Автори: Володимир ТОРБІЧ, Антоніна ТОРБІЧ, Роман МАРТИН, ІА “Рівненське агентство журналістських розслідувань”, Рівненська газета,  22 січня 2009 р

Продовження . У попередній частині матеріалу ми розповіли про зловживання рівненських ЖЕКів під час видачі довідок про склад сім’ї та перешкоджання ними у реєстрації.  

Автори: Володимир ТОРБІЧ, Антоніна ТОРБІЧ, Роман МАРТИН, ІА “Рівненське агентство журналістських розслідувань”, Рівненська газета,  22 січня 2009 р 

 

Закінчення (початок у “Рівненській газеті” за четвер, 15 січня 2009 року, на сайті ogo.ua та gazeta.rv.ua)

У попередній частині матеріалу ми розповіли про зловживання рівненських ЖЕКів під час видачі довідок про склад сім’ї та перешкоджання ними у реєстрації. Зокрема з’ясували, що ЖЕКи своїми діями порушують щонайменше п’ять законів. У цій частині розслідування репортери Рівненського агентства журналістських розслідувань з’ясовували, як оминути ЖЕК під час реєстрації чи зняття з реєстрації і перевіряли на правдивість керівництво рівненських ЖКП.

Чи вирішуватиме мер Рівного цю проблему, як саме і коли?
Володимир ХОМКО, міський голова:
— ЖЕКи працюватимуть винятково у правовому полі. Випадків, щоб не давали довідки про склад сім’ї, більше не повториться. Люди, які таке робитимуть, будуть покарані. Абсолютно очевидно, що це — незаконна дія з боку ЖЕКів. Була така неправильна практика, ми її відмінимо.
Якщо хтось зіштовхнеться з цією проблемою, хай приходить до мене особисто на прийом. А ще краще — хай повідомить про це порушення службу 053. Ця служба щоранку мене інформує. Хай просто зателефонують, що твориться таке неподобство.
Щодо того, що діялося рік-два тому, то що вже зробиш… Я робитиму, щоб було правильно при моєму керівництві.

Як оминути ЖКП

Щоб отримати довідку про склад сім’ї в ЖКП (житлово-комунальне підприємство, в Рівному так стали називатися колишні ЖЕКи — авт.), яке її не надає через заборгованість (справжню чи надуману), достатньо поскаржитись у прокуратуру, в крайньому випадку — суд. Покриття витрат на юриста слід вимагати в суді зі сторони, яка програє, тобто із ЖКП. Але проблему з перешкоджанням ЖКП у реєстрації (наприклад, новонародженої дитини) чи зняття з реєстрації, законодавство дозволяє вирішити в обхід ЖКП.
Проконсультувавшись із юристом та переглянувши законодавство, яке регламентує реєстрацію громадян, ми помітили, що ніде немає визначеного обов’язку завіряти заяву на реєстрацію в ЖКП. Чому ж тоді в секторі у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб Рівненського МВ УМВСУ у Рівненській області, а простіше — у паспортному столі, вимагають заяву, завірену в ЖКП?
Ми провели експеримент — подали заяву на зняття з реєстрації. Працівник паспортного столу сказала, що не прийме заяву без підпису начальника ЖКП, тому ми мусили йти до її начальника. Начальник сектору у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб Рівненського МВ УМВСУ в Рівненській області Людмила Петняк погодилась, що ЖКП не має права не завіряти заяву. Вона сказала, що завірить цю заяву сама, але оскільки на заяві не було підпису дружини, яка має дозволити виселятись чоловіку разом з дітьми, то ми мали прийти наступного дня. Однак наступного прийомного дня, близько шостої години вечора, Людмила Петняк чомусь відмовилась підписувати заяву, сказала, щоб її підписував начальник ЖКП. Після такої дивної невідповідності ми надіслали поштою прохання зняти нас із реєстрації (щоб у разі відмови подати позов до суду). Через кілька тижнів отримали відповідь, щоб ми принесли документи особисто. Із заявою працівник паспортного столу знову направила нас до начальника, але оскільки його не було, то ми звернулись в інший кабінет, який нам рекомендувала працівник. У цьому кабінеті старший інспектор паспортного столу 15 хвилин переконувала нас, що є внутрішній наказ МВС (його назву і номер вона категорично відмовилась називати — авт.), який зобов’язує нас підписувати заяву у ЖКП. Пам’ятаючи настанови юристів, що документ, який стосується прав необмеженої групи осіб (тобто не тільки працівників МВС), не може бути конфіденційним, ми намагалися з’ясувати в інспектора хоча б його назву. Але інспектор підвищила на нас голос і зрештою сказала, що з такими питаннями — до начальника.
На наступний день начальник, без жодних проблем, з приязною посмішкою затвердила нам заяву, ще й порекомендувала, як швидше зареєструватися.
Після закінчення експерименту журналісти Рівненського агентства журналістських розслідувань поспілкувались з начальником паспортного столу Людмилою Петняк уже як преса, а не громадяни. Ось уривок з цієї розмови.
— Скажіть, яким нормативно-правовим документом передбачено завірення бланків на реєстрацію керівниками ЖЕКів?
— Законом про свободу пересування і вільний вибір місця проживання (в цьому законі такого немає — авт.) і плюс наш наказ МВС, він для службового користування. Також є постанова 985, яка передбачає зразки бланків на реєстрацію і в такому зразку передбачено місце для печатки і підпису посадової особи житлово-комунального органу.
— Але в цьому зразку не вказано, що це місце саме для підпису посадової особи з житлово-комунального органу.
— Є роз’яснення щодо квартир чи будинків, які перебувають на балансі в ЖКП. Вони обов’язково мають бути засвідченні печаткою і підписом посадової особи житлово-комунального органу.
— Де це таке роз’яснення?
— У нашому наказі для службового користування — Наказ Міністерства внутрішніх справ №96 від 2005 року. (Назви і повних реквізитів цього документа начальник не сказала. Оскільки цей наказ стосується прав громадян, ми надіслали інформаційний запит, щоб отримати його. На нашу думку, він може суперечити закону, тому юристи, які консультують наше інформагентство, в разі ненадання цього наказу збираються витребувати його через суд — авт.).
— Більшість ЖЕКів перешкоджають у знятті з реєстрації, якщо у людини є борги.
— Немає таких перешкод. Або принаймні такі перешкоди не є підставою для мене в знятті з обліку, тому я завіряю заяви сама. Ніхто не може перешкоджати людині в цьому праві, навіть якщо у неї є борги. У такому випадку я рекомендую начальникам ЖЕКів звертатися до суду, щоб повернути ці борги, але людей ми знімаємо з обліку.
— Якщо ЖЕК не хоче ставити візу, то людині варто звернутися не до ваших працівників, а безпосередньо до вас і ви вирішите це питання?
– Так, вони вільнонаймані працівники, вони не посадові особи, тому виконують чисто технічну роботу. Якщо ж є дозвіл начальника, тоді вони ставлять чи знімають з реєстрації. Їх не можна ні в чому звинувачувати, тому що вони на себе брати таку відповідальність не мають права.
— Вам не здається, що ланка ЖЕКів при реєстрації зайва?
— Цього коментувати я не можу. Ми орган виконавчий, а не законодавчий. Раз такий орган є, то це вже на рівні міністерства мають вирішувати. Ми і ЖЕК — це дві різні структури і у нас різні міністерства. На підставі чого вони відмовляють людям, я вам не скажу, можливо, у них там своя внутрішня інструкція, але безперечно внутрішня інструкція не може йти всупереч закону.

Обман начальників

Коли ми опитували вісім ЖКП, які підпорядковані УЖКГ (Управління житлово-комунального господарства Рівненського міськвиконкому — авт.) під виглядом звичайних громадян, то всі нам сказали, що для погоджень і видачі довідок ЖЕКом необхідно не мати боргів, інакше — ніяких довідок і погоджень.
Цього разу ми звернулися до керівництва ЖКП офіційно, як журналісти. Ось як нам відповідали.
Економіст ЖКП “Галицьке” Марія Барабаш.
— Знаємо, що є така практика не видавати довідки, якщо є заборгованість.
— Ну звичайно, якщо людина приходить за довідкою, то ми стараємося, щоб вона оплатила або уклала договір про реструктуризацію боргу. Бо так категорично не видавати довідки — це теж недобре. Ми знаходимо спільну мову з мешканцями.
— У прокуратурі нам сказали, що невидача довідки є порушенням.
— Ну ми такого не робимо, що не видаємо. Ми людині пропонуємо скласти договір реструктуризації і тоді видаємо. У нас немає такого, що не видаємо категорично.
Начальник ЖКП “Сонячне” Іван Петльований.
— Як люди реагують, коли їм не видають довідки? Платять борги?
— Деякі люди йдуть одразу оплачують, робимо їм реструктуризацію боргу, йдемо назустріч. В основному воюємо і з прокуратурою, і так далі, бо люди зразу йдуть скаржитись у прокуратуру. Прокурор викликає (начальника — авт.) і так далі. А коли запитуєш, чого ж вони не платять, то кажуть подавати на них до суду. А в суді справи лежать.
Начальник ЖКП “Центральне” Валерій Мельничук.
— Знаємо, що ЖКП використовують метод боротьби з боржниками — не видавати довідки.
— Такий метод використовуємо, коли людина має борг, хоче довідку і не укладає договір. Так, дійсно, я не видаю довідку, доки не підпише договір. Хоч до прокуратури йде. Зараз багато справ було, що з прокуратури скаржились, але я доповів, що не маю, на якій підставі видавати довідку. Були рішення, що прокуратура писала видати довідку, але це теж порушення, бо я не маю права видавати довідку людині, якщо в мене не укладений з нею договір.
Начальник ЖКП “Паркове” Микола (Іванович) Полюхович.
— У вас теж не видають довідки людям?
— Так точно. У нас такого криміналу великого немає, у нас невелика заборгованість, але з людьми працюємо. Спочатку не даємо, вмовляємо, люди згодні, деякі не згодні. Це питання дуже важке і довге. Ми працюємо над ним.
Начальник ЖКП “Покровське” Олександр Дмитрук.
— Знаємо, що є практика не видавати довідки, якщо є заборгованість.
— Значить ніхто не має права цього робити. Чесно сказати, зараз не робимо. Пробувалось таке робити, але довідки все одно видавали. У нас такого майже не було.
Головний інженер ЖКП “Перспективне” Олександр Рукін.
— Знаємо, що є практика не видавати довідки, якщо є заборгованість.
— Не знаю, в нас такого немає.
Начальник ЖКП “Західне” Микола Тарасюк.
— Довідок боржникам не видаю. Видача довідок — послуга платна. Це входить у квартирну плату.
— Але не видавати довідку — це порушення закону.
— Якщо людина на сьогоднішній день не платить, то чого вона звертається тоді до мене? До ЖКП “Західне”, яким я керую? Підприємство за рахунок надходження цієї квартплати живе. Платить людям зарплати, платить податки, відрахування до місцевого і всеукраїнського бюджету. Лише бланк довідки коштує три копійки, чому я маю видавати її безплатно, якщо людина не платить мені протягом трьох років?
— Для цих проблем є інші, законні, способи вирішення, а невидача довідки — це порушення закону.
— Я розумію, що в нас закони, як дишло — куди повернув, туди і вийшло. Не прописка? Так! Прописка, не виписка, так! Це я порушую! Я заперечую вільному пересуванню громадян! У мене у квартирній базі чітко написано, що я надаю послуги. І робота паспортистів, і моя як начальника — це теж оплачувана послуга. Підіть, будь ласка, купіть булку хліба безплатно чи коробку сірників. Вам дадуть? Не дадуть.
За інформацією старшого помічника прокурора Рівного Інни Власової, найбільше скарг з приводу ненадання довідок саме з ЖКП “Західне”.
Начальник ЖКП “Промислове” Микола (Павлович) Полюхович.
— Чи видає ЖКП “Промислове” довідки громадянам, якщо є заборгованість?
— Так, видає.
Колишній начальник управління житлово-комунального господарства Рівного Юрій Собчук на запитання: “Чи практикують зараз ЖЕКи невидачу довідок чи перешкоджання при реєстрації, якщо в людини є заборгованість?” відповів: “Ні, немає такого”.
Нагадаємо пану Собчуку (і правоохоронцям, які мають за цим слідкувати), що згідно з пунктом “г” статті 5 Закону України “Про боротьбу з корупцією”, надання недостовірної чи неповної інформації державним службовцем вважається корупційним діянням. (На час публікації матеріалу Юрій Собчук вже написав заяву про звільнення. Для преси він прокоментував це так: “До влади прийшла нова команда. Я розумію, що на моїй посаді новообраний міський голова бачить свою людину. Хоча під час останньої нашої з ним розмови він запевнив, що ніяких претензій з його боку до мене немає”, — авт.).
Після розмови з керівництвом ЖКП ми ще раз вирішили поцікавитись, чи правду вони кажуть, і пішли з фотоапаратом у чотири ЖКП, керівники яких запевняли, що боржникам довідки видають. У трьох із цих ЖКП на дошках оголошень зазначено, що для видачі довідок і завірення заяв реєстрації/зняття з реєстрації необхідно надати “книжку з квартирної плати”.
Автори: Володимир ТОРБІЧ, Антоніна ТОРБІЧ, Роман МАРТИН, ІА “Рівненське агентство журналістських розслідувань”. Розслідування проведене за сприяння Данської асоціації журналістів-розслідувачів
 

Loading

Для отримання юридичної допомоги
заповніть анкету

    П.І.Б.*

    Організація

    E-mail*

    Телефон

    Деталі звернення

    Яка юридична допомога вам потрібна? *

    Юридична консультаціяДопублікаційна експертизаПравовий захист у судіСкладання інформаційного запиту

    Завантажте документи/файли

    * - обов'язкові поля

    ×














    ×