Хочу отримати консультацію. У Хмельницькому відбулася сутичка між журналістами та учасниками ДТП. Даю посиланя на новину на нашому сайті. Хочу знати, чи це було перешкоджання роботі журналіста, чи ні, і чому це небезпечно? Що потрібно робити журналісту у подібних ситуаціях? 

Хочу отримати консультацію. У Хмельницькому відбулася сутичка між журналістами та учасниками ДТП. Даю посиланя на новину на нашому сайті. Хочу знати, чи це було перешкоджання роботі журналіста, чи ні, і чому це небезпечно? Що потрібно робити журналісту у подібних ситуаціях? 

Відповідає Людмила Опришко – адвокат, медіа-юрист, медіа-тренер:

Із відеосюжету вбачається, що особа, яка напала на журналістку ХОДТРК “Поділля-Центр” О. Чушкіну і заважала їй проводити відеозйомку, вчинила діяння, яке має ознаки злочину, передбаченого частиною 1 статті 171 КК України, а саме -” умисне перешкоджання законній професійній діяльності журналістів”, яке карається штрафом до п\’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до трьох років. 
На наявність ознак саме цього злочину вказує те, що нападник умисно (я б сказала зухвало) перешкоджав журналістці брати коментар і  проводити відеозйомку ДТП та її наслідків в публічному місці. Ця подія відповідно до статті 29 Закону України “Про інформацію”  відноситься до суспільнозначимої і громадскість має право знати як про сам факт ДТП, так і про причини, внаслідок яких вона сталась, про її шкідливі наслідки тощо.
У випадку, якщо нападник розумів, що здійснює напад саме на журналіста – притягти його до кримінальної відповідальності за вищезазначеною статтею буде не складно.

Небезпека таких та інших діянь, які перешкоджають журналістам збирати, обробляти, готувати та поширювати інформацію полягає в тому, що , з одного боку, суспільство, громадяни України та інші особи не зможуть отримати суспільноважливу інформацію, а з іншого – факти безкарного перешкоджання законній професійній діяльності журналіста призводять до цензури та самоцензури, дає так званий  “охолоджувальний ефект”, коли журналісти самі перестають збирати інформацію, щоб уникнути будь-яких, навіть незначних загроз. І в першому і в другому випадках страждає суспільство, оскільки воно не отримує важливу інформацію.

Крім того, вищезгадані діяння становлять загрозу і для постраждалої журналістки особисто. Так, як і будь-яка інші особа, журналіст має право на безпечні умови роботи. Зрозуміло, що робота репортерів має підвищений ризик, але саме тому ці особи повинні мати адекватний захист. Зокрема – шляхом застосування статті 171 КК України. Припинення зазначеного  злочину та притягнення винних до відповідальності не тільки захистить постраждалу журналістку від протиправного діяння, але й буде мати  виховний та попереджувальний ефект.

Що робити в подібних ситуаціях. Перш за все, рекомендуємо чітко ідентифікувати себе як журналіста (мати відповідний бейджик, мікрофон із логотипом, жилет тощо) для того, щоб інші люди розуміли із ким мають справу. Крім того, бажано, щоб журналіст працював із оператором (або колегою), щоб легше було зафіксувати порушення прав журналіста. У випадку скоєння правопорушення щодо журналіста  – викликати працівників правоохоронних органів. Тим часом, записати анкетні дані свідків, які зможуть підтвердити обставини подій. Важливо пам”ятати також, що не варто вступати в бійку, на агресію відповідати агресією. Завдання журналістів – збирати докази, в тому числі – і докази нападу на них. В той же час, якщо агресію можна попередити – краще це зробити. Як варіант, якщо обставини справи дозволяють – спокійно роз”яснити хто Ви, що робите і чому і т.д.

_________________________________________________________________

Людмила Опришко – адвокат, медіа-юрист, медіа-тренер.

Має більш ніж 20-річний досвід адвокатської роботи в галузі цивільного, кримінального, господарського права, і, зокрема, інформаційних спорів, захисту авторських прав, захисту журналістів/ЗМІ у справах про захист честі, гідності, ділової репутації, про спростування інформації, захист приватності, відшкодування матеріальної і моральної шкоди та інших.

Успішно представляла інтереси журналістів М. Вересня, О.Єльцова в українських судах, має успішний досвід ведення справ про доступ до інформації.

Спільно з юристами Л.Панкратовою та О.Бурмагіним у рамках діяльності ІРРП надає правову допомогужурналістам.

У співпраці з Л.Панкратовою виграла справу „Газета «Україна-Центр» проти України“ в Європейському суді з прав людини.

——————————————————————————

* Надсилайте ваші запитання у розділ “Консультації” на адресу: law.irrp.org.ua@gmail.com  з темою листа “Питання юристу“.

Loading

Для отримання юридичної допомоги
заповніть анкету

    П.І.Б.*

    Організація

    E-mail*

    Телефон

    Деталі звернення

    Яка юридична допомога вам потрібна? *

    Юридична консультаціяДопублікаційна експертизаПравовий захист у судіСкладання інформаційного запиту

    Завантажте документи/файли

    * - обов'язкові поля

    ×














    ×