Масштабні проекти з підтримки розслідувальної журналістики, правовий щит для журналістів та нові члени команди ІРРП

Літні місяці й початок осені для ГО “Інститут розвитку регіональної преси” видалися не менш насиченими за попередній звітний період.

У цей час ми започатковували нові проекти, налагоджували співпрацю з новими партнерами, не поривали зв’язків зі старими, намагалися поставити й вирішити актуальні і болючі питання для сучасних українських медіа.

Програма «Антикорупційна ініціатива ЄС»: початок реалізації масштабного проекту

У червні 2017 року ІРРП розпочав роботу в рамках програми «Антикорупційна Ініціатива ЄС», яка фінансується Європейським Союзом та співфінансується та імпліментується Данським агентством з  міжнародного розвитку DANIDA.

Цілі проекту:

  • покращення процесу впровадження антикорупційної політики; сприяння скороченню масштабної корупції;
  • посилення операційного та нормотворчого потенціалу державних інституцій у роботі з профілактикою та боротьбою проти корупції; посилення парламентського нагляду за процесом реформування та його потенціалу з вивчення та покращення стратегічної нормативно-законодавчої бази;
  • посилення потенціалу органів місцевого самоврядування, громадськості та ЗМІ з метою їх внеску до процесу боротьби з корупцією.

Програма має три компоненти:

  1. Посилення операційного та нормотворчого потенціалу державних інституцій у сфері профілактики та боротьби проти корупції;
  2. Посилення парламентського нагляду за процесом реформування і його потенціалу з ретельного вивчення та покращення стратегічного нормативно-правового забезпечення;
  3. Посилення потенціалу органів місцевого самоврядування, громадськості та журналістів-розслідувачів щодо їх внеску до процесу боротьби з корупцією.

Діяльність та результати третього компоненту націлено, у тому числі, на посилення розслідувальної журналістики у сфері боротьби з корупцією. Основним партнером по його реалізації і виступає ІРРП.

У рамках цієї співпраці ГО “ІРРП” разом із Національної спілкою журналістів України оголосили “Конкурс малих грантів на проведення журналістських розслідувань злочинів проти журналістів”. Рішення розпочати саме з такого конкурсу було прийнято з огляду на незадовільну ситуацію з безпекою журналістів в Україні.

Мета конкурсу –  з’ясувати, що є причиною безкарності злочинів проти журналістів, спонукати правоохоронців до пошуку й покарання винних та захисту прав співробітників ЗМІ, а також привернути увагу громадськості до ризиків, пов’язаних з роботою в медіа. Конкурс передбачає 10 грантів на розслідування. Відбір заявок проводиться на конкурсній основі.

У рамках проекту 23 – 27 вересня також відбувся тренінг “Технології проведення журналістських розслідувань” у Харкові.

Тренери – Олег Хоменок, старший радник з питань медіа Internews Network, медіа-тренер та Валентина Самар, директор Центру журналістських розслідувань (Київ), сертифікований тренер з журналістики (ВВС World Service Trust).

Обговорювали особливості журналістських розслідувань, техніку проведення інтерв’ю в процесі розслідування, роботу з документальними джерелами, розв’язували практичні завдання.

Проект «У-медіа»: тренінги, дискусії та правова підтримка журналістів

 Цей проект охоплює кілька сфер діяльності ІРРП: проведення тренінгів і вебінарів для журналістів та представників медіа, укріплення співпраці ІРРП з партнерами, організацію діалогу між журналістами та місцевою владою, а також юридичну допомогу журналістам: від допублікаційної та доефірної експертизи до захисту у суді.

Цикли тренінгів  з реформи децентралізації, які проводив Інститут розвитку регіональної преси за підтримки проекту “У-Медіа”, користувалися великою популярністю серед регіональних журналістів усіх видів ЗМІ.

Учасники поліпшили знання та навички у сфері територіальних змін, створення нових громад, обов’язків місцевих рад та адміністрації, а також моніторингу і контролю за місцевими бюджетами. За результатами тренінгів було підготовлено 29 журналістських матеріалів.

Для закріплення отриманих навичок протягом серпня проведено шість вебінарів, у яких також могли взяли участь журналісти, що не потрапили на тренінги в якості учасників.

Вебінари доступні на сайті ІРРП:

Вебінар “Створюємо інфографіку за 15 хвилин: топ-5 простих сервісів”

Вебінар «Розповідаємо складну історію за допомогою карти. Прості онлайн-сервіси, покрокові інструкції»

Вебінар “Очищення та структурування даних в Open Refine”

Вебінар «Розповідаємо складну історію за допомогою таймлайну. Прості онлайн-сервіси, покрокові інструкції»

Вебінар “Скрейпінг: отримання даних з веб-сторінок. Витягування даних з PDF-файлів”

Вебінар “Текст як основа мультимедійного лонгріду (мультимедійної історії). Поради і лайфхаки”

Також у рамках проекту в трьох українських містах відбулися гострі дискусії за участю журналістів, громадських активістів та представників місцевої влади.

Влада, журналісти та громадські активісти Сум дискутували про причини відсутності конструктивного діалогу  від час заходу “Відверто про проблеми: чому не виходить співпраця влади, громадськості і медіа в реформі децентралізації влади” 14 вересня цього року.

21 вересня в Коломиї говорили про бюджет: відбулася зустріч міського голови Ігоря Слюзара з журналістами – в рамках циклу ініційованих ІРРП заходів із реформи децентралізації.

А 22 вересня у Вінниці відбувся “Пікнік під пальмами” – Вінницька агенція журналістських розслідувань організувала зустріч журналістів та громадських активістів для обговорення проблем доступу до відкритих даних. За результатами зустрічі написано 29 журналістських матеріалів.

Ще один захід в рамках проекту – спеціалізований тренінг для журналістів-розслідувачів «Журналістські розслідування у сфері паливно-енергетичних комплексів (ПЕК)», що пройшов 8-9 вересня у Києві.

За результатами тренінгу 17 учасників отримали знання про те, що відбувається на енергоринку України (вугілля, газ, нафта, електроенергетика, включаючи поновлювані джерела), про його структуру, основних гравців, регулювання, тарифо- і ціноутворення та управлінні.

А також дізналися про джерела інформації (документи, масиви даних, аналітика, люди), про типові корупційні схеми, що використовуються на енергоринку, обговорили розслідування у сфері енергоринку від українських колег.

В рамках юридичного компоненту програми у вересні чотири вебінари по медіаправу  для журналістів та громадських активістів провели досвідчені медіаюристи:

  • Людмила Панкратова, адвокатка, медіа-юристка, медіа-тренерка, керівниця юридичних програм ГО “Інститут розвитку регіональної преси”,

  • Оксана Максименюк, адвокатка, медіа-юристка, координатор проекту ГО “Інститут розвитку регіональної преси”,

  • Віра Крат, адвокатка, медіа-юристка, тісно співпрацює з ГО ІРРП з 2009 року.

Детальніше про результати роботи юристів ІРРП – дивіться презентацію.

Нагадаємо, що протягом 2017 року журналісти отримали 225 юридичних консультацій, 18 допублікаційних та доефірних експертних висновків щодо наявності юридичних ризиків; підготовлено 89 процесуальних документів, включаючи позовні заяви про доступ до публічної інформації, апеляційні, касаційні скарги, клопотання, заперечення, пояснення та запити на доступ до публічної інформації.

«Друзі – гроші – урожай» – вечірка та майстер-класи для друзів ІРРП

29 вересня в медіахабі пройшла вечірка для друзів ІРРП – “Друзі – гроші – урожай”. Команда ІРРП запросила партнерські та дружні громадські організації з метою об’єднати зусилля для посилення української журналістики.

Захід був присвячений “утепленню” стосунків у громадському секторі між організаціями, що працюють з медіа.

Під час зустрічі з колегами ми наголосили, що відкриті для співпраці та виступили з ідеєю створити для українського медіа-сектору екосистему з усіма можливостями та інструментами, які допомагають журналістам якісно робити свою роботу.

Першим вкладом команди ІРРП у цю співпрацю стали майстер-класи від експертів – про краудфандинг для реалізації суспільно важливих проектів та про взаємодію громадянського суспільства з соціально-відповідальними бізнесами.

Тетяна Гончаренко з агенції “Параграф” розповіла про роботу з соціально відповідальними бізнесами.

Ольга Логвиновська (“Спільнокошт”) – про краудфандинг та взаємодію з громадянським суспільством.

Проект «n-vestigate»: створена метабаза для журналістів-розслідувачів

Метабаза для журналістів-розслідувачів створена в рамках проекту n-vestigate – професійної спільноти, яка виникла з тісної співпраці N-OST із чотирма партнерами зі Східної Європи: RISE (Молдова), ІРРП (Україна), Liberali (Грузія) та (hetq) Вірменія.

Розробка бази велася за активної участі української сторони (ІРРП) у рамках проекту транснаціональних розслідувань n-vestigate.

Метабаза n-vestigate містить безліч існуючих у мережі баз даних: законодавча база, реєстри державних закупок, інтелектуальної власності, комерційних компаній і приватних підприємств, земельні реєстри, реєстри нерухомості та багато іншого – саме це сьогодні шукають журналісти-розслідувачі по всьому світу.

Варто лише згрупувати бази даних по країні й сектору або скористатися фільтром за умовами доступу (безкоштовний / платний / частково безкоштовний) – і отримати потрібну інформацію, яку раніше доводилося шукати, перегортаючи безліч порталів, відсіюючи величезну кількість зайвини.

На сайті є опція “Допомога” – це якщо в журналіста виникають труднощі з перекладом або йому відомі ще якісь бази даних, про які ще немає інформації на сайті. Послуга допомоги – безкоштовна.

Проект «Декларації»: три тисячі декларацій, тренінги і вебінари

 ІРРП в рамках проекту «Декларації»  збирає декларації керівників прокуратур та СБУ всіх рівнів, комунальних та державних підприємств природних монополій.

За словами медіа-юристки Оксани Максименюк, відправлено близько тисячі запитів, отримано приблизно три тисячі декларацій.

У вересні відбувся перший тренінг “Декларації чиновників: пошук, перевірка та відповідальність”.  Такі тренінги пройдуть у п`яти регіонах України.

Мета: навчити журналістів працювати з електронними реєстрами та реєстром декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування з метою виявлення корупційних правопорушень та притягнення до відповідальності.

Тренери: Людмила Панкратова, адвокатка, медіа-юристка, медіа-тренерка, керівниця юридичних програм ІРРП та Оксана Максименюк – адвокатка, медіа-юристка, координаторка проекту .

15 вересня також у рамках тренінгу пройшов вебінар «Все про декларації чиновників: перевірка декларацій та можливості повідомлення про виявлення невідповідностей». Разом з тренеркою Оксаною Максименюк учасники обговорили ресурси для перевірки декларацій, ознаки адміністративних правопорушень у деклараціях, практику звернень при виявленні правопорушень.

Завдяки співпраці юристів ІРРП з журналістами у перевірці декларацій стало відомо, наприклад, про порушення правил декларування суддею Господарського суду Рівненської області Вадимом Торчинюком. За результатами розслідування Юрія Горбача («Слідство.Інфо») Національне агентство з питань запобігання корупції вирішило перевірити декларацію судді.

Проект з проведення доефірної та допублікаційної експертизи: співпраця юристів ІРРП та “Слідство.Інфо”

Юристи Інституту розвитку регіональної преси проводять доефірну експертизу всіх матеріалів “Слідство.Інфо”. У випадку виникнення позовів, юристи захищають журналістів у судах.

Один з резонансних прецедентів – позов заступника голови СБУ Павла Демчини проти журналіста Віталія Шабуніна, який поширив на своїй Фейсбук-сторінці сюжет “Громадського телебачення” “Демчина з іншого життя»: таємні статки скандального заступника голови СБУ”. Пізніше Демчина намагався через суд примусити Шабуніна написати на своїй Фейсбук-сторінці оскарження. Оксана Максименюк зазначає, що юристи ІРРП мають достатньо доказів для захисту прав журналістів.

Проекти з підтримки гендерної рівності: «Повага», «50 відсотків», відеофільми та тренінги

 Влітку 2017-го ІРРП відновив роботу над проектом «Вдосконалення медіа-висвітлення та просування жінок-лідерів», фінансованим урядом Великої Британії через проект НДІ (Національний демократичний інститут).

Більше трьох років ІРРП за підтримки НДІ розвиває на просуває кампанію проти сексизму у медіа та ЗМІ «Повага».

Цього року Інститут розвитку регіональної преси розширив сферу своєї діяльності й долучився до роботи над сайтом «50 відсотків», який існує в українському медіапросторі вже кілька років. Головна мета проекту – сприяти політичній участі жінок. У рамках цього проекту планується подальше наповнення бази експерток «Спитай жінку», популяризація її серед журналістів, тренінги з гендерно чутливої журналістики та системна робота із просування фемінітивів в українській мові.

 В рамках проекту «Вдосконалення висвітлення гендерно чутливих тем», що реалізовано за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні, було створено Цикл відеофільмів на тему гендеру і журналістики.

Проект зі сприяння організаційному розвитку центрів розслідувальної журналістики

У червні 2017 року за підтримки програми МАТРА Посольства Королівства Нідерландів ГО “ІРРП” оголосив  конкурс для команд розслідувальної журналістики в рамках дворічного проекту зі сприяння організаційному розвитку центрів розслідувальної журналістики в Україні.

Узяти участь у конкурсі були запрошені неурядові професійні команди журналістів-розслідувачів.

Мета: підвищити організаційний потенціал, отримати юридичну допомогу, навчитися залучати кошти, отримати знання та доступ до нових технологій, обмінятися досвідом.

На конкурс подали заявки 35 команд журналістів-розслідувачів, із яких у липні обрали 15.

Учасники зібралися в Києві, презентували свої організації й домовилися про спільний план роботи на наступні кілька місяців. Готовність до співпраці  підтвердили, підписавши з  ІРРП  меморандум про співпрацю.

Перший етап проекту проходив у липні – серпні. Експертка Ірина Негрєєва відвідала 15 організацій у 15 містах, учасники проходили опитування, щоб отримати свою оцінку за індексом SATT-OSS.

У вересні вже була розроблена аналітична довідка з даними оцінювання всіх організацій, на основі якої експерти уточнили  програму тренінгів відповідно до реальних вимог і потреб учасників. Також відбувся перший тренінг на тему “Підготовка проектних заявок і залучення коштів”.

Журналісти і менеджери поїхали додому з ідеями власних проектів, які найближчим часом будуть оформлені у заявки на гранти.

Зараз експерт Ірина Негрєєва готує детальні рекомендації для кожної групи на основі оцінювання.

Літня школа блогерів та громадських активістів

ГО “Інститут розвитку регіональної преси” разом з The Interlink Academy for International Dialog and Journalisms, Гамбург,  за підтримки  Міністерства закордонних справ Німеччини, та в партнерстві з Запорізьким національним університетом, Чернівецьким національним університетом, Сумським державним університетом та Полтавським національним педагогічним Університетом провели для журналістів-початківців, блогерів та студентів, котрі лише мріють про журналістику, заняття в «Школі блогерів і громадських журналістів».

Заняття проходили влітку в Запоріжжі, Чернівцях, Сумах та Полтаві. Що таке журналістика, на яких стандартах та етичних нормах  вона базується, як працювати з інформацією – збирати, аналізувати та викладати її для читачів, секрети роботи з джерелами та особливостями написання текстів для онлайну, зйомка й обробка відео- та фотоматеріалу, основи цифрової безпеки  – основні теми “Літньої школи”.

Навчання, практичні завдання, спілкування з досвідченими журналістами, відвідування редакцій, розваги та багато-багато фану – ось що безкоштовно отримали учасники “Школи”.

Співпраця з Глобальною мережею журналістів-розслідувачів: GIJN in Russian набуває популярності

Глобальна мережа журналістів-розслідувачів (GIJN) та Інститут розвитку регіональної преси (ІРРП) продовжили співпрацю у масштабному проекті GIJN in Russian – GIJN російською, розпочату на початку 2017 року.

Число прихильників GIJN – Глобальная сеть журналистов-расследователей на Фейсбуці у серпні й вересні зростало рекордними темпами. Загалом до GIJN у соцмережах приєдналося вже більше 1700 журналістів різних країн.

Сторінки мережі в соціальних мережах стають не лише джерелом інформації, а й міжнародним хабом, де журналісти можуть знайти партнерів для транскордонних розслідувань.

На Міжнародній конференції Школи журналістики у Ризі 18–20 серпня 2017 року регіональний редактор GIJN і представник ІРРП Ольга Сіманович виступила разом з директором GIJN Девідом Капланом, розповівши про можливості, які надає журналістам мережа GIJN. Після цього cтатті на GIJN.org, перекладені російською, увійшли в топ-15 найпопулярніших матеріалів на сайті.

Посібник “Журналістська діяльність в умовах конфлікту”

Цей практичний посібник підготовлений адвокаткою, медіа-юристкою, медіа-тренером ГО “ІРРП” Людмилою Панкратовою та адвокаткою Вірою Крат у рамках проекту “Україна: свобода вираження поглядів у період конфлікту”, що імплементується громадською організацією “Партнери цифрового правозахисту” (DDP) за підтримки Американської асоціації юристів Ініціативи з верховенства права (ABA ROLI).

Посібник покликаний допомогти журналістам, які пишуть на теми, пов’язані з висвітленням конфлікту на Сході України та працюють у зоні АТО щодо кращого розуміння їхніх прав та доступних гарантій правового захисту.

Перша частина публікації стосується загальних правил свободи висловлювань та суспільного інтересу, а також правомірності обмеження свободи вираження поглядів. Друга частина містить рекомендації щодо поведінки журналістів у разі порушення їхніх прав.

Нові люди в команді ІРРП: Дарина Шевченко та Інна Гадзинська

Дарина Шевченко приєдналася до команди ІРРП у серпні 2017 року. Керує розробкою проектів з підтримки журналістських розслідувань, відповідає з втілення проектів базової та передової журналістської освіти.

Протягом шести років працювала журналісткою та редакторкою українського англомовного новинного сайту Kyiv Post.

Є засновницею та редакторкою нового порталу пояснювального журналістики Lustrum. Має великий досвід управління проектами, фандрейзингу та краудфандингу (була виконавчим директором Фонду розвитку медіа (Media Development Foundation), а також досвід роботи в медіа – керувала відділом журналістських розслідувань на телеканалі ZIK.

Починала кар’єру в якості помічника проекту з освіти та бібліомістських програм в IREX.

Інна Гадзинська з середини вересня працює в ІРРП менеджеркою з комунікацій. Відповідальна за зміст сайту, SMM, зв’язки з громадськістю та зростання аудиторії проектів Інституту розвитку регіональної преси.

Колишня репортерка, заступниця головного редактора щоденної столичної «Газеты по-киевски». Керувала контент-проектами в агенції медіакомунікацій «Корпоративні медіа. Вейсберг і партнери». Працювала редакторкою на незалежних середноазійських новинних порталах в екзилі – Uznews.net і Centre1.com.

В якості медіа-тренера має досвід співпраці з ІРРП, Інтерньюз нетворк Україна, Академією української преси, Асоціацією незалежних видавців України, Ради Європи в Україні.

Loading

Для отримання юридичної допомоги
заповніть анкету

    П.І.Б.*

    Організація

    E-mail*

    Телефон

    Деталі звернення

    Яка юридична допомога вам потрібна? *

    Юридична консультаціяДопублікаційна експертизаПравовий захист у судіСкладання інформаційного запиту

    Завантажте документи/файли

    * - обов'язкові поля

    ×














    ×