Чи можна подати позов про доступ до публічної інформації за власною адресою проживання чи тільки за місцезнаходженням відповідача – органу влади, посадової особи? Якщо я працюю в регіоні, а права порушено київським органом влади, я мушу подавати позов і їздити до столиці?

Чи можна подати позов про доступ до публічної інформації за власною адресою проживання чи тільки за місцезнаходженням відповідача – органу влади, посадової особи? Якщо я працюю в регіоні, а права порушено київським органом влади, я мушу подавати позов і їздити до столиці? 

Питання щодо територіальної підсудності справ достатньо чітко прописано в КАС України. В контексті доступу до інформації ці правила мають свої особливості. Нижче можна ознайомитись із повним текстом ст.19 Кодексу адміністративного судочинства України, яку безпосередньо присвячено територіальній підсудності адміністративних справ. В цій консультації ми спробуємо дати розгорнуті коментарі щодо її застосування на практиці.

Як бачимо частина 1 передбачає ЗАГАЛЬНЕ правило – справи вирішуються судом за місцезнаходженням відповідача. Проте, в цій частині головне, як закінчується ця норма – «крім випадків, передбачених цим Кодексом». Адже, більшість конфліктних випадків щодо доступу до інформації стосуються саме цих, окремих випадків, про які йдеться у частині 2 та частині 4 статті 19 КАС України.

Зрозуміло, що стосовно таких суб’єктів, КАС – процесуальний кодекс, який встановлює правила розгляду справ між умовно громадянином і державою – не містить жодних процедур. В тому числі, й щодо територіальної підсудності. Тому, саме частина 4 статті 19 КАС, яка говорить, що якщо немає в кодексі правил – саме позивач обирає територіально відповідний суд – набула особливого значення. Тепер, якщо Ваше право на отримання інформації порушила приватна юридична особа, яка є розпорядником інформації, Ви, відповідно до наведених вище норм маєте право самі обирати адміністративний суд.

Стаття 19. Територіальна підсудність адміністративних справ

1. Адміністративні справи вирішуються адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, передбачених цим Кодексом.

2. Адміністративні справи з приводу оскарження правових актів індивідуальної дії, а також дій чи бездіяльності суб\’єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об\’єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача, або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, передбачених цим Кодексом. Якщо така особа не має місця проживання (перебування, знаходження) в Україні, тоді справу вирішує адміністративний суд за місцезнаходженням відповідача.

3. Адміністративні справи з приводу оскарження нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, міністерства чи іншого центрального органу виконавчої влади, Національного банку України чи іншого суб\’єкта владних повноважень, повноваження якого поширюються на всю територію України, крім випадків, передбачених цим Кодексом, адміністративні справи з приводу оскарження рішень Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері державних закупівель, адміністративні справи, відповідачем у яких є закордонне дипломатичне чи консульське представництво України, його посадова чи службова особа, а також адміністративні справи про анулювання реєстраційного свідоцтва політичної партії, про заборону (примусовий розпуск, ліквідацію) політичної партії вирішуються окружним адміністративним судом, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ.

4. У разі невизначеності цим Кодексом територіальної підсудності адміністративної справи така справа розглядається місцевим адміністративним судом за вибором позивача.

Олександр Бурмагін, медіа юрист ІРРП

Ви можете прокоментувати цю новину та іншіі, поставити запитання на Юридичному форумі ІРРП, пряме посилання на цю тему
Також надсилайте ваші запитання у розділ “Консультації” на адресу: law.irrp.org.ua@gmail.com  з темою листа “Питання юристу“.

Loading

Для отримання юридичної допомоги
заповніть анкету

    П.І.Б.*

    Організація

    E-mail*

    Телефон

    Деталі звернення

    Яка юридична допомога вам потрібна? *

    Юридична консультаціяДопублікаційна експертизаПравовий захист у судіСкладання інформаційного запиту

    Завантажте документи/файли

    * - обов'язкові поля

    ×














    ×