Під час звернення до медиків з приводу інформації про жінку, яку підстрелили вдень в одному з центральних районів міста, вони відмовляються коментувати ситуацію, посилаючись на лікарську таємницю та відповідальність за її розголос. Запевнення у тому, що персональні дані (ПІБ, дата народження тощо) не будуть розголошені, не приймаються. 

Під час звернення до медиків з приводу інформації про жінку, яку підстрелили вдень в одному з центральних районів міста, вони відмовляються коментувати ситуацію, посилаючись на лікарську таємницю та відповідальність за її розголос. Запевнення у тому, що персональні дані (ПІБ, дата народження тощо) не будуть розголошені, не приймаються. Чи законно лікарі відмовляються надавати будь-яку інформацію журналістам? 

Відповідає Людмила Панкратова, медіа-юрист, медіа-тренер, адвокат (Інститут розвитку регіональної преси):

Відповідаючи на Ваше питання, звертаю увагу на існування наступних нормативних актів, які гарантують пацієнту права на збереження таємниці про стан його(її) здоров\’я.

Так, Основами законодавства України про охорону здоров\’я  передбачено  наступні норми: 

Стаття 39-1. Право на таємницю про стан здоров\’я 

 Пацієнт має  право на таємницю про стан свого здоров\’я,  факт  звернення за медичною допомогою,  діагноз,  а також про відомості, одержані при його медичному обстеженні. 

Забороняється вимагати  та  надавати  за  місцем  роботи  або навчання інформацію про діагноз та методи лікування пацієнта.

Стаття 40. Лікарська таємниця 

Медичні працівники та інші особи, яким у зв\’язку з виконанням професійних або службових обов\’язків стало відомо про хворобу, медичне обстеження, огляд та їх результати, інтимну  і сімейну сторони життя громадянина, не мають права розголошувати ці відомості, крім передбачених законодавчими актами випадків.

При використанні інформації, що становить лікарську таємницю, в навчальному процесі, науково-дослідній роботі, в  тому числі у випадках її публікації у спеціальній  літературі,  повинна бути забезпечена анонімність пацієнта. 

Цивільний Кодекс України, ст. 286 передбачає наступне:

1. Фізична особа має право на таємницю про стан свого здоров\’я, факт звернення за медичною допомогою,  діагноз, а також про відомості, одержані при її медичному обстеженні. 

2. Забороняється  вимагати та подавати за місцем роботи або навчання інформацію  про  діагноз  та  методи  лікування  фізичної особи. 

3. Фізична особа зобов\’язана утримуватися від поширення  інформації, зазначеної у частині першій цієї статті, яка стала їй відома у зв\’язку з виконанням службових обов\’язків або з інших джерел. 

4. Фізична  особа  може  бути  зобов\’язана   до   проходження  медичного огляду у випадках, встановлених законодавством. 

Отже, відповідно до вказаних нормативних актів, медики правомірно відмовляють надавати інформацію про пацієнтів. Така інформація може бути надана самим пацієнтом, або лікарями лише за наявності письмової згоди пацієнта.
Однак, преса також повинна повідомляти про суспільно-важливі події, які стосуються злочинів та здоров”я  осіб, які потерпають від злочинів. Така інформація повинна надаватися лікарями без зазначення персональних даних осіб та вказання на їхню ідентифікацію (адреса пацієнтів, їхні фото).
Зверніть увагу, що у резонансних  подіях ( наприклад, справа Оксани Макар) медіа повідомляло інформацію про стан здоров”я пацієнтки, але це робилося за згодою самої потерпілої та її родичів.
Рекомендую у своїм матеріалах посилатися тільки на відкриту ( вже оприлюднену інформацію) та намагатися отримати згоду пацієнтів на оприлюднення інформації про стан їхнього здоров”я. У іншому випадку  редакція може отримати позов від пацієнтів про те, що була оприлюднена інформації без їхньої згоди, тобто позов про втручання у приватне життя. 

Людмила Панкратова, медіа-юрист,  медіа-тренер, адвокат,  ГО «Інститут розвитку регіональної преси».

Має десятирічний досвід адвоката з питань трудового, комерційного права, інформаційних спорів та захисту прав людини.

Також має великий досвід тренерської роботи, провела більше 100 семінарів, тренінгів, конференцій, круглих столів для журналістів, юристів та суддів України з питань міжнародних стандартів свободи слова.

Веде справи у Європейському суді з прав людини, співпрацює з проектом SCOOP щодо юридичного забезпечення проведення журналістських розслідувань.

У співпраці з Л.Опришко виграла справу «Газета «Україна-Центр» проти України» в Європейському суді з прав людини.

Спільно з юристами Л.Опришко та О.Бурмагіним у рамках діяльності ІРРП надає правову допомогу журналістам.

Отримати юридичну допомогу журналістам та ЗМІ можна заповнивши форму

Loading

Для отримання юридичної допомоги
заповніть анкету

    П.І.Б.*

    Організація

    E-mail*

    Телефон

    Деталі звернення

    Яка юридична допомога вам потрібна? *

    Юридична консультаціяДопублікаційна експертизаПравовий захист у судіСкладання інформаційного запиту

    Завантажте документи/файли

    * - обов'язкові поля

    ×














    ×