На жаль, ситуація з фінансуванням і юридичною підтримкою журналістських розслідувань є не надто оптимістичною навіть на всеукраїнському рівні, що вже казати про регіональний.

Double checkРозслідування – жанр, що потребує великої кількості часу, вмінь і грошей. Журналістам доводиться оплачувати поїздки, витяги із платних державних реєстрів, витрати за зв’язок, найрізноманітніші аналізи та експертизи. В Україні є дуже мало редакцій, котрі можуть дозволити собі такі витрати, більша частина медіа (надто ж регіональних) не спроможна оплатити навіть час, який журналіст витрачає для роботи над матеріалом.

Розуміючи обмеженість ресурсів регіональних медіа, ІРРП дає регіональним журналістам-розслідувачам можливість провести розслідування в гідних умовах: журналіст не лише отримує відшкодування пов’язаних з роботою витрат, а й одержує пристойний гонорар за свою роботу. Крім того, досвідчені медіа-юристи супроводжують роботу журналіста як упродовж пошуку інформації, так і після публікації, аби достукатися до реакції влади на оприлюднені факти зловживань.

Проект «Журналістські розслідування в місцевих та регіональних ЗМІ України на сторожі реформ» був започаткований  торік, став комплексною програмою підтримки журналістів-розслідувачів. Торік понад 70 журналістів із різних міст України подало заявки за фінансування розслідувань, половина кандидатів одержала мікро-гранти завдяки підтримці [su_highlight background=”#f9fceb”]Польсько-канадської програми підтримки демократії[/su_highlight], Крім того, в рамках проекту відбулося кілька тренінгів і вебінарів міжнародного рівня.

Щоб дати вам можливість краще уявити результати цього проекту,  ділимося відгуками учасників, чиї роботи визнано найкращими.

Сергій Старушко, журналіст газети «Бердянские ведомости»:

[su_quote]Тренінги ІРРП без перебільшення змінили моє життя.

Сергій Старушко

Саме на них я дізнався, що таке справжня журналістика,  а також про розслідування. Тепер вільний від звичайних новин час присвячую пошуку в реєстрах і базах . Це захоплює мене дедалі більше.

Безмежно вдячний цій організації за такий поворот у кар’єрі, а також за регулярні нагоди і можливості отримувати нові знання.[/su_quote]

Розслідування Сергія Старушка під назвою «Служба народу «под интерес» визнане найкращим у конкурсі.

Олена Васіна, журналіст у Слідство.Інфо (Одеса):

[su_quote]С 2013 года посещаю различные тренинги ИРРП. Для меня они стали большей частью этапа самообразования в сфере расследовательской журналистики, новых медиа и журналистики данных.

vasyna

Олена Васіна

Тренинги ИРРП – это всегда возможность встретиться с экспертами своего дела, коллегами, завести новые полезные знакомства и укреплять уже существующие связи. Знания, которые дают на тренингах, в большей мере построены на практических примерах, поэтому их легко применять в ежедневной работе.

Организация тренингов, в большей части, всегда на высоком уровне, организаторы всегда понимающие и внимательны к участникам. Всегда с удовольствием принимаю участие в актуальных для меня тренингах это быстро, интенсивно, полезно и интересно.[/su_quote]

Ярослав Гулан, кореспондент Бюро журналістських розслідувань «Варто ЗНАТИ!» (Ужгород):

[su_quote]Із останнього, що запам’яталося і за що хочеться особливо подякувати ІРРП – це тренінг щодо фінансової звітності підприємств. Так, інколи журналісту доводиться перетворюватися й на бухгалтера, аби зрозуміти звіти комунальних підприємств, у яких крутяться мільйонні кошти місцевих громад. Я з колегою саме зараз закінчуємо роботу над дослідженням прибутків/збитків комунальних підприємств Закарпаття, тож набуті навики  щодо фінзвітності нам знадобилися на практиці. Тож зовсім скоро це все побачить читач.

gulan-yaroslav

Ярослав Гулан

До слова, реалізація нашого розслідування стала можливою завдяки проекту ІРРП в рамках Польсько-Канадської Програми Підтримки Демократії. Завдяки реалізації нашого розслідування ми, серед іншого, виявили спробу незаконно відчужити від ужгородського «Водоканалу» територію у центрі міста. Ну а торік, в рамках цього ж проекту, ми дослідили спробу влади міста Мукачева ліквідувати три позашкільні навчальні центри з метою звільнити приміщення у центрі міста. Після виходу наших публікацій на захист прав школярів щодо роботи у позашкільних гуртках стала прокуратура.[/su_quote]

Із розслідуваннями Ярослава можна ознайомитися за посиланням і за посиланням.

Інга Фляжнікова, керівник Вінницького агентства журналістських розслідувань:

[su_quote]Я відвідувала багато тренінгів ІРРП. Всі вони були організовані на найвищому рівні.

flyazhnykova-ynga

Інга Фляжнікова

Найважливішою подією для мене є конференція журналістів-розслідувачів. На ній, крім почути крутих спікерів та тренерів, є можливість зустрітися з колегами зі всієї України. У кожного з нас є свої досягнення чи проблеми, які хочеться  обговорити, поділитися досвідом. Дуже важливо усвідомлювати, що ти не сам. Особливо для регіональних розслідувачів.

Також величезна подяка за юридичну підтримку. Іноді навіть юридично правильно сформульований запит вирішує дуже багато. А відчуття того, що у тебе за спиною є грамотні медіа-юристи, які допоможуть, якщо за розслідування на журналіста подадуть до суду, дозволяє не боятися виконувати свою роботу. Були випадки, коли фігуранти на інтерв’ю приходили одразу з кількома юристами та давали зрозуміти, що за кожне слово, що я напишу доведеться зустрітися з ними у суді.

Також вдячна за фінансову підтримку розслідувань. Регіональні журналісти не можуть собі дозволити робити одне розслідування кілька місяців. За жодна редакція адекватно не заплатить.

Жоден журналіст у регіоні не може витратити стільки часу на проведення одного розслідування, оскільки за нього не заплатить адекватний гонорар жодна редакція. Крім того, у моєму випадку були великі витрати на оплату копій документів  що надсилали на запити з усіх районів Вінницької області – а це 27 районів. Я запитувала фінансову документацію за три роки. У відповідь надходили стоси паперів по 50-100 сторінок.  Зі своєї кишені я б не змогла оплатити ці відповіді. Тому, якби не фінансова підтримка, я б не взялась за таку масштабну тему.

ІРРП – це дійсно дуже потрібна для регіональних журналістів структура. Я безмірно вдячна їм за підтримку!).[/su_quote]

З розслідуванням Інги можна ознайомитися за цим посиланням.

Тим часом відбувається ще один конкурс на найкраще журналістське розслідування, що висвітлює проведення реформ. До участі приймаються журналістські розслідування, що висвітлюють проведення реформ на місцевому рівні.

2,026 total views, 2 views today

Для отримання юридичної допомоги
заповніть анкету

П.І.Б.*

Організація

E-mail*

Телефон

Деталі звернення

Яка юридична допомога вам потрібна? *

Юридична консультаціяДопублікаційна експертизаПравовий захист у судіСкладання інформаційного запиту

Завантажте документи/файли

* - обов'язкові поля

×


×