Так наразі виглядає приміщення жіночої консультації на вулиці Драгоманова у Рівному. Усі фото порталу “Четверта влада”

Такий ґешефт намислили міська влада Рівного і судова адміністрація області щодо будівлі жіночої консультації, що на вулиці Драгоманова. За принципом: вранці гроші – ввечері приміщення. От тільки, куди подіти жіночу консультацію в результаті такої оборудки, наразі ніхто не знає.

Голова громадської організації «Град» Лілія Москальова повідомила, що до неї звернулися працівники жіночої консультації з вулиці Драгоманова, 9, стурбовані чутками, що буцімто їхній заклад розформовують, а приміщення віддають міському суду. Хоча, як запевняють медики, офіційно їм ніхто нічого не повідомляє.

Портал «Четверта влада» з’ясовував, що ж криється за цими чутками.

«Ніякої жіночої консультації там немає»

Можливо, йдеться про реалізацію застави? Як відомо, у серпні 2010 року міська рада дала дозвіл КП «Теплотранссервіс» на одержання банківського кредиту в розмірі 20 мільйонів гривень для закупівлі газу під заставу приміщень, що перебувають у комунальній власності, а саме: приміщення міського управління соцзахисту та військкомату, що на вулиці 16 Липня, і жіночої консультації на вулиці Драгоманова. Тоді бюджетна комісія міськради висловлювала стурбованість тим, що під заставу банк просить, зокрема, приміщення жіночої консультації.

Депутат Світлана Богатирчук-Кривко навіть пропонувала замість нього заставити приміщення міськвиконкому, а жіночу консультацію на Драгоманова виставити на аукціон, бо так, з її слів, за приміщення можна виручити у 5 разів більшу суму, ніж за оцінками експертів.

Тоді, під час розгляду цього питання на сесії Рівнеради, міський голова Володимир Хомко запевнив, що жіночу консультацію у майбутньому таки буде продано з аукціону, бо вона, з його слів, не потрібна місту як будівля. Однак депутати погодили отримання кредиту із застереженням, що при його погашенні насамперед виведуть з-під застави жіночу консультацію. На початку 2000-го року корпус жіночої консультації на Драгоманова здавали під грошову заставу для добудови поліклініки № 2.

У свою чергу, начальник управління комунальною власністю міськвиконкому Наталія Поліщук поінформувала, що, попри рішення сесії про заставу, його не було реалізовано. Чому, вона не знає, мовляв, щось інше заставили, або й обійшлися. Натомість пояснила: якщо приміщення передаватиметься комусь у тимчасове користування на 5-10 років, то для цього не треба рішення сесії. Достатньо погодити договір з управлінням комунальною власністю. Якщо ж йтиметься про передачу у загальнодержавну власність(як у випадку з судом, бо суд – державна структура), то тоді треба рішення сесії, плюс розпорядження Кабміну про прийняття у власність. Для продажу приміщення з аукціону також необхідно рішення сесії. Наразі, зі слів Наталії Поліщук, про передачу будівлі жіночої консультації на Драгоманова кому б то не було, їй нічого не відомо. Будинок перебуває у комунальній власності міста на балансі міської поліклініки №2.

Водночас, як твердить міський голова Рівного Володимир Хомко, питання передачі приміщення на Драгоманова, 9 міському суду – теоретично вирішено. Залишилося тільки дочекатися грошей.

– Домовленість така, – розповідає Володимир Хомко. – Вони (територіальне управління Державної судової адміністрації у Рівненській області, – авт.) нам гарантують з бюджету 10 мільйонів гривень (така приблизно вартість приміщення жіночої консультації), а ми маємо їх спрямувати на ремонт Будинку культури в парку імені Шевченка. Чотири цільових мільйони гривень у цьому році уже надійшли за цією домовленістю. Судова адміністрація України підключалася, щоб «пробити» ці гроші, це їхня ініціатива. Ще шість мало бути, але поки не надійшли. Зараз жіночої консультації як такої там немає. Є кілька кабінетів, які знаходяться там лише по причині того, щоб не було порожнє приміщення. Для цих людей є нові кабінети у новій поліклініці (поліклініка №2, що на вулиці Драгоманова, – прим. авт.). У нас нова поліклініка наполовину лише зайнята, цілий корпус є…

Недобудований корпус поліклініки №2, на першому поверсі якого має розміститися жіноча консультація

На зауваження журналіста, що він же не добудований, міський голова зазначив:

– А це приміщення, що, добудоване? Там що, можна працювати лікарям? Це єдине приміщення, яке найбільше підходить суду – є де поставити охорону, заїхати автомобілем, більше кімнат. Коли прийдуть 10 мільйонів, його віддамо. Хоча домовленість усна, але я не належу до тих людей, які домовляються, а потім відмовляються від цього. З громадських  організацій там є тільки Червоний Хрест. Їм також знайдемо приміщення.

При цьому міський голова бідкався, що, мовляв, ще до його обрання у місті започатковано будівництво нереальної кількості об’єктів, неспівставної з бюджетом. Каже, що раніше всі кошти йшли на 14-ту школу, а тепер – на Будинок культури, потім – на стадіон (виходить, добудови поліклініки №2 немає навіть у планах?, – авт.). Водночас, коли ж можна очікувати обіцяні 10 мільйонів, Володимир Хомко сказати не береться. «Можливо, коли вже мене не буде тут», – зазначив (вочевидь, має на увазі, що стане народним депутатом, – авт.).

Понад 80 років на службі жіночому здоровю 

Років з десять тому жіночу консультацію тодішнього міського пологового будинку №1 перевели з приміщення на вулиці Петра Могили, де потім розмістився Господарський суд області, саме сюди, на Драгоманова, 9. Тепер приміщення консультації знову облюбував суд – міський. Чому так полюбляють служителі Феміди старовинні будинки з колонами у тихих вуличках старого міста, хтозна. Однак, слід зазначити, що ця споруда від свого «народження» призначалася саме для медичних цілей, і власне упродовж понад 80-ти років свого існування слугувала ним.

Фото будинку 30-х  і 40-х років часів фашистської окупації 

Будинок звели у 1929 році на пожертви благодійників і громади міста для розміщення у ньому повітової каси хворих. Це був перший у Рівному свого роду заклад страхової медицини, де малозабезпечені мешканці Рівненського повіту могли отримати належну медичну допомогу. Заклад проіснував до встановлення у Рівному радянської влади у 1939 році. Тоді касу хворих перепрофілювали у міський пологовий будинок. У ньому довгі роки працював рівненський лікар від Бога, завдяки якому на світ прийшли десятки тисяч рівнян, якого називали світилом акушерсько-гінекологічної справи, Борис Квашенко та ще один шанований у Рівному лікар Микола Прохоров. За часів фашистської окупації лікарня обслуговувала виключно німців. З повоєнних років і до нашого часу приміщення використовували як медичний заклад для жінок. Нині там ще й поліклініка профілактичних оглядів.

Будинок є пам’яткою історії та культури місцевого значення, тож, як розпорядяться ним, чи збереже він свій автентичний вигляд у разі, якщо його віддадуть суду, складно сказати. Адже хто тепер зважає на пам’ятки…

Нині ж він – обшарпаний, облуплений, з напівзруйнованими колонами та карнизом. Будинок, який колись був окрасою Рівного, нині – уособлює ставлення нашої держави до медицини в цілому. Однак навіть у такому жалюгідному вигляді залишається предметом зазіхань.

Консультація на Драгоманова обслуговує третину жіночого населення міста

Чи ж дійсно, як каже Володимир Хомко, «жіночої консультації там немає», вирішив перевірити портал “Четверта влада”.

Завідувачку жіночою консультацією на Драгоманова, 9 Тетяну Жабчик довелося довго вмовляти на спілкування. Вона запевнила, що офіційно їй нічого не відомо про ймовірне розформування закладу чи переселення у будь-яке інше приміщення. Принаймні про це вона дізналася лише з місцевих засобів масової інформації. У Рівному є три міських жіночих консультації у структурі поліклінік і міського пологового будинку. Жіноча консультація, яку очолює пані Жабчик, є підрозділом поліклініки №2 Рівненської міської ради, й обслуговує 36 тисяч 800 осіб жіночого населення.

Табличка на дверях головної лікарки консультації Тетяни Жабчик, оскільки вона навідріз відмовилася від зйомки

– Ми надаємо консультації жінкам, обслуговуємо хворих, спостерігаємо за перебігом вагітності, здійснюємо оздоровлення жінок в умовах денного стаціонару, проводимо онкопрофілактичну роботу, – повідала лікарка. – У приміщенні нашої консультації працює денний стаціонар на 50 ліжок. Тут також розміщується й госпрозрахункове поліклінічне відділення профоглядів, але воно до нас не відноситься. Штат консультації нараховує 45 працівників – гінекологи, терапевт, середній і молодший медперсонал. Маємо лікарські та амбулаторні кабінети, працює школа батьківства, де подружжя проходить спільну підготовку до народження дитини.

Стосовно того, чи ймовірна передача приміщення не є проявом сумнозвісної медичної реформи, яку оголосила влада, Тетяна Жабчик зазначила:

– На перспективу, можливо, з метою покращення й планується реорганізація, але поки що жодних наказів чи будь-якої інформації про це ми не отримували. Куди б ми могли вибратися, якщо б довелося це робити? Це питання до керівників. Якщо суд хоче це приміщення, то це лише їхнє бажання. Існують нормативи, що медзаклади, установи не можуть бути передані ні в оренду, ні на приватизацію. Передати приміщення в іншу власність – це непростий механізм. Це тривала процедура, на роки, на мою думку. Якби таке сталося, то це було б незаконно.

У коридорах часто чекають пацієнти

За словами Тетяни Жабчик, місця для консультації у даному приміщенні вистачає, але воно давно потребує капітального ремонту. Коли його робили востаннє, лікарка й пригадати не може, принаймні, твердить, за останні три роки – точно ні. Не відомо їй і коли буде добудовано корпус поліклініки №2, куди б могла переселитися жіноча консультація.

Олег Шрам, головний лікар поліклініки №2, підрозділом якої є відділення жіночої консультації на Драгоманова, 9, зазначив, що про передачу приміщення жіночої консультації міському суду йому наразі нічого невідомо. Але, у разі, якщо таке станеться, то про розміщення її у наявних приміщеннях поліклініки  не може бути й мови, бо «самим тісно». От якби добудували 6-поверховий корпус, «коробку» якого зведено кілька років тому, то якраз там на першому поверсі й планувалося розмістити жіночу консультацію. Як каже головний лікар, він з періодичністю у 2-3 місяці надсилає листи до управління капітального будівництва, міського голови з проханням виділити кошти на завершення будівництва поліклініки. Останній такий лист, з його слів, було скеровано до міського голови Рівного Володимира Хомка у червні цьогоріч. А в липні прийшла відповідь, що, мовляв, «з 2009-го року не було можливості виділити кошти, при наявності коштів вони одразу будуть скеровані на добудову поліклініки». Тому, каже Олег Шрам, наразі про хоча б приблизну дату завершення робіт нічого не відомо.

Виходить, міського голову хтось дезінформував і стосовно консультації, і стосовно незаповнених приміщень у новій поліклініці?

Фото Михайла Стичишина з 7d.rv.ua

Начальник міського управління охорони здоров’я Михайло Стичишин, до якого за роз’ясненнями звернувся портал “Четверта влада”, насилу вичавив з себе кілька слів, намагаючись якомога швидше відкараскатися від журналіста:

– Буде передано. Колись. Цього року це не буде, точно. Бо нікуди переселяти  жіночу консультацію. Що я можу тут коментувати?

За словами Михайла Стичишина, йому невідомо ані коли буде завершено будівництво поліклініки №2, ані скільки коштів на це потрібно, чи передбачено там узагалі приміщення для жіночої консультації. «На 2012 рік гроші на це не закладалися у міському бюджеті. Ці питання – до управління капітального будівництва міськвиконкому», – поставив крапку у розмові.

У свою чергу, начальник управління капітального будівництва Рівненського міськвиконкому Олег Герман надав довідку про стан будівництва поліклініки на вулиці Драгоманова, 7 на 600 відвідувань та 25 ліжок денного стаціонару. Згідно з цією довідкою, першу чергу поліклініки було здано в експлуатацію у 2004 році, але цих приміщень недостатньо, щоб надавати медичну допомогу людям у повному обсязі. Для повного завершення робіт з будівництва поліклініки потрібно 9,7 мільйона гривень, йдеться у довідці. Зокрема, для здачі в експлуатацію 6-поверхової будівлі площею 3 350 м кв., де передбачено розмістити жіночу консультацію, потрібно 7,9 мільйона гривень. На запитання, коли будуть ці кошти, начальник УКБ тільки красномовно розвів руками. Інше поінформоване джерело в УКБ, яке забажало залишитися анонімним, твердить, що цих коштів цьогоріч не буде точно, бо через нестачу грошей на зарплатню бюджетникам, усе зароблене йде на ці витрати. На наступний рік, зі слів джерела, прогнози ще більш невтішні.

Суддівських працівників побільшає, тому їм тісно

Поспілкувалася журналіст і з представниками судової гілки влади.

Голова міського суду Микола Герасимчук (фото з rivnepost.rv.ua) підтвердив, що суддям тісно:

– У листопаді цьогоріч набуде чинності новий Кримінально-процесуальний кодекс, згідно з яким умови роботи суду мають відповідати певним нормам. Зокрема, повинні бути для кожного судового засідання  окремі зали, приміщення для конвою, підрозділу «Грифон», для утримання підсудних. Нині ми маємо на 23-х суддів всього 4 зали, в кабінетах сидять по 10 і більше осіб. Деякі справи слухаються в кабінетах суддів, що є неприпустимим. Що буде в цьому приміщенні, де ми нині знаходимося, я не знаю, це питання до судової адміністрації. Мені не відомо, чому саме у будинок на Драгоманова нам пропонують переїхати, усі питання – до судової адміністрації.

Фото Віктора Вдовиченка з ogo.ua

У свою чергу, начальник територіального управління Державної судової адміністрації області Віктор Вдовиченко підтвердив, що є така домовленість з міським головою, і що судова адміністрація лобіюватиме виділення цих коштів. Однак, коли вони можуть надійти, він сказати не береться:

– Ми вже три роки просимо ці кошти, але ви ж розумієте, яка ситуація у державі – проблеми з наповненням бюджету, грошей немає навіть на більш нагальні потреби, а тут…  Обидва заклади – і консультація, і суд – надають соціальні послуги мешканцям Рівного. Тому обидва заслуговують на те, щоб мати належні умови для праці. Сьогодні у нас судді у міському суді сидять в коридорах за пластиковою перегородкою, по двоє-троє у кабінетах. Хіба це нормально? Хоча ми знайшли певні кошти, щоб зробити ремонти у залах. Але з нового 2013-го року  у нас буде збільшено штат суддів на 5 осіб та на 20 осіб канцелярських працівників. Куди їх розмістити?

На запитання, чому саме цей будинок так приваблює суддів, пан Вдовиченко зазначив:

– Він нам найбільше підходить і по фасаду, і по двору, і по внутрішніх приміщеннях. Сьогодні у Рівному немає іншого такого приміщення, а будувати нове через брак коштів ніхто не буде.

Що буде з приміщенням міського суду на Шкільній, у разі, якщо він переїде на Драгоманова, Віктор Вдовиченко зазначив, що «не пропаде». Можливо, там розміститься Апеляційний суд, якому також тісно. Кому віддати ту будівлю, вирішуватиме міська влада, каже пан Вдовиченко. Водночас, він, не відкидаючи необхідності належного облаштування й жіночої консультації, зазначає, що у приміщенні на Драгоманова власне державної жіночої консультації залишилося зовсім мало. Як він твердить, більшість кабінетів у тому приміщенні займають приватні структури, які надають платні послуги, за копійки орендуючи приміщення.

Портал “Четверта влада” перевірив це, надіславши запити до міського управління охорони здоров’я.

Як вбачається з відповіді цього відомства, у приміщенні консультації на Драгоманова, 9 розташовано лише один медичний кабінет приватної практики – ПП Корчак І.Я. Він орендує приміщення для розміщення кабінету ультразвукової діагностики. Вартість 1 кв. метра орендованої площі, згідно із відповіддю на запит, у середньому складає 100 гривень, включаючи комунальні послуги. За місяць надходить 2 097, 30 гривень плати.

З орендарів, що займаються діяльністю немедичного спрямування, у приміщенні жіночої консультації розміщуються «Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ/СНІД» та «Рівненська міська організація товариства Червоного Хреста». Оскільки вони є благодійними організаціями, то оренди не сплачують (згідно з рішеннями Рівненської міської ради  № 46 від 09.03.2010 р. та № 5 від 26.01.2010 р. відповідно).

Відтак, складається цікава ситуація: якщо судді «виб’ють» кошти на реконструкцію будинку культури, то, згідно з домовленістю, місто їм передасть будинок на Драгоманова. Куди ж подінуть жіночу консультацію, виходить, ніхто не знає. Чи не логічніше було б ці кошти скерувати на добудову поліклінічного корпусу, щоб туди переселити лікарів? Про це міські чиновники ані пари з вуст.

А тим часом, лікарі, які працюють у закладі, переймаються тривожними передчуттями, хоча відкрито з порталом “Четверта влада” на цю тему говорити навідріз відмовляються, щоб не стати першими кандидатами на звільнення. Припускають, що їх просто поставлять перед фактом розформування й розповідають, що їм буцімто вже натякали про необхідність підшуковувати собі іншу роботу. З цього приводу начебто мали відбутися збори трудового колективу. До речі, головна лікарка закладу Тетяна Жабчик факт скликання зборів не підтвердила, але й не спростувала.  

Коментарі

Роман Коваль, лікар-травматолог центральної міської лікарні, член УНП:

– Якщо таке рішення ухвалюється у рамках реорганізації медичної галузі, то логічно було б переселити жіночу консультацію у належним чином пристосоване приміщення, або принаймні виділити кошти на добудову корпусу поліклініки №2 на Драгоманова, куди переселити заклад. А такого рішення мера міста я не розумію. Хомко не має права розпоряджатися об’єктами, які є власністю громади. Чому не питають згоди громади, зрештою, лікарів? А просто ставлять перед фактом – сьогодні ви тут працюєте, а завтра – там. Якщо немає коштів на добудову поліклініки, то чому б не попросити з державного бюджету на це, а не якісь сумнівні оборудки з судом робити? Чи судді сьогодні більш важливі, ніж жінки, які мають народжувати дітей? Такі питання повинні бути узгоджені з депутатами.

Олександр Лащук, голова постійної депутатської комісії Рівнеради з питань законності та правопорядку (фото з 4vlada.com)

– Так склалося у нашому місті, що не жіноче здоров’я у зоні особливої уваги місцевих чиновників, а приміщення жіночої консультації. Найбільше обурює, що комунальна власність передається через певні особисті домовленості, без врахування думки постійних комісій Рівнеради, та ще й у ручному режимі. Вражає і те, що має бути перехресне фінансування не за бюджетними призначеннями. Краще ці гроші передати на ремонт жіночої консультації.

Ліля Москальова, голова ГО «Град» (фото rivnepost.rv.ua):

– Дискримінація жінок під патронатом влади не може не обурювати. Це вже друга жіноча консультація, яку хочуть відібрати у громади міста. Перше рейдерське захоплення відбулося для Господарського суду. Жіночу консультацію, що надає амбулаторну акушерсько-гінекологічну допомогу, багатопрофільні діагностичні та лікувальні послуги, можуть перевести в недобудоване приміщення. Чому не відремонтувати те, що є зараз? Проте місцеву владу більше цікавлять особисті домовленності, а не здоров’я жінок. Громадська організація «Град» вимагає відремонтувати консультацію і три дитячі поліклініки міста. Гроші на це є. Потрібно депутатам на чолі з головою не роздавати землю і комунальне майно наліво-направо, а розумно вести господарку.

Голова обласної організації профспілки працівників охорони здоровя Сергій Боровець:

– Мені нічого не відомо про передачу приміщення жіночої консультації. Принаймні на офіційному рівні мови про це не велося. Коли реорганізовували пологовий будинок у перинатальний центр, жіночу консультацію спеціально виокремили і передали поліклініці №2 з тим, щоб, коли її добудують, перевести туди жіночу консультацію. Наразі корпус, де вона мала розміщуватися, не добудовано. То куди ж переводити? Працівники консультації можуть бути спокійними, ніхто їх на вулицю не викине.

Світлана Калько, ІА «Рівненське агентство журналістських розслідувань»

Джерело: Четверта влада

Loading

Для отримання юридичної допомоги
заповніть анкету

    П.І.Б.*

    Організація

    E-mail*

    Телефон

    Деталі звернення

    Яка юридична допомога вам потрібна? *

    Юридична консультаціяДопублікаційна експертизаПравовий захист у судіСкладання інформаційного запиту

    Завантажте документи/файли

    * - обов'язкові поля

    ×














    ×