Автор: Максим Опанасенко, Бюро журналістських розслідувань «Свідомо» (Київ), липень 2011

— Вступна кампанія пройде максимально прозоро і спокійно, — таку заяву міністр освіти та науки Дмитро Табачник зробив за тиждень до початку подання абітурієнтами документів у вузи.

Але щойно охочі почали це робити, на адресу МОНу посипалися тисячі прокльонів.

Нагадаємо, про новацію йдеться у наказі за №291 від 28.03.2011 р., зареєстрованому в Мін’юсті від 20.04.2011 р.

Автор: Максим Опанасенко, Бюро журналістських розслідувань «Свідомо» (Київ), липень 2011

— Вступна кампанія пройде максимально прозоро і спокійно, — таку заяву міністр освіти та науки Дмитро Табачник зробив за тиждень до початку подання абітурієнтами документів у вузи.

Але щойно охочі почали це робити, на адресу МОНу посипалися тисячі прокльонів.

Нагадаємо, про новацію йдеться у наказі за №291 від 28.03.2011 р., зареєстрованому в Мін’юсті від 20.04.2011 р.

Труднощі такого вступу

Торік МОН сварили за черги біля приймальних комісій, які спричиняли теплові удари та втрату свідомості в абітурієнтів. За це прем’єр-міністр Микола Азарова навіть насварив Табачника на засіданні уряду. Тож ще восени міністр заявив про розробку системи “Електронний вступ” — сервіс, за допомогою якого вступники можуть надсилати документи у вузи через Інтернет. У березні відбулася презентація системи, а 1 липня — в перший день здачі документів — система почала “глючити”.

— Що це за система? Нічого не працює, я зареєструвалася, зайшла в особистий кабінет, атестат підтверджено, але сертифікат не підтверджується, написано, що не співпадає з базою даних, коли я вводжу все правильно. Що робити? Так я нікуди не вступлю! — таких повідомлень на спеціально створеному форумі для вступників — тисячі. Підхід “Електронного вступу” до кожного абітурієнта індивідуальний — за когось система самовільно подала заяви в університет, комусь забула порахувати бали сертифікатів, когось не пускає взагалі.

Проблему бачать і у вузах. Громадська організація “ОПОРА” проаналізувала умови вступу до 30 університетів та академій. Виявилося, 27 із них не внесли вступ за Інтернетом до своїх правил. Дмитро Табачник на це відповідає, що електронний вступ — річ добровільна.

— Якщо не вдалося подати документи через Інтернет, то є ще 30 днів, щоб поїхати і подати документи до приймальної комісії, — додає він. Але ця проблема серйозніша, ніж необхідність самим везти документи. За підрахунками МОНу, станом на 18 липня 43 тисячі абітурієнтів скористалися системою. Але через її збої заяви можуть не дійти до вузів або дійти з викривленими даними, про що абітурієнти навіть не знатимуть. Один із них — активіст молодіжної організації “Пряма дія” Микола Старков подав до суду на Міносвіти.

— Я вважаю, що технічна недосконалість електронного вступу порушує мої права, — каже юнак. — У таких документів немає юридичного статусу. Якщо до комісії чомусь не дійшов файл, абітурієнт ніяк не доведе, що він його відсилав.

А тим часом збої дала вже й інша електронна система, яка три роки визначала, хто куди має вступити, а хто ні, — “Конкурс”.

Конкурс “глюків”

У “Конкурсі” розміщують дані про абітурієнтів, їхні бали й обрані університети. І цей сервіс у липні почав додавати абітурієнтам бали “з неба” і вперто відмовляється враховувати дані окремих вступників.

Віка Грабовенко, Оля Мисіна, Катя Герасимчук… Вони і ще десяток їхніх товаришів по вступу на факультет “Право” престижного Київського економічного університету ім. Гетьмана (КНЕУ) — призери та переможці олімпіад. Принаймні так вважає “Конкурс”. Система, відповідно, додала їм по 30-50 балів і підняла в рейтингу на 20-33-ті позиції, що дозволяють вступити на бюджетні місця. Коли ж ми підняли списки переможців і призерів олімпіад, то не знайшли там жодного вище вказаного прізвища.

— Та не дивіться ви той “Конкурс”. Він “глючить” постійно. Додає бали сам. Ми вивішаємо в себе на сайті список, він буде правдивим, — заявив “Свідомо” відповідальний за вступ у КНЕУ Юрій Солодко.

Проте це — не жарти. Адже кожен абітурієнт має право подавати заяви на вступ до п’яти вузів. І саме за допомогою системи “Конкурс” — аналізуючи своє та конкурентів місце у рейтингу — вступники визначають, куди їм нести оригінали документів. Помилкова інформація може не дати абітурієнту вступити в омріяний вуз, якщо занизить або зависить його рейтинг.

Хто за цим стоїть

Розробником системи “Електронний вступ”, за інформацією МОН, безкоштовно, а отже, без тендеру, стала компанія “Імперія-Інфо”. Вона володіє сайтом “Єдине інформаційне вікно України”. Його відкрили у жовтні 2010 р., причому спільно з Міносвіти, аби разом висвітлювати всі освітні події в країні. У травні “Свідомо” поцікавилося: чому державний орган допомагає створювати приватний сайт? Адже і МОН, і власники сайту почали надсилати ректорам університетів листи з пропозицією розмістити інформацію про їхній заклад. І платити за це треба було по 7,5 тис. грн за квартал, або 30 тисяч — на рік.

Скільки вузів погодилися? Ці дані сайт не оприлюднює. Загалом в Україні — 854 таких закладів. Тому “Імперія-Інфо” має шанс заробляти 25620000 грн на рік.

До речі, власником сайту і ТОВ “Імперія-Інфо” є 24-річний киянин Олександр Гудков. Він закінчив університет Гетьмана. Паралельно з освітнім сайтом чоловік має й інший бізнес — фірму, що готує і розвозить Києвом… китайську їжу.

Із МОНом його пов’язує батько — Микола Гудков. Він чотири роки працював разом із Сергієм Барановим-Мохортом, який нині очолює Департамент персоналу і керівних кадрів міністерства.

Чому збій відбувається в обох системах? Для точної відповіді потрібен незалежний технічний аналіз. Програмісти з системи “Конкурс” неофіційно скаржаться: всі проблеми — через об’єднання з приватною системою “Електронний вступ”. Ту ж версію у розмові зі “Свідомо” висунув і представник “Імперія-Інфо”. Тоді ми запитали у заступника міністра освіти Бориса Жебровського, чому МОН співпрацює з приватною компанією, чия робота створює проблеми для сотень тисяч абітурієнтів?

— Мені байдуже — електронно, не електронно… Для мене важливо, що вступлять цього року всі. А та компанія… Ну там, мабуть, якісь специ працювали, тендери проводили… Якщо можете щось порадити з технічного боку — будь ласка, — такою була відповідь.

До речі, ІА “Світ освіт” 20 липня повідомило, що “Електронний вступ” активно працює. І наводить останні дані: о 13.00 цього дня кількість поданих через Інтернет заяв становить 59211. Загальна кількість зареєстрованих користувачів — 26350 осіб.

Найактивнішими, за їхніми даними, наразі є вступники з Сумської області (5903 заяви подали через “Електронний вступ”), Києва (3883), Хмельницької (3574), Дніпропетровської (3416) та Львівської областей (3129). Тернопілля у цьому рейтингу — на 20 місці.

 

Довідка

 

Міносвіти радить абітурієнтам телефонувати на консультативний номер — (044) 239-86-20.

Телефони громадських активістів: “ОПОРА” — (044) 225-32-81, Комітет виборців і “Осоння” — (044) 425-23-01. Ці організації цьогоріч спільно спостерігають за вступною кампанією. Попереду найголовніше — боротьба за те, щоб вам та іншим чесно порахували бали.

 

“Я нікого не звинувачую, просто не знаю, що з тестами…”

Абітурієнти задоволенні “Електронним вступом”, каже ректор Тернопільського національного педуніверситету ім. В. Гнатюка Володимир Кравець. Проблему чоловік, який є ще й головою ради ректорів місцевих вузів, вбачає в іншому.

— Значних змін у вищій освіті ні за Вакарчука, ні за Табачника я не відчув, — каже пан Кравець. — Можливо, є різниця у змісті тестів чи підходах до формулювання питань. Але я не сприймаю тести, якщо їх можна скласти принаймні на середній бал, сліпим натисканням кнопок. А ми це пробували, навіть не читаючи. І виходило!

У педвузі ще до запровадження незалежного оцінювання ввели власну систему тестувань абітурієнтів. Ці дані в онлайн-режимі, як каже ректор, відразу висвітлювалися на екрані у фойє центрального корпусу вузу. Батьки бачили все — рядок за рядком.

— А тепер оцінки за незалежне тестування діти отримують через два тижні-місяць. Тут я не знаю… Де воно гуляє? Що з ними робиться? Нікого не звинувачую, просто не знаю, — пояснює він.

Володимир Кравець не раз стикався із міністром Дмитром Табачником на деяких фахових зібраннях. Причому не помітив у роботі чиновника якихось особливих негативів.

— Він навіть оперативніше робить багато речей, ніж його попередник, — каже ректор. — Але що стосується гуманітарної сторони — ставлення до історії, української мови, то зрозуміло, чому його критикують. Причому роблять це навіть його однопартійці. Адже Табачника не можна сприймати нормально в цьому плані.

 

Автор: Максим Опанасенко, Бюро журналістських розслідувань «Свідомо» (Київ), липень 2011

http://www.ogo.rv.ua/vybir2010/articles/view/2011-07-25/29447.html

http://www.gk-press.if.ua/node/5070

http://20minut.ua/news/10202399  

Loading

Для отримання юридичної допомоги
заповніть анкету

    П.І.Б.*

    Організація

    E-mail*

    Телефон

    Деталі звернення

    Яка юридична допомога вам потрібна? *

    Юридична консультаціяДопублікаційна експертизаПравовий захист у судіСкладання інформаційного запиту

    Завантажте документи/файли

    * - обов'язкові поля

    ×














    ×