Фото з сайту http://netnews.com.mt

«Ситуація безнадійна»: останній допис у блозі вбитої мальтійської журналістки. Статтю під таким заголовком про вбиту 16 жовтня на Мальті журналістку Дафну Каруану Галіцію, що займалась розслідуваннями, опублікувала вчора ввечері британська The Guardian.

Передруковуємо статтю в українському перекладі (Наталія Жачек).

«Скрізь шахраї, куди не глянь»

Здається, вороги Дафни Каруани Галіції нарешті вирішили, що настав час примусити сміливу журналістку мовчати.

Останній допис у своєму блозі, який вона опублікувала в день загибелі, Дафна Каруана Галіція підсумувала словами, які зараз ще більше приголомшують.

“Скрізь шахраї, куди не глянь. Ситуація безнадійна “.

Каруана Галіція ( 53 роки), відчувала, що мала підстави бути песимістично налаштованою щодо Мальти, а її вороги мали підстави боятися її. Очевидно, хтось  був настільки занепокоєним, що захотів примусити її замовкнути.

Свій останній допис, який з’явилася незадовго до того, як вибухнула машина, в якій вона їхала, Каруана Галіція не вперше адресувала політикам Мальти. Але вони були далекими від небагатьох людей на лінії вогню.

Вона вважала, що фактично Мальту захопили небезпечні кримінальні інтереси та перетворили її на острівну державу, де панує мафія; вона писала про політичну систему, яка пронизана корупцією, де бізнес використовували тільки для відмивання грошей або сплати хабарів, та систему правосуддя, яка або нездатна, або не бажає контролювати ситуацію.

Доказом її побоювань були 15 вбивств у стилі мафії та підриви авто, які трапилися на острові за останні 10 років – і, схоже,  її власне вбивство.

Хоча на Мальті буде багато людей, серед них і її син Метью, які не повірять, що поліція зможе провести належне розслідування її смерті, від слідчих вимагатимуть перевірити те, про що вона писала за останні місяці, та що вона розслідувала перед смертю – це допоможе розкрити її вбивство.

Чи наблизилася ця незалежна журналістка занадто близько до чогось, чи вона когось надто дратувала?

Безумовно, Каруана Галіція створювала багато проблем.

Розслідування, скандал і дострокові вибори

Серед тих, про кого вона писала останній рік, були міністри з уряду та новообраний лідер опозиції; героями її розслідувань були засуджений за контрабанду наркотиків та місцевий мільйонер, який скаржився , що вона безпідставно звинуватила його в тому, що він збудував приватний зоопарк без дозволу на будівництво.

Її стиль був зухвалим, дотепним та дошкульним. Її дописи – а їх багато  – незручними для можновладців. Вона стала найвідомішою репортеркою країни та правдорубом.

Мабуть, найбільшим її досягненням за минулий рік було розпалювання, практично самотужки,  неймовірного  політичного скандалу, в який були втягнені прем’єр-міністр країни, його найближчі політичні союзники та правляча сім’я Азербайджану.

Скандал призвів до того, що в червні прем’єр-міністр Мальти Джозеф Мускат оголосив  дострокові вибори.

Справа складна, тут задіяні інформатор з приватного банку, звинувачення в хабарництві на адресу чільних політиків  та безліч офшорних компаній, – це дестабілізувало положення Муската, лідера правлячої Лейбористської партії .

Немає жодних доказів того, що ця справа пов’язана з її вбивством, – однак це розслідування показує її мужність у боротьбі з представниками влади та її стійкість, незважаючи на погрози.

«Панамські документи»: офшори і зв`язок із сім`єю президента Азербайджану

Розслідування Каруани Галіції побудоване на основі даних, виявлених у «Панамських Документах», які опублікували в квітні минулого року. Серед численних прізвищ  державних чиновників були двоє мальтійських політиків: Кіт Шембрі, начальник штабу Муската та Конрад Міцці, міністр енергетики країни.

Обидва створили схожі структури, у які входили панамські компанії, що належали трастам з Нової Зеландії.

Звинувачення: трасти використовували  для отримання відкатів від багатих росіян, які купили мальтійські паспорти. Публікація викликала вуличні протести та занепокоєння в Брюсселі.

Міцці й Шембрі відкинули звинувачення в будь-яких правопорушеннях. Міцці заявив, що рахунки були створені для отримання доходу від власності в Лондоні, тоді як Шембрі натякнув, що офшорні фірми були пов’язані з його бізнесом, яким він займався перед початком політичної кар’єри. Політики залишилися на посадах.

Раніше цього року Каруана Галіція доповнила цю справу новими деталями. Вона стверджувала, що схема “Панамських документів” також пов’язана з багатим на нафту Азербайджаном, яким керує сім’я Алієва як особистою феодальною власністю.

У тому ж місяці, коли Міцці та Шембрі почали створювати офшорні компанії, вони відвідали Азербайджан разом із прем’єр-міністром та його представником.

Метою візиту було узгодження постачання палива. Незвичним було те, що державні службовці, дипломати та журналісти не були запрошені.

Мільйон доларів дружині мальтійського прем`єра від доньки азербайджанського президента

Хоча результати розслідування викликали, вдруге за рік,  загальнонаціональні протести проти корупції, опозиційній партії забракло голосів під час голосування за вотум недовіри уряду лейбористів на чолі з Мускатом.

Протягом наступних місяців розслідування Каруани Галіції тривало, скандал тим часом не зникав з новин.

Вона зосередилася на загадковій третій стороні, компанії Egrant. У квітні 2017 року, через рік після публікації Панамських документів, Каруана Галіція повідомила, що власницею компанії Egrant є Мішель Мускат, дружина прем’єр-міністра Мальти.

Крім того, вона стверджувала, що платіж на рахунки компанії розміром 1 мільйон доларів надійшов від Лейли, доньки президента Азербайджану.

Представник Мускат назвав це “відвертою брехнем”.

Джерелом інформації для розслідування Каруани Галіції був російський інформаторор з приватного банку Пілатус.

Жінка-інформатор, ім’я якої згодом повідомили (Марія Єфімова), розказала Каруані Галіції, що документи цієї компанії зберігалися в сейфі, який нещодавно винесли з кабінету її начальника на кухню для персоналу, де не було відеоспостереження.

Після того, як Єфімова поскаржилася на заборгованість по зарплатні, керівництво банку Пілатус подало скаргу на неї, звинувативши в “шахрайстві та незаконному привласненні”. У поліції вилучили її паспорт та висунули проти неї звинувачення.

Пізніше Єфімова залишила країну – після того, як поскаржилася прем’єр-міністру на те, що російські приватні детективи розшукали її батька. Напередодні виборів у цій історії стався ще один поворот. Документи, доступ до яких отримали журналісти Guardian, свідчать, що Мальтійське розвідувальне відомство, відділ фінансових розслідувань та аналізу (FIAU), у травні 2016 року оголосило висновок, що з ім’ям Шембрі пов’язана “обґрунтована підозра у відмиванні грошей”  та рекомендувало поліції продовжувати розслідування.

Шембрі не заперечував, що банківські операції мали місце, але запевнив, що кошти були поверненням позики, яку він надав товаришу. Зараз справа розглядається в суді.

Другий звіт відділу фінансових розслідувань та аналізу щодо банку Пілатус свідчить, що банківська установа “явно, можливо навмисне ігнорувала” правила контролю за відмиванням грошей. Керівництво банку засвідчили, що вони повністю дотримується всіх законів і правил.

«Організована злочинність проникла своїми щупальцями в найвищі ешелони влади»

Ще однією причиною занепокоєння для Каруани Галіції була гральна індустрія. За останнє десятиліття Мальта стала світовим центром онлайн-ігор і віртуальних букмекерських контор. В цьому бізнесі працює понад 8000 осіб і його внесок у економіку величезний.

За останніми оцінками, цей сектор оцінюється в  1,2 млрд євро, що складає 12% ВВП Мальти.

Але незважаючи на те, що уряд країни стверджує, що на острові панує “правосуддя світового рівня” для гральної індустрії, з’являлись постійні повідомлення про інфільтрацію італійської мафії в цей сектор економіки – у червні регулятори призупинили діяльність ліцензії одного оператора через зв’язки зі злочинним синдикатом.

В своєму дописі від травня цього року Каруана Галіція зазначила: “Я не знаю, чому нас дивує, що організована злочинність проникла своїми щупальцями в найвищі ешелони влади на Мальті, використовуючи для цього демократію, таким чином послаблюючи її. Якщо це сталося в Італії та Східній Європі, це може статися й тут, де державні інститути набагато слабші ».

 

 1,582 total views,  6 views today

Для отримання юридичної допомоги
заповніть анкету

    П.І.Б.*

    Організація

    E-mail*

    Телефон

    Деталі звернення

    Яка юридична допомога вам потрібна? *

    Юридична консультаціяДопублікаційна експертизаПравовий захист у судіСкладання інформаційного запиту

    Завантажте документи/файли

    * - обов'язкові поля

    ×














    ×