Автор: Антоніна Торбіч, ІА «Рівненське агентство журналістських розслідувань», 15.11.2012
У травні цього року депутатів Рівненської обласної ради підловили на кнопкодавстві. Це порушення зафіксували на відео журналісти. Чи встановлять депутати систему веб-трансляції сесії за адекватну ціну, стане відомо вже незабаром.
Якщо коштовності – то діаманти. Якщо одружуватися – то з принцесою. Схоже колишній рекламний ролик припав до душі керівникам обласної ради. Очевидно, через це і веб-трансляцію сесій ради хочуть зробити не за 10 тисяч гривень, а за 100 тисяч.
Автор: Антоніна Торбіч, ІА «Рівненське агентство журналістських розслідувань», 15.11.2012
У травні цього року депутатів Рівненської обласної ради підловили на кнопкодавстві. Це порушення зафіксували на відео журналісти. Чи встановлять депутати систему веб-трансляції сесії за адекватну ціну, стане відомо вже незабаром. Фото ogo.ua
Якщо коштовності – то діаманти. Якщо одружуватися – то з принцесою. Схоже колишній рекламний ролик припав до душі керівникам обласної ради. Очевидно, через це і веб-трансляцію сесій ради хочуть зробити не за 10 тисяч гривень, а за 100 тисяч. Так само не пошкодували і на новий сайт. Платникам податків він обійшовся у 40 тисяч гривень, тобто вчетверо дорожче за комерційно-обгрунтовану ціну.
ПРОДОВЖЕННЯ ТЕМИ:
Рівненські обласні депутати «зарубали» он-лайн трансляцію сесії
Транслювати сесії Рівненської обласної ради в інтернеті – таку пропозицію подали депутати обласної ради Вадим Сидорчук та Михайло Кириллов. Співавтором рішення також виступив депутат Сарненської районної ради Дмитро Якимець. За зразок запропонували взяти досвід луцьких колег з міської ради. Адже там встановили систему он-лайн трансляції взагалі безкоштовно для міського бюджету, завдяки громадській організації “Фонд місцевого розвитку”. Ця організація, за підтримки міжнародного фонду, закупила та встановила в міській раді Луцька за 6 140 гривень дві вебкамери та ноутбук. Цього виявилося достатньо, і вже наприкінці жовтня усі охочі могли спостерігати за депутатами Луцької міської ради під час сесії. Поки що трансляція відбувалася в тестовому режимі.
Ось детальний бюджет налаштування он-лайн трансляції в Луцькій міській раді, наданий порталу “Четверта влада” “Фондом місцевого розвитку”:
№ |
Вид обладнання або програмного забезпечення |
Кількість |
Вартість |
Загальна сума |
1 |
Веб-камера Hercules Dualpix Infinite (підключення : провідне; інтерфейс: USB; розширення відео/ частота кадрів: 1600х1200/30; вмонтований мікрофон) |
2 |
870,00 |
1 740,00 |
2 |
Монтаж та підключення Веб-камери |
1 |
800,00 |
800,00 |
3 |
Ноутбук ASUS K42F (K42F-P6200-S3CDWN)/ |
1 |
3600,00 |
3600,00 |
|
РАЗОМ: |
|
5 270,00 |
6 140,00 |
– Згідно відгуків тих, хто переглядав сесію в он-лайн режимі, трансляція відбувалася добре, – розповів порталу «Четверта влада» секретар Луцької міської ради Григорій Пустовіт. – Є лише кілька технічних зауважень, які будуть відпрацьовані. Зокрема, додадуть архівацію цього відео, щоб його можна було передивитися пізніше. За обладнання ми нічого не платили, однак нам знадобилося з міського бюджету оплатити 10 тисяч гривень за адаптацію сайту міської ради для того, щоб на ньому можна було транслювати засідання сесії.
Ініціатива луцьких депутатів припала до вподоби і депутатам з Рівненщини.
– Подібне рішення ми прийняли у вересні на сесії Сарненської районної ради, – розповідає депутат Сарненської районної ради Дмитро Якимець. – З цього все й почалося. Ми порахували приблизний бюджет такого нововведення, у нас вийшло близько 8 тисяч гривень.
У Луцьку он-лайн трансляція – за 6 тисяч, в Рівному – за 100 тисяч?
Комісії обласної ради, на яких розглядався цей проект, реагували схвально на таку ініціативу. Однак яке ж було здивування ініціаторів цього заходу, коли керівництво обласної ради в особі керуючого справами Рівненської обласної ради Миколи Яцюка представило орієнтовний бюджет такого впровадження. Цей бюджет надало комунальне підприємство «Регіональний інформаціно-комп’ютерний центр», якому обласна рада доручила розрахувати вартість системи. За його підрахунками дешевше ніж за 100 тисяч гривень виставити сесії ради в інтернет не вдасться.
Микола Яцюк з такими висновками повністю згідний. Вважає, що транслювати сесії облради можна лише завдяки двом поворотним камерам за понад 22 тисячі гривень кожна. Не обійтися тут, на його думку, і без двох телевізорів за понад 8 тисяч гривень кожен.
Придбання ось такого обладнання, запропонованого «Регіональним інформаціно-комп’ютерним центром», Микола Яцюк вважає за необхідне для запровадження он-лайн трансляції (документи клікабельні)
Портал «Четверта влада» перевірив, в яку ціну можна придбати таке обладнання. Судячи з наявних пропозицій в інтернет-магазинах, придбати телевізори і камери за озвученою ціною навряд чи вдасться. Ціна в інтернет-магазинах на цю техніку – на 2,5-3,5 тисячі гривень вища. Помноживши на 2 ціну телевізорів і камер, виходить, що до 100 тисяч запропонованого Миколою Яцюком бюджету треба додати ще як мінімум з 12 тисяч гривень.
Необхідність телевізорів для он-лайн-трансляції Микола Яцюк пояснює тим, що їх повісять в приміщенні облради, і завдяки цьому за сесією зможуть спостерігати ті, хто до сесійної зали не потрапив.
Цікаво інше. До телевізорів в апараті обласної ради та «Регіональному інформаціно-комп’ютерному центрі», якому, очевидно, планують доручити встановлення системи он-лайн трансляції – особлива пристрасть. Наприкінці минулого року це комунальне підприємство закупило для обласної ради та адміністрації 4 телевізори, які встановили в кабінеті 601 Рівненської ОДА. Вартість цих телевізорів підприємство досі приховує від журналістів. У відповіді на запит журналіста інформаційного порталу ogo.ua керівник цього підприємства назвав лише загальну вартість системи зв´язку «відео конференція», складовою частиною якої є згадані телевізори. З його слів, це обійшлося рівненським платникам податків у 338 353,50 грн. Журналісти, кількаразово надсилаючи уточнюючі запити, поки що не змогли з’ясувати, скільки ж коштує окремо кожен з цих чотирьох телевізорів.
Чи не станеться так, що придбавши зрештою за понад сотню тисяч гривень «систему он-лайн трансляції» серед яких 2 телевізори (а може й більше? – авт.) чиновники й керівництво комунального підприємства знову приховуватимуть вартість її складових?
– За 10 тисяч не буде трансляції, – категорично впевнений Микола Яцюк, незважаючи на протилежний досвід луцьких депутатів.
– Ця сума названа для того, щоб зарубати цей проект, – вважає Дмитро Якимець. – Хто ж на це 100 тисяч виділить? Або якщо раптом пройде, то зі 100 тисяч нормальний же відкат можна мати. Тобто в будь-якому випадку у виграші лишаються.
Цікавим є й інший аспект пропонованого апаратом облради обладнання. Адже платникам податків пропонують заплатити за високошвидкісні поворотні камери, нібито тому, що вони дуже якісні й сучасні. Але особливістю подібних камер є те , що поворотами цієї камери можна керувати вручну, або запрограмувавши на певний маршрут. (http://www.visionpro.ru/Products/dirid_26/)
– Навіть якщо воно пройде, то вони хочуть, щоб оператор керував цим процесом, тобто показував того, кого потрібно, – звертає увагу Дмитро Якимець. – Ми ж наполягаємо, що мають бути як мінімум дві статичні камери, щоб відстежувати тих «піаністів», щоб цілу картинку було видно.
Приклад відео з камери SONY SNC-ER580, придбання якої вважають за необхідне в апараті облради для он-лайн трансляції:
Насправді до якості картинки претензій немає. Однак пропонуємо обласним обранцям, перед тим як підтримувати такий бюджет трансляції, проаналізувати, під чиїм керівництвом рухатиметься вічко камери.
В той же час, як повідомляє Рівне вечірнє, міська влада шукає приміщення і гроші, щоб забезпечити зберігання камер відеоспростереження, які було встановлено на виборчих дільницях.
– До 12 листопада камери відеоспостережння мають знаходитись на виборчих дільницях, розповівкеруючий справами Рівненського міського виконавчого комітету Святослав Власюк. – Потім їх демонтують працівники “Укртелекому” і передадуть нам. Зараз ми шукаємо приміщення для зберігання цієї апаратури. Одна коробка з цією апаратурою має розміри 60 сантиметрів у довжину, 50 сантиметрів у ширину і 15 сантиметрів у висоту. Таких коробок 94, тож приміщення має бути чималим. Крім того, сухим, щоб апаратура не зіпсувалась. Ще маємо вирішити питання з охороною приміщення, що лягає додатковими витратами на міський бюджет. Без охорони апаратуру зберігати не можна, оскільки орієнтовна її вартість близько 700 тисяч гривень. Подальшу долю відеоапаратури має визначити Центральна виборча комісія.
Від порталу Четверта влада:
Дивна логіка такої подвійної витрати. З одного боку – необхідно знайти кошти з міського бюджету для зберігання нікому наразі не потрібних камер з виборчих дільниць. З іншого боку обласні чиновники чималі кошти готові потратити на диво техніки, яке навряд чи зможе задовльнити потреби рівнян у відкритості місцевої влади. Чому б міським та обласним чиновникам не обєднати зусилля та не знайти механізм найбільш економного для обох бюджетів використання веб-камер?
Понад 68 тисяч гривень за 5 років на сайт обласної ради
На широку ногу чиновники обласної ради звикли забезпечувати свої «інформаційні» потреби і у створенні та оновленні свого сайту. Нова версія сайту Рівненської обласної ради, яку запровадили у цьому році, обійшлася рівненським платникам податків у 40 тисяч гривень. Це при тому, що у 2007 році розробникам попередньої версії сайту обласна рада заплатила 28 680 гривень.
За новий дизайн сайту рівненські платники податків заплатили зі своїх кишеь 40 тисяч гривень.
Портал «Четверта влада» поцікавився у рівненських, волинських та київських розробників сайтів, в яку ціну можна створити подібний сайт. Більшість розробників запропонували створити сайт із подібною структурою за ціною, нижчою за 10 тисяч гривень.
Розробник нової версії сайту Рівненської облради рівненський підприємець Олексій Райковичзапевняє, що затрачені кошти відповідають зробленій роботі.
-– Що з себе представляє портал? Це система, яка працює на Бітріксі, ліцензія на цю систему коштує 10 тисяч гривень, – каже Олексій Райкович. – Це без розробки дизайну, без будь-якої роботи. Портал ми розробляли вісім місяців, от порахуйте зарплату програміста і всіх інших. Працює один дизайнер, і два програміста – порахуйте зарплату за вісім місяців. Ми одну базу перекидали три місяці.
Київський розробник сайтів каже, що можна такий сайт зробити і за 20 тисяч і за 100 тисяч, залежно від поставлених завдань і фірми, яка робитиме. Оцінивши ж новий сайт Рівненської облради, здивувався, для чого там дорогий “Бітрікс” та сказав, що не бачить напевно, що в сайті може коштувати таку ціну.
Однак Олексій Райкович запевняє, що система, яку він запропонував, дала можливість отримати облраді конструктор сайту, який дозволяє розширюватися, створювати нові розділи, не залежачи від розробника. Також Олексій Райкович розповідає, які суттєві нововведення є у новій версії сайту.
– По-перше, це можливість он-лайн трансляції. Вони можуть це робити без сторонньої допомоги. Вони включають камери, підключають їх, і можуть дивитися зображення на сайті (ну чим не карт-бланш для депутатів, щоб з мінімальними затратами нарешті зробити засідання сесій публічними – авт.?).
– По-друге, ми зав’язуємо зараз всі районні ради, – продовжує підприємець. – Ми хочемо зав’язати це автоматично, щоб інформація поступала автоматично від усіх районних рад області на портал облради(хоча за створення нової версії було сплачено ще наприкінці минулого року, поки що новини з районів автоматично не втягуються – авт.)
Обіцяв Олексій Райкович і впровадження системи коментування на сайті та інтеграції із соціальними мережами. Однак поки що такої системи на сайті виявити не вдалося.
Разом з тим Олексій Райкович вважає, що мінімальний термін придатності цього сайту – 5 років.
Як з’ясував портал «Четверта влада», Рівненська міська рада та прокуратура Рівненської області суттєво зекономили кошти платників податків, створюючи свої сайти. Обидві ці установи створили сайти силами власних працівників. А от Рівненська облдержадміністрація на створення свого сайту витратила 45 700 гривень місцевих платників податків.
Сайти районних рад Рівненської області коштували платникам податків від 1200 гривень до 3 000 гривень. Деякі райради створили свої сайти силами власних працівників (щоправда поки що не надали відповідь з цього приводу Демидівська та Володимирецька райради). З 16 райдержадміністрацій 10 адміністрацій не витрачали коштів на створення своїх сайтів. Ще від 6-ти райрад портал «Четверта влада» повторно надіслав запити з цього приводу, оскільки на перші відповідь не отримав.
Автор: Антоніна Торбіч, ІА «Рівненське агентство журналістських розслідувань», 15.11.2012