“Декілька рішень, які готувалися цим керівником, у тому числі і відомі рішення щодо студентських стипендій і так далі, – вони показали нам, що відповідальності в нього належною мірою не вистачає. Тому, за всієї пошани до його колишніх заслуг і нинішніх заслуг, ми вважаємо, що треба знайти йому інше місце роботи”…
Так прем’єр-міністр Микола Азаров прокоментував звільнення Василя Надраги, який в Міністерстві соціальної політики за неї й відповідав. Його голова “полетіла” після скандалу зі студентськими стипендіями. Протягом місяця тема недоплачених їм грошей не сходила з новинних сайтів і телеекранів.
При цьому Азаров попросив: досить спекулювати на темі стипендій, все вже вирішено – винні покарані, «неправильні» накази чиновників відмінені, а самі стипендії будуть з вересня більшими.
«Свідомо» з’ясувало, чому студентам рано заспокоюватися.
Проти чого виник бунт за стипендії
Студенти протестували проти урядової постанови «Про внесення змін до Порядку проведення індексації грошових доходів населення». Вона була підписана 13 червня. Якраз Надрага її і готував.
Для студентів вона обернулася зменшенням стипендій. Уряд вирішив, що доплати до їхніх стипендій, які робляться через зростання цін, мають обраховуватися не з моменту встановлення рівня стипендії, а з моменту її призначення конкретному студенту.
Як це вплинуло на студентські доходи? Останнє підвищення стипендій було у 2008-му. Тоді уряд Юлії Тимошенко довів стипендії студентів вишів 3-4 рівня акредитації до 530 гривень.
З 2008-го до 2012-го ціни, за підрахунком Держкомстату, зросли на 36,7%. Відповідно, до звичайної студентської стипендії доплачували 194 гривні 51 копійку (530 гривень помножити на 36,7%).
Але після «постанови Надраги» доплати стали обчислюватися з місяця призначення стипендій конкретному курсу. Наприклад, нинішні другокурсники стали студентами у 2011-му. За минулий рік уряд не зафіксував зростання цін. Відповідно, другому курсу вирішили нічого не доплачувати.
«Ані за червень, ні за липень», – на початку липня скаржився Андрій, який вчиться в природничо-математичному інституті університету Драгоманова. Далі доплати усім курсам, окрім останнього, почали зменшувати й інші університети.
Після студентських протестів прем’єр Микола Азаров і віце-прем’єр-міністр соціальної політики Сергій Тігіпко кілька тижнів показово шукали крайнього. В результаті Надрага поплатився посадою, чиновники Міністерства освіти отримали догани. Ще уряд затвердив новий рівень стипендії, підняв її до 730 гривень.
«Зараз прийнято рішення значно збільшити базовий рівень стипендії – до 730 гривень», – гордо заявив Тігіпко.
Насправді нова підвищена стипендія лише на п’ять з половиною гривень більша від старої з доплатами, які сплачували до “постанови Надраги”. «Ну, на пляшку “Чернігівського світлого” вистачить. Чи, на крайняк, на “Янтар” якийсь», – почали жартувати спудеї в соціальних мережах над розпіареним урядом підвищенням.
Більше того, «постанова Надраги» продовжує діяти. І при зростанні цін до нової стипендії молодшим курсам знову доплачуватимуть менше.
При цьому вся ця історія з перерахунками, коли багатьом доплати не сплачували, вже дозволила уряду зекономити. Українська асоціація студентського самоврядування підрахувала: якщо кожен університет виконав постанову, то загальна зекономлена за літо сума – майже 100 мільйонів гривень.
Міністр освіти Дмитро Табачник, який до останнього в ситуацію не втручався, на прес-конференції 28 серпня заявив: «Покажите мне хоть одного студента, которому не выплатили стипендию. Таких нет».
Ми знайшли.
Як обман продовжується
Ми опитали по п’ять студентів, які були випадково обрані соціальною мережею Вконтакте з семи університетів: Донецького національного технічного університету, Львівського національного університету Франка, Київського національного економічного університету Гетьмана, Дніпропетровського національного університету Гончара, Київського національного педагогічного університету Драгоманова, Національного університету «Юридична академія України імені Ярослава Мудрого» і Національного університету «Львівська політехніка».
Про те, що все в порядку, заявили студенти «Львівської політехніки», Гетьмана і Ярослава Мудрого.
А ось троє з п’яти студентів університету Драгоманова і університету Гончара поскаржилися, що грошей їм не доплатили. Одній студентці університету Франка, згідно з опитуванням, не доплатили за липень, решта станом на 28 серпня сиділи без стипендії за серпень взагалі. Не доплатили і двом з п’яти опитаних нами студентам Донецького національного технічного університету .
Всі ці дані ми переслали до Міносвіти. А ще – зрозуміли, як підвищення стипендій може обернутися новими витратами для студентів.
Підказка знову прийшла з університету Драгоманова. Там підняли ціни на гуртожиток.
Річ у тім, що минулого року три міністерства – освіти, фінансів і охорони здоров’я – видали наказ «Про встановлення граничного розміру плати за проживання в студентських гуртожитках вищих навчальних закладів державної та комунальної форм власності». Тоді його ніхто не помітив. Зараз він дозволяє університетам підвищити плату за гуртожитки.
За наказом, вона не може становити більше 40% від звичайної стипендії. Раніше, отримуючи 530 гривень стипендії (доплати до стипендії при встановленні плати за гуртожиток не враховуються), студент мав платити за своє житло не більше 212 гривень на місяць (40% від 530 гривень). З вересня за гуртожиток зі студентів при цьому можна брати до 292 гривень на місяць (40% від 730).
«Аналіз проблемних питань стосовно студентських гуртожитків станом на 30 серпня 2012 року: 1.Національний університет біоресурсів та природокористування – вимагають благодійні внески на охорону (200 грн.) та на ремонт гуртожитку (100 грн.) 2.Національний університет «Юридична академія України імені Ярослава Мудрого» – студентам-бюджетникам 1-го курсу не надають місць у гуртожитку (в першу чергу поселяють пільговиків та контрактників). 3.Київський національний університет будівництва і архітектури – студентів-першокурсників змушують сплачувати благодійні внески в розмірі 500 грн…»
Тиждень тому студентський активіст Андрій Черних оголосив про відкриття гарячої лінії для студентів, у яких проблеми з поселеннями в гуртожитки. Тепер він щоденно оновлює список скарг з різних вишів країни.
Куди можна скаржитися
Андрію про гуртожитки можна дзвонити – (067) 656 99 41 або писати на studzahust@gmail.com
Щодо розміру стипендій. “Якщо будуть якісь звернення від університетів або від інших навчальних закладів з приводу виплати знижених стипендій, то такі звернення будуть задоволені й стипендії доплатять студентам”, – після чергової студентської акції заявив Тігіпко. Тож пишіть уряду – 01008, м. Київ, вул. Грушевського,12/2, Кабінет Міністрів України, Міністерству соціальної політики – 01001, м.Київ, вул. Еспланадна, 8/10, Тел. (044) 289-54-48 або (044) 226-24-45.
Одночасно варто дублювати звернення і студентським активістам. Ось контакти: УАСС – Єлизавета Шепетільнікова – issashch@uass.org.ua, Олександр Смирнов – smirnoff@uass.org.ua.
Максим ОПАНАСЕНКО,
бюро журналістських розслідувань «Свідомо»,
для “Галицького кореспондента”
Джерело: Галицький кореспондент
Thank you for your sharing. I am worried that I lack creative ideas. It is your article that makes me full of hope. Thank you. But, I have a question, can you help me?
I don’t think the title of your article matches the content lol. Just kidding, mainly because I had some doubts after reading the article.