зупинився. Зараз це питання, на переконання директора підприємства Святослава Євтушенка, уже вирішилося.
Фільтрат – коломиянам, гроші – фірмам
Сподіватися, що на Коломийщині невдовзі побудують завод з переробки сміття не варто.
Наразі, спостерігається перерозподіл «сміттєвого» бізнесу в районі.
Наступним, хто потрапив під приціл Антимонопольного комітету України стала фірма «Колокомунсервіс». За поданням ГО «Молодий рух» розпочато справу проти ТзОВ “Колокомунсервіс” за ознаками порушення конкурентного законодавства на ринку вивезення твердих побутових відходів (ТПВ) у Коломиї. У діях ТзОВ “Колокомунсервіс” вбачаються ознаки недобросовісної конкуренції щодо Філії “АВЕ Коломия” ТОВ “АВЕ Івано-Франківськ” за надання послуг з вивезення ТПВ протягом 2015 та 2016 рр.
Цікавим є те, що головою коломийської ГО «Молодий рух» є найближчий бізнес-партнер Ігоря Слюзара Назар Федорук. Також, коломийська ГО «Молодий рух» фактично є молодіжним крилом коломийського осередку партії «УНП», яку в Коломиї очолює голова міста Ігор Слюзар. Про це Вільне.ІНФО вже писало в статті “Кому належать Коломийські громадські організації та ЗМІ. Частина 1” та в “… Частині 2.”
Також Назар Федорук є власником фірми «Коломия Люкс-сервіс», яка обслуговує ОСББ, де послуги з вивозу сміття надає фірма «Колокомунсервіс».
«Це пов‘язані люди з фірмою «Люкс-сервіс» (ТОВ «Коломия Люкс-сервіс», – ред.). Ну вони написали на нас. А чому написали? Тому, що вони звернулися в кооперативи, а кооперативи (мешканці кооперативного будинку, – ред.) кажуть, що нам приємно з вами працювати (з «Колокомунсервісом», – ред.) А чому приємно, бо у нас є два чоловіка, які їздять, прибирають коло контейнерів. Ну є взаємопорозуміння. В зв‘язку з тим, що мало клієнтів, ми заключили договори до 1-го березня – на два місяці, бо вже економічно не вигідно було вивозити надалі сміття. Той, хто хотів писати, просто міг до нас звернутися і ми би йому об‘яснили, і нічого. А всі ОСББ зібралися у мене і вже хотіли їхати у Франківськ захищати нас. Ну подали – то подали. Скоріше за все буде штраф, бо Антимонопольний комітет, там, недобросовісна конкуренція», – пояснив дану ситуацію Ярослав Максимович.
«Тут, коли доходить до моменту, а хто ж вивозить? А чому так вивозять? А скільки коштує? А то треба в тариф закласти. А інші кажуть: а ми тут готівочкою збираємо – передаємо, а тут ми на рахунок, але так все дуже дешево, дуже класно. І інші теж так хочуть, але так не можна тому, що не факт, що воно попадає на полігон з оплатою. Розумієш, чому воно дешевше? А потім ми хочемо аби полігон був в належному стані», – зі свого боку пояснив Назар Федорук, голова ГО «Молодий рух» та власник фірми «Коломия Люкс-сервіс».
Зазначимо, що за останніх 10 років фірма “Колокомунсервіс” отримала понад 15 млн. грн. за захоронення сміття на коломийському полігоні ТПВ.
Також варто нагадати, що рентабельність з надання послуги по захороненню ТПВ у «Коломиякомунсервіс» становить біля 30%, а з вивозу побутових відходів у «АВЕ Коломия» – біля 13% та у «Житлоінфоцентру» – біля 22%.
В лютому 2017 року депутати Коломийської міської ради прийняли рішення про розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 1,3 га на вулиці Шарлая для розміщення полігону твердих побутових відходів — сміттєзвалища за рахунок земель міської ради. Це остання вільна земельна ділянка яку можна використати під захоронення побутових відходів на коломийському полігоні ТПВ.
Ймовірно, що цю земельну ділянку отримає фірма «Колокомунсервіс».
Коломийська міська рада з 1 січня 2017 року дозволяє приймати побутові відходи на міському полігоні ТПВ, зібрані лише в Коломиї. Тож постає питання, чому фірма «АВЕ Коломия» продовжує завозити сміття, зібране в Коломийському районі на коломийський полігон ТПВ?
«Та фіг його знає звідки возять. Але «АВЕ» надає послуги. Не можу я знати звідки він те привіз, де він зібрав. Він хотів після п‘ятої години вечора завозити, але я йому відмовив. То він возив у Франківськ. Звідки він возив сміття? Не можна стверджувати. Я не можу стверджувати, що з других районів і не можу казати, що «так» або «ні», – пояснив директор «Колокомунсервісу», яке захоронює побутові відходи на полігоні ТПВ.
Проте, директор «АВЕ Коломия» Михайло Вінтоняк стверджує, що сміття, зібране в Коломийському районі вони відвозять на Івано-Франківський та Снятинський полігони.
Також були внесені зміни до “Міської програми охорони навколишнього природного середовища у м. Коломиї на 2016-2020 роки”, де передбачили у 2017 році будівництво сміттєсортувальної лінії вартістю 2 млн. грн. за кошти обласного бюджету, а також придбання спецмашин за кошти державного бюджету.
Наразі, на коломийському полігоні ТПВ сміттєсортуванням займаються роми із Закарпаття. Для них це досить прибутковий бізнес – 150-300 грн. в добу за сортування сміття.
Варто зазначити, що згідно статистичних даних НКЕРЕКП за 2015 рік у Івано-Франківській області найвищий тариф на захоронення ТПВ для населення – 21,35 грн. за 1 м.куб. Звичайно, що тариф на вивезення та захоронення у 2015 році становив в середньому 45 грн./м.куб.
На даний час в Коломиї тариф на захоронення 1 м.куб. становить 43,26 грн., а на вивіз та захоронення в середньому – 90,00 грн./м.куб.
Тож, тарифи на захоронення ТПВ зростають, а разом з ними і прибутки «сміттєвих» бізнесменів. Натомість, для коломиян ростуть лише гори сміття, отруєні вода і грунт, і нестерпний сморід недолугого законодавства .
Даний матеріал підготовлений за підтримки Інституту Масової Інформації, Freedom House та Міністерства закордонних справ Королівства Норвегія.
Автор: Євген Гапич
Джерело: Вільне інфо