УВАГА!
Роз’яснення щодо використання техніки в судових засіданнях у зв’язку з набуттям чинності закону «Про забезпечення права на справедливий суд» (внесено зміни в процесуальні кодекси та прийнято нову редакція закону про судоустрій і статус суддів).
В новій редакції Закону України «Про судоустрій і статус суддів» виписано нові правила щодо використання техніки. Це стаття 11, яка на перший погляд розширює можливості ЗМІ та журналістів, але тільки на перший. І щоб уникнути конфліктів, необхідно уважно читати, як написали норму і враховувати чинні норми відповідних процесуальних кодексів.
Щодо використання техніки в судовому засіданні йдеться у частини 3 статті 11 і її побудовано наступним чином:
«Учасники судового процесу, інші особи, присутні у залі судового засідання, представники засобів масової інформації можуть проводити в залі судового засідання фотозйомку, відео- та аудіозапис з використанням портативних відео- та аудіотехнічних засобів без отримання окремого дозволу суду, але з урахуванням обмежень, установлених законом.»
Після першого і поверхневого прочитання може скластись враження (і деякі журналісти так і прочитали), що на використання портативного фото і відео тепер не треба дозвіл суду. Але це тільки на перший погляд, бо варто читати до кінця. А саме, частину «але з урахуванням обмежень установлених законом», через яку «включаються» норми відповідних процесуальних кодексів (які також є «законами»). В них (КАС, ЦПК, КПК) чітко зазначено, що фото і відео та трансляція – з дозволу суду, аудіо – без дозволу.
Враховуючи, що норми відповідного процесуального кодексу будуть СПЕЦІАЛЬНИМИ по відношенню до норми ЗАГАЛЬНОГО закону про статус суддів, застосуванню підлягають саме вони. Крім того, вони узгоджуються з цією вказаним відсиланням до «обмежень, установлених законом». І юридично правильно дотримуватись згідно нових процесуальних кодексів (в адміністративному, цивільному, кримінальному процесах) сталого і вже опрацьованого багатьма журналістами та ЗМІ порядку – подавати клопотання і отримати дозвіл суду на фото і відео.
Щодо «старих» процесуальних кодексів – господарського процесуального та КУпАП – там немає чітких процедур щодо використання техніки. Тому, можна посилатись на ст.11 закону про статус суддів і казати, що враховувати немає чого, бо обмежень (необхідності отримувати дозвіл суду) там не передбачено. Відповідно, можна використовувати портативні фото і відеокамери без дозволу судді.
Маю досвід звернення до суду з клопотанням про відеозапис…Клопотання про проведення фотозйомки та відеозапису
В провадженні Запорізького районного суду Запорізької області знаходиться адміністративна справа за позовом … до Сонячної сільської ради Запорізького району Запорізької області про надання публічної інформації.
Відповідно до ч. 2 ст. 11 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» розгляд справ у судах відбувається відкрито, крім випадків, установлених процесуальним законом. Учасники судового процесу та інші особи, присутні на відкритому судовому засіданні, можуть використовувати портативні аудіотехнічні засоби. Проведення в залі судового засідання фото- і кінозйомки, відеозапису, а також транслювання судового засідання допускається за рішенням суду.
Згідно ч. 3 ст. 12Кодексу адміністративного судочинства України розгляд справ в адміністративних судах проводиться відкрито.
Відповідно до ч. 8 ст. 12Кодексу адміністративного судочинстваУкраїни особи, присутні в залі судового засідання, можуть використовувати портативні аудіотехнічні засоби. Проведення в залі судового засідання фото- і кінозйомки, відео-, звукозапису із застосуванням стаціонарної апаратури, а також транслювання судового засідання по радіо і телебаченню допускаються на підставі ухвали суду за наявності згоди на це осіб, які беруть участь у справі, крім тих, які є суб'єктами владних повноважень.
За ч. 1 ст. 5 Закону України «Про інформацію» кожен має право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів.
Згідно Закону України «Про доступ до публічної інформації» кожен маєправо на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим законом, та інформації, що становить суспільний інтерес.
Оскільки предметом вищезазначеного позову є право на доступ до публічної інформації, а саме – до рішення Сонячної сільської ради Запорізького району Запорізької області, то дана справа має суспільний інтерес.
На підставі викладеного вище та ч. 3, 8 ст. 12 Кодексу адміністративного судочинства України, Закону України «Про доступ до публічної інформації»,ч. 2 ст. 11 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», ч. 1 ст. 5 Закону України «Про інформацію», –
п р о ш у:
Дозволити проведення фотозйомки тавідеозапису під час судового засідання при розгляді адміністративної справи за позовом … до Сонячної сільської ради Запорізького району Запорізької області про надання публічної інформації.
І що Ви думаете…ВІДМОВИЛИ, УХВАЛУ ВЗАГАЛІ НЕ НАДАЛИ,Дніпропетровська АПЕЛЯЦІЯ ТЕЖ МУТЬ ВИНЕСЛА. Підсумую – те, що буде працювати- не вірю…