Автор: Валентина Куць, ІА «Рівненське агентство журналістських розслідувань», “Четверта влада”, 30.08.2012
У самому центрі Луцька, на вулиці Кривий Вал, віднедавна паркан новобудови прикрашають постери із фотографіями Луцька різних років. На постерах написані вже відомі слова “Будуємо нову Волинь”. Нещодавно із такими ж словами на волинян дивився із бігбордів губернатор Борис Клімчук. Такі ж постери із початком виборчої кампанії з’явились і на парканах інших новобудов міста.
Портал “Четверта влада” спробував розшукати того, хто так активно “будує нову Волинь”.
Таку Волинь будують у самому центрі Луцька. Фото порталу “Четверта влада”
У самому центрі Луцька, на вулиці Кривий Вал, віднедавна паркан новобудови прикрашають постери із фотографіями Луцька різних років. На постерах написані вже відомі слова “Будуємо нову Волинь”. Нещодавно із такими ж словами на волинян дивився із бігбордів губернатор Борис Клімчук. Такі ж постери із початком виборчої кампанії з’явились і на парканах інших новобудов міста.
Портал “Четверта влада” спробував розшукати того, хто так активно “будує нову Волинь”.
Загадкові потенційні будівельники – благодійний фонд, ОДА і партія
Для пошуку волинських “розбудовників” ми скористались пошуковою системою в інтернеті. І зразу ж натрапили на ті ж самі слова на офіційному сайті Головного управління юстиції у Волинській області. Не так давно тут зареєстрували благодійний фонд під такою ж назвою: “Благодійний фонд «Будуємо нову Волинь». Дата реєстрації: 03.03.2011 р. Свідоцтво № 182. Юридична адреса: Волинська область, м. Луцьк, майдан Привокзальний, 1. Голова – Башкаленко О. К.”
В мережі Інтернеті знаходимо і підприємство, яке також належить пану Башкаленку і зареєстроване за тією ж адресою, що і благодійний фонд. Але ніде не вдалося натрапити на звіт цього благодійного фонду, який мав би оприлюднити його головаОлександр Башкаленко, який є першим заступником голови Волинської облдержадміністрації.
Далі пошуковик відправив нас на офіційний сайт Волинської облдержадміністрації. Новини Волинської облдержадміністрації подані на сторінці “Будуємо нову Волинь”, яка іде зразу ж після головної.
Чому такий збіг – благодійний фонд, постери з фотографіями Луцька і навіть сторінка сайту облдержадміністрації мають одну і ту ж назву? Крім того, ми натрапили і на відео програми “Будуємо нову Волинь” , яка підготовлена прес-центром Волинської обласної організації Партії регіонів. Під цим же гаслом волинські регіонали рекламуть у газеті Волинь-нова свою партію. Про побудову нової нашої області розповідає пан Башкаленко і на офіційному сайті Партії регіонів.
Що кажуть юристи
Із початком виборчої кампанії на офіційному сайті ЦВК оприлюднили інформацію про те, що Олександр Башкаленко балотується у народні депутати. Оскільки пан Башкаленко, як очільник волинського відділення Партії регіонів, неодноразово наголошував на тому, що Партія регіонів на Волині будує нову Волинь, то волиняни ототожнюють це гасло із Партією регіонів. Крім того, за підтримки названого благодійного фонду з однойменною назвою проводились різноманітні акції. Відтак виникає запитання:
– чи є політичною агітацією розміщення постерів із висловами кандидата в депутати?
– чи правомірно тут використано назву благодійного фонду?
За роз’ясненням ми звернулись до Людмили Панкратової, медіа-юриста Інституту розвитку регіональної преси.
– Закон України «Про вибори народних депутатів» визначає політичну рекламу як розміщення або поширення матеріалів передвиборної агітації за допомогою рекламних засобів, – пояснює медіа-юрист. – До політичної реклами законодавець однозначно відносить: використання символіки або логотипів партій – суб’єктів виборчого процесу; повідомлення про підтримку суб’єктом виборчого процесу або кандидатом в депутати видовищних та інших заходів; привернення уваги до участі у вищезгаданих заходах зазначених суб’єктів виборчого процесу; рекламу друкованих видань (газет, журналів, книг), інших товарів та послуг з використанням прізвищ чи зображень (портретів) кандидатів, назв чи символіки партій – суб’єктів виборчого процесу.
Людмила Панкратова вважає, що формально порушень чинного законодавства про вибори, у розміщенні постерів з назвою благодійного фонду та гаслами партії, немає. Атже постери, розміщені на парканах новобудов, не містять ні назви, ні логотипу, ні символіки партії, яка є суб’єктом виборчого процесу. Так само відсутні зображення портрету кандидата або його прізвища.
– Однак я поділяю тривогу журналістів та погоджуюсь, що вказана назва благодійного фонду асоціюється з однією з політичних сил, яка є суб’єктом виборчого процесу та неодноразово використовувала гасло «Будуємо нову Волинь», – зазначає медіа-юрист.
І я не я, і реклама не моя
Аби дізнатись, яким це дивним збігом однаковими вийшли постери, гасла кандидата в депутати і назва благодійного фонду, ми звернулись до голови згаданого фонду Олександра Башкаленка, який неодноразово проголошував перед волинянами гасло про “будівництво нової Волині”. У прес-службі облдержадміністрації нас скерували до Ірини Комлик, депутата Луцької міської ради від Партії регіонів та керівника прес-служби обласної організації Партії регіонів. Спочатку пані Ірина почала запевнювати нас, що назва фонду не запатентована, що розміщення постерів відбулось без відома пана Башкаленка, що під таким гаслом існує і стратегія розбудови області в адміністрації, а зрештою, пообіцяла надати офіційний коментар Олександра Башкаленка. Наступного дня ми зателефонували до пані Комлик, аби отримати коментар. “Ну, я говорила із ним, – пояснила пані Ірина. – Просто він зараз готується на Кабмін, від’їжджає у відрядження. Але його думка точно така сама як і моя. Що зовсім немає необхідності вам… Не знаю чому ви так вирішили що… будь який забудовник має право брати чи не брати. Це зовсім не стосується виборчого фонду. Там немає ніяких логотипів. Ніякого відношення до благодійного фонду це не має.”
Після такої відповіді ми ще раз поцікавились у пана Башкаленка, хто ж розмістив або замовив постери. Надіслали йому письмові запити як кандидату у нардепи та голові Волинської обласної організації Партії регіонів. Як виявилось, про постери із назвою свого благодійного фонду та гаслом обласної організації Партії регіонів кандидат у нардепи теж нічого не знає: “… повідомляємо Вам, що ні кандидат в народні депутати Башкаленко О.К. ні Волинська обласна організація Партії регіонів не має ніякого відношення до постерів із назвою «Будуємо нову Волинь», що з’являються на парканах новобудов міста.
Тим більше нам є незрозумілою Ваша асоціація даних постерів з благодійним фондом «Будуємо нову Волинь», оскільки на них не розміщено ні логотипу фонду, ні призвіща засновника. До того ж, назва фонду «Будуємо нову Волинь» не є запатентованою, тому подібне словосполучення може використовувати кожен бажаючий.”
ОДА відхрещується
Пошукати власника загадкових постерів ми спробували і в облдержадміністрації. Адже, за словами прес-секретаря Волинської обласної організації Партії регіонів, в ОДА існує стратегія розбудови краю саме під такою назвою. Тож ми запитали у голови облдержадміністрації – чи Волинська облдержадміністрація є замовником постерів зі словами “Будуємо нову Волинь”? Чиновники зізнались – про загадкові постери не зобов’язані знати.
Підприємець “работаєт”
З’ясувати хоч якусь інформацію про загадкові постери ми спробували і у власника вказаної новобудови. Як відомо, ділянка, на якій стоїть дана новобудова має чималу історію. Наприклад, у газеті Волинь-нова розповідається, що дерева у цьому сквері зрізали вночі. Теж саме розповідають й інші видання.
На інформаційному стенді біля новобудови вказано, що будівництво веде підприємець Сергій Павлєнко. Але чому ж тоді на його будові розмістились пророчі слова про будівництво нової Волині? Про це ми запитали у самого підприємця. Однак за вказаним номером слухавку підняла жінка. Сказала, що пан Павлєнко “…работаєт, нєкогда єму разговарівать с вамі, дєвочкі!” На мобільний номер, вказаний на паспорті будови, дзвінок здійснити не вдалося.
Тож про невідомих і таємничих “будівельників” волиняни можуть лише здогадуватись. І навіть можуть використати це гасло для власних цілей – адже це словосполучення не запатентоване. Втім, дивує інше – що і від кого ховають загадкові власники постерів? Адже, якщо люди справді будують нову Волинь, то їм, мабуть, нічого приховувати від журналістів та від читачів.
Валентина Куць, ІА «Рівненське агентство журналістських розслідувань», “Четверта влада”, 30.08.2012