Всеукраїнська конференція журналістів-розслідувачів, навчання для журналістів, пошук декларацій посадовців, співпраця з міжнародними спільнотами журналістів-розслідувачів, розбудова такої спільноти в Україні та активна підтримка гендерної тематики – це все про команду ІРРП і про жовтень-грудень 2017. Але давайте детальніше.
IX Всеукраїнська конференція журналістів-розслідувачів: 220 учасників з 15 країн
Ключовою подією звітного періоду стала щорічна конференція, яку ІРРП проводить уже десятий рік поспіль.
Цього року у ній взяли участь більше 220-ти журналістів та експертів з усіх регіонів України та ще з 14 країн світу (Болгарії, Вірменії, Данії, Йорданії, Латвії, Литви, Молдови, Лівану, Німеччини, Росії, Румунії, Словенії, США та Чехії).
Захід відбувся завдяки підтримці Антикорупційної ініціативи ЄС, фонду Politiken Fonden та Internews Network (в рамках проекту У-медіа, що фінансується USAID).
У 15 секціях виступили більше 40 авторитетних українських та іноземних спікерів.
Головними темами цьогорічного заходу стали ключові аспекти роботи журналістів-розслідувачів:
- журналістська етика та професійні стандарти;
- український та міжнародний досвід роботи з відкритими даними;
- якість та результативність журналістських розслідувань,
- правові та неправові наслідки розслідувань,
- фізична безпека журналістів,
- робота на окупованих територіях.
На фейсбук-сторінці ІРРП велася пряма трансляція окремих секцій – вони доступні для перегляду. Конференція активно висвітлювалась та обговорювалась у соцмережах (хештег #IJC17).
Журналісти Конференції також отримали можливість взяти участь у Конференції НАБУ для регіональних журналістів «Регіональні аспекти протидії корупції у розслідуваннях Національного антикорупційного бюро України», що відбулася 7 грудня.
Програма «Антикорупційна ініціатива ЄС»
В рамках трирічного проекту за підтримки Антикорупційної ініціативи ЄС (EUACI), що фінансується Європейським Союзом та спів-фінансується і впроваджується DANIDA, відбулося кілька тренінгів для журналістів-розслідувачів.
Учасники П’ятиденної школи журналістики даних, що відбулася у Києві в середині жовтня, опановували навички журналістики даних: вчилися добувати дані з відкритих джерел, обробляти, аналізувати та візуалізувати їх за допомогою інструментів Carto і Tableau.
Тренери – Олег Хоменок, Вадим Шмигов та Андрій Газін. За результатами тренінгу на сайті ІРРП було опубліковано топ-10 корисних інструментів для роботи з даними від Вадима Шмигова.
Поговорити про «Юридичні аспекти роботи журналістів – розслідувачів» уже наприкінці року в Чернівцях зібралися журналісти всіх видів ЗМІ з 11 регіонів України (Чернівецька, Львівська, Тернопільська, Рівненська, Київська, Чернігівська, Полтавська, Сумська, Кіровоградська, Дніпропетровська, Одеська області).
На дводенному тренінгу вони дізналися:
- як подавати інформаційні запити та оскаржувати відмову надавати суспільно значущу інформацію;
- як отримати доступ до інформації в судах та «режимних» об`єктах;
- які правила безпеки для журналістів у місцях, щомають особливий режим охорони;
- як діяти у випадку порушення цивільних та кримінальних справ проти журналістів.
Тренінг проводили досвідчені юристки Людмила Панкратова та Оксана Максименюк.
Про журналістські розслідування діяльності комунальних підприємств йшлося на дводенному тренінгу «Журналістські розслідування корупції та зловживань у діяльності комунальних підприємств» (організованому спільно з урядово-громадською ініціативою “Разом проти корупції”).
Його проводили тренери Олег Хоменок, Олеся Архипська й Оксана Величко на тренінгу 17–18 грудня в Києві.
Охочих взяти участь у тренінгу було дуже багато – ми отримали 113 заявок, серед яких на конкурсній основі було відібрано 18.
Типові зловживання та порушення у роботі комунальних підприємств, джерела інформації для проведення своїх розслідувань – такими були ключові теми для обговорення під час тренінгу.
24 листопада ми оголосили переможців конкурсу грантів на проведення антикорупційних журналістських розслідувань, який ІРРП проводить спільно з Громадським люстраційним комітетом і Автомайданом. З понад 70 заявок підтримано десять.
Конкурс проводиться з метою сприяння викриттю корупційних схем у різних сферах громадсько-політичного життя країни, привернути увагу громадськості до корупції в органах влади та державних інституціях, спонукати правоохоронців до співпраці з громадськими антикорупційними ініціативами та покарання винних.
Переможцями стали:
1. Pavlo Lisnychenko, Центр медіарозслідувань “Прозоро”
2. Yurii Horbach, Четверта влада
3. Тарас Зозулінський, Бюро журналістських розслідувань “Детективи”
4. Taras Borosovskyy, газета “20 хвилин” (Житомир)
5. Михаил Кумок, Газета «Мелитопольские ведомости»
6. Володимир Торбiч, Антоніна Торбіч, Четверта влада
7. Олег Шинкаренко, Громадське радіо
8. Геннадий Матвиенко, Викривач
9. Юрко Смола, Газета “Україна: погляд зсередини”
10. Елизавета Чип, Львівська газета
Проект «Декларації»
Показові цифри результатів проекту у жовтні-грудні 2017 року:
- 67 групових запитів на декларації спрямовано чиновникам та посадовцям;
-
14 заяв направлено до уповноваженого з прав людини для притягнення до адміністративної відповідальності осіб, винних у ненаданні декларацій посадових осіб;
-
5 заяв про вчинення адміністративного правопорушення за порушення вимог фінансового контролю підготовлено та направлено до Департаменту захисту економіки Національної поліції України;
-
843 нових декларації отримала команда ІРРП;
-
1835 декларацій було оброблено;
-
13 проваджень (з 17 поданих запитів) відкрито офісом Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини – у результаті ухвалено 4 рішення;
-
з 1 125 надісланих групових запитів, ми отримали 180 відмов, тобто приблизно – 10% (у 2015 році, на початку проекту, він був приблизно 50%).
Тренінги на тему «Декларації чиновників: пошук, перевірка та відповідальність» відбулися у трьох містах: Львові, Харкові та Запоріжжі. Команда тренерів: юристки Людмила Панкратова, Оксана Максименюк та журналіст-розслідувач Bihus.Інфо Антон Столяров.
Учасники – регіональні журналісти та громадські активісти – вчилися працювати з електронними реєстрами та реєстром декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування з метою виявлення корупційних правопорушень та притягнення до відповідальності – головна мета циклу тренінгів.
Проект зі сприяння організаційному розвитку центрів розслідувальної журналістики
«Збирання коштів від громади через кампанії та публічні заходи. Як організувати кампанію з краудфандінгу – покрокова інструкція», – такою була тема вебінару, який відбувся 24 жовтня в рамках цього дворічного проекту за підтримки Програми «Матра» Посольства Королівства Нідерландів.
За результатами заходу на сайті ІРРП була опублікована коротка підбірка порад з краудфандингу.
Тренінг на тему «Фінансовий менеджмент неприбуткових організацій» пройшов на початку листопада в Києві. Серед тренерів – Наталія Євченко, заступниця директора Центру демократії і верховенства права, Віра Машніна, фінансова директорка «Громадського телебачення», Людмила Єльчева, фінансова директорка Української Гельсінської групи, Олександр Ткачук, партнер аудиторської компанії Russel Bedford.
Тренери розповіли, як налагодити у громадській організації фінансову звітність та аудит.
«Отримала масу нових знань і зрозуміла наскільки фінансовий менеджмент в організації є важливим», – поділилася своїм відгуком Альона Береза.
Детальніше зі звітами учасників можна ознайомитися тут, тут і тут.
Ще раз про фінменеджмент учасники проекту говорили під час вебінару 20 грудня (його теж проводила Наталя Євченко).
Співпраця ІРРП з GIJN
У жовтні минулого року було створено Ресурсний центр GIJN in Russian – представництва Глобальної мережі журналістів-розслідувачів російською мовою, де публікуються у перекладах корисні матеріали для спільноти розслідувачів у 68 країнах світу.
Ольга Сіманович, редактор проекту, що реалізовує GIJN спільно з ІРРП, взяла участь у Десятій глобальній конференції журналістів-розслідувачів (16-19 листопада, Йоханнесбург, ПАР).
Подія активно висвітлювалась на Фейсбук-сторінці та у Твіттері проекту GIJN російською, конспекти кількох лекцій опубліковані на сайті Ресурсного центру.
Віднедавна новини GIJN російською доступні і в Телеграм-каналі
Топ-трійка найпопулярніших матеріалів сайту кілька місяців його існування:
- Гранти і стипендії для журналістів розслідувачів
- Найважливіші інструменти мобільної журналістики
- 10 інструментів для журналіста-розслідувача
Програма «У-Медіа»
В рамках програми, яку реалізовує в Україні Internews, 27 жовтня в Києві відбувся дводенний тренінг з журналістських розслідувань корупції і зловживань у сфері будівництва.
Серед тренерів: Олег Хоменок та Ігор Федоренко, юрист мережі медіа-юристів Інститут розвитку регіональної преси – ІРРП, який з 2000 року супроводжує діяльність ЗМІ та захищає медійників у судах.
Ми отримали 63 заявки, серед яких відібрали 22 – від журналістів з 16 регіонів України, які й стали учасниками. Ключові тези тренінгу, підказки та джерела інформації для журналістів опубліковані на сайті ІРРП.
Проект «n-vestigate»
З жовтня по грудень відбулося два важливих етапи проекту: п’ятиденна конференція учасників проекту в Одесі та публікація транскордонних журналістських розслідувань, над якими вони працювали.
Більше 30 учасників проекту мережі журналістів-розслідувачів з України, Молдови, Грузії, Азербайджану, Росії та Німеччини збиралися на щорічну конференцію, щоб обговорити роботу над спільними розслідуваннями.
Серед учасників також були наставники журналістів, юристи, тренери і координатори проекту у різних країнах.
У рамках конференції відбулася також відкрита панельна дискусія на тему «Розслідувальна журналістика: неспростовні докази – жодних наслідків? Досвід та уроки з країн Чорноморського та Кавказького регіонів». У ній взяли участь журналісти-розслідувачі з Грузії, Вірменії, Молдови і України.
Ключові тези виступу латвійської тренерки зі сторітелінгу Rita Ruduša можна прочитати тут.
Розслідування, створені в рамках проекту:
Про “Північний потік” (Тетяна Козирєва, Сюзанна Гьотце):
- публікація в Україні: Битва за “Північний потік”. Лобістська війна України і Росії (російська версія) (УП);
- публікація в Німеччині: Druck auf Nord Stream 2 wächst
- Про бізнес вірменських посадовців у Болгарії (Ваге Саруханян, Атанас Чобанов) – російською та англійською.
- Як ГЕС убивають Дністер (Любов Величко, Іліє Гулька).
Проекти на підтримку гендерної рівності
У жовтні в ІРРП відбулося два одноденних тренінги з гендерно чутливої журналістики – у продовження розпочатого раніше циклу (за підтримки Уряду Великої Британії через проект NDI).
Тренери – Ольга Веснянка та Микола Ябченко, ставили за мету навчити журналістів гендерно збалансованому, недискримінаційному висвітленню різноманітних тем у медіа, надати їм джерела інформації на тему підтримки гендерної рівності.
Учасники та учасниці представили свої матеріали, створені та опубліковані у друкованих медіа за результатами участі у першому етапі тренінгу.
Представниці «Поваги» та «Жінки – це 50% успіху України» (проектів, які адмініструє ГО ІРРП) восени взяли участь у ключових подіях в Україні, орієнтованих на подолання гендерної нерівності.
17 листопада у Києві відбувся круглий стіл «Проблеми гендерного дисбалансу в українських ЗМІ» Співорганізатори: Комісія з журналістської етики; Інститут Масової Інформації (ІМІ); Інститут розвитку регіональної преси – ІРРП; Повага. Кампанія проти сексизму в українських ЗМІ та політиці та соціальний проект Жінки – це 50% успіху України, за підтримки National Democratic Institute – NDI та OSCE Project Co-ordinator in Ukraine.
Під час круглого столу було презентовано результати моніторингу дотримання гендерного балансу в українських ЗМІ.
У Всеукраїнському жіночому конгресі, що відбувся 22-23 листопада у Києві, представниці проектів «Повага» та «Жінки – це 50% успіху України» також взяли участь.
Правова підримка проекту «Слідство.Інфо»
В кінці грудня минулого року партнери проекту «Слідство.Інфо» підсумували результати співпраці, що тривала з травня 2014 року.
Юристи ІРРП надавали учасникам проекту правову підтримку кількох видів: консультували, готували відповіді на претензії та заяви, проводили доефірну юридичну експертизу та пост-публікаційний супровід, захищали журналістів на судових засіданнях.
Звіт про вклад в проект медіа-юристів ІРРП був представлений на фінальній зустрічі партнерів проекту.
Проект «Посилення вільних, незалежних та професійних медіа у Східній та Центральній Європі»
4–8 грудня в Ризі троє топ-менеджерів з українських медіа (Тетяна Соболик, Татьяна Федоркова та Андрій Лучик) взяли участь у першому з трьох модулів школи з медіаменеджменту для країн східної Європи.
Навчання проходить в рамках проекту «Посилення вільних, незалежних та професійних медіа у Східній та Центральній Європі», у партнерстві з FOJO:MEDIA INSTITUTE.
Під час першого модуля йшлося про загальні питання управління, структуру менеджменту, умови для інновацій та інші актуальні проблеми сучасних медіа.
Участь команди ІРРП у проектах партнерів
Медіа-юристки ГО «ІРРП» Оксана Максименюк , Віра Крат та стажер ІРРП Олександр Волошин узяли участь у міжнародній конференції «Протидія загрозам життю і безпеці журналістів. Ефективне розслідування злочинів проти свободи вираження поглядів».
«Говорили про проблеми безпеки журналістів, – розповіла Оксана Максименюк. – А також про стан розслідування справ про убивство Георгія Ґонґадзе та Павла Шеремета, про практику Європейського суду з прав людини у справах про захист прав журналістів.»
Дарина Шевченко, Людмила Панкратова та Ольга Сіманович розповіли про відкриті можливості для журналістів у поточних проектах ІРРП учасникам конференції «Підзвітність влади: дієві інструменти для регіональних активістів», організованій IWPR Ukraine (Інститут висвітлення війни та миру), що відбулася 6 жовтня. Про це також говорили 20 жовтня – на ІХ Конгресі інформаційних порталів.
Щоб слідкувати за анонсами та подіями ІРРП, приєднуйтеся до новоствореної групи «Друзі ІРРП» у Фейсбуці та до нашого каналу в Телеграмі
Your article helped me a lot, thanks for the information. I also like your blog theme, can you tell me how you did it?
I have read your article carefully and I agree with you very much. This has provided a great help for my thesis writing, and I will seriously improve it. However, I don’t know much about a certain place. Can you help me?
I don’t think the title of your article matches the content lol. Just kidding, mainly because I had some doubts after reading the article. https://www.binance.com/tr/join?ref=P9L9FQKY
I don’t think the title of your article matches the content lol. Just kidding, mainly because I had some doubts after reading the article.