Автор: Дмитро Добродомов, «Інформатор» 

Мало того, що євроарену у Львові споруджують без відповідних дозволів та авторського нагляду – нині навіть невідомо, за яким проектом ведеться будівництво!

Автор: Дмитро Добродомов, «Інформатор» 

Мало того, що євроарену у Львові споруджують без відповідних дозволів та авторського нагляду – нині навіть невідомо, за яким проектом ведеться будівництво!

До редакції «Інформатора» потрапили документи, котрі свідчать: стадіон до Євро-2012 у Львові нині будують за відсутності дозвільних документів, авторський нагляд здійснює фірма, котра не має на це права, а фактичний замовник узагалі не може виступати у цій ролі, позаяк земельна ділянка під стадіон вилучена із його користування. Ці дивні факти змусили нас узятися до ретельного розслідування.

Будівництво багатостраждальної євроарени у Львові ще на етапі проектування стало справжнім каменем спотикання на шляху проведення матчів континентальної футбольної першості у Львові. Спершу непорозуміння із проектувальником – австрійською фірмою «Альпіна» (згодом відмовилася від будівництва), дивний тендер із генпідряду (поза конкурсом перемогло ТзОВ ПБП «Азовінтекс»), періодичні непорозуміння із розташуванням стадіону, фінансуванням будівництва тощо. Одне слово, стратегічний для міста об\’єкт перманентно породжує незрозумілі загалу скандали. Уболівальники хвилюються, натомість влада заспокоює. «Уряд вчасно профінансував, будівельна компанія працює на повну потужність. До Євро-2012 стадіон стоятиме, як огірочок. Усе буде добре», – запевнила під час останнього візиту до Львова Ю. Тимошенко. Звісно, цього хотілося б, – однак з огляду на деякі факти, які в міськраді ретельно приховують, зрозуміло, що є нюанси. Причому доволі серйозні. Втім, усе по порядку.

Що приховують будівельники?

Ще в лютому 2009 року інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області надіслала на адреси керівника облдержадміністрації, голови облради, обласного прокурора та в СБУ доволі об\’ємного листа. Починається він заявою, що інтригує: «У зв\’язку з розповсюдженням міським головою м. Львова Садовим А.І. неправдивих відомостей про фактичний стан розгляду інспекції заяв по видачі дозволів на виконання будівельних робіт на об\’єктах до Євро-2012, повідомляємо…» А далі – факти.

При проведенні перевірок дозвільний орган – йдеться у цьому документі – стикнувся з дивною поведінкою керівництва ТзОВ «ПКБ “Азовінтекс”» (генпідрядник із будівництва стадіону). Мало того, що відповідальний за ведення будівельних робіт Семьонов І.О., з яким було попередньо узгоджено час і дату проведення перевірки дотримання під час виконання будівельних робіт містобудівного законодавства, взагалі не з\’явився на об\’єкті, комісія так і не змогла отримати жодної необхідної для перевірки документації (проектних документів, журналів робіт, авторського та технічного нагляду, актів прихованих робіт, паспортів якості на продукцію).

Жодних пояснень щодо такого нахабного ігнорування пан Семьонов не надав досі, надалі уникаючи будь-яких контактів із дозвільною держструктурою (не відповідав навіть на телефонні дзвінки). І це при тому, що комісію було створено на вимогу ГУ УМВСУ в Львівській області – правоохоронців врешті теж зацікавило, чи все гаразд із будівництвом стратегічного об\’єкта, щодо якого постійно спалахують скандали.

Невдовзі мотив поведінки генпідрядника став дещо прояснятися: начальник служби охорони стадіону не наважився перешкоджати комісії й допустив її членів на об\’єкт. Навіть візуального огляду майданчика було достатньо для невтішного висновку – тут порушують! «Будівельні роботи ведуть без дозволу на їх виконання», – констатував начальник інспекції Михайло Сірків. І уточнив, які саме роботи проводять усупереч ст. 29 Закону України «Про планування і забудову територій». Це, зокрема, влаштування фундаментів в осях трибун, спорудження підстилаючих основ під фундаменти, арматурних каркасів залізобетонних колон тощо. Без дозволів навіть зводять тимчасовий бетонний завод для потреб будівництва стадіону!

Усі ці порушення були викладені у листі (№7/13-06-4422 від 20.08.2009 р.), котрий інспекція надіслала у відповідні силові та державні структури. Однак жодних фактичних дій щодо усунення викладених у ньому порушень міська влада так і не здійснила. Виникає логічне запитання: чому? Відповідь можна знайти, уважно проаналізувати дії керівництва міста.

22.01.2009 р. управління комунального будівництва департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради (УКБ) звертається до інспекції зі заявою про надання дозволу на виконання будівельних робіт із будівництва стадіону на вул. Стрийський – Кільцевій дорозі. Того ж дня, згідно з наданим комплексним висновком державної експертизи, отримує дозвіл на проведення першого етапу «нульового циклу» (фундаменти в осях №10-15). Тоді ж узгоджено (а це дуже важливо для подальшого аналізу дій міськради), що: 1. замовником по об\’єкту виступає УКБ; 2. підрядником – ТзОВ «ПКБ “Азовінтекс”»; 3. авторський нагляд здійснює ТзОВ «Арніка»; 4. акт на землекористування виданий УКБ; 5. технічний нагляд здійснювало УКБ.

Хто ж контролює роботи?

19.08.2009 р. УКБ подає чергову заяву з проханням надати дозвіл на виконання будівельних робіт. Однак додані до неї документи – переважно незавірені ксерокопії та факсограми. При цьому в заявці подано наказ №1А (факсокопія) від 02.01.2009 р. (особлива увага на дату!) ТзОВ «Гіпромез» «Про авторський нагляд за будівництвом комплексу споруд та інженерних мереж футбольного стадіону».

Дуже дивно, адже в аналогічній заяві УКБ від 22.01.2009 р. вказано, що авторський нагляд здійснює ТзОВ «Арніка»! Це підтверджує і «Договір про врегулювання розрахунків за договором на виконання проектних робіт та керівництво проектом», укладений 05.06.2009 р. між проектувальником стадіону «Альпіною», генпідрядником ТзОВ ПБП «Азовінтекс» та замовником будівництва УКБ. У ньому чітко вказано: не встановлено, що авторський нагляд буде здійснювати ТзОВ «Гіпромез» – відповідно, ця фірма не має жодного правового відношення до авторських прав!

Варто додати, що роль «Арніки» у цій історії теж неоднозначна. «Інформатор» роздобув документи, котрі вказують на не менш дивну (м\’яко кажучи) поведінку цієї фірми. У листі від 17.10.2009 р., котрий «Альпіна» надіслала на адресу архітектурної студії ТзОВ «Арніка», останню категорично застерігають від «передачі без попереднього письмового дозволу жодних документів, відомостей, даних, результатів та ін., що пов\’язані з виконанням робіт по спорудженню стадіону». Австрійці також нагадують керівникові цієї структури Володимирові Следзю – відповідну довіреність, надану йому 29.04.2008 р. на проведення від імені компанії «Альпіна БАУ ГМБХ» усіх необхідних робіт та складання документів, що стосуються проекту стадіону у Львові, було відкликано 14.10.2008 р.

Австрійські проектувальники недарма захвилювалися: річ у тім, що акт прийому-передачі проектно-кошторисної документації між «Арнікою» та УКБ відбувся ще 07.08.2008 р. Нагадаємо, що після драматичних перемовин із «Альпіною» міськрада стверджує, що проблему з оплатою послуг із проектуванням (понад 3 млн євро) врешті вирішено. Натомість інспекція стверджує, що нині взагалі невідомо, яку проектну документацію застосовують при будівництві стадіону та хто фактично повинен вести контроль за її дотриманням. Це незрозуміло й правоохоронцям, котрі теж зацікавилися дивними будівельними кульбітами (саме на основі звернення правоохоронців наказом №210 від 15.06.2009 р. і було призначено позапланову перевірку будівництва в період із 29.06.2009 р. по 08.07.2009 р.)

А замовник – без землі!

Далі – ще цікавіше. У заяві УКБ від 19.08.2009 р. є посилання на державний акт на право користування земельною ділянкою (ЯЯ №180475 від 10.07.2009 р.). Однак ухвалою Львівської міськради від 09.04.2009 р. (три місяці потому!) «Про надання комунпідприємству “Дирекція з будівництва стадіону у м. Львові департаменту Євро-2012 земельної ділянки по вул. Стрийський – Кільцевій дорозі”» зазначено, що «земельну ділянку із користування УКБ вилучено та зараховано її до земель міста».

Таким чином цю територію передано іншому комунальному підприємству, котре зобов\’язане виготовити технічну документацію на землекористування та акт на право постійного користування нею. Зрозуміло, що державний акт на право постійного користування «стадіонною» землею, виданий УКБ та зареєстрований 28.12.2007 р., втрачає чинність із дня державної реєстрації (??????) комунальним підприємством «Дирекція з будівництва стадіону у м. Львові». Натомість дивним чином з\’являється новий акт, зареєстрований 10.07.2009 р.

«Згідно з поданими документами, земельна ділянка вилучена із користування УКБ, тому ця структура не може, відповідно до чинного законодавства, виступати замовником будівництва стадіону, – відповів на наше звернення керівник інспекції Михайло Сірків. – До того ж, 15.07.2009 р. виконком міськради прийняв рішення №499, яким надав дирекції функції замовника будівництва стадіону та зобов\’язав її звернутися до ПКБ “Азовінтекс” із пропозицією переукласти договір підряду на будівництво стадіону – до 01.08.2009 р. Натомість факт зміни замовника та користувача земельної ділянки було свідомо приховано при подачі заявки на отримання дозволу УКБ, а також на нараді в ЛОДА 26.08.2009 р. У такій ситуації правових підстав для видачі дозволу на будівництво нині немає (станом на 31.08.2009 р. функцій замовника не переоформлено, договору про авторський нагляд не подано)».

Більше того, на прохання УКБ (у листі від 31.08.2009 р №2504/1910 управління просить надати до 04.09.2009 р. проектну документацію щодо об\’єкта «Будівництво стадіону на вул. Стрийській – Кільцевій дорозі» для зняття ксерокопії та передачі в Міністерство з надзвичайних ситуацій України на розгляд і погодження) вся проектна документація щодо стадіону повернута 02.09.2009 р. по акту прийому-передачі УКБ. Як видно з листа, в УКБ цих документів немає. Як же тоді воно може виконувати повноцінні функції замовника?!

Отакої! Бравурно звітуючи про хід робіт із будівництва євроарени, відповідальні особи (насамперед у мерії) приховують факти відсутності дозволів на будівництво, не можуть виразно (читай – документально) підтвердити, за яким узагалі проектом споруджується стадіон (і чому авторський нагляд за ним здійснює фірма, з котрою навіть не укладено договору) і як замовником будівництва виступає УКБ, котре втратило право на користування цією земельною ділянкою.

«Усі проблеми – починаючи з 2007 року із стосунків з “Альпіною” і донині – створює керівництво Львівської міськради. Саме там приймають основоположні рішення, в які закладають суперечності, котрі паралізують діяльність як державних органів, так і підприємств, що здійснюють будівництво стадіону, – продовжує Михайло Сірків. – Це просто спроби перекласти вину на інших. Тобто керівництво міськради приймає рішення, яких саме потім не виконує, та створює патові ситуації, скликаючи безконечні комісії для нібито вирішення проблеми. Узяти, хоча б, ситуацію із видачею дозволів. Вирішення питань щодо оформлення документів для їх видачі належать саме до компетенції міськради. Висновки робіть самі…»

Умовиводи невтішні. Якщо влада не здатна, хоча володіє всіма інструментами, споруджувати об\’єкт без порушень закону, не маніпулюючи документами й актами, не створюючи навколо будівництва стратегічної для міста споруди повний безлад, то що казати людям, котрі скаржаться на перепони з боку цієї ж влади при вирішені аналогічних (звісно, не у таких масштабах) проблем?!

Можна припустити, що хаос комусь дуже вигідний: наприклад, щоби завбачливо зняти з себе відповідальність чи за провал будівництва, чи (не дай, Боже!) якщо у майбутньому на об\’єкті виникнуть надзвичайні ситуації.

Варто також пам\’ятати, що йдеться про освоєння величезних коштів, тож і цей фактор може бути причиною штучного створення проблем. Про це – у другій частині нашого розслідування, котре читайте в наступному номері «Інформатора».

Кейс

Відповідно до «Порядку здійснення авторського нагляду під час будівництва об\’єкта архітектури», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України 21.07.2007 р. №903, вказано, що авторський нагляд здійснюють архітектор – автор проекту об\’єкта архітектури, інші розробники затвердженого проекту або уповноважені особи відповідно до законодавства та договору із замовником протягом усього періоду будівництва. Авторський нагляд та передбачає контроль за відповідністю будівельно-монтажних робіт проекту.

Документ

«Враховуючи факт виконання будівельних робіт без дозволу та через неможливість реалізовувати повноваження інспекції, прошу створити комісію на предмет ідентифікації будівництва стадіону проектній документації та відповідності виконаних будівельних робіт ДБН при будівництві стадіону, правомірності зведення бетонного заводу, якості продукції, що застосовується при будівництві», – про це йдеться у листі інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Львівський області на ім\’я керівника облдержадміністрації, голови облради, мера, обласного прокурора та начальника СБУ в області.

Список зауважень до будівництва стадіону (складений експертами)

Не підготовлено генплану розвитку території навколо стадіону, особливо це стосується зв\’язку із планом-схемою на час проведення Євро-2012, згідно з рекомендаційними матеріалами UEFA Event Overlay.

Розбивка «чистої» місткості дуже приблизна, детальна перевірка креслень показала, що загальна кількість місць є меншою, ніж погоджена на стадії ескізного проекту (загальна місткість – 33400, а «чиста» – 30000 глядачів). Немає детальних розрахунків, усе – приблизні дані, що потребують уточнення.

Основна вимога УЄФА – це відсутність на території забудови водогонів, шумової зони аеропортів та злітно-посадочної зони. Зроблено з точністю до навпаки. Стрийський водогін – посередині стадіону, територія забудови практично дотична до шумових зон та злітно-посадочної смуги.

У проекті не передбачено пунктів першої допомоги для глядачів віп-зони та трибун другого ярусу. Кількість місць для інвалідів не відповідає вимогам УЄФА для ЧЄ-2012, згідно з якими необхідно забезпечити місця для ста неповносправних та ста супроводжуючих. Не проведено детального розрахунку кількості санвузлів для чоловіків та для жінок. Немає концепції вивезення сміття, стратегій доступу до виходу зі стадіону, екстреної евакуації, підтверджених розрахунками:

відсутня концепція доступу, розподіл турнікетів для забезпечення рівномірного потоку глядачів по всіх секторах (550 осіб на 1 турнікет);

доступ та евакуація для осіб з обмеженими фізичними можливостями;

місце розташування та концепція пожежної безпеки безпечних зон;

забезпечення доступу до безпечних зон максимум за 8 хв.

Перевірка проекту показала, що кількість глядачів по різних входах розподілена нерівномірно, що призведе до створення черг. Розрахунок найдовшого шляху, який має пройти глядач, засвідчує, що провести евакуацію за вісім хвилин неможливо, що порушує вимоги УЄФА.

Роботи, котрі нині виконують, фактично незаконні. Робочий проект виконується без авторського нагляду, тож відповідати за наслідки будівництва нікому. Не подано специфікацій матеріалів та вимог до якісних характеристик – було лише посилання на якість аналогічного стадіону в м. Клагенфурт, а не якісні стандарти Євросоюзу. Замовник придбав типовий проект. Необхідно зважити на досвід Клагенфуртського стадіону під час проведення Євро-2008, коли УЄФА мало ряд зауважень до безпеки та доступу до спортивної арени.

Loading

Для отримання юридичної допомоги
заповніть анкету

    П.І.Б.*

    Організація

    E-mail*

    Телефон

    Деталі звернення

    Яка юридична допомога вам потрібна? *

    Юридична консультаціяДопублікаційна експертизаПравовий захист у судіСкладання інформаційного запиту

    Завантажте документи/файли

    * - обов'язкові поля

    ×














    ×