Партнери проекту «Слідство.Інфо» 20 грудня зібралися в Києві – підсумувати співпрацю, що розпочалася у травні 2014 року.  Серед учасників  була і ГО «Інститут розвитку регіональної преси».

У проекті, реалізованому за підтримки Internews Network та МЗС Канади (Global Affairs Canada), було задіяно сім партнерів: Громадське телебачення, агентство журналістських розслідувань «Свідомо», Миколаївський та Кримський центри журналістських розслідувань, Рівненська агенція журналістських розслідувань, Інститут розвитку регіональної преси та Національна асоціація мовників.

Медійники створювали контент – журналістські розслідування, медіа-юристи ІРРП забезпечували правову підтримку, асоціація мовників – сприяла ретрансляції телерозслідувань на регіональному рівні.

«За час реалізації проекту в ефір вийшло 413 телерозслідувань у 157 телепрограмах на двох національних та 17 локальних телеканалах, – повідомив Олег Хоменок, менеджер проекту від Internews Network, –  Річна аудиторія телерозслідувань сягнула 14 мільйонів осіб. Викриття корупції, незаконного збагачення та зловживання влади принесло певні результати – за результатами розслідувань 18 високопосадовців було звільнено, більше десяти кримінальних справ досі розслідуються. Учасники проекту долучилися також до світових розслідувальних проектів PanamaPapers та ParadisePapers  (розслідування інформації про офшори, що містилася у витоках)».

Своїми враженнями від участі в проекті поділилася у Фейсбуці Антоніна Торбіч (заступниця директора агенції «Четверта влада»)

Правова підтримка від ІРРП

Юристи ІРРП надавали учасникам проекту правову підтримку кількох видів: консультували, готували відповіді на претензії та заяви, проводили доефірну юридичну експертизу та пост-публікаційний супровід, захищали журналістів на судових засіданнях.

  • Ми розробили алгоритм взаємодії для проведення доефірної експертизи, що дозволяє надати юридичні висновки та рекомендації, не порушуючи технологічного циклу, – розповіла медіа-юристка ІРРП Людмила Панкратова. – Юристи аналізували тексти сюжетів, давали свої зауваження, ставили питання журналістам, потім проводили остаточний аналіз контенту.

Заяви до НАБУ, НАЗК та Генпрокуратури

Медіа-юристи ІРРП також подали три заяви та підготували ще дві до правоохоронних органів України в рамках постпублікаційного супроводу розслідувань.

  • до НАБУ – по сюжету «Пристрасті Хрестові» (про зловживання гуманітарною допомогою) – справа вже порушена, матеріали будуть долучені до справи;

–  до НАЗК – по сюжету «Бізнес судді» (про незадекларовані активи судді Торчинюка) – НАЗК почало повну перевірку декларації;

  • до прокуратури – по сюжету «Закрита економічна зона» (про продаж деревини з Чорнобильської зони) – відмовлено у внесенні до ЄДРДР, оскаржено в суді, однак суд відмовив, вважаючи, що заява про злочин є зверненням громадян;

  • (підготовлено) – до НАБУ по сюжету про нагородну зброю (ІБІС) – відповіді ще не отримано;

  • (підготовлено) до Генпрокуратури по сюжету «Моторні ділки» – отримано відмову у порушенні кримінальної справи, подано повторну заяву.

Справа Павла Демчини

У справі “Демчина проти всіх” подано близько десяти позовів. На сьогодні ситуація з цією резонансною справою постійно змінюється. У Святошинському суді Києва відповідачі – Сергій Лещенко, що фігурує в сюжеті та Віталій  Шабунін (за поширення посту в Фейсбук). Громадське ТБ виступає в цій справі третьою особою.

  • Складність цієї справи викликана тим, що в ній надто велика кількість відповідачів – аж шість осіб, – пояснює Людмила Панкратова. – Також у справі Демчини дуже багато інформації, яку він хоче спростувати. Однак цю справу не можна вважати безперспективною, оскільки є докази з боку журналістів: інформація отримана з конфіденційного джерела, таємниця якого повинна бути збережена. Інформація перевірена через відкриті реєстри та повністю відповідає фактам. Цю інформацію можна вважати суспільно значимою. Справа призначена до розгляду на 29 березня 2018 р. Ми уважно стежимо за її перебігом.

Резонансні позови

Серед резонансних позовів 2012 року – позов Сальдо Л. (дружини Володимира Сальдо, екс-мера Херсона) щодо сюжету «Сальдо негативний», його подано до Херсонського міського суду за місцем знаходження джерела.  Судове рішення: справа залишена без розгляду за заявою позивача. Апеляція не була подана. Також заслуговує уваги позов Пашинського щодо сюжету «Моторні ділки»: позивач вимагає спростувати два оціночних судження: «За повідомлення ЗМІ Пашинський чинить вплив на роботу Укроборонпрому», «Пашинський давній друг Дубового». Претензій щодо фактів у позивача немає. На сьогодні справа активна: наступне засідання призначено на 15 січня 2018 р.

Загалом за час роботи проекту юристи відповіли на 13 претензій, забезпечили досудове врегулювання, що дозволило уникнути п’яти судових позовів. Проте без позовів все-таки не обійшлося. Дві справи – виграно, п’ять позовів залишилося без розгляду, ще три саме розглядається у судах.

 1,458 total views,  1 views today

Для отримання юридичної допомоги
заповніть анкету

    П.І.Б.*

    Організація

    E-mail*

    Телефон

    Деталі звернення

    Яка юридична допомога вам потрібна? *

    Юридична консультаціяДопублікаційна експертизаПравовий захист у судіСкладання інформаційного запиту

    Завантажте документи/файли

    * - обов'язкові поля

    ×














    ×