Автор: Катерина ІВАНОВА, Володимир ТОРБІЧ, ІА «Рівненське агентство журналістських розслідувань», жовтень 2009

Підлітки не приховують, що придбати цигарки, вино і горілку у Рівному дуже просто. Більше того, часто ці товари продаються буквально за шкільним парканом. Чому проблема, яка існує ще з 1990-х років, до сих пір не вирішена, які її масштаби та як її зрештою можна вирішити, з\’ясовували журналісти Рівненського агентства журналістських розслідувань.

Катерина ІВАНОВА, Володимир ТОРБІЧ, ІА «Рівненське агентство журналістських розслідувань», жовтень 2009

Чому рівненські діти без проблем купують сигарети й алкоголь

Підлітки не приховують, що придбати цигарки, вино і горілку у Рівному дуже просто. Більше того, часто ці товари продаються буквально за шкільним парканом. Чому проблема, яка існує ще з 1990-х років, до сих пір не вирішена, які її масштаби та як її зрештою можна вирішити, з\’ясовували журналісти Рівненського агентства журналістських розслідувань.

Це розслідування розпочалося з розмови із директором Рівненського навчального реабілітаційного центру «Особлива дитина» Ольгою Петух. Пані Ольга поскаржилася, що поряд зі школою розмістилися вуличні торговці сигаретами та дрібним їстівним крамом, які запросто продають учням школи не лише шоколадки та жувальні гумки, а й цигарки та алкоголь. Щоб з\’ясувати чи стосується ця проблема інших шкіл, ми зателефонували у 35 загальноосвітніх навчальних закладів міста. У 19-ти з них ця проблема також актуальна. Школи потерпають від близькості торгових точок, де школярі легко можуть придбати алкоголь та сигарети.

На вулиці Вербовій, поблизу центру «Особлива дитина», сім\’я пенсіонерів торгує цигарками вже кілька років. У вуличних продавців отоварюються і випадкові перехожі, і працівники ДАІ, що розташована поблизу, і школярі, які перед уроком витрачають гроші, видані батьками, на сигарети. Роками триває і боротьба дирекції школи з цією торговою точкою.
– З цією проблемою ми зверталися в міське управління міліції, – розповідає Ольга Петух. – Реагування було: прийшли дільничні, засвідчили, що дійсно на Вербовій, 39 є місце стихійної торгівлі, продають тютюнові й алкогольні вироби. Але постає питання, чому ж і надалі ця торгівля триває? Як стояли, так і стоять – починаючи з сьомої години ранку.

Перевіряємо точки

Після розмов з директорами рівненських шкіл стало зрозуміло, що по-перше, найчастіше діти купують заборонений товар з рук, у вуличних торговців, а по-друге – торговців цих, хоч греблю гати – по кілька точок у кожному мікрорайоні міста. Ми відвідали три такі точки, і поблизу кожної з них щонайменше два загальноосвітніх заклади.

Біля автобусної зупинки на вулиці Данила Галицького жінка з розкладного столика торгує цигарками, солоними закусками до пива та цукерками. Вже о пів на восьму вона на вахті, адже зранку гарячий час – люди поспішають на роботу, діти – на уроки. Недалеко від зупинки дві школи – 11-та і 29-та, а ще два училища, тож торгівля йде жвава. За сім хвилин ми встигли записати на відео п\’ять неповнолітніх покупців, кожен з яких пішов у школу з цигарками в кишені.

В іншому кінці міста, на Боярці біля школи №27 перед уроками з восьмої ранку до 08.20 двоє школярів купили сигарети на вуличних ятках, ще один хлопчина у цигарковому синьому кіоску.

На ринку «Північний» одразу три жінки торгують сигаретами, ще два кіоски – пивом. Поруч дві школи – 22-га та 13-та, а отже на ринку не бракує учнів, які навіть під час великої перерви встигають збігати за чимось солоденьким, або міцненьким.

Навколо базарних торговців сигаретами постійно кружляють підлітки, не ховаючись. Не ховаються і продавці, діловито наділяють дітей цигарками. Ми попросили 15-річну десятикласницю Аліну допомогти нам перевірити законослухняність торговців. Дівчина без жодних перепон купила на лотку дві жіночі сигарети.

Журналісти поцікавились у продавця, чи запитувала вона у дівчини паспорт.

–    Не питала…

–    Вона ж неповнолітня очевидно… Чи ви не звернули увагу?

Жінка мовчки стенула плечима.

–    Нам ще директор школи скаржився, що учні тут купують сигарети…

–    Не продаю я учням, – продавець дотримується своєї «легенди», попри те, що менше хвилини тому отоварила десятикласницю.

Не краща ситуація і з легальними цигарковими кіосками. Хоча на вітрині кожного з них наклеєний стікер «Тут не продають сигарети неповнолітнім», підлітків не запитують про вік і не відмовляють у товарі.

–    По всьому Рівному дуже легко брати сигарети чи пиво, – розповідає 16-річний курець із 9-річним стажем (правда, на вигляд йому не даси більше 14 років). – Я і в магазинах знаю, де брати, мені продають. Правда, лише в деяких магазинах. Найлегше це купувати на руках, у тих, що сидять на вулиці.

Підліток каже, що йому практично ніколи не відмовляють у продажі забороненого товару. Він погоджується допомогти і купити сигарети під наглядом журналістів. Недалеко від обласного ліцею, на перехресті вулиць Чорновола і Котляревського хлопчина підходить до жінки, що розклала свій крам на низенькому столику, дістає гроші і за кілька секунд відходить з пачкою «Бонду».

– Скажіть, будь ласка,  ви знаєте, що не можна продавати сигарети неповнолітнім? – запитуємо продавця.

–    А я не продаю, – відповідає.

–    Ми щойно бачили, як продали. Ви знаєте, що за такі дії передбачене покарання?

Жінка киває, знічується – Я ніби неповнолітнім не продаю. Я бачу, які діти, і питаю. Підходять всякі і менші, і більші… Ну стараюсь не продавати, принаймні дітям…

Схоже, що цигарки у Рівному не може купити хіба лінивий школяр. Така ж ситуація і з алкоголем. Коли ми запитали групу дев\’ятикласників, хто з них пробував купити пиво, у відповідь почули сміх. З\’ясувалось, що з двадцяти чоловік (і хлопців, і дівчат) не вживають і, відповідно, не купують хмільний напій лише двоє.

Два тижні тому активісти громадських організацій «Клуб української елітарної молоді» та «Фундація регіональних ініціатив» а також відвідувачі Інтернет-порталу «Базіка» влаштували своєрідний рейд магазинами та кафе-барами. Розбившись на пари (неповнолітній та супроводжуючий дорослий), вони шукали, де у центрі міста можна «остограмитись», якщо тобі ще немає 18.

–    Ми провели вихідні відвідуючи магазини, заклади громадського харчування і кіоски, – розповідає співорганізатор громадської кампанії «За тверезе та безхмарне дитинство» Олександр Поліщук. – Вдалося обійти 36 місць. У 28 з них нам продали алкогольні напої. Факти продажу ми фіксували на фотоплівку та диктофон, зберігали чеки та рахунки.

Однак повернімося на вулицю Вербову, де на торгівців з рук не може вплинути ні дирекція школи, ні міліція.

– Незрозуміло чому немає ніякої реакції, – дивується начальник Рівненського міського управління освіти Віталій Новак. – Про це було оголошено на спільній нараді управління освіти та міліції, про це говорили на координаційній раді. Але на сьогодні так нічого і не вирішили. Складно сказати чому… Ймовірно, хтось у цьому зацікавлений.

Чому ця проблема стала такою нездоланною? Адже в у законі закріплено вагомі важелі впливу на таких продавців.

1700 гривень з конфіскацією

Кодекс України про адміністративні правопорушення регулює порядок торгівлі, випуску та вживання алкогольних напоїв та тютюнових виробів. Зокрема стаття 156 цього Кодексу забороняє продавати алкогольні та тютюнові вироби неповнолітнім, а також торгувати ними без ліцензії, з рук або у невстановлених місцях.

–    У випадку продажу алкоголю неповнолітньому відповідальність несе продавець, – пояснює адвокат Микола Бляшин. – На нього накладається штраф у сумі від 510 до 1700 гривень. Крім того, відповідальність несе також власник закладу торгівлі, який має ліцензію, також у сумі 1700 гривень. Передбачено законом також відповідальність за торгівлю алкогольними напоями або тютюновими виробами з рук – штраф від 510 до 850 гривень. Якщо ці дії вчинені повторно, то суми штрафів зростають – від 2550 до 4250 гривень.

Насправді ще зовсім недавно штрафи за ці правопорушення були на порядок нижчими (51-170 гривень – торгівля з рук 85-340 – продаж неповнолітнім), однак у червні цього року

Верховна Рада внесла зміни до Адміністративного кодексу та значно посилила міру відповідальності.

Як повідомили в Рівненському міському управлінні внутрішніх справ, станом на 11 жовтня цього року працівники міліції склали 66 протоколів за 156-ю статтею. Не дуже вражаючі показники, якщо згадати, що лише за вихідні принаймні 28 торгових точок у Рівному отоварили алкоголем неповнолітніх. Начальник управління каже, що зловити кожного за руку міліції не під силу – бракує людей, ресурсів та часу.

Всі справи передані до суду. У Рівненському міському суді нам повідомили, що вони не ведуть постатейного обліку прийнятих рішень. А ще рівненський суд не вносить прийняті рішення до Єдиного реєстру судових рішень, тож прослідкувати, у яку загальну суму вилилось порушення правил торгівлі, ми не змогли. А шкода. Бо міліція переконує, що не приділяє великої уваги боротьбі з цією проблемою, тому що суд відпускає порушників закону без належного покарання.

–    Вся біда в тому, що є суд, який може обрати таке покарання, як попередження, або ж штраф нижче нижчого, бо це дозволяє їм закон, – обурюється начальник рівненського міського відділу управління внутрішніх справ Григорій Зарічнюк.

В Рівненському міському суді нам надали сім рішень, щодо порушень правил торгівлі алкогольними та тютюновими виробами. За торгівлю без ліцензії чи акцизних марок суд в основному призначав штраф у розмірі 340 гривень та конфіскацію товару. Лише одне з цих рішень стосується продажу алкоголю неповнолітнім: продавець магазину «Радема» продала пляшку вина «Тамянка» 16-річній дівчині, за що отримала штраф 510 грн. Однак власники магазину не зазнали адміністративної відповідальності.

В.о. голови Рівненського міського суду Микола Герасимчук пояснює:

– Суд діє в межах санкцій. Суддя одноособово приймає рішення. Законом передбачено санкції – суддя дає. При розгляді справи є дуже багато факторів, які впливають на вид і розмір адмінстягнення: тут і щире каяття, або вчинено вперше, заробітна плата тієї людини тощо.

Якщо на магазини є більше важелів впливу – і анулювання ліцензії, і штрафи на продавців та власників, то з вуличними торгівцями складніше. Вони і так торгують без ліцензії, без визначеного законом місця, так що втратити вони можуть лише товар та виручку.

– Ми маємо гіркий досвід і воюємо з такими бабусями не один день, – скаржиться Григорій Зарічнюк. – Мучились ще коли була проблема на ринку. А з тими, що торгують по кутках… З однієї сторони вони кажуть, ми заробляємо по 600-700 гривень. Як вижити? То ми сідаємо і продаємо те ж насіння. Але незрозуміло, чому вони продають спиртні напої чи тютюнові вироби неповнолітнім. Вони мали б усвідомити, що скоюють правопорушення, а не просто заробляють якусь копійку. Давайте ми зробимо дуже просто – я пошлю рейдову бригаду, ми складемо протоколи, направимо до суду і після того подивимось скільки осіб покарано… І ви побачите, як це робиться, який іде спротив, і яка реакція людей, що продають.

Тим часом колишні торговці про взаємини з міліцією говорять дуже неохоче, не лише відмовляючись назвати своє прізвище, а й взагалі забороняючи згадувати у газеті хоч якісь подробиці, за якими їх можна було б упізнати. Кажуть, що неодноразово доводилося відкупатися від міліціянтів і грошима, і товаром. До складання протоколів, а тим паче до суду справа так і не доходила. Хоча, можливо, до такого ставлення спонукали смішні штрафи, які раніше були закріплені у кодексі. Навіщо заводити шарманку з протоколом та судом заради 50 гривень, якщо можна прихопити у продавця пачку-другу сигарет та закрити очі на те, що він там сидить.

– Я не можу сказати, що всі кришталево чесні, – відповідає Григорій Зарічнюк. – Це на совісті того, хто спокусився забрати у старенької цигарки. Але якщо до нас доходить така інформація, у нас є відділ внутрішньої безпеки – і винним мало не покажеться. Ми нікого не покриваємо. Хоча не можемо дати гарантію, що цього немає.

Зрештою зараз, коли депутати збільшили суми штрафів, є сенс морочити собі голову. По-перше, надходження в казну пристойні, а по-друге, заплатить продавець раз-другий такий штраф, а на третій не продасть дитині пляшку пива чи сигарету. Однак парламент не зупиняється на досягнутому, а планує встановити ще жорсткіші міри покарання.

– Нині подано проект змін до Кримінального кодексу України, – розповідає адвокат Микола Бляшин, – якими народні депутати хочуть встановити за подібні правопорушення кримінальну відповідальність.

Якщо проект знайде підтримку депутатів, то штрафи зростуть до 5100-8500 гривень, а повторним порушникам «світитиме» до півроку арешту, або рік позбавлення волі. Якщо ж продані товари спричинили смерть дитини, продавець може сісти за грати на термін від 7 до 12 років.

Влада об\’єднує зусилля

Попри запевнення правоохоронних органів та місцевої влади, що всі роблять усе можливе, проблема продажу неповнолітнім алкогольних напоїв та тютюнових виробів актуальна уже протягом років. Останні ж події у Рівному – вбивство 11-річної дівчинки, у якому підозрюється 17-річний хлопчина в стані алкогольного сп\’яніння – змусили міську раду, управління освіти та міліцію впритул зайнятися доступністю алкоголю підліткам.

На початку жовтня заступник рівненського міського голови з гуманітарних питань Галина Кульчинська скликала координаційну раду, де головним предметом обговорення стала боротьба за тверезих дітей.

Для того, щоб робота була максимально ефективною, вирішено об\’єднати зусилля. Управління освіти розробило анонімні анкети для учнів старших класів, з метою дізнатися, у яких магазинах та кафе підлітки купують алкоголь та сигарети. Протягом найближчих двох тижнів, як повідомив Віталій Новак, ці анкети будуть заповнені та опрацьовані, а результати передадуть до міліції. Тоді правоохоронці матимуть нагоду швидко відпрацювати усі згадані точки не витрачаючи часу на пошуки.

– Якби наша міліція отримувала б 20 відсотків від кожного штрафу, як це практикують, наприклад, в Білорусі, то вона б швидко навела лад і з курінням в громадських місцях, і з несанкціонованою торгівлею, – вважає Галина Кульчинська.

В грудні 2008 року до Закону «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» були внесені зміни. Згідно з ними регіональне управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів державної податкової адміністрації України, яке видає ліцензії підприємцям, має право ці ліцензії анулювати та накладати штрафи, якщо був зафіксований факт продажу алкоголю чи сигарет неповнолітнім. За словами пані Кульчинської, міська влада тісно співпрацює з цією установою.

Як повідомили нам в регіональному управлінні Департаменту, за дев\’ять місяців цього року вони, спільно з міліцією, провели 10 перевірок магазинів міста. Зафіксували факти продажу алкогольних та тютюнових виробів дітям, склали відповідні протоколи, стягнули штрафів на суму 17 тисяч гривень та анулювали 12 ліцензій.

Можуть, якщо захочуть

Серед усіх шкіл, які скаржилися на продавців сигарет та алкогольних напоїв, директори лише двох сказали, що їм вдалося вирішити цю проблему. Заступник директора з навчально-виховної роботи ЗОШ №6 Валентина Галачук розповіла, що дирекція звернулася до міліції, яка і допомогла ліквідувати стихійну торгову точку.

Ми поспілкувалися з оперуповноваженим рівненського міського відділу кримінальної міліції у справах дітей, з яким власне і співпрацювала згадана школа, аби дізнатися, що ж такого надзвичайного він зробив і як здолав проблему, яка не під силу центру «Особлива дитина» та дільничним інспекторам.

– Для вирішення цього питання потрібна взаємодія школи, міліції та соціальних служб, – переконаний оперуповноважений, ім\’я якого ми не називаємо на його прохання. – Щодо продажу алкоголю неповнолітнім, то нашою службою були складені адміністративні протоколи по статті 156, частина 2 Адміністративного кодексу України. Матеріали по цих випадках було передано до суду, на продавців накладено штраф. Ми провели профілактичні роботи, щоб і в подальшому вони такого не здійснювали. А також зробили відповідні подання в інші інстанції, зокрема в податкову інспекцію, для подальшого контролю за власниками і продавцями.

Тобто нічого радикально нового, або незвичайного. Правоохоронець просто виконував свою роботу. Але виконував на совість.

До теми

Діти рекламували горілчану марку

Підлітки у футболках та бейсболках з логотипом горілки роздавали листівки у центрі Рівного. Хто за це був покараний?

На День міста, 30 серпня, близько сьомої вечора троє підлітків (двоє дівчат і хлопець) їздили на роликах по Майдану Незалежності та роздавали листівки з привітанням до дня міста і з рекламою горілки «Prime» на звороті.

– Хлопець сам мені сказав, що йому 12, а дівчата на рік-два старші, – розповідає депутат Рівненської міської ради, координатор руху «Твереза Україна» на Рівненщині Сергій Одарченко. – Я звернувся до міліціонерів, але на моє зауваження вони не реагували. Тільки коли я двічі, офіційно звернувся до начальника Рівненського міського управління сім\’ї та молоді Сергія Шевчука, міліція відреагувала. Разом зі старшим міліціонером та паном Шевчуком ми затримали цих підлітків.

Сергій Одарченко написав депутатські звернення на ім\’я міського голови та начальника міського відділу УМВС, щоб знайшли та покарали винних. За його твердженням, начальник міської міліції Григорій Зарічнюк відповів, що спрямував цю справу для розслідування у Львів.

Для Рівненського агентства журналістських розслідувань заступник міського голови Рівного Галина Кульчинська так прокоментувала цю ситуацію:

– Цей випадок ми розглядали одразу після Дня міста. Рішення координаційної ради про те, що зафіксований такий факт, ми направили в регіональні представництва компанії у Львів та Київ (в Рівному цю торгову марку представляє приватний підприємець). Офіційної відповіді поки не отримали, але за неофіційною інформацією, підприємець мав через це великі неприємності. Я переконана, що хтось самовільно організував цю акцію, бо це однозначно заборонено. Ніхто на це погодження не давав. Це хамство і свинство.

Розслідування проведене за сприяння Данської асоціації журналістів-розслідувачів та проекту SCOOP в Україні

Катерина ІВАНОВА, Володимир ТОРБІЧ, ІА «Рівненське агентство журналістських розслідувань», жовтень 2009

Loading

Для отримання юридичної допомоги
заповніть анкету

    П.І.Б.*

    Організація

    E-mail*

    Телефон

    Деталі звернення

    Яка юридична допомога вам потрібна? *

    Юридична консультаціяДопублікаційна експертизаПравовий захист у судіСкладання інформаційного запиту

    Завантажте документи/файли

    * - обов'язкові поля

    ×














    ×