Команда ГО “ІРРП” у першому кварталі цього року працювала над поточними проектами у ключових напрямках: підтримка журналістських розслідувань, дотримання гендерної рівності у суспільстві, освітня та юридична підтримка медійників.
101 медійник (та медійниця) взяв участь у семи тренінгах в рамках чотирьох проектів, які ми провели за перший квартал.
100 журналістів та громадських активістів долучилися до чотирьох вебінарів (після завершення записи було переглянуто більше 70 разів у нашому каналі на Youtube).
99 заявок на конкурс грантів на антикорупційні розслідування отримано в рамках конкурсу, оголошеного 12 березня (який тривав до 6 квітня).
Більше 20 журналістських розслідувань, до підтримки яких причетна команда ІРРП, було опубліковано (або вийшло в ефір) в українських медіа.
20 консультацій надали журналістам юристи ІРРП щодо аналізу декларацій посадовців.
Тепер детальніше про кожен з наших проектів.
Антикорупційна ініціатива ЄС
Нагадаємо, що з травня 2017 року ГО «ІРРП» реалізовує підкомпонент з розвитку журналістських розслідувань програми Антикорупційної ініціативи ЄС в Україні.
У січні відбувся 5-денний тренінг для розслідувачів-початківців “Нові розслідувачі: школа для регіональних журналістів”, у ньому взяли участь 16 учасників та двоє вільних слухачів з 13 регіонів України.
Після завершення навчання десять учасників пройшли стажування у медіа, що спеціалізуються на розслідувальній журналістиці, під керівництвом менторів – досвідчених журналістів та редакторів.
Журналістські розслідування, створені учасниками за підтримки менторів:
Конспекти з цього тренінгу:
Базові правила цифрової безпеки для журналістів-розслідувачів
Михайло Ткач: як посадовці уникають розмов з журналістами і як цьому зарадити
Також доступні відеозаписи трансляцій сесій Дарини Шевченко про сторітелінг та Людмили Панкратової – про правові аспекти роботи журналіста.
Тренінг «Як читати юридичні документи» проводили медіа-юристи Анатолій Попов та Людмила Панкратова, у ньому взяли участь 21 учасниця та учасник з різних регіонів України.
Тренерами на триденному тренінгу “Відеосторітелінг: створи історію, яку зрозуміє світ” для журналістів-розслідувачів стали представники OCCRP (Organized Crime and Corruption Reporting Project) Метт Сарнецькі та Анна Бабінець (Україна), які були серед авторів фільму-розслідування про убивство Павла Шеремета. Утренінгу взяли участь 10 журналістів, що проводять розслідування у відео форматі.
Що корисного дізналися учасники та учасниці цього тренінгу та як це можна використати у своїй роботі – читайте та дивіться їхні відгуки.
Також доступний конспект цього тренінгу – Як знімався фільм «Убивство Павла»: підказки для журналістів-розслідувачів.
За підтримки Антикорупційної ініціативи ЄС у першому кварталі ми оголосили другу хвилю конкурсу заявок на отримання грантів для проведення журналістських-розслідувань. До 6 квітня отримано 99 заявок, результати розгляду яких будуть оголошені 1 травня , після оцінки експертного журі.
Проект з підтримки оргрозвитку центрів розслідувальної журналістики
У дворічному проекті , що реалізовує ІРРП з липня 2017 року беруть участь 15 незалежних громадських організацій, створених журналістами-розслідувачами в різних регіонах України.
Перші результати проекту – ГО «Центр журналістських розслідувань «Сила правди» з Луцька та ГО «Центр медіа розслідувань «Прозоро» з Кропивницького у лютому 2018 року отримали підтримку від міжнародних організацій на реалізацію суспільно значущих проектів з розслідувальної журналістики.
- Ми почали працювати над речами, над якими ще з рік тому не замислювалися у валі поточних справ, як то стратегічний план розвитку, роль персоналу в організації, – ділиться враженнями Ксенія Бізенкова з ГО “ТОМ 14” (Bihus.Info). – Невдовзі проведемо перше стратегічне планування.
З січня по березень 2018 року відбулося два триденних тренінги та один вебінар для учасників програми. У січні йшлося про стратегічне планування діяльності громадських організацій. Тренери: Олег Хоменок та Ірина Негреєва.
Вебінар з бухгалтерського обліку для НПО для учасників проекту провела Віра Машніна (фінансовий директор Hromadske.ua).
Матеріали тренінгу зі стратегічного планування доступні на сайті ІРРП:
Посібник-пам’ятка: Стратегічне планування – алгоритм від експертів ІРРП
Конспект: Сім ключових питань про створення стратегічного плану для медіа та ГО
Проект “Декларації”
Юристи ІРРП продовжують отримувати та перевіряти декларації посадовців, звертати увагу правоохоронних органів на правопорушення у цій сфері з метою підвищення прозорості публічних посадових осіб.
Протягом першого кварталу подано три судових скарги до Окружного адмінсуду Києва щодо відмови надати декларації. Ще чотири таких заяви, поданих раніше, суди продовжують розглядати.
Офіс Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини продовжує розглядати вісім заяв, поданих юристами ІРРП щодо таких відмов надати декларації.
Протягом січня-березня юристи ІРРП надали 20 консультацій журналістам та громадським активістам щодо перевірки декларацій на невідповідність вимогам антикорупційного законодавства та подання декларацій громадськими активістами. А до правоохоронних органів за цей період було подано 25 заяв щодо притягнення до адміністративної та кримінальної відповідальності за порушення у електронному декларуванні майнового стану.
В рамках проекту відбулося два вебінари, у кожному з яких взяли участь 38 учасників. Вебінар “Електронне декларування: що і як виявляти” проводив Антон Марчук, аналітик та член правління громадської організації «Антикорупційний штаб», менеджер антикорупційної групи Реанімаційного пакету реформ (РПР).
Вебінар “Пошук даних у відкритих реєстрах для перевірки декларацій посадових осіб” проводив Антон Столяров, журналіст Bihus.info та аналітик проекту Declarations.com.ua.
23-24 лютого у Києві відбувся заключний тренінг для журналістів і громадських активістів на тему: “Декларації чиновників: пошук, перевірка та відповідальність”.
У ньому взяли участь 22 журналісти та громадських активісти з 14 регіонів України.
Розслідування, що провели журналісти завдяки участі у тренінгах з аналізу декларацій:
- “Керівник поліції Полтавщини Замахін: родина з п’яти чоловік живе на зарплату і не має валютних рахунків”
- “Е-декларация главного пожарного Кременчуга Геращенко: как и ранее большая часть имущества принадлежит жене»
- “Глава Автозаводской райадминистрации Слинько живет только на зарплату”
- “Начальник управления развития торговли Жорняк за год в декларации о доходах почти ничего нового не добавила”
- “Е-декларація прокурора Кременчука Кривоніса: три чужі квартири, машина та рахунок у банку”
- “Чим живе відділ молоді та спорту та чому Острог не став молодіжною столицею?”
- “Володарі земель у Херсонській міській раді.”
- “Депутатські громадські організації: яку громадськість фінансували у 2017 році в Херсоні.”
- “Порядні чиновники і депутати-безхатченки в Херсоні.”
- “Заможні родичі херсонських чиновників.”
- “Херсонські депутати-«заробітчани»: стати депутатом, щоб непогано заробляти.”
GIJN російською
ІРРП продовжує розвивати Глобальну мережу журналістів-розслідувачів у пострадянських країнах. Матеріали журналістів-розслідувачів з десятків країн світу та експертів світового рівня публікуються на сайті Gijn.org у російському перекладі.
Серед найпопулярніших публікацій за перших три місяці року – серія відеороликів “Від експертів: поради і інструменти для розслідувань” та рекомендації з використання OCCRP Data
Гендерна рівність
Аудиторія сайтів «Повага» та «Жінки – це 50% успіху України» продовжує зростати.
Зокрема, на «Повазі» опубліковано матеріали відомих авторів, серед яких Зоя Звиняцківська (експертка з моди), експертка з гендерної психології Роксолана Жаркова, спецкор ЛігаБізнесІнформ Петро Шуклінов.
Публікації «Поваги» отримують все більше суспільного резонансу, оскільки оперативно і гостро реагують на випадки дискримінації та порушення гендерної рівності у суспільстві.
Ядро аудиторії сайту – столиця, але популярність його у регіонах теж зростає (зокрема, у Львові, Харкові та Дніпрі).
Про зростання зацікавленості гендерною тематикою у регіонах свідчить і те, що у березні редакторка “Поваги” Ірина Славінська презентувала кампанію у Маріуполі та у Вінниці – на запрошення місцевих громадських організацій.
Так само успішно розвивається проект «Жінки – це 50% успіху України», спрямований на підтримку жінок-політикинь. Завдяки зусиллям регіональної кореспондентки Оксани Кузьменко у Тернополі, аудиторія ресурсу значно розширилась у цьому регіоні.
У лютому до команди гендерних проектів долучилась Наталя Жачек, яка відповідає за SMM проекту «Жінки – це 50% успіху України».
У січні-березні в рамках кампанії «Повага» відбулося кілька заходів, спрямованих на освіту журналістів у сфері гендерної рівності.
У триденному (два дні плюс один) тренінгу з гендерно чуйної журналістики взяли участь 15 учасниць з різних регіонів України (ми отримали 98 заявок). Його провели тренери Ольга Веснянка та Микола Ябченко.
Також Ольга Веснянка провела ще три тренінги на цю тему: для медійників з агенції Укрінформ та для працівників двох філій Суспільне ТБ.
Про гендерно чутливу журналістику також йшлося під час круглого столу, що відбувся 27 лютого 2018 року у Києві. Напередодні 8 березня ця тема обговорювалася на круглому столі “Як вийти з “бульбашки” та залучати масові медіа до розмови про сексизм в Україні?”
Команда «Поваги» також працює над просуванням бази даних жінок-експерток, завдяки чому все частіше журналісти звертаються до них за коментарями. Сьогодні ця база налічує більше 300 експерток.
Юридична підтримка проекту спільного виробництва журналістських телерозслідувань
У березні 2018 року стартував піврічний проект спільного виробництва журналістських телерозслідувань. Юридичну підтримку розслідувачам забезпечують медіа-юристи ІРРП.
Після чотирьох років проекту Slidstvo.info, підтримуваного Global Affairs Canada в Україні через Internews Network, усі локальні партнери: Миколаївський центр журналістських розслідувань, Кримський центр журналістських розслідувань, Рівненське агентство журналістських розслідувань і Служба журналістських розслідувань Свідомо, висловили бажання продовжувати роботу по виробництву розслідувань ТВ-формату, орієнтованих на місцеві проблеми, що розкривають корупцію, зловживання владою та інші соціально значущі теми.
Дізнатися подробиці про проект
З березня по серпень має вийти в телеефір 24 розслідування (по 6 на кожного партнера). Керівник проекту – Олег Хоменок, член ради директорів GIJN, редактором став відомий в Україні медіа-експерт Федір Сидорук – він відповідає за дотримання одиного візуального стилю матеріалів проекту, редагування текстів і відео, контроль термінів та факт-чекінг.
Допублікаційну юридичну експертизу матеріалів проводять медіа-юристи Інституту розвитку регіональної преси. Фінансування проекту здійснює Internews Network через окремі субгрантів для п’яти організацій-партнерів проекту. Всеукраїнський партнер цього проекту – програма «Наші гроші» з Денисом Бігусом.
– Є домовленість про те, що певні сюжети проекту можуть виходити у цій програмі, – розповів Федір Сидорук.
Do you mind if I quote a couple of your articles as long asI provide credit and sources back to your website?My blog site is in the very same niche as yours and my users would certainly benefit from some of the information you present here.Please let me know if this okay with you. Thanks!
Your point of view caught my eye and was very interesting. Thanks. I have a question for you.
The point of view of your article has taught me a lot, and I already know how to improve the paper on gate.oi, thank you. https://www.gate.io/id/signup/XwNAU
Your point of view caught my eye and was very interesting. Thanks. I have a question for you. https://accounts.binance.com/tr/register-person?ref=W0BCQMF1
Your article helped me a lot, is there any more related content? Thanks!