Автівки преміум-класу, незадеклароване майно, вибуховий розвиток бізнесу та шалені покупки – цим відзначаються доходи та майно керівництва північних, «бурштинових» районів Рівненщини. «Четверта влада» з`ясувала, про що воліють мовчати, а чим ладні похвалитися нинішні та колишні керівники-правоохоронці, які наглядали за додержанням законів на Сарненщині, Дубровиччині, Рокитнівщині, Володимиреччині та Зарічненщині, а також у Кузнецовську.
Сарненський район відкритий бурштинокопачами ще в 90-х. Але, з ростом на ринку вартості бурштину, пік нелегального бурштиновидобутку припав на 2010-ті роки.
Два роки тому тут сталася подія, яка приголомшила всю Україну. Близько сотні озброєних чоловіків спортивної зовнішності приїхали в місцеве селище Клесів, як пізніше з᾽ясувалося, для того, щоб повернути контроль над нелегальним видобутком бурштину у цій «столиці» бурштиновидобутку.
З цими людьми приїхав і народний депутат від Партії регіонів Володимир Продіус. Справа досі перебуває у судах. А колишні і нинішні очільники району періодично спливають у скандалах, пов`язаних зі звинуваченнями у кришуванні бурштиновидобутку.
Минулого року президент Порошенко на нараді озвучив вже для багатьох відому інформацію про те, що нелегальний бурштиновидобуток кришує міліція, СБУ, прокуратура і місцева влада. Це також стало причиною, чому багато керівників поліції і їхніх заступників у бурштинових районах втратили посади після переатестації.
«Четверта влада» вирішила перевірити майновий стан поліцейських, які працювали на керівних посадах в Сарненському районі до переатестації у 2016 році.
Поліцейські купують квартири, отримують ділянки і декларують батьківське житло
Очолює рейтинг сарненських керівників поліції, які «прославилися» через подібні звинувачення на всю країну, колишній керівник Сарненського відділу поліції Ігор Харитонов. 37-річний підполковник, який раніше працював в управлінні боротьби з організованою злочинністю на Житомирщині (ця область – також багата на бурштин – авт.), прийшов на посаду керівника поліції на Сарненщині у жовтні 2015 року. В цей же час керівні посади у двох інших північних районах області зайняли також міліціонери із Житомира. Але про них пізніше.
Майстер-клас спілкування з підлеглими Ігоря Харитонова облетів чимало центральних телеканалів. Він став одним з епізодів, через які поліцейському потім оголосили про підозру у втручанні в діяльність працівника правоохоронного органу, використовуючи службове становище. В народі кажуть просто – кришував бурштиновидобуток.
Один із підлеглих пана Харитонова на камеру розповів, як керівник забороняв протидіяти бурштиновидобутку. При цьому накази пан Харитонов видавав у формі нецензурної лайки.
Наразі Ігор Харитонов звільнений з лав поліції, за результатами атестації поліцейських. Водночас суд відмінив йому «домашній арешт», на якому наполягала прокуратура. В поліції Рівненщини наразі стверджують, що Ігор Харитонов, принаймні поки що, не намагається відновитися на посаді через суд, як це роблять чимало його екс-колег.
Яким же майном володіє екс-керівник поліції Сарненщини?
Сімя Ігоря Харитонова за останні п
ять років придбала трикімнатну квартиру у Бердичеві на Житомирщині та три авто. Про це йдеться в його деклараціях про майно, доходи, витрати та зобовязання фінансового характеру за останні п
ять років та Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
Екс-поліцейський придбав трикімнатну квартиру площею 74,8 кв. м. у Бердичеві на вулиці Горького у листопаді 2012 року. Задекларована вартість житла – 160 тисяч 605 гривень.
Того ж року Харитонови змінили і автомобіль. Із декларації про майно, доходи, витрати та зобовязання фінансового характеру зник «Chevrolet Epica» 2006 року випуску, придбаний у 2011 році і з
явився новенький «Nissan Almera» 2011 року випуску, придбаний нібито за 57 тисяч 600 гривень (на момент придбання це більше 7 тисяч доларів, – авт.).
Разом з тим за 2011-2012 роки сім`я Харитонова задекларувала сукупний дохід у близько 130 тисяч гривень, при цьому не декларуючи жодних заощаджень.
У квітні 2015 року до «Nissan Almera» у Харитонових додалося ще одне авто: «Mercedes-Benz Sprinter 312» 1999 року випуску, який на ринку коштує від 6 тисяч доларів.
Дружина Ігоря Харитонова також працює в поліції. Доходи, відображені у її декларації про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру, на 3 тисячі гривень не збігаються з декларацією її чоловіка.
Задекларований сукупний дохід Ольги Харитонової протягом пяти років становить близько 35 тисяч гривень. Загалом же <strong>Харитонови на двох за останні п
ять років задекларували близько 325 тисяч гривень сукупного доходу. Щороку, окрім 2015-го, разом із зарплатою вони декларують від 3 до 7 тисяч гривень на рік матеріальної допомоги на двох.
Приблизно на 340 тисяч гривень, якщо вірити задекларованим і ринковим цінам, Харитонови здійснили і придбань протягом останніх п`яти років.
(Декларації за 2015, 2014, 2013, 2012, 2011 роки)
Ігор Харитонов не виявив бажання пояснювати журналістам походження майна його сімї. Поліцейський зазначив, що придбав квартиру у Бердичеві, бо продав іншу квартиру. Разом з тим, за 2011 рік ні в нього, ні у членів сім
ї жодної нерухомості не зазначено.
На запитання чому він не декларував квартиру, яку продав, чоловік відповів, що в той час не треба було подавати декларацій.
Продовжувати розмову він відмовився: «Я не хочу з вами розмовляти. До побачення», – сказав на завершення поліцейський і кинув слухавку.
Заступник начальника успішно користується правом отримання землі
Поруч з Ігорем Харитоновим – його тодішній заступник Олександр Куліш. Під час згаданої вище телефонної розмови Ігор Харитонов фактично говорить про нього як про свого спільника, наказуючи підлеглим залишити місце видобутку бурштину і піти до Куліша.
Олександр Куліш за минулий рік задекларував майже 59 тисяч гривень доходу. У його дружини із сином та донькою вказано майже 50 тисяч гривень доходу. Загалом Куліші володіють чотирма земельними ділянками по 15; 9; 12 та 9,69 соток. Також в поліцейського задекларовано чверть батьківської квартири загальною площею 51,3 кв. м.
Серед транспортних засобів у Кулішів вказано «Toyota Avensis» 2001 року випуску та «ВАЗ 2106» 1992 року випуску. Автівки у декларації Куліша з’явилися у 2014 році, до того він їх не декларував.
Поліцейський у коментарі «Четвертій владі» пояснив, що одну земельну ділянку він отримав безоплатно як громадянин України, другу земельну ділянку отримала його дружина, третю земельну ділянку, уже під садівництво також отримала дружина.
– Ще одну земельну ділянку я придбав у 2010 році. Я точно не пам’ятаю, але десь близько 20 з лишнім тисяч гривень чи близько 30 тисяч гривень. Це не щось надзвичайне. В мене тоді зарплата була 4 з лишнім тисячі гривень. Дружина також працює, спочатку вона була співробітником податкової міліції, а зараз працює в податковій інспекції, – розповів Олександр Куліш.
Що ж до автомобілів, то поліцейський здивувався, що не декларував їх.
– Коли це я їх не декларував? Я то їх і зараз міг не декларувати, бо навіть у податковій мене запитували для чого я їх декларував, якщо це не моє майно. «ВАЗ» був придбаний у 2000 році і якого я продав по дорученню у 2005 чи 2006 році. Він на мені висить як по дорученню. Тому я вирішив задекларувати. А «Toyota Avensis» це не мій автомобіль, він виданий у 2006 році по соціальному страхуванню на інваліда – сестру моєї дружини, а я просто в доручення вписаний. Я теж міг його не декларувати. Фактично я на ньому їжджу, – додає чоловік.
(Декларації за 2015, 2014, 2013, 2012, 2011 роки)
Разом з тим поліцейський каже, що не має ніякого стосунку до скандалу із Ігорем Харитоновим і кришуванням бурштиновидобутку.
– Багато хто трактує цю ситуацію, як тільки може. Я сам не розумію чому там моє прізвище вилізло. Я тоді спав вдома, коли Харитонов роздавав вказівки. Це просто були мої підлеглі. Я тоді разом з ними не був. Там все перекручено, зовсім не те було… Я не знаю як було… Суд чи прокуратура розберуться. Це не до мене питання а до правоохоронних органів. Я тоді відпочивав удома. Це була ніч, – розповів поліцейський.
Екс-перший заступник: стабільні доходи дружини
Віталій Маринін отримав посаду першого заступника начальника Сарненського відділу поліції, тоді ще – міліції, у 2014. У 2016-му його звільнили з лав поліції за результатами атестації, які він оскаржує в суді.
Екс-поліцейський за 2015 рік задекларував 83 тисячі 448 гривень сукупного доходу. У його членів сім’ї, серед яких дружина із сином, задекларовано 180 тисяч гривень доходу. Левову частку доходів екс-поліцейського склала зарплата, ще 1 000 гривень – матеріальна допомога. Дружина екс-поліцейського торік займалася і отримувала дохід лише від підприємницької діяльності.
З року в рік підприємницький дохід дружини екс-поліцейського стабільно росте. У 2011 році у неї декларували 25 800 гривень доходу, у 2012 році доходів не задекларовано, а от з 2013 року і до 2015-го доходи лише збільшувалися.
У 2013 підприємницький дохід склав 50 тисяч гривень, у 2014 – 120 тисяч гривень і 180 тисяч гривень у 2015-му. Згідно з інформацією із Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців, Наталія Мариніна з 2004 року займається роздрібною торгівлею з лотків і на ринках текстильними виробами, одягом і взуттям.
Також у Віталія Мариніна та його сім’ї задекларована квартира площею 72 кв. м., витрати на оренду чи інше право користування якою склали 6 500 гривень. Жодних транспортних засобів чи заощаджень сім’ї поліцейського не задекларувала.
Серед витрат же вказано ще понад 15 тисяч гривень на погашення кредиту і процентів за ним та добровільне страхування.
(Декларації за 2015, 2014, 2013, 2012, 2011 роки)
На жаль, розпитати екс-поліцейського про особливості його доходів немає можливості. У прес-службі поліції Рівненщини не змогли чи не схотіли поділитися його контактами, посилаючись на те, що він уже звільнений.
Екс-заступники, що живуть на зарплату
Майже 84 тисячі гривень доходу задекларував за 2015 рік екс-заступник начальника Сарненського відділу поліції Леонід Кокорило. Ще майже 13 тисяч гривень, також у вигляді зарплати, задекларували і члени його сім’.
Серед нерухомості в сім’ї Кокорило задекларовано лише 1/5 частину квартири загальною площею 47,6 кв. м. Жодних заощаджень чи транспортних засобів поліцейський не вказав.
(Декларації за 2015, 2014, 2013, 2012, 2011 роки).
Ще один екс-заступник начальника Сарненського відділу поліції Рівненщини Руслан Абрамчук задекларував за 2015 рік 78 тисяч 486 гривень доходу. Серед членів сім’ї вказаний син, у якого не відзначено жодних доходів.
Руслан Абрамчук задекларував на праві безоплатного користування батьківський житловий будинок на 63 кв. м. Разом з тим протягом 2011-2014 років Руслан Абрамчук не декларував жодної нерухомості.
Брат поліцейського у 2013 році, згідно реєстру транспортних засобів МВС, зареєстрував авто «Chevrolet Aveo» 2005 року випуску.
На запитання, чому поліцейський попередні роки не декларував жодної нерухомості, він відповідає, що у нього її немає.
– Якби мені дали службову квартиру і я нею користувався, то це було б право користування, а як я винаймаю житло раз чи два у місяць, то що я маю декларувати, що воно у мене в користуванні? Я розлучився із дружиною, тому зараз фактично проживаю у батьківському будинку, – розповідає Руслан Абрамчук.
– Брат живе у Криму. Я з ним ніяких стосунків не підтримую і не готовий сказати, що він з 2014 році купував і що до чого. Я не контактую з ним, – додає поліцейський.
(Декларації за 2015, 2014, 2013, 2012, 2011 роки).
Екс-керівник сарненського райвідділу міліції розповів про походження майна і звинувачення в кришуванні
Завершуємо розповідь про керівників міліції/поліції Сарненщини інформацією про доходи Володимира Міщені. На посаді місцевого керівника він перебував до призначення Ігоря Харитонова. Після атестації посадовця звільнили, поновлюватися через суд він не поспішає.
В його бік також лунало звинувачення у кришуванні бурштиновидобутку, правда, воно мало значно менший резонанс, ніж звинувачення в бік Ігоря Харитонова, оскільки про факти, які б ці звинувачення підтверджували, наразі не відомо.
У 2012 році у Володимира Міщені з`являється будинок у Сарнах (88 кв.м.), а у дружини – квартира, зареєстрована на неї та дітей, площею 64,5 квадратних метрів.
У 2013 році у його батька з`являється новенька автівка KIA RIO, яка на ринку ціниться близько 11 тисяч доларів. У 2015 році будинок з декларації зникає, так само як 10 соток землі. Посадовець декларує дохід від продажу майна у розмірі 263 тисячі гривень.
Цьогоріч екс-керівник райвідідлку купує 25 соток землі у Сарненському районі. Згідно декларації та витяів з реєстру власників транспортних засобів, ні у Володимира Міщені, ні в його дружини немає власної автівки.
Зрештою за 2015 рік екс-керівник міліції Сарненщини задекларував такі статки:
(Декларації за 2015, 2014, 2013, 2012, 2011 роки).
Володимир Міщеня погдився детально розповісти «Четвертій владі» про походження своїх статків. За його словами, він отримав 10 соток землі ще у 2002 році і на тій ділянці було незавершене будівництво. Протягом цих років потрохи робив будинок, і так він і з`явився (той що на 88 кв.м.). Продавши цей будинок, у 2016 році придбав 25 соток землі у Сарненському районі (вона поки що не відображена у декларації, адже придбана цьогоріч).
У власності екс-начальника сарненських поліцейських – ще 14,7 кв.м. квартири – це частка майна, яку він отримав від батьків.
Що ж до квартири, яка зареєстрована за дружиною, то Володимир Міщеня отримав її як службовець на себе, але пізніше приватизував і оформив на дружину і дітей. Власне у цій квартирі сім`я зараз і проживає. Каже, що автівками вони з дружиною зараз не користуються.
Розповів екс-посадовець і про бізнес свого батька, завдяки якому той зміг придбати дороге авто:
– Він в селі разом із сестрою магазин тримають. Магазин продуктових і промислових товарів.
Володимир Міщеня категорично відкидає звинувачення у кришуванні бурштиновидобутку:
– Бурштин у Сарненському районі видобувають з 1994 року. Видобувають його і сьогодні і навіть зараз,коли я з вами розмовляю. І хто б не був начальніком міліції, завжди будуть лунати звинувачення про те, що хтось до чогось причетний. А декому просто хочеться закидать. Комусь понятно, що начальник міліції, а комусь просто не вигідно, особливо таким організаторам, як громадський контроль (Фейсбук спільнота Громадський контроль Сарни – авт.). Якщо до мене у них є якісь конкретні факти, то хай вони їх назвуть. А тим більш ці слова і звинувачення. А знаєте, мені на всі їхні звинувачення наплювати.
Екс-посадовець не планує поки що поновлюватися через суд на роботі:
– Я подивлюсь яка буде ситуація, адже ситуація склалася що відношення до таких працівників, трошки старших, таке шо десь там дільничими направляють працювати і так далі. Я вважаю себе не настільки професійно безграмотним і не таким недосвідченим, щоб іти на посаду лейтенанта. Я вважаю, що я достойно ніс службу, на керівних посадах був останні десять років. А звинувачувать шо там начальник поліції чимось там заправляє чи кришує – це найлегше. Я ще раз повторюсь, що у всіх начальників до мене і після мене, на сьогоднішній день уже третій начальник після мене, бурштин як видобували, так і видобувають і це не проблема в особі чи в посаді начальника. Просто комусь дуже вигідно найти таку крайню точку винуватого на місці.
Над публікацією працювали Юрій Горбач та Антоніна Торбіч
Матеріал підготовлений за фінансової підтримки «Інтерньюс Нетворк».
Джерело: Четверта влада
If you check some previous posts here, you will see, I think that I have been doing things with the local biking group.Not to worry, I have not been sitting at home, I have been out doing things and meeting people, but It Just Takes Time.