Фотографувати не можна заборонити. Суд за бажанням розставляє коми?

Приблизно в 50 % випадках забороняли фотографувати приміщення суду учасникам моніторингу Всеукраїнської кампанії «Правосуддя – без бар’єрів».

А це пряме порушення статті 34 Конституції України на право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію.

Цікаво, що на численні інформаційні запити суддям Судової адміністрації України та всіх її територіальних підрозділів в областях, активісти кампанії отримували суперечливі відповіді: з одного боку, чинним законодавством не заборонено фотографувати судові об’єкти, з іншого – «але запитайте дозвіл у голови суду».

Відповідно до норм процесуального законодавства України, спеціальний дозвіл судді на проведення фото-, відеозйомки потрібен лише у випадку, коли відеозйомка чи фотофіксація відбуваються під час розгляду справи, тобто в межах та безпосередньо під час судового процесу.

Якщо судам немає що приховувати, чому заборонено фотографувати? І чому український суд сам порушує конституційні норми?

Невтішні і перші результати моніторингу доступності судів Всеукраїнської кампанії «Правосуддя – без бар’єрів»: українські суди не пристосовані до потреб маломобільних груп (а це люди з інвалідністю, похилого віку люди, батьки з дитячими візочками тощо). Такі попередні висновки надають координатори кампанії, зважаючи на понад 40 анкет огляду доступності українських судів.

Кампанія «Правосуддя – без бар‘єрів» розгорнулася на всій території України: зокрема, учасники моніторингу впродовж травня-червня 2013 року вже відвідали українські суди у Луганській, Вінницькій, Херсонській, Чернівецькій, Тернопільській, Одеській, Полтавській областях, у місті Києві та в Криму (Сімферополь, Ялта, Алушта, Керч, Джанкой). Вона активно висвітлюється центральними та регіональними ЗМІ.

Індикатори доступності – наявність пандуса, ліфта, кнопок виклику працівників суду, ширина вхідних дверей, відсутність порогів, плінтусів, пристосованість для маломобільних груп санвузлів, доступність інформації тощо. Після відвідин суду заповнюється електронна форма анкети.

В Україні існують спеціальні будівельні норми, що визначають критерії доступності будинків і споруд для маломобільних груп населення (ДБН В.2.2-17: 2006). Однак ці норми стають обов\’язковими тільки при проектуванні та реконструкції будинків і споруд. Проте переважна більшість будівель суду – це якраз не новобудови. Зазвичай це пам\’ятки архітектури, які, тим не менш, повинні бути доступні для всіх без винятку.

Костянтин Реуцький, спікоординатор кампанії, правозахисник:

«І ніби всі причетні визнають, що проблема доступності судів для маломобільних груп існує. Але минає час, а обговорення залишається лиш в експертних колах, і суспільна думка, яка здатна змінити ситуацію, не формується. Більшість людей у державі геть не розуміє, що такі умови доступності приміщень судів принижують декілька мільонів їхніх співгромадян і позбавляють їх можливості реалізувати своє найважливіше процесуальне право. Чесно кажучи, набридли всі ці танці навколо ключових осіб і відомств та їхні багаторічні вмовляння «увійти в наше становище». Тому зараз активісти кампанії намагаються максимально просто, буквально «на пальцях» показати суспільству всю гостроту проблему, а потім разом зі всіма небайдужими вимагати від влади виконати обіцяне».

Моніторинг безбар’єрності українських та білоруських судів проводиться з ініціативи учасників та учасниць Другого Міжнародного Курсу з прав людини для молодих активістів реалізованого в рамках спільної стратегії Всеукраїнської освітньої програми «Розуміємо права людини» та Білоруської правозахисної школи.

За результатами моніторингів будуть підготовлені узагальнені висновки і складено рекомендації по кожному об\’єкту. Ці рекомендації будуть направлені в судову адміністрацію, комітети доступності та органи місцевого самоврядування, пропонуючи усунути проблеми.

До кампанії ще можна приєднатися:

Кампанія з моніторингу продовжена й триватиме до кінця липня 2013 року. І охоплює місцеві загальні, місцеві адміністративні суди, місцеві господарські суди (господарські суди АР Крим, областей, міст Києва та Севастополя), апеляційні суди областей, апеляційні суди міст Києва та Севастополя, апеляційний суд АР Крим, а також суди Білорусі (Білоруська кампанія «Правосуддя – без бар’єрів»).

Якщо ви хочете взяти участь в моніторингу і досліджувати архітектурну доступність судів у вашому місті, і у вас виникли питання, зв’яжіться з координаторами кампанії за електронною адресою: postup.hrc@gmail.com або за телефонами: +38 (050) 273-19-96 (Олена Луньова), +38 (050) 810-66-49 (Юлія Красільникова).

Приєднуйтеся до кампанії «Правосуддя без бар’єрів» у фейсбуці!

Loading

Для отримання юридичної допомоги
заповніть анкету

    П.І.Б.*

    Організація

    E-mail*

    Телефон

    Деталі звернення

    Яка юридична допомога вам потрібна? *

    Юридична консультаціяДопублікаційна експертизаПравовий захист у судіСкладання інформаційного запиту

    Завантажте документи/файли

    * - обов'язкові поля

    ×














    ×