Автори: Катерина Іванова, Володимир Торбіч, Тетяна Закордонець, ІА «Рівненське агентство журналістських розслідувань», 16 травня 2011 року
У 2009 році Рівненське агентство журналістських розслідувань висвітлювало проблему вільного продажу алкогольних напоїв та сигарет школярам. Більше половини рівненських шкіл підтвердили, що учні регулярно купують заборонені товари і роблять це головним чином у вуличних продавців. Тоді міліція, управління освіти та міськвиконком обіцяли об’єднати зусилля у боротьбі зі стихійною торгівлею алкоголем та тютюном. Що змінилося за майже два роки?
Автори: Катерина Іванова, Володимир Торбіч, Тетяна Закордонець, ІА «Рівненське агентство журналістських розслідувань», 16 травня 2011 року
У 2009 році Рівненське агентство журналістських розслідувань висвітлювало проблему вільного продажу алкогольних напоїв та сигарет школярам. Більше половини рівненських шкіл підтвердили, що учні регулярно купують заборонені товари і роблять це головним чином у вуличних продавців. Тоді міліція, управління освіти та міськвиконком обіцяли об’єднати зусилля у боротьбі зі стихійною торгівлею алкоголем та тютюном. Що змінилося за майже два роки?
Директор навчально-реабілітаційного центру «Особлива дитина» Ольга Пєтух своїми скаргами ініціювала перше розслідування. По вулиці Вербовій поблизу ДАІ щоранку проходять учні чотирьох шкіл, і тут же розміщена «насиджена» торгова точка. Нині вона працює, як і раніше.
– Все так і продовжується. І на батьківських зборах батьки знову піднімали питання про вуличну торгівлю, – розповідає Ольга Пєтух. Це важливо, бо ще й мікрорайон такий, що біля цієї точки щоранку проходять учні декількох шкіл – 20, 23, 26 і ми. На жаль, питання вуличної торгівлі досі залишається відкритим. Не дивлячись на те, що зусилля і управління освіти було, і місцевої влади.
Ми підійшли з відеокамерою до торговця біля колишнього МРЕВ ДАІ, на якого скаржиться директор школи. За нашими спостереженнями на цій точці чергуються чоловік з жінкою пенсійного віку. А також на цій точці щодня купують каву працівники ДАІ.
– Скажіть, будь ласка, чому ви тут торгуєте?
Чоловік встав з місця і почав мовчки ходити туди-сюди.
– Хіба це не заборонено?
У відповідь – мовчанка, видно, що чоловік хвилюється, піднімає і ставить на місце якісь товари, опускає очі.
– А ви продаєте алкоголь і сигарети?
У відповідь знову мовчанка, хоча на лотку видно кілька десятків пачок сигарет, пиво та слабоалкогольний напій.
– Вас штрафує міліція?
Чоловік кивнув.
– А скільки ви платите податків?
– Не знаю.
– А міліція вимагає з вас гроші за те, що ви тут стоїте?
– Ні.
– А чи правда, що у вас є знайомі чи родичі в міліції, які вам допомагають тут торгувати?
– Нема нікого.
Під час такого спілкування до продавця підходять троє працівників ДАІ. Ми звертаємось до них:
– Ви тут будете щось купувати?
– Ну аякже. Каву купую, – відповідає найстарший з трьох за званням – майор.
– А тут хіба не заборонено торгувати?
– А я звідки знаю? Я хіба дільничний інспектор?
– А ви підтримуєте вуличну торгівлю?
– Я хочу кави зранку попити. А підтримую чи не підтримую…
– Але ж тут сигарети продають, а поруч школа «Особлива дитина»…
– Ніхто там їм не продає, тій «Особливій дитині», – вже реагує продавець.
Допоки управління ДАІ не може забезпечити своїх працівників кавовим автоматом, люди, які повинні охороняти закон, сприяють його порушенню. До того ж зі слів майора ДАІ стає зрозуміло, що офіцери міліції не знають (або вдають, що не знають) українського законодавства, яке забороняє таку вуличну торгівлю, а особливо продаж сигарет та алкоголю з рук.
Як перевірили журналісти Агентства, так само як і у 2009 році, працює торгова точка на вулиці Данила Галицького, поблизу одразу двох шкіл – 11-ї та 29-ї. Ніщо не заважає продавати цигарки торгівцям на Боярці (біля ринку «Дубенський») та на ринку Північного. Жодна з точок, у яких ми зафіксували на відеокамеру продаж цигарок неповнолітнім у нашому попередньому розслідуванні, не припинила своєї роботи. Чому? Може міліція не реагує на такі правопорушення?
– Реакція міліції звичайно була. Дільничий склав акт, переглянув весь товар, вжив відповідних санкцій, – розповідає директор навчально-реабілітаційного центру «Особлива дитина» Ольга Пєтух. – Але штрафи, очевидно, дуже низькі. Для торговців їх сплатити не важко. Їм вигідніше й далі продовжувати.
Але насправді штрафи досить високі.
– Згідно статті 156 Кодексу України про адміністративні правопорушення за торгівлю пивом, алкогольними напоями або тютюновими виробами з рук, передбачено штраф у розмірі від 510 до 850-ти гривень, – розповідає рівненський адвокат Микола Бляшин. – Якщо ці дії були вчинені повторно особою, яка протягом року була піддана адміністративному стягненню за такі ж самі порушення, то штраф уже складає від 2 тисяч 550 до 4 тисяч 250 гривень.
А слідкувати за здійснення таких правопорушень мають працівники міліції.
– Саме на органи міліції законодавство покладає контроль за дотриманням цього законодавства, – продовжує адвокат. – І працівник міліції, у випадку, якщо він під час несення служби виявляє такий факт, він зобов’язаний скласти протокол, провести відповідні дії для того, щоб забезпечити в суді можливу конфіскацію майна.
Самі ж працівники міліції скаржаться на те, що суд не накладає великих штрафів та відмовляє у конфіскації майна, яким торгують вуличні продавці. На думку адвоката в цьому, зазвичай, винні самі міліціонери:
– Як показує аналіз судової практики, досить часто суди відмовляють у конфіскації. Це пов’язано в тому числі з тим, що інколи, як вбачається з постанов судових органів, працівники міліції неналежним чином оформляють матеріали порушень. І відповідно це позбавляє суд можливості здійснити конфіскацію.
– Ну вигідно! Вигідно і видно є якась… як це називається… криша, захист і ще якісь речі. – обурюється заступник міського голови Рівного Галина Кульчинська. – Чий? Ну, мабуть, тих, хто має все це діло присікати.
Кримінальна міліція у справах дітей звітує, що постійно контролює дотримання законодавства у сфері продажу алкогольних напоїв дітям, і кількість виявлених фактів порівняно із минулим роком зросла.
– Встановлено 176 фактів продажу неповнолітнім спиртного та тютюнових виробів, а в минулому році таких фактів було 145, – розповідає старший оперуповноважений відділу кримінальної міліції у справах дітей Тетяна Маринчук. – Таке збільшення в якійсь мірі пов’язане з тим, що у лютому 2010 року було прийнято зміни, якими внесено до кодексу про адміністративні правопорушення України відповідальність за продаж і вживання пива і слабоалкогольних напоїв. Раніше таке не було передбачене, і за це до відповідальності не притягували.
Згідно із прийнятими змінами, про які говорила Тетяна Маринчук, пиво та інші слабоалкогольні напої включили до списку товарів заборонених до продажу неповнолітнім. Більше того, було підвищено штрафи з 1 тисячі 700 до 6 тисяч 800 гривень, що теж мало би стимулювати дотримання законодавства. Однак, виникають проблеми із механізмом контролю за дотриманням цих норм закону.
– Колізія в законодавстві, – вважає Галина Кульчинська. – Кодекс про адміністративні правопорушення не виписано чітко. Насправді не відомо до чиєї компетенції відноситься розгляд цих порушень. Суд знайшов для себе чітке розуміння і посилання на закон, де вони не зобов’язані розглядати ці протоколи про адміністративні правопорушення. Він їх відсилає на управління у справах захисту прав споживачів, а вони говорять: «Ми розглядаємо скарги і звернення споживачів і не зобов’язані розглядати протоколи складені міліцією».
Ще один орган, який здійснює контроль за дотриманням законодавства у сфері торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами – Регіональне управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів Державної податкової адміністрації. Щоправда, вони працюють лише із легальними торговими точками – магазинами та супермаркетами. А на вуличних торгівців не мають важелів впливу, оскільки вони і так торгують без ліцензії та дозвільних документів.
– В результаті проведених перевірок нашим управління із УМВС 2010 року встановлено сім випадків реалізації алкогольних та тютюнових виробів особам, які не досягли 18 років, що значно менше, ніж в 2009 році, – розповідає начальник відділу контролю, регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів ДПА Людмила Ціхоцька. – Протягом такого самого періоду у 2009 році було встановлено 12 випадків. Вважаю, що на зменшення таких випадків реалізації неповнолітнім суттєво вплинуло внесення змін у Закон України «Про державне регулювання обігу спирту етилового, коньячного та плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», які увійшли в дію в січні 2010 року. Встановлена фінансова санкція за продаж алкогольних напоїв неповнолітнім в розмірі 6 тисяч 800 гривень. Тоді як в минулому році була лише 1 тисячу 700 гривень.
За даними регіонального управління ДПА, 2010 року за продаж алкоголю та тютюну неповнолітнім було анульовано 12 ліцензій. А скільки дітей за цей час отоварилося у вуличних «бабок» не порахувати навіть приблизно.
Майже два роки нібито війни міліції та міськвиконкому з вуличними торговцями закінчився перемогою останніх. Чи справді, бабці такі непереможні? А, можливо, всіх перемагають «бабки»?
Публікація підготовлена за підтримки Міжнародного Фонду «Відродження». Вся відповідальність за зміст статті належить ІА «Рівненське агентство журналістських розслідувань».
Автори: Катерина Іванова, Володимир Торбіч, Тетяна Закордонець, ІА «Рівненське агентство журналістських розслідувань», 16 травня 2011 року