11 червня 2010 року в газеті «Кременчуцький телеграф» було опубліковано статтю журналіста Лариси Артеменко «Будівництво нового ГЗК може перетворити Кременчуцький район на зону екологічного лиха». В зазначеній публікації автор звертає увагу на можливі екологічні проблеми, пов’язані з будівництвом Біланівського гірничо-збагачувального комбінату та зазначає, що перед проведення громадських слухань не було оголошено результати оцінки впливу на навколишнє середовище (ОВНС).
Міністру екології та природних ресурсів України п. Злочевському М.В. 03035, м. Київ, вул. Урицького, 35 |
Громадської організації
«Інститут розвитку регіональної преси»
вул. Б.Хмельницького 31/27,
3-й поверх, офіс 17
м. Київ, 01030
№ 109, «24» грудня 2010 р.
Шановний Миколо Владиславовичу!
Згідно з угодою № 39420 від 01.07.2009 року з Міжнародним фондом «Відродження» громадська організація «Інститут розвитку регіональної преси» реалізує проект «Моніторинг та підвищення ефективності журналістських розслідувань в регіонах». ГО «ІРРП» у співпраці з проектом «Сприяння активній участі громадян у протидії корупції в Україні «Гідна Україна» у 2007-2009 роках здійснювала масштабний проект навчання журналістів та підтримки проведення антикорупційних журналістських розслідувань в Україні.
Відповідно до ст. 9 Закону «Про інформацію» громадяни, юридичні особи і державні органи мають право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення та зберігання відомостей, необхідних для реалізації ними своїх прав, свобод та законних інтересів, здійснення завдань і функцій.
11 червня 2010 року в газеті «Кременчуцький телеграф» було опубліковано статтю журналіста Лариси Артеменко «Будівництво нового ГЗК може перетворити Кременчуцький район на зону екологічного лиха». Стаття також розміщена на веб-сайті газети за посиланням – http://www.telegraf.in.ua/kremenchug/2010/…stka_10419.html.
В зазначеній публікації автор звертає увагу на можливі екологічні проблеми, пов’язані з будівництвом Біланівського гірничо-збагачувального комбінату та зазначає, що перед проведення громадських слухань не було оголошено результати оцінки впливу на навколишнє середовище (ОВНС). Причому під час зустрічі з громадою у селі Запсіллі, ген директор Біланівського ГЗК пан Рикус зазначив що розробка оцінки впливу на навколишнє середовище «лише в планах».
Відповідно до ст. 50 Конституції України кожен має право на безпечне для життя і здоров’я довкілля; право вільного доступу до інформації про стан довкілля, якість харчових продуктів і предметів побуту гарантується. Така інформація ніким не може бути засекречена.
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» громадяни мають право брати участь в обговоренні та внесення пропозицій до матеріалів щодо розміщення, будівництва і реконструкції об\’єктів, які можуть негативно впливати на стан навколишнього природного середовища, внесення пропозицій до органів державної влади та органів місцевого самоврядування, юридичних осіб, що беруть участь в прийнятті рішень з цих питань; брати участь у публічних слуханнях або відкритих засіданнях з питань впливу запланованої діяльності на навколишнє природне середовище на стадіях розміщення, проектування, будівництва і реконструкції об\’єктів та у проведенні громадської екологічної експертизи.
Відповідно до ст. 22 Гірничого Закону України, уповноважені державні органи проводять державну технічну (будівельно-технічна), екологічну та санітарно-гігієнічну експертизи безпеки проведення гірничих робіт, будівництва та експлуатації гірничих підприємств, експертиза проектів з протиаварійного захисту гірничих підприємств. Метою таких експертиз є визначення відсутності неприпустимого ризику, пов\’язаного з можливістю завдання будь-якої шкоди життю, здоров\’ю та майну громадян, а також навколишньому природному середовищу та об\’єктам господарювання.
Згідно з положенням про Міністерство охорони навколишнього природного середовища України ( на сьогодні – Міністерства екології та природних ресурсів) одним з завдань Міністерства є здійснення державного контролю за додержанням вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовищ.
Відповідно до статей 26, 32, 34, 35 Закону України «Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні» журналіст має право на вільне одержання, використання, поширення (публікацію) відкритої за режимом доступу інформації, а громадяни України мають право на оперативне одержання через друковані ЗМІ відомостей, необхідних для реалізації ними своїх прав, свобод і законних інтересів.
Враховуючи викладене, просимо повідомити:
1) чи було проведено визначені законодавством необхідні експертизи для будівництва Біланівського гірничо-збагачувального комбінату;
2) де та коли було оприлюднено результати зазначених експертиз;
3) чи підготовлено матеріали (висновки) Оцінки впливу на навколишнє середовище та коли вони були оприлюднені;
4) які заходи реагування було вжито після публікації зазначених матеріалів з метою перевірки викладених фактів та усунення порушень чинного природоохоронного законодавства.
Зазначена інформація необхідна ГО «ІРРП» для реалізації статутних завдань та завдань проекту щодо інформування суспільства про реагування органів державної влади України, державних установ та організацій на недоліки в їх роботі, викладені в публікаціях журналістів.
ВІДПОВІДЬ: [attachment=419]