Журналістське розслідування не має права бути нудним і заплутаним, бо не витримає конкуренції з усім контентом, який доступний сьогодні глядачеві – це один з ключових меседжів, які прозвучали на тренінгу з відеосторітелінгу для журналістів-розслідувачів наприкінці березня – на початку квітня у Києві.
У ньому взяли участь десять учасників та учасниць з різних регіонів України – переважно з провідних медіа, що займаються журналістськими розслідуваннями у відеоформаті.
Триденний тренінг проводили Метт Сарнецькі – мультимедійний редактор та продюсер в ОССRP (Organized Crime and Corruption Reporting Project) та Анна Бабінець – редактор ОССRP в Україні.
Під час навчання журналісти розбирали особливості сюжетів фільмів різних жанрів, у тому числі українського фільму-розслідування «Убивство Павла», серед авторів якого була Анна Бабінець, а продюсером виступив Метт Сарнецькі.
«Люди не будуть дивитися журналістські розслідування у форматі погано розказаних історій, – впевнений Сарнецькі. – Адже конкуренція за увагу глядача настільки висока! Чому люди мають дивитися ваше заплутане розслідування, а не фантастичну драму? Навчитися сторітелінгу важливо, щоб наші документальні фільми могли конкурувати з будь-яким іншим контентом, який можна знайти в інтернеті.
Учасники та учасниці тренінгу поділилися своїми враженнями: що цікавого вони дізналися і як це згодиться в роботі
«Маємо робити розслідування такі ж цікаві, як фільми»
Лілія процишина, Четверта Влада, Рівне:
– Метт пояснив, що художні фільмі и журналістські розслідування – майже однакові за структурою. І ми маємо робити свої сюжети такими ж цікавими, бо конкуруємо з Голівудом”.
«Паузи полегшують сприйняття фільму»
Олександр Гуменюк, Слідство.Інфо, Київ:
– Тренери показали, як працюють паузи в фільмах – це дає можливість глядачам перепочити від потоку інформації і потім повернутися до суті фільму. Це важлива штука, яку можна використовувати у майбутньому. Паузи можуть зробити фільм значно легшим для сприйняття глядачів”.
«Важливо зачепити глядача на «гачок»
Інна Попович, Центр розслідувань України (ЦРУ), 24 канал, Київ:
– В журналістській роботі дуже важливо зачепити людину на «гачок», щоб їй хотілося додивитися сюжет до кінця. І от Метт на тренінгу розказав, як робити такі «гачки» – я буду використовувати це в роботі, думаю, це спрацює.
«Деталі складаються у цілісну картину, яка утримує увагу глядача»
Всеволод Ананьєв, Громадське, Одеса:
– Дізнався про багато «фішечок», що будуть корисними в роботі. Наприклад, прийом, коли режисер ставить питання і тримає певний час глядача у напруженні, відповідає на нього через кілька сцен. Ось такі маленькі деталі складаються у цілісну картину – в результаті увага глядача прикута до фільму. Розбір фільму допомагає зрозуміти, як досягається такий ефект.
«Наші конкуренти – мейнстрімові серіали»
Данило Мокрик, Бігус.Інфо, Київ
– Кожен тренінг зі сторітелінгу надзвичайно важливий, бо недостатньо лише знайти та обробити факти, щоб глядач зрозумів суть твого розслідування. Зібрані, але невміло подані факти не можуть бути продуктом. Це особливо важливо на телебаченні.
На цьому тренінгу прозвучала дуже хороша ідея: нашими конкурентами мають бути не програми інших журналістів-розслідувачів, а телевізійні серіали, які всі дивляться. Нам потрібно працювати так, щоб в той час, коли по телевізору показують наше розслідування і мейнстрімовий серіал, щоб люди дивилися нас. Це не просто, але можливо завдяки подачі матеріалу, завдяки відеосторітелінгу.
“Тренінгів зі сторітелінгу не буває забагато”
«Будь-яку історію можна розказати краще”, – впевнена тренерка Анна Бабінець. Вона порадила відвідувати тренінги зі сторітелінгу – особливо ті, що проводять фахівці з інших країн.
«Я насправді хоч і була співтренеркою на цьому тренінгу, і працювала з Меттом, – розповіла вона, – але також багато чому вчилася, занотовувала, набиралася натхнення та ідей для подальших проектів, – призналася вона. – Бо це такі знання, яких ніколи не буде досить».
Тренінг відбувся в рамках реалізації підкомпоненту з підтримки журналістських розслідувані програми Антикорупційної ініціативи ЄС.
EUACI фінансується Європейським Союзом та співфінансується і впроваджується DANIDA
I don’t think the title of your article matches the content lol. Just kidding, mainly because I had some doubts after reading the article.