Які порушення та зловживання трапляються у сфері будівництва в Україні, як їх знаходити та розслідувати – про це журналісти-розслідувачі дізналися на тренінгу, що відбувся у Києві 27-28 жовтня. Захід організований командою ІРРП в рамках програми «У-медіа» за підтримки Internews Network.

Тема корупції у сфері будівництва – складна, існує чимало варіантів корупційних схем. Саме тому журналістам важливо розуміти, які є ключові етапи будівництва об`єкту, які зловживання на кожному з них, хто і як може впливати на ситуацію.

Цикл будівництва: хто, на якому етапі і на що впливає

Умовна схема циклу містобудівної діяльності в Україні, якою поділилися експерти з учасниками тренінгу, пояснює, які етапи проходить забудовник – від отримання містобудівної документації до процедури реєстрації прав на збудоване майно.

Важливо, розуміти, у чиїй зоні відповідальності та впливу перебуває кожен з етапів будівництва – державних органів, місцевого самоврядування або приватних компаній. У цій схемі є підводні камені та «таємні ходи», які використовують недобросовісні будівельники як на етапі вирішення земельного питання, так і в процесі продажу готових квартир.

Завантажити зображення в форматі PDF можна тут.

Типові порушення та зловживання

Медіа-юрист Ігор Федоренко звернув увагу слухачів на типові корупційні схеми, що використовуються в сфері будівництва та ремонту.

  1. Декларація про початок будівельних робіт подається з завідомо помилковими відомостями. Забудовник отримує штраф за подання недостовірної інформації, подає нову, перевірка якої не проводиться, будівництво продовжується.
  2. У декларації забудовники вписують прізвища сертифікованих фахівців, начебто причетних до будівництва, хоча насправді це не так.
  3. Контролюючі органи часто закривають очі на порушення – наприклад, замість реконструкції будівлі насправді добудовуються додаткові поверхи.
  4. Прийняття декларацій с завідомо помилковими відомостями – перевірка і штраф за подання недостовірної інформації.
  5. Узаконення самочинного будівництва ДАБІ (Державною архітектурно-будівельною інспекцією), в тому числі забудову земельної ділянки.
  6. Невідповідність намірів забудовника вимогам містобудівної документації, детальному плану забудови. Наприклад, землю, відведену під житлову садибну забудову, віддають під багатоповерхівки.
  7. Контролюючі органи можуть навмисне виносити установи чи приписи, які забудовник може легко оскаржити в суді та продовжити будівництво.

Перевірочний список журналіста

Що має перевірити журналіст при підготовці розслідування про порушення у сфері будівництва

  1. Право (підставу) володіння або користування земельною ділянкою
  2. Цільове призначення землі
  3. Установчі документи забудовника
  4. Містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки
  5. Декларацію про початок робіт, дозвіл
  6. Експертний звіт по будівництву
  7. Проектну документацію об`єкту
  8. Технічні умови.

Джерела інформації

  1. Генеральний план (наприклад, генплан Києва), детальні плани території та/або плани зонування території. У випадку відсутності плану зонування або детального плану території, передача земельних ділянок із земель державної або комунальної власності фізичним та юридичним особам для містобудівних потреб забороняється.
  2. Реєстр містобудівних умов та обмежень – документ, що є у кожному місті, у ньому викладений комплекс вимог до планування і будівництва щодо поверховості та щільності забудови земельної ділянки, її благоустрою і озеленення. Наприклад, реєстр містобудівних умов обмежень, місто Суми.
  3. Щоб перевірити право власності на земельну ділянку, слід подивитись публічну кадастрову карту.
  4. Щоб перевірити об’єкти реконструкції або реставрації, варто пошукати інформацію в державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
  5. Інформацію про юридичну особу слід шукати: 1) Єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців або скористатись онлайн сервісом отримання відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, 2) бази даних про учасників фондового ринку, 3) Єдиний державний реєстр судових рішень, 4) Єдиний державний веб-портал відкритих даних.
  6. Слід також перевіряти: 1) Державний реєстр потенційно небезпечних об’єктів, 2) реєстр сертифікованих архітекторів, 3) Гільдія проектувальників у будівництві.
  7. Будівельні роботи на території пам’яток культурної спадщини (реєстр пам’яток) передбачають погоджене з Міністерством культури України історико-містобудівне обґрунтування. Порядок розроблення історико-архітектурного опорного плану населеного пункту затверджений Наказом Мінстерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства від 02.06.2011 №16.

За словами юриста, відкриті реєстри – надзвичайно важлива складова боротьби з корупцією у сфері будівництва, оскільки саме втаємничення інформації робить можливими звовживання.

Також під час оскарження дій забудовника слід звернути увагу, чи є чинний акт перевірки законності будівництва (в якому вказано, що порушень немає).  Якщо цей акт не скасовано, суд, вірогідно, прийме рішення на користь забудовника. Тож треба спочатку скасовувати висновки акту перевірки законності будівництва.

 2,611 total views,  2 views today

Для отримання юридичної допомоги
заповніть анкету

    П.І.Б.*

    Організація

    E-mail*

    Телефон

    Деталі звернення

    Яка юридична допомога вам потрібна? *

    Юридична консультаціяДопублікаційна експертизаПравовий захист у судіСкладання інформаційного запиту

    Завантажте документи/файли

    * - обов'язкові поля

    ×














    ×