ПРЕС-РЕЛІЗ

30 вересня 2015р. Інститут розвитку регіональної преси (ІРРП) оприлюднив рейтинг відкритості 47 офіційних веб-сайтів судів вищого та апеляційного рівня.

Моніторинг відкритості веб-сайтів судів України проводиться вперше та включає оцінювання за 111 змістовними та 48 технічними параметрами. Змістовні параметри передбачають оцінювання на повноту, актуальність та навігаційну доступність інформації, а технічні параметри демонструють наявність або відсутність певної технічної можливості. Для дослідження було обрано всі суди апеляційної ланки та вищі суди – Конституційний Суд України, Верховний Суд України, Вищий спеціалізований суд України, Вищий господарський суд України, Вищий адміністративний суд України.

Мета дослідження – визначити, наскільки веб-сайти судів відповідають вимогам Закону України «Про доступ до публічної інформації» та як зручно користуватися інформацією та електронними сервісами на сайтах судів.

«Ми прагнемо, щоб офіційні веб-сайти судів не лише були ефективним засобом інформування інформування про своє місцезнаходження, реквізити для сплати судового збору, але і дозволяли прослідкувати результати судових справ, дізнатися інформацію про витрачання коштів та скористатися електронними сервісами», — сказала керівник проекту ІРРП, медіа-юрист Людмила Панкратова.  — Наша мета — допомогти судовим органам створити такі офіційні веб-ресурси, які будуть містити максимум публічної інформації, що сприятиме відновленню довіри громадян до судів».

Загальний показник інформаційної вікритості на досліджених веб-сайтах судів за 2015 рік становить 38,13 %, відповідно 61,87%  інформації залишається недоступною для громадян.

Примітка: Показник рейтингу відкритості відрізняється від оголошених 30 вересня 2015 року результатів у зв”язку з тим, що було враховано доповнення, які надішли від Апеляційного суду Полтавської області. Після взаємодії апеляційного суду Полтавської області рейтинг відкритості  веб-сайту цього суду збільшився на 8,12 відсоткових пунктів та став 42,79% (початковий – 34,67%)

Такий низький показник відкритості судів можна пояснити тим, що параметри моніторигу передбачали обов’язкову наявність інформації про витрачання бюджетних коштів, у т.ч. про закупівлю товарів, робіт та послуг, систему обліку публічної інформації, порядок взаємодії з журналістами та ЗМІ. На жаль, відсутність саме цієї інформації стала причиною низьких показників інформаційної відкритості судів.

Найбільш повно на сайтах судів представлена інформація про керівництво судів, контактні дані, часи прийому, реквізити для сплати судового збору. Треба відмітити, що всі сайти судів діють на єдиному веб-порталі «Судова влада», що забезпечує наявність однакових розділів для всіх досліджених сайтів судів. Фактично на всіх сайтах можна знайти інформацію про призначення справ до розгляду, рух справ, внесення їх до Єдиного державного судового реєстру, а також інформацію про реалізацію Закону України «Про очищення влади».

Лідером рейтингу став веб-сайт Вінницького апеляційного адміністративного суду України з коефіцієнтом 58,86%, друге місце посів сайт Апеляційного суду Житомирської області (53,85%), третє – Житомирський апеляційний адміністративний суд (51,10%).

«Лідер рейтингу – Вінницький адміністративний апеляційний суд – розробивив систему електронної доступності, яка передбачає можливість записатися на прийом або проконсультуватися по Skype,  отримати копії документів у справі в електронному вигляді, подивитися он-лайн трансляції судових засідань. Це максимально спрощує взаємодію суду і громадянина,  — зазначила Л.Опришко, медіа-юрист ІРРП. – Безумовно, для громадян важливо знайти на сайті суду інформацію про години прийому канцелярії суду та реквізити для сплати збору, однак, не варто забувати, що не менш важливою є інформація про витрачання бюджетних коштів. Саме оприлюднення  інформації про фінанси судових органів та декларацій суддів є показником того, що суди є прозорими та демонструють повагу до законодавства про доступ до публічної інформації, а відповідно, і до громадян, які сплачують податки на утримання державного апарату».

У рамках проекту «Сприяння прозорості влади: моніторинг відкритості  веб-сайтів центральних органів виконавчої влади, судів та місцевих органів влади України» за фінансової підтримки Міністерства зовнішніх справ Чеської Республіки та Офісу Ради Європи в Україні в рамках спільної програми Ради Європи та Європейського Союзу «Зміцнення інформаційного суспільства в Україні».

Інститут розвитку регіональної преси (ІРРП, www.irrp.org.ua) – неприбуткова громадська організація, заснована у серпні 2006 року, яка сприяє розбудові демократичного громадянського суспільства шляхом розвитку професійних, життєздатних та плюралістичних ЗМІ в Україні. 

Loading

Для отримання юридичної допомоги
заповніть анкету

    П.І.Б.*

    Організація

    E-mail*

    Телефон

    Деталі звернення

    Яка юридична допомога вам потрібна? *

    Юридична консультаціяДопублікаційна експертизаПравовий захист у судіСкладання інформаційного запиту

    Завантажте документи/файли

    * - обов'язкові поля

    ×














    ×