Автори: Володимир ТОРБІЧ, Антоніна ТОРБІЧ, Тетяна ЗАКОРДОНЕЦЬ, Катерина ІВАНОВА “ІА «Рівненське агентство журналістських розслідувань», 27 червня 2011 року

У 2010 році Рівненськеагентство журналістських розслідувань висвітлювало проблему махінацій навколо видачі закордонних паспортів у відділі Служби Громадянства імміграції та реєстрації фізичних осіб – колишнього ОВІРУ. Ми показали схему організацій-присосок, через які з громадян стягують додаткові необов’язкові платежі. Внаслідок махінацій рівняни переплачували за виготовлення закордонного паспорта від 50 до 300 гривень. Схема продовжує працювати й надалі, а методи обдурювання удосконалили.

Автори: Володимир ТОРБІЧ, Антоніна ТОРБІЧ, Тетяна ЗАКОРДОНЕЦЬ, Катерина ІВАНОВА “ІА «Рівненське агентство журналістських розслідувань», 27 червня 2011 року

У 2010 році Рівненськеагентство журналістських розслідувань висвітлювало проблему махінацій навколо видачі закордонних паспортів у відділі Служби Громадянства імміграції та реєстрації фізичних осіб – колишнього ОВІРУ. Ми показали схему організацій-присосок, через які з громадян стягують додаткові необов’язкові платежі. Внаслідок махінацій рівняни переплачували за виготовлення закордонного паспорта від 50 до 300 гривень. Схема продовжує працювати й надалі, а методи обдурювання удосконалили.

 Скільки насправді коштує«закордонний» паспорт

У 2009 році паспортними присосками, через які МВС отримувало зайві кошти з довірливих громадян були Державне підприємство «Документ», благодійний фонд «Правозахист», страхова компанія «Інтер» та приватне підприємство «Інформ-документ». Перших три організації, створених міліцією, і надалі продовжують отримувати прибутки вводячи громадян в оману.

В травні 2010 року ми оприлюднили журналістське розслідування, яке стосувалося порушень при виготовленні закордонних паспортів. Подальші наші перевірки служби ГІРФО підтвердили, що схему, яка вводячи в оману, приноситьприбуток, не ліквідували, її навіть підсилили. Тепер ДП «Документ», яке фактично дублює послуги служби ГІРФО, очевидно отримає більші прибутки.

З червня 2010 року по березень 2011 року журналісти Рівненського агентства журналістських розслідувань п’ять разів перевіряли Рівненську службу ГІРФО. Ми перевіряли слова начальника цієї установи Лілії Драпчинської, що служба не вводить в оману громадян і працює без порушень.

Що значить без порушень? Це значить, що громадянину, який звернувся в цю службу за виготовленням «закордонного» паспорта, мають запропонувати виготовлення паспорта нетермінового (за місяць) або термінового (максимум за 10 днів). Виготовлення нетермінового паспорта, за 30 днів, коштує 356 гривень 78 копійок, плюс комісійні банку (14 гривень). В цю суму входить чотири платежі: 1 – Державне мито – 170 гривень; 2 – Бланк закордонного паспорта – 150 гривень; 3 – Довідка про відсутність судимості – 26 гривень 50копійок; 4 – Надання послуг з оформлення документів – 10 гривень 28 копійок. Виготовлення термінового паспорта до 10 днів коштує 862 гривні 38 копійок, плюс комісійні банку (20 гривень). В цю суму теж входять чотири платежі, точно такі самі як і при виготовлені нетермінового паспорта, тільки у трьох з них суми вищі: 1– 340 гривень, 2 – 337 гривень 50 копійок, 3 – 26 гривень 50 копійок, 4 – 158 гривень 38 копійок.

Якщо ви вписуєте в паспорт дітей, робите собі ще один паспорт, то існують інші невеликі доплати. Всі ці послуги вам має надати служба ГІРФО не відсилаючи до жодних інших організацій. А що ж відбувається насправді?


 Перевірки на брехню

Під час першої перевірки у червні 2010 року у службі ГІРФО нам сказали, що терміново паспорт роблять тільки в ДП «Документ», яке фактично виконує функції посередника.

Зайшовши у рівненський відділ служби ГІРФО (за радянських часів – ОВІР), чекаємо своєї черги. Перед нами троє. За хвилин десять заходимо в кабінет №2, де за віконечком №1 пані люб’язно роз’яснює правила подачі документів:

– Паспорт виготовляється протягом 45 днів.

– А можна за тридцять днів? – уточнюємо.

– За терміновим виготовленням слід звертатися через одну будівлю, – пояснюєпані, маючи на увазі ДП «Документ».

Як раніше з’ясували журналісти Агентства, ДП «Документ» просто виконуєфункції посередника. Бере документи в громадянина, перевіряє їх і відносить у службу ГІРФО. Створене воно з відома і розпорядження Міністерства внутрішніх справ. Всю процедуру виготовлення паспорту після цього проводить служба ГІРФО. За свої ж послуги ДП «Документ» отримує з громадян додаткових понад 200 гривень.

– А чому ж не можна за місяць? – перепитуємо у працівника служби ГІРФО.

– У нас централізоване постачання цих паспортів, раніше не можна отримати, – додає пані з-за сусіднього столика.

– А за 10 днів тут можна зробити? – не здаюся.

Пані з-за першого столика насторожено поглядає, але зрештою знову відсилає нас до ДП «Документ» на вулицю 16 липня, 10.

 Перевірка №2

Приблизно за три місяці, у вересні, повторюємо експеримент, все записуємо на диктофон. Поки стоїмо в черзі до інспектора, вона пояснює чоловіку перед нами, що за виготовленням термінового паспорту слід звертися «не до нас», а на 16 липня, 10, бо тут термінові не роблять. Коли надходить наша черга, цікавимось, протягом яких термінів можна виготовити паспорт для чоловіка. Пані нікуди невідсилає за терміновим виготовленням, натомість пояснює, що виготовити тут паспорт можна за півтора місяці, місяць, десять днів. Цікавлюся про вартість:

– Якщо 10 днів, то це буде більше тисячі гривень. Півтора місяці – близько 430. Місяць – трохи більше.

Видати квитанції інспектор відмовилася, оскільки, за її словами, за ними особисто повинен прийти чоловік.

 Перевірка №3

Ще за місяць втретє вдаємося до перевірки. Прийшовши у службу ГІРФО і пояснивши, що потребує замінити паспорт, вже інша журналістка Агентства почулау відповідь:

– 45 днів вас влаштовує?

– А чому? Раніше ж робили за 30.

– Термінові роблять в ДП «Документ. Вони знаходяться через одну будівлю на першому поверсі.

– А ви не займаєтеся терміновими? Раніше ж тут теж робили термінові.

– Зараз ми поділилися. У нас – за півтора місяці, в ДП «Документ» – за місяць і менше.

Пані біля іншого віконечка також підтвердила, що виготовити паспорт вони можуть лише за 45 днів.

Заплативши днів за три після цього квитанції «на паспорт за 45 днів», видані у службі ГІРФО і здавши усі документи, паспорт журналістка отримала за 30днів.

 Перевірка №4

Четверту перевірку здійснив редактор Рівненського агентства журналістських розслідувань Володимир Торбіч. Ми припустили, що працівники служби ГІРФО швидше за все впізнають журналіста, оскільки вони знайомі з попереднім розслідуванням, яке вийшло в пресі, інтернеті та на телебаченні. Окрім того вони всі бачили ВолодимираТорбіча особисто, коли він разом з їхнім керівником був присутнім на місці видачі і прийому паспортів. А оскільки його впізнають, то жодних зайвихплатежів не проситимуть робити і не відсилатимуть за терміновим паспортом у ДП«Документ».

Коли редактор прийшов взяти квитанції на виготовлення закордонного паспорту, запитали скільки коштує зробити паспорт терміново. Працівниця за першим віконцем відповіла, що виготовлення паспорта до 10 днів коштує «десь1200 гривень». Потім вона попросила документи, і заклацала по клавіатурі комп’ютера, дивлячись у паспорт. Дала бланки заяв, які потрібно було заповнити за зразками, що в коридорі, взяла старий прострочений закордонний паспорт, подивилася щось в ньому, а потім вийшла.

Через кілька хвилин працівниця прийшла знову: «Там не 1200 гривень, а десь 850 треба платити». Після чого дала квитанцію, на якій обвела потрібні платежі. Жодних зайвих платежів працівниця не зазначила.

Заплативши за виготовлення нетермінового паспорту редактор став чекати в черзі, щоб здати всі документи й квитанції. Перед ним в черзі було двоє, за ним– один. Раптом у приміщення зайшов чоловік років 40 і запитав, скільки коштує виготовити нетерміновий закордонний паспорт. Хлопчина, років 19, що стояв за редактором відповів – 520 гривень. Ми попросили глянути його квитанції. Окрім обов’язкових платежів у нього були квитанції в РОБФ «Правозахист» – 75 гривень і страховка СК «Інтер» – 85 гривень. Питаємо:

Вам потрібна страховка? Ви зараз збираєтесь за кордон?

– Не збираюсь.

А ви свідомо заплатили 75 гривеньу благодійний фонд «Правозахист»?

– Та ні, мені просто сказали заплатити 520 гривень.

Ви десь бачили звіти цього Фонду на що він витрачає кошти? Ви тут їх бачите? Вас обманули на 160 гривень. Якщо хочете, то давайте спробуємо повернути ці кошти.

– А ви юрист?

Ні – журналіст. Ви нічого невтрачаєте і вам нічого більше платити не потрібно.

– Ну, я не знаю, треба ще зі знайомим порадитись. Я просто з армії прийшові хотів йти в міліцію працювати…

Якщо ви майбутній правоохоронець, то тим паче не варто дарувати цього обману. Ви ж в майбутньому правопорушення викриватимете. Хіба для вас зайві 160 гривень?

– Ну це стільки тяганини…

Немає ніякої тяганини, ви напишете заяви з вимогою повернути вам ці кошти і все (пізніше ми з’ясували, що достатньо протягом кількох годин звернутися у банківське відділення і відмінити свій платіж – ред.). Ви заробляєте 160 гривень у день?

Хлопець вагався, але погодився не віддавати чек за благодійний внесок. Розповів, що коли він не показав чек працівниці і казав, що не хоче платити благодійний внесок, то йому відповіли: «то йдіть до начальника, всі платять». До начальника він не пішов, але й чеку їм не віддав. Ми обмінялися контактами, обіцяв передзвонити. Не передзвонив і на дзвінки не відповідав.

Редактор поспілкувався ще з чотирма із черги, заробітчанин (років 40 навигляд), батько із сином (50 і 25 років) і дівчина (років 20-22). Ніхто нерозумів за що він платив, ніхто не погодився (хоч всі трохи повагались), щоб зайнятися поверненням цих коштів. Коли спитали чи жертвували вони хоч раз такі гроші для дітей сиріт – всі промовчали. Їхні відповіді звучали так: «Я знаю про це, мої знайомі довго добивались і не змогли так гроші вернути, це стільки волокіти, я не вірю, що можна чогось добитись» (дівчина), «Ага, почнеш вертати, то багато клопоту, та ще й паспорт робитимуть не місяць, а три місяці» (50 річний батько), «Та ладно, хай собі там вкрутять за ці гроші лампочку» (заробітчанин).

 Зашифрована пастка

У березні 2011 року ми ще раз спробували перевірити скільки коштів вимагають з громадян за виготовлення закордонного паспорту (експеримент записували на відеокамеру). Нагадуємо, що справжня ціна за виготовлення протягом місяця 357 гривень, якщо паспорт вам потрібен за 10 днів – 862 гривні. Все інше – це необов’язкові платежі у міліцейську страхову компанію та міліцейський благодійний фонд. Раніше в папірцях на оплату було зазначено куди слід платити і уважні громадяни могли це помітити, тому ці папірці модернізували. Тепер в них складно розібратися.

Запитуємо чоловіка, який вийшов з приміщення служби ГІРФО і прямує до каси Приватбанку, яка знаходиться в тому ж приміщенні, де й ДП «Документ». Він відповідає, що йому сказали за нетерміновий паспорт заплатити десь до 500гривень: «Мне пока трудно разобраться».

Чоловік показує направлення на оплату, на якому все зашифровано (на фото – ред.).

У лівій колонці зашифрована сума, яку справді потрібно сплатити за місячне виготовлення паспорту, в правій – за термінове виготовлення. Далі йдуть відмітки про пільги, якщо ви бажаєте зробити ще один паспорт, внести відомості про дітей. А із самого низу зазначені літери шифру, який прекрасно розуміє касир банку, однак зовсім не розуміють громадяни. Літера «М» – означає, що з вас хочуть взяти гроші в благодійний фонд. Зазвичай від 75 гривень і більше. А якщо знаходиться хтось допитливий, то йому пояснюють, що «М» – це означає, що паспорт робитимуть місяць, а не півтора місяці (за це нібито треба доплатити). Однак це обман! Як ми перевірили, нетерміновий паспорт зазвичай і виготовляють за місяць. Якщо ж із технічних причин цей термін буде довший, то додатково сплачені вами кошти не прискорять його виготовлення.

Наступна шифровка на квитанції – позначка «м/с». Вона означає, що вам додатково до благодійного внеску навісили ще й страховий платіж в страхову компанію «Інтер». Ця страховка зазвичай нікому не потрібна. Якщо ви пізніше їхатимете за кордон, то вона втратить чинність, а якщо терміново вирушаєте, то вона не враховує ні особливостей вашого перебування за кордоном, ні країни, ні часу який ви там плануєте бути.

Інша пані, до якої звертаємось, каже, що їй сказали платити 450 гривень. Обвели літеру «М», сказали, що це за місяць, у іншому випадку обіцяли зробити лише за два місяці.

Рівнянку Марію Балакіну працівники служби ГІРФО намагалися обманути на75 гривень. Вона свої кошти повернула

Заходимо в приміщення служби ГІРФО, де люди чекають в черзі. Запитуємо чи знають за що вони платять і що їх вводять в оману, змушуючи платити благодійні внески. Для людей ця інформація нова, дехто починає дивитися свої квитанції.

Дівчина, років 22, переглянувши зашифрований папірець каже, що тут немає ніякого благодійного внеску, однак глянувши в квитанції, які вона отримала в касі, знаходить внесок в РОБФ «Правозахист» на 75 гривень.

– А чому ж його не вказали тут на папірці, – дивується дівчина.

З десятка громадян, яким ми безпосередньо повідомили, що їх обдурюють, повернути сплачені кошти наважилось тільки двоє. Вони пішли в касу, у якій платили, і відмінили свій платіж у міліцейський благодійний фонд.

Ще дорожче доведеться заплатити, якщо людину направляють до посередника, в державне підприємство «Документ». Якщо не хочете переплачувати – не погоджуйтесь! Через цю організацію-присоску щороку з громадян стягують мільйони гривень. Так Рівненська філія ДП «Документ» за 2009 рік отримала майже 1 мільйон 700 тисяч гривень. А за перше півріччя 2010 року філія отримала майже 1 мільйон 115 тисяч гривень. Це зазначено в документах, які Агентству надіслала Рівненська міська прокуратура на інформаційний запит.

Міліція не винна?

Ми спробували звернутись за поясненнями ситуації з обманом громадян доначальника служби ГІРФО у Рівненській області Лілії Драпчинської. Однак у обласному міліцейському відділі зв’язків з громадськістю нам сказали, що пані Драпчинська у відпустці, й, окрім неї, з нами на цю тему ніхто поговорити незможе, навіть начальник обласного управління міліції.

Ми спробували перевірити це і задали запитання щодо обдурювання рівнянпрацівниками ГІРФО на той час ще начальнику Рівненського обласного УМВС Олегу Сало на прес-конференції.

– На сьогоднішній день зі службою ГІРФО у нас багато є невизначених питань,– запевняє Олег Сало. – Зараз розробляється положення про міграційну службу, і служба ГІРФО відходить від міліції. Ми не встановлюємо які ціни, які касові збори повинні бути. Все це йде з Міністерства. Те що ми повинні впливати на цінову політику – того в нас немає. Там є «Інформ-ресурси», які беруть за своє заповнення заяв… Я не маю права змінювати цінову політику при видачі паспортів. Я, так само, як і ви, незадоволений тим, що таке робиться. Раніше все було при міліції… без державних підприємств… Ми на це впливу зараз не маємо. Зараз служба ГІРФО відходить від нас повністю.

Попри те, що Олег Сало відхрещується від Служби ГІРФО, в довідці про перевірку окремих питань фінансово-господарської діяльності Рівненської філії ДП «Документ» від 17 серпня 2010 року, яку підготувало Контрольно-ревізійне управління в Рівненській області після звернення Агентства в прокуратуру, вказано інше. «Засновником ДП «Документ» є держава в особі МВС України. Підприємство оперативно підпорядковується Державному департаменту у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб (ГІРФО) та функціонально включено до складу служби ГІРФО». Оскільки Рівненська служба ГІРФО підпорядковується обласному УМВС, то і Олег Сало на той час був прямим керівником начальника служби ГІРФО у Рівненській області Лілії Драпчинської.

На жаль, відповіді на задане нами запитання, чому у службі ГІРФО, яка підпорядковується міліції, вводять людей в оману, беручи непередбачені законодавством платежі, від генерала міліції Олега Сала ми так і не почули.

25 травня 2011 року рівненським міліціонерам представлено нового обласного керівника міліції полковника Василя Лазутка. Після цього ми знову зателефонували до Лілії Драпчинської. Пані Драпчинська відповіла на другий день методичного (щопівгодинного) телефонування.

– Чому й надалі при виготовленні закордонного паспорту працівники ГІРФО зазначають ціну вищу на розмір благодійного внеску, за передбачену нормами і чому за виготовленням термінового паспорта багатьох рівнян відсилають до ДП «Документ?

– Терміновий приймають і в ДП «Документ» і у нас в 5-му кабінеті. А стосовно фонду «Правозахист»… він поки що існує.

– Наші перевірки засвідчили, що більшість громадян за виготовленням термінових паспортів, ваші працівники однозначно направляють у ДП «Документ».

– Так от зараз можна підійти до 5-го кабінету, я тільки що проходила – там стоїть шість чоловік, які в черзі на термінове оформлення. Аналогічно і в місті приймають на термінові. – Оксана Петрівна! – звертається начальник до когось. – Ви хіба людям відмовляєте, якщо хочуть терміново оформити паспорт!? – Не відмовляємо, – чути інший голос у відповідь. – Ну от, Оксана Петрівна Рябчук… при вас задаю їй питання… Ні, такого немає. Можливо, десь щось таке було, з чергами коли збільшувалося навантаження.

– Чому внесок у благодійний фонд подається як обов’язковий платіж, а не як добровільна справа?

– Абсолютно добровільна. Якщо людина хоче отримати паспорт швидше, число в число, до місяця, то пропонується їй ця сплата. А якщо в звичайні терміни, то зараз, в літній період, трохи з термінами затримка – навантаження вдвічі збільшилося – то добровільно сплачується внесок у фонд «Правозахист», який поки що у нас офіційно існує… Можливо, зараз відбудуться якісь зміни.

– За скільки часу при звичайному терміні виготовляється паспорт?

– Зараз паспорти до нас приходять за місяць, за місяць і тиждень ми їх видаємо громадянам.

Попри те, що начальник фактично заперечила зібрану і зафіксовану журналістами на технічні засоби інформацію (5 разів протягом року!) про махінації працівників служби ГІРФО у Рівному, її слова все ж один епізод підтверджують. «Якщо людина хоче отримати паспорт швидше, то їй пропонується плата у благодійний фонд «Правозахист», – підтверджує полковник Драпчинська. Але жодної підстави для такої дискримінації законодавством не передбачено.

 Віддати зароблене махінаціями

Після виходу телепрограми про махінації навколо видачі закордонного паспорта, журналісти Рівненського агентства журналістських розслідувань звернулися в прокуратуру. Ми запитували про результати перевірки Рівненської філії ДП «Документ» із залученням контрольно-ревізійного управління. Рівненська міська прокуратура надала відповідь:

«За результатами перевірки, у зв’язку з виявленими порушеннями чинного законодавства, Держінспекцією цін у Рівненській області прийнято рішення про застосування до служби ГІРФО УМВС у Рівненській області економічних санкцій на суму 21 тисяча гривень, в тому числі штрафу в сумі 14 тисяч гривень, а також направлено припис про усунення виявлених порушень. До ДП «Документ» застосовано економічних санкцій на суму більше 2-х з половиною мільйонів гривень, в тому числі штрафу в сумі майже 1 мільйон 680 тисяч гривень, і направлено припис про невідкладне усунення виявлених порушень».

Тобто санкції накладені на всю виручку Рівненської філії ДП «Документ» за півтора роки.

Однак ДП «Документ» не погодилось із такими санкціями і подало судовий позов до Держінспекції цін у Рівненській області.

Ми проаналізували копію письмової відповіді Державної інспекції з контролю за цінами в Рівненській області на пояснення представника ДП «Документ» в Окружному адміністративному суді міста Києва. Згідно відповіді, Держінспекцією цін під час перевірки Рівненської філії ДП «Документ» були виявлені два важливих моменти, які стали підставою для накладення штрафних санкцій, а саме: «Філією безпідставно стягувалась плата за послуги, які працівниками Філії не надавалися» і «Філією надавалися послуги, які дублювали послуги служби ГІРФО», а плата за ці послуги була вищою і не відповідала нормативно-правовим документам, які регулюють здійснення плати за такі послуги.

Заступник начальника Державної інспекції з контролю за цінами у Рівненській області Мирослава Дем’янович розповіла, що інспекція 2010 року перший суд програла і подала апеляцію, де справа була також програна. Натомість Вищий адміністративний суд України став на бік Держінспекції цін, прийнявши у квітні 2011 року постанову, якою скасував попередні судові рішення. Таким чином, станом на сьогодні ДП «Документ» зобов’язане сплатити усі накладені на нього санкції.

Від Рівненського агентства журналістських розслідувань:

Паспортні присоски приносять прибуток. Скільки з цього прибутку йде в державний бюджет, а скільки осідає в кишенях організаторів такої схеми – досі невідомо. Відомо одне: доки громадяни дозволятимуть міліції заробляти на паспортних присосках – вони будуть вигідні будь-якій владі.

Володимир Торбіч, Антоніна Торбіч, Тетяна Закордонець, Катерина Іванова, ІА «Рівненське агентство журналістських розслідувань»

Публікація підготовлена за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку через неурядову організацію«Інтерньюс Нетворк», в рамках угоди від 1992 року між урядом України і урядом США про гуманітарне і техніко-економічне співробітництво. Та за підтримки МФ «Відродження». Виключна відповідальність – ІА «Рівненське агентство журналістських розслідувань».

Автори: Володимир ТОРБІЧ, Антоніна ТОРБІЧ, Тетяна ЗАКОРДОНЕЦЬ, Катерина ІВАНОВА “ІА «Рівненське агентство журналістських розслідувань», 27 червня 2011 року

Loading

Для отримання юридичної допомоги
заповніть анкету

    П.І.Б.*

    Організація

    E-mail*

    Телефон

    Деталі звернення

    Яка юридична допомога вам потрібна? *

    Юридична консультаціяДопублікаційна експертизаПравовий захист у судіСкладання інформаційного запиту

    Завантажте документи/файли

    * - обов'язкові поля

    ×














    ×