Напередодні Нового року «бурштинове» полісся отримало «подарунок»: оперативний штаб правоохоронців припинив роботу, спецпризначенці залишили Рівненську область. Відкритий масовий видобуток сонячного каміння повернувся.

Право на роботу тут біля селища Клесів, або так звані «білети», за словами місцевих, коштують до півтисячі доларів. Вдвічі дорожче – у славнозвісному урочищі Гальбин, куди колись з озброєними спортсменами «наводити лад» приїздив народний депутат Володимир Продивус.

Заїзд до урочища Гальбин охороняють поліцейські. На блокпосту їх троє. Для чого вони тут? Поліцейські, як з’ясувалося, і самі не знають.

– Кажуть, що миють, працюють. То це там працюють, чи де працюють, чи що? – запитуємо у одного з правоохоронців вказуючи на дорогу углиб лісу.

– Я не знаю, туда не пустять, там стоять в масках, бляха, – каже поліцейський.

Зупиняти роботу «копи» навіть не намагаються, так само, як і викликати підмогу або підкріплення:

– Що ж її визивати, хто викличе, хто приїде, як нема нікого? До десятого числа не буде тут вобще нікого, – каже правоохоронець.

– Так а вас тут нащо тоді поставили, який толк тоді, щоб тут двоє людей стояло? – питаємо.

– Стережем буржуйку! Так і напиши, можеш нас сфотографірувати, які тут умови аху*** і б***, — не добирає слова правоохоронець.

– А вам копачі не погрожують?

– Кажуть будеш пи**іти, — ми спалимо на*** да і все. Вже кажуть два спалили! – відповідають правоохоронці замикаючи фразу сміхом.

Такий стан справ відновився одразу з від’їздом спецпризначенців оперативного штабу з протидії нелегальному бурштиновидобутку, які хоч і не на 100%, але стримували нелегальних копачів.

Скоро штаб відновить роботу, обіцяє нам новопризначений очільник обласної поліції:

– Думаю, що до кінця місяця повинен запрацювати, а може навіть і раніше.  Я думаю, питання це комплексне і воно повинно вирішуватися на рівні держави. А що стосується поліцейських – поліцейські повинні виконувати ті функції, які передбачені Законом Про Національну поліцію, – розповідає Валерій Присяжнюк.

На державному рівні з вирішенням бурштинової проблеми не поспішають. Народні депутати так і не спромоглися створити правила для легального старательського видобутку – ухвалити відповідний законопроект. Тим часом депутати місцевого рівня роздають бурштинові родовища цікавим фірмам.

457 гектарів землі Рівненська обласна рада погодила віддати фірмі «Санкамян». За даними Мін’юсту, її засновник – Лян Ян, зареєстрований у польській столиці Варшаві. Підприємство прописане в квартирі багатоквартирного будинку в селищі Рокитне на Рівненщині.

Попри те, що самі ж депутати обласної ради поза камерою кажуть, що питання лобіював один з їхніх Сарненських колег – Микола Клевака, – директор фірми це спростовує.  Ще одна фірма, яка отримала погодження – «Інклюз-8», прописана в Чернівцях.

Спочатку власником та директором була така собі Алла Мельничук, яка працювала у місцевій раді психологом. Тепер же власником зазначили компанію Alaneza business inc., зареєстровану в офшорній зоні Беліз. Хто стоїть за нею – попередня «власниця» не зізнається. Директор фірми – Володимир Щербіна – входить до громадської ради при Держгеонадрах, яка видає дозволи на видобуток. Спочатку він був зайнятий і не міг відповісти на наші запитання, а потім слухавку взагалі не піднімав.

Ще одна фірма, яка отримала погодження, — ТОВ «РедМет». На Рівненщині вона не новачок – компанія мала право на геологорозвідку у Дубровицьому районі. Тепер зможе і видобувати сонячне каміння. Зв’язки «РедМету» через естонську компанію засновницю приводять нас до Володимира Продивуса, який вже відзначився в бурштинових скандалах. Власниця частки у цій фірмі Аліна Яворська водночас є власницею землі під будинком екс-нардепа та його помічницею.

Усі три фірми викликають чимало питань та сумнівів. «Дерибан» бурштинових земель триває. Нелегальні копачі тим часом продовжують працювати. Легалізувати їхнє ремесло ніхто не поспішає. І час від часу на Поліссі спалахують нові збройні конфлікти за участю копачів. Така місцева хвороба, як бурштинова лихоманка, як з’ясувалося, невиліковна.

Дмитро Бондар, Рівненське агентство журналістських розслідувань для Слідства.Інфо

Джерело: Hromadske.ua

 1,133 total views,  2 views today

Для отримання юридичної допомоги
заповніть анкету

    П.І.Б.*

    Організація

    E-mail*

    Телефон

    Деталі звернення

    Яка юридична допомога вам потрібна? *

    Юридична консультаціяДопублікаційна експертизаПравовий захист у судіСкладання інформаційного запиту

    Завантажте документи/файли

    * - обов'язкові поля

    ×














    ×