Посадова особа (голова сільської ради) веде прийом громадян. Один із відвідувачів знімає хід цього прийому на мобільний телефон, не попередджаючи про це згадану посадову особу, а згодом – викладає відео в мережі Інтернет. Чи законно проведення такої відеозйомки?

Посадова особа (голова сільської ради) веде прийом громадян. Один із відвідувачів знімає хід цього прийому на мобільний телефон, не попередджаючи про це згадану посадову особу, а згодом – викладає відео в мережі Інтернет. Чи законно проведення такої відеозйомки?

Відповідає Людмила Опришко – адвокат, медіа-юрист, медіа-тренер:

Відповідно до  частини 1 статті 307Цивільного кодексу України “фізична особа може бути знята на фото-,  кіно-,  теле-  чи відеоплівку  лише  за  її  згодою.  Згода  особи на знімання її на фото-,  кіно-,  теле- чи відеоплівку  припускається,  якщо  зйомки проводяться відкрито на вулиці,  на зборах, конференціях, мітингах та інших заходах публічного характеру“.

В той же час, частина 3 статті 307 ЦК України містить правило, відповідно до якого “знімання  фізичної  особи  на  фото-,  кіно-,   теле-   чи відеоплівку,  в  тому  числі  таємне,  без  згоди  особи може бути проведене лише у випадках, встановлених законом”.

В свою чергу, стаття 29 закону України “Про інформацію” пеоредбачає, що: 

     1. Інформація з обмеженим доступом може бути  поширена,  якщо вона  є  суспільно  необхідною,  тобто  є  предметом  суспільного  інтересу,  і право громадськості  знати  цю  інформацію  переважає потенційну шкоду від її поширення

     2. Предметом суспільного інтересу вважається інформація,  яка свідчить  про  загрозу  державному  суверенітету,   територіальній цілісності  України;  забезпечує  реалізацію  конституційних прав, свобод  і  обов\’язків;  свідчить  про  можливість  порушення  прав людини,  введення  громадськості  в оману,  шкідливі екологічні та інші негативні наслідки діяльності  (бездіяльності)  фізичних  або юридичних осіб тощо.

Таким чином, якщо для відеозйомки існував суспільний інтерес (наприклад, під час прийому посадова особа порушувала закон, правила етики тощо), то її проведення без погодження із чиновником не буде становии порушення законодавства України. На користь такої думки свдчить і те, що відеозйомка проводилась у публічному місці в той час, коли сільський голова виконував свої посадові обов”язки.

Але, оскільки в питанні зазначається про проведення відеозйомки під час прийому громадян, варто звернути увагу на те, що така відеозйомка не повинна порушувати прав громадян. які прийшли на прийом, зокрема, не повинна порушувати права на таємницю особистого та приватного життя людини. Так, якщо відвідувач виклаає чиновнику свої проблеми, описуючи події, які відносяться до сфери його приватного життя, така відеофіксація буде законною, якщо на це є згода зазначеного громадянина.

Однак, якщо відеозйомка проводиться із коридору (холу тощо) через відкриті двері – це означає, що ні чиновник, ні відвідувач не приховують подій, які відбуваються в кабінеті, не вживають дій, по забезпеченню конфіденційності розмови, хоча розуміють, що їх можуть почути і побачити інші відвідувачі. В такому випадку, на нашу думку, до відеозйомки необхідно застосовувати правило проведення відеофіксації в публічних місцях, на заходах публічного характеру, що означає, що згода осіб на проведення такої відеозйомки презюмується.

__________________________________________________________________

Людмила Опришко – адвокат, медіа-юрист, медіа-тренер.

Має більш ніж 20-річний досвід адвокатської роботи в галузі цивільного, кримінального, господарського права, і, зокрема, інформаційних спорів, захисту авторських прав, захисту журналістів/ЗМІ у справах про захист честі, гідності, ділової репутації, про спростування інформації, захист приватності, відшкодування матеріальної і моральної шкоди та інших.

Успішно представляла інтереси журналістів М. Вересня, О.Єльцова в українських судах, має успішний досвід ведення справ про доступ до інформації.

Спільно з юристами Л.Панкратовою та О.Бурмагіним у рамках діяльності ІРРП надає правову допомогужурналістам.

У співпраці з Л.Панкратовою виграла справу „Газета «Україна-Центр» проти України“ в Європейському суді з прав людини.

——————————————————————————

* Надсилайте ваші запитання у розділ “Консультації” на адресу: law.irrp.org.ua@gmail.com  з темою листа “Питання юристу“.

Loading

Для отримання юридичної допомоги
заповніть анкету

    П.І.Б.*

    Організація

    E-mail*

    Телефон

    Деталі звернення

    Яка юридична допомога вам потрібна? *

    Юридична консультаціяДопублікаційна експертизаПравовий захист у судіСкладання інформаційного запиту

    Завантажте документи/файли

    * - обов'язкові поля

    ×














    ×