Автор: Бюро журналістських розслідувань «Свідомо», спеціально для тижневика ZIK№12, 29 березня 2012р.
Рік тому міністр освіти Дмитро Табачник пообіцяв: із січня 2012-го друк дипломів у країні перейде із приватних рук у державні. При цьому отримання омріяного документа для студента залишиться безкоштовним. Ось що вийшло з цієї обіцянки.Міністр Табачник разом із ректором КПІ Згуровським вигадали новий спосіб «подоїти» випускників вузів
Автор: Бюро журналістських розслідувань «Свідомо», спеціально для тижневика ZIK№12, 29 березня 2012р.
Міністр Табачник разом із ректором КПІ Згуровським вигадали новий спосіб «подоїти» випускників вузів
Рік тому міністр освіти Дмитро Табачник пообіцяв: із січня 2012-го друк дипломів у країні перейде із приватних рук у державні. При цьому отримання омріяного документа для студента залишиться безкоштовним. Ось що вийшло з цієї обіцянки.
Хто зараз займається дипломами
Фактично друк дипломів для випускників університетів монополізувала приватна фірма «Науково-дослідний інститут прикладних інформаційних технологій». Одним із її співзасновників є ректор Київського політехнічного інституту Михайло Згуровський. Він і зробив цю схему, коли був міністром – ще в середині 1990-х.
Схема дозволяє фірмі забирати собі левову частку з кожних 34 грн, що виділяють із держбюджету на випуск одного диплома. За нашими підрахунками, безпосередньо виготовлення документа про освіту фірмі обходиться максимум у 10 гривень. Тобто прибуток становить 24 грн на кожному примірникові. Також фірма Згуровського володіє базою з інформацією про студентів і випускників ВНЗ – «Інформаційно-виробнича система “Освіта”». База вкрай проста, але приватна фірма її навіть запатентувала.
«Величезну аферу з дипломами розкрив Дмитро Табачник», – гучна заява Михайла Бродського, голови Держкомпідприємництва, торішнього літа привернула увагу всіх українських ЗМІ. Приводом стала заява міністра про те, що Міносвіти нібито розкрило корупційну схему випуску дипломів, встановивши, що цим займається приватна компанія. Табачник пообіцяв перевести справу у державні руки.
Для цього було створено державне підприємство «ІнфоРесурс». Наше розслідування показало, що очолили його близькі до міністра люди. Згідно з урядовою постановою, із 1 січня 2012 року підприємство мало б зайнятися випуском дипломів уже від імені держави.
Чи справді дипломи тепер друкує держава?
«Табачник просто перебрав до рук дерибан на дипломах!» – стверджують експерти антикорупційного інтернет-ресурсу «Наші гроші», який з’ясував, що новостворений «ІнфоРесурс» замовляє бланки дипломів у державного видавництва «Зоря» по майже 2 грн, а продає університетам уже по 36!
Ми надіслали в Міносвіти офіційний запит із проханням підтвердити чи спростувати цю інформацію. Відповідь виявила ще цікавішу схему.
«Документи про освіту, що виготовляють на основі фотокомп’ютерних технологій, державне підприємство закуповує в інформаційно-технічного адміністратора інформаційно-виробничої системи “Освіта” по 33,96 грн, і тільки ці документи про освіту реалізовує навчальним закладам по 36,30 грн, з яких 2,34 грн становить вартість послуг, що надає державне підприємство при забезпеченні навчальних закладів документами про освіту», – йшлося у листі міністерства.
«Адміністратор інформаційно-виробничої системи “Освіта” – це та сама інформаційна база фірми Згуровського. Тобто замість створення власної системи утворене Табачником державне підприємство зайнялося додатковим посередництвом. Фірма ректора КПІ продовжує отримувати свої 34 грн за диплом. Але платникам податків документи про освіту тепер обходяться ще дорожче. Ми додатково доплачуємо по 2,34 грн за кожен примірник “ІнфоРесурсу”».
Скільки це дає загального доходу? За даними Держкомстату, 2012 року ВНЗ I-IV рівнів акредитації випустять загалом 626,5 тис. бакалаврів і магістрів. Відповідно, бізнес Згуровського отримає понад 21 млн грн. «ІнфоРесурс» за посередництво – 1,5 млн грн. Усе це – з держбюджету, з грошей платників податків.
Стане ще дорожче
Ми запитали в міністра Табачника, чому замість державної системи він створив ще одного – другого – посередника? На що отримали таку відповідь: «А чого ви мене про це запитуєте? Ідіть до власника цієї контори (Згуровського. – ZIK) – питайте в нього. Адже ви його прекрасно знаєте, і про його злочини вам відомо. Ми не винуваті, що ці пани так повільно віддають нам свою базу».
Михайло Згуровський на цю тему говорити не захотів. Зате він вигадав, як удосконалити «дипломний бізнес»: «Є пропозиція від уряду, і я пропоную її врахувати… Прибрати з нашого документа слова “державний кошт” у розділі про випуск дипломів…»
У січні-березні ректорові КПІ вдалося стати головою робочої групи, яка на вимогу активістів переробляла новий Закон «Про вищу освіту». За дорученням прем’єр-міністра Азарова група переписувала ідеї Міносвіти, що викликали хвилю протестів у молоді. От тут Згуровському і вдалося провести вигідну для себе поправку. Що йому дає «пропозиція від уряду»?
У чинному Законі «Про вищу освіту» прописано норму, за якою випуск дипломів для студентів оплачує держава. Коли її приберуть, платити ділкам «дипломного бізнесу» будуть не всі платники податків, а родини студентів. Хоча новий закон наразі лише у проекті, гроші прагнуть збирати… вже цього літа. У січні уряд вніс правки у свою постанову.
І тепер плата за дипломи та за додатки всіх рівнів покладається на тих, хто їх отримуватиме.
При цьому створено можливість «розширювати бізнес». Ні в законопроекті, ні в урядовій постанові немає жодних обмежень. Хоча раніше була «стеля» у 34 грн, зараз – 36,5 грн, оскільки гроші виділяли з держбюджету. Зате тепер і Згуровський, і Табачник можуть підвищувати ціни як заманеться.
Нова схема дозволяє брати гроші за посередництво і самим університетам, які видають дипломи. Ось таке перетворення «приватного» бізнесу на «державний».
Автор: Бюро журналістських розслідувань «Свідомо», спеціально для тижневика ZIK№12 (29 березня 2012р.)