Весна й початок літа видалися для ГО “Інститут розвитку регіональної преси”, а також їхніх численних партнерів, як завжди, багатими на масштабні події.
Проект “n-vestigate”
У березні цього року ІРРП разом з командами Центальної та Східної Європи оголосив конкурс для журналістів щодо участі у проекті n-vestigate. Наразі, відібрано 4 українських журналісти, які будуть робити розслідування у міжнародних командах.
“n-vestigate” – це проект організації n-ost із Берліна (Німеччина) спільно з RISE (Молдова), ІРРП (Україна), Liberali (Грузія) та hetq (Вірменія). Фінансується за підтримки Федерального міністерства економічного співробітництва й розвитку Німеччини. Проект триває з березня цього року. Він покликаний об’єднати журналістів Вірменії, Грузії, Молдови, України, Азербайджану, Білорусі, Росії, країн Євросоюзу та стати важливою платформою для міжнародного обміну досвідом. Головна мета проекту – підтримувати й розвивати національні та міжнародні розслідувальні проекти в названих країнах, а також сприяти розвитку міжнародної мережі журналістів-розслідувачів із метою зміцнення ролі й іміджу розслідувальної журналістики.
Центральні теми 2017 року – міжнародні розслідування на теми навколишнього середовища та екології.
Робота проекту протікає головним чином у руслі фахової та всебічної підтримки журналістів у проведенні суспільно важливих та якісних розслідувань. Ініціатори проекту прагнуть, аби між журналістами-розслідувачами встановлювалися й підтримувалися жваві контакти та тісна співпраця.
Більше про проект n-vestigate та команду Н-ост читайте тут.
Цикли тренінгів з реформи децентралізації
Ось уже другий місяць ГО „Інститут розвитку регіональної преси“ (ІРРП), за підтримки Проекту У-Медіа, проводить цикли тренінгів із реформи децентралізації для журналістів регіональних мас-медіа. Географія проведення тренінгів – уся територія України. Загалом для участі в тренінгах подали заявки більше ста журналістів із усіх українських регіонів.
Мета циклу тренінгів загалом просвітницька: поліпшити знання та навички сучасних журналістів у галузі покриття територіальних змін, створення нових громад, обов’язків місцевих рад та адміністрації, а також моніторингу й контролю за місцевими бюджетами.
Тренінги циклів проводять шестеро знаних експертів у галузі децентралізації: старший викладач Могилянської школи журналістики Олексій Набожняк, фахівець із відкритих даних і бюджетної прозорості Марія Лойцкер, юристка й медіа-тренерка ГО “ІРРП” Людмила Панкратова, консультант із відкритих даних Андрій Газін та аналітик даних Олександр Оксимець.
Програма циклів включає в себе необхідні базові знання про реформу децентралізації, а також про сучасні інструменти моніторингу місцевих бюджетів: загальні принципи децентралізації, доходи та видатки місцевих бюджетів, способи польового аналізу бюджету тощо.
Проект зі сприяння організаційному розвитку центрів розслідувальної журналістики
У червні 2017 року ГО “Інститут розвитку регіональної преси” за підтримки Програми «Матра» Посольства Королівства Нідерландів розпочав дворічний проект зі сприяння організаційному розвитку центрів розслідувальної журналістики в Україні. До участі в конкурсі для команд розслідувальної журналістики запрошені професійні команди журналістів-розслідувачів.
У рамках проекту журналістів навчатимуть підвищувати свій організаційний потенціал, стабільно розвиватися, залучати кошти та збільшувати бюджети, оперативно отримувати інформацію за допомогою нових технологій та інструментів, а також постійно обмінюватись набутим досвідом і створювати спільні проекти. Під час проекту учасникам надаватимуть всебічну юридичну підтримку.
Загалом ГО “ІРРП” здійснить експертну оцінку організаційного розвитку і вивчить пріоритетні потреби 15-ти розслідувальних груп, які будуть вибрані для участі в програмі, і забезпечить їх знаннями та навичками для підвищення життєздатності, ефективності та стабільного розвитку організацій.
Конкурс на кращий гендерно чуйний матеріал
У лютому цього року Інститут розвитку регіональної преси за підтримки фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні в рамках проекту “Вдосконалення висвітлення гендерно чуйних тем” оголосив Конкурс на кращий гендерно чуйний матеріал. Мета конкурсу – підвищення інтересу до гендерно чуйної, збалансованої та недискримінаційної журналістики, висвітлення тем гендерної рівності та рівної представленості жінок та чоловіків у всіх сферах життя, вдосконалення медіа-висвітлення, залучення громадськості та влади до дискусій щодо гендерної рівності.
Кількість конкурсних робіт перевершила всі сподівання оргкомітету. Загалом на конкурс було подано 88 робіт.
Підсумки конкурсу підводили 12 травня в Києві.
Переможницями стали Ірина Сатарова, авторка роботи «Папа моет раму. На тропе войны с гендерными стереотипами» (текстовий формат), Ірина Виртосу, авторка роботи «Гроші партій. Ґендерна квота депутатів» (онлайн видання), Кіра Толстякова, авторка 5-серійного циклу сюжетів «Дівчата» (радіо/відео формат). Спецвідзнакою за участь у Конкурсі були відзначені Вікторія Кобиляцька, авторка роботи «Гендерний аспект реформи державної служби: босоніж чи «соціальним ліфтом» та Наталія Сіробаб, авторка роботи «Жінка в науці: сучасні українки, про яких варто знати».
Нагородження переможниць відбулося у рамках круглого столу “Сексизм у медіа: як його виявити та уникати”, під час якого обговорювався гендерний баланс у журналістських матеріалах, збалансованість висвітлення, необхідність підвищення рівня суспільної чутливості та важливість залучення чоловіків до вирішення проблем гендерної рівності.
Також у рамках цього проекту ГО “ІРРП” розробив “Посібник із гендерно чутливої журналістики” – з розлогими поясненнями та ілюстраціями. Посібник уже встиг набути великої популярності серед користувачів Інтернету.
Моніторинг інформаційної відкритості українських судів
Уже сім років поспіль ГО “Інститут розвитку регіональної преси” проводить моніторинги відкритості сайтів органів влади, самоврядування та судів. Мета таких досліджень – зростання відкритості владних структур, полегшення доступу громадян до суспільно-важливої інформації. Моніторинг інформаційної відкритості українських судів проводиться вже другий рік за сприяння проекту Ради Європи “Підтримка впровадженню судової реформи в Україні”. Його мета – визначення кількісних і якісних характеристик поточного рівня інформаційної відкритості відповідно до вимог чинного законодавства України з питань оприлюднення в мережі Інтернет інформації про діяльність судів та забезпечення громадян поточною інформацією про судові справи.
У 2016 році згідно з завданнями проекту досліджувалися веб-сторінки та веб-сайти 47 українських судів.
Моніторинг проводився за усталеними параметрами, які включають у себе загальну інформацію про суд, його структуру, суддівське самоврядування, відомості про інформаційні системи та електронні сервіси, про заходи щодо протидії корупції, нормативно-правові засади діяльності суду, кадрове забезпечення, бюджет, фінанси тощо.
У порівнянні з аналогічним звітним періодом 2015 року – у цьому році рівень інформаційної відкритості веб-сайтів судів зріс на 10%, що можна вважати дуже високим показником зростання. На думку ГО “Інститут розвитку регіональної преси”, такого результату вдалося досягти завдяки зростанню зацікавленості судів у збільшенні власної відкритості до громади, злагодженій роботі працівників та апарату суду, а також завдяки активній позиції прес-служб, які все швидше та ефективніше реагують на зауваження експертів.
За результатами проведеної роботи розроблений та виданий спеціальний посібник, у якому міститься вичерпна інформація про рейтинг, а також аналіз та розлогі рекомендації щодо наповнення веб-сайтів судової влади.
Проект “GIJN in Russian – GIJN російською”
Глобальна мережа журналістів-розслідувачів (GIJN) та Інститут розвитку регіональної преси (ІРРП) розпочинає масштабний проект GIJN in Russian – GIJN російською.
У Глобальну мережу журналістів-розслідувачів (GIJN) входить 145 неурядових організацій з 62 країн світу, які підтримують і розвивають розслідувальну журналістику та сприяють розширенню мережі журналістів-розслідувачів, контактам та спільним проектам журналістів з різних країн. Інститут розвитку регіональної преси (ІРРП) працює над розвитком професійних, життєздатних та плюралістичних ЗМІ в Україні.
Доклавши спільних зусиль, ми вирішили створити проект, за допомогою якого зможемо поширювати стандарти якісної журналістики та розвивати мережу журналістів-розслідувачів у всьому світі, та Україні зокрема. Ідея створення проекту виникла після детального аналізу потреб журналістів-розслідувачів у всіх країнах СРСР. На сьогоднішній день журналістам не вистачає зразків та інструментів якісної розслідувальної журналістики і журналістики даних. Таким чином проект GIJN in Russian зможе не лише сприяти розвитку розслідувальної журналістики, а й зміцнить мережу розслідувачів у всіх пострадянських країнах. Ми шукаємо людей, які готові поділитися своїми резонансними історіями, новаторськими ідеями, новими методами чи інструментами розслідувань. Наша ініціатива допоможе вам розповісти про ваші досягнення, успіх та досвід усьому світу.
Ми лише нещодавно створили свої сторінки в Facebook, Twitter i LinkedIn, і в них уже понад 1200 підписників.
Розслідувальні групи зможуть обмінюватись досвідом та створювати спільні проекти завдяки долученню до Глобальної мережі журналістів-розслідувачів.
Варто зазначити, що великою перевагою проекту GIJN in Russian є те, що журналісти, які володіють російською мовою, зможуть стежити за новинами проекту та брати активну участь в обговореннях. Також незабаром буде розпочатий переклад довідкової служби російською мовою на сайті GIJN.
У листопаді цього року ми плануємо зібрати усіх представників мережі журналістів-розслідувачів на Глобальній конференції в Йоханнесбурзі. Цей захід буде особливим, адже допоможе журналістам отримати нові знання, поділитися досвідом та обмінятися контактами з колегами з усього світу.
Інші деталі, а також контактну інформацію ви знайдете тут.
Кампанія проти сексизму в політиці та ЗМІ “Повага”
Навесні цього року підбила проміжні підсумки своєї діяльності кампанія проти сексизму в політиці та ЗМІ «Повага» – проект, який підтримує ГО “ІРРП” у рамках іншого проекту: “Україна: просування жінок в якості політичних лідерів” Національного демократичного інституту міжнародних відносин (США) за фінансової підтримки уряду Швеції.
Лише за останній рік на веб-сайті кампанії “Повага” переглянуто 330000 сторінок, веб-сайт відвідали 176000 користувачів та користувачок. Читацьку аудиторію на 75% складають юзери та юзерки віком від 20 до 44 років, 46% з яких – жінки, 54% – відповідно чоловіки. 67% трафіку на веб-сайт приходить із соціальних мереж, 97% – Facebook. Сторінка “Поваги” в цій соціальній мережі за рік збільшила число фанів із 1800 до 4200.
Серед найяскравіших результатів проекту можна назвати конкурс ілюстрацій «Не жіноча справа», який Повага проводила спільно з благодійною організацією Dobra Lystivka. 14 найкращих ескізів стали листівками, гроші від продажу яких підуть дітям із особливими потребами.
Також заслуговує на увагу “Гендерний блокнот” від Тамари Марценюк, у якому можна знайти інформативні ілюстровані пам’ятки на теми «Що таке сексизм?», «Як уникнути сексизму у професійній діяльності?» та «Куди звертатися стосовно сексизму?».
І нарешті, підбиті підсумки щодо бази експерток для ЗМІ «Cпитай жінку», яка функціонує на сайті вже 2 роки. Зараз база налічує близько 300 спеціалісток різних галузей. До половини з них ЗМІ зверталися принаймні 1 раз протягом минулого року. База й надалі розширюватиметься, і цього року акцент робитиметься на експертках із регіонів України.